Joris-Karl Huysmans: literatura jako krytyka.

bezpłatne

Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, Instytutem Nauk o Kulturze UMCS organizuje XII edycję otwartych wykładów z historii sztuki. pt. "Artysta jako krytyk. Krytyk jako artysta". Zapraszamy na wykład Aleksandry Skrabek.

Wykład będzie poświęcony twórczości Jorisa-Karla Huysmansa, który za sprawą swojej słynnej powieści „Na wspak” nieodmiennie kojarzony jest z dekadentyzmem. Huysmans pisał o sztuce niemal nieustannie, a kluczowych założeń jego krytyki należy szukać nie tylko w sprawozdaniach z Salonów czy studiach poświęconych malarzom, lecz także w prozie, która stała się odbiciem jego poglądów artystycznych i estetycznych. Pisał o Grünewaldzie, Moreau, impresjonistach – szczególną atencją darzył Moneta i Pissarra. Nieodłączną cechą jego pisarstwa była – charakterystyczna dla malarstwa – obrazowość, wrażliwość na światło i kolor, oddziaływanie na zmysły.