VI Otwarty Wykład z Historii Sztuki miał miejsce 7 grudnia, a jego prelegentką była dr Marta Ryczkowska, która zaprezentowała temat "I wish I could treat every day as Halloween. Wycieczki tożsamościowe Cindy Sherman", przybliżając nam prace tej światowej sławy fotografki.

Pod koniec lat 70., Sherman szturmem podbiła rynek cyklem 69 czarno-białych zdjęć (Untitled Film Stills). Kobieta-orkiestra nie tylko wykonała zdjęcia - cykl stworzyła indywidulnie, podczas pracy zaangażowała się również jako autorka, reżyserka, wizażystka, fryzjerka, garderobiana i, przede wszystkim, jako modelka. Sherman wcieliła się w przeróżne stereotypowe role kobiece, a na jednym ze zdjęć pozuje nawet jako bibliotekarka! Jednak cykl nie nie prezentuje autoportretów ich autorki, ponadto Sherman na tyle zrosła się z tożsamością artystyczną i tak ciężką pracą kreowała figury czy persony, że sama postanowiła pozostać anonimowa.

A gdzie pani jest wszystkim?

Czasami znikam!

Tekst i zdjęcia: Iza Majewska

Wnętrze biblioteki, na pierwszym planie zgromadzona publiczność, w tle wykładowczyni Marta Ryczkowska
Współorganizator Wykładów Dariusz Jóźwik, zapowiada prelegentkę