17 lutego w Galerii OKNA MBP mieliśmy przyjemność otworzyć wystawę Agnieszki Mitury "Panta rhei - wszystko płynie".
Agnieszka Mitura jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego w Lublinie oraz Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS. Jest też członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

W Kazimierzu Dolnym przy ulicy Lubelskiej 10 prowadzi własną galerię. Po sąsiedzku, pod tym samym adresem mieszczą się galerie dwóch innych świetnych artystów – pastelisty Marka Andały i akwarelisty Bartka Michałowskiego. Tuż obok znajdują się schody prowadzące do Małego Rynku, wprost pod próg autorskiej galerii Jacka Kośmińskiego.
Kazimierz nad Wisłą to miejsce o największym chyba zagęszczeniu artystów i galerii w całej Polsce. Malownicze miasteczko od dawna przyciągało malarzy, którzy stworzyli tu kolonię artystyczną, do której należy także Agnieszka Mitura.

 

"Malowane przez nią pejzaże i martwe natury znałem od dawna. Jednak dopiero w ostatnim czasie, gdy odwiedziłem ją w jej domu, mieliśmy okazję do wielogodzinnej rozmowy na temat miłości do sztuki, twórczych inspiracji, szacunku dla tradycji i warsztatu. Rozmawialiśmy także o prozie życia i zwykłych codziennych sprawach. Taka bezpośrednia konwersacja umożliwia nie tylko lepsze poznanie artysty i motywów jakimi kieruje się w swojej twórczości, ale także pozwala popatrzeć na jego dzieła z zupełnie innej perspektywy."
Dariusz Płecha

 

Kobieta z żonkilami w dłoniach na tle swojego obrazu
Dwie kobiety i mężczyzna stoją na tle ściany z obrazami
Kobieta przysłuchuje się mężczyźnie w garniturze
Grupa wernisażowych gości, jeden mężczyzna gestykuluje
Rząd ustawionych na sztalugach obrazów
Widok ogólny Galerii OKNA z przybyłymi gośćmi
Grupka zwiedzających rozmawia ze sobą
Pięć stojących w rzędzie osób, za nimi obrazy na sztalugach