Jeszcze do końca sierpnia zapraszamy na zajęcia online na strony Facebooka filii MBP. Lato w bibliotece to świetne rozwiązanie dla wszystkich dzieci. Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych atrakcji, ekperymentów, wirtualnych podróży i zabaw. Harmonogram zajęć jest dostępny TU.
Część zajęć została już zrealizowana, ale oferta nadal jest bogata.
Oto co już wydarzyło się w naszych filiach w ramach Lata w Mieście.

 

 

Jeszcze do końca sierpnia zapraszamy na zajęcia online na strony Facebooka filii MBP. Lato w bibliotece to świetne rozwiązanie dla wszystkich dzieci. Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych atrakcji, ekperymentów, wirtualnych podróży i zabaw. Harmonogram zajęć jest dostępny TU.
Część zajęć została już zrealizowana, ale oferta nadal jest bogata.
Oto co już wydarzyło się w naszych filiach w ramach Lata w Mieście.

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna

 B jak Batory. Wirtualny rejs szlakami transatlantyka.

M/S Batory od 1936 roku przez 33 lata pływał pod polską banderą. Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała cykl dziesięciu bezpłatnych zajęć edukacyjnych przybliżających historię transatlantyckiego statku polskiego M/S Batory. Zajęcia online publikowane były w każdą środę i piątek lipca.

Każde ze spotkań zabierało uczestników w wirtualną podróż innym szlakiem, po którym pływał „Lucky Ship”. W programie oprócz wiedzy historycznej na temat statku podawane też były ciekawostki o portach, do których zawijał M/S Batory oraz zadania do wykonania przez dzieci i rekomendacje książek z naszej biblioteki. Efektem końcowym prezentacji było powstanie rodzinnego albumu podróży.
Zajęcia zorganizowane w oparciu o materiały edukacyjne udostępnione przez Biuro Programu "Niepodległa" - niepodlegla.gov.pl (Projekt „B jak Batory”).

Wszystkie materiały można obejrzeć raz jeszcze na kanale YouTube.  oraz na stronie Biura Programu "Niepodległa"

Beata Wijatkowska, Anna Ostęp

Stara pocztówka ze statkiem M/S Batory
Plansza pokazująca trasę statku ze stoczni do portu w Gdyni
Plansza wystawy z trasą do Nowego Jorku
Plansza z mapą Europy i zaznaczonymi portami, które odwiedzał Batory
Mapa portów, które w czasie wojny odwiedzał Batory
Plansza z trasą przez Atlantyk
Mapa pokazująca ostatnią trasę M/S Batorego
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7

Filia nr 11

Podróżuj z nami
Każdy z nas pewnie chciałby udać się na niezapomnianą wycieczkę do jakiegoś pięknego i odległego miejsca. Nasza filia wakacje w bibliotece realizowała właśnie pod hasłem podróży. Przez cały lipiec byliśmy w Afryce i mówiliśmy o zwierzętach zamieszkujących afrykańskie sawanny. Poznaliśmy lwa, żyrafę, hipopotama i zebrę. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek dotyczących życia tych niesamowitych zwierząt. A zwieńczeniem każdego spotkania online było zrobienie z papieru wizerunku naszych zwierzęcych bohaterów. Zapraszamy na naszą stronę Facebooka do obejrzenia filmików z wakacyjnych spotkań.
Jadwiga Skórska, Anna Pawlak

Rysunek lwa
Trójwymiarowa papierowa głowa hipopotama
Rysunek głowy żyrafy
Trójwymiarowa głowa zebry
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

 

 

Filia nr 21

Tegoroczne „Lato w mieście” w Filii nr 21 upłynęło pod hasłem „EKO-logiczne! Cztery żywioły w pięć tygodni”. Na naszym fanpage'u ukazał się upcyklingowy tutorial pokazujący, jak twórczo wykorzystać to, co zwykle wyrzucamy i przysłużyć się ziemi. Multimedialny quiz pt. Woda - nasz skarb to to kolorowy zbiór ciekawostek i nieoczywistych faktów o wodzie. Powietrzu poświęciłyśmy planszę wypełnioną zagadkami, multimediami, a nawet eksperymentami do wykonania w domu. Na ostatniej, ognistej planszy interaktywnej odnajdziecie mnóstwo informacji o tym pięknym, choć jednocześnie niszczycielskim żywiole. Nie zapomnijcie też o książkach poświęconych ekologii, których w naszej filii mamy całkiem sporo i które poleciłyśmy w ostatnim poście z cyklu „Lato w mieście”.
A. Cholewa, K. Jaszczak
Polecane książki o ochronie środowiska
Previous Next Play Pause
1

Filia nr 31

#Wakacyjne podróże po Polsce: W drogę! z Filią 31 MBP w Lublinie.
W ramach akcji Lato w Mieście Filia nr 31 MBP przygotowała wirtualną podróż po Polsce. Od 13 lipca do 7 sierpnia na Facebooku zamieszczane były informacje dotyczące atrakcji turystycznych różnych regionów Polski: Pomorza Zachodniego, Województwa Pomorskiego, Warnii i Mazur, Podlasia i Suwalszczyzny, województwa Kujawsko-Pomorskiegowojewództwa Łódzkiego, Wielkopolskiego, Dolnośląskiego, Małopolskiego, Opolskiego, Podkarpackiego, i Świetokrzyskiego.  
Dla najmłodszych przygotowane zostały propozycje zabaw oraz zajęć plastycznych.
Ze zbiorów filii prezentowane były przewodniki turystyczne po Polsce. Wszystkie informacje są nadal bezterminowo dostępne na Facebooku filii.
Opis wykonania papierowych recyklingowych samochodzików
Opis wykonania papierowej biedronki
Previous Next Play Pause
1 2
 
 

BIBLIO Filia nr 32

 
W ramach "Lata w Mieście", Filia nr 32 udostępniała on-line video o różnej tematyce.
Podczas tegorocznych warsztatów plastycznych z cyklu Edukacja przez sztukę - online, dzieci namalowały obrazy ukazujące trzy różne tematy: „Kwiaty w malarstwie”, „Pejzaż w malarstwie” i „Zwierzęta w malarstwie”, wykorzystując różne techniki malarskie: pastel, akryl, akwarela i inne. Dzięki warsztatom dzieci poznały również wybrane dzieła polskich i zagranicznych artystów. Końcowym efektem było zaprezentowanie prac w Dziecięcej Galerii Malarstwa na stronie internetowej Biblio i Facebooku.
W drugim miesiącu wakacji odbyły się warsztaty "Pasieka w Bibliotece". Uczestnicy wysłuchali krótkich informacji dotyczących pszczół, pracy pszczelarza, wyglądu ula oraz produkcji miodu.
Po teoretycznym wprowadzeniu następowała część plastyczna, podczas której zostały wykonane: pszczoła, ul, kapelusz pszczelarza oraz plaster miodu. Wszystkie filmy video są dostępne bezterminowo na profilu facebook'owym Biblio.
Mamy nadzieję, że chociaż forma zajęć była niecodzienna, trafiła do dużego grona odbiorców.
Rysunek kwiatka w kubeczku
Abstrakcyjny pejzaż
Rysunek płynącego żółwia
Papierowy kapelusz pszczelarski
Papierowy ul
Papierowy plaster miodu i pszczółka
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6
 
 

Filia nr 34

 Po nitce do kłębka. Wakacyjna przygoda z Sherlockiem Holmesem

Podczas tegorocznych wakacyjnych zajęć zorganizowanych przez Filię 34 dzieci zostały zaproszone do Klubu Detektywów, gdzie wraz z detektywami z literatury dziecięcej i młodzieżowej zdobywały umiejętności niezbędne w profesji detektywa. Wśród wielu zadań, zagadek i łamigłówek uczestnicy zajęć m.in. zrobili słynną kraciastą czapeczkę Holmesa, niezbędny notatnik detektywa, poznali recepturę na niewidzialny tusz, przesłuchiwali świadków i sprawdzali ich alibi oraz rysowali portrety pamięciowe podejrzanych. W ramach wakacyjnych zajęć Filia 34 przygotowała dla dzieci konkurs plastyczny „Mapa poszukiwaczy skarbów biblioteki”. Na zakończenie wakacji laureaci konkursu zostali nagrodzeni a każdy uczestnik otrzymał pamiątkową licencję detektywa.

plakat zapowiadający zajecia
notatniik detektywa i czapeczka Holmesa
Notatki detektywa
Pamięciowe portrety podejrzanych
Nagrody i licencja detektywa.
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

 

Filia nr 38

 W ramach „Lata w Mieście” Filia nr 38 MBP przygotowała dla dzieci i młodzieży cykl video tutoriali „Odkrywaj, inspiruj się i twórz!”. Materiały instruktażowe publikowane były codziennie od 6-11 lipca na Facebooku filii i są bezterminowo dostępne. W tym roku zachęcaliśmy odbiorców do rozwijania swoich pasji artystycznych i zdolności manualnych proponując wykonanie własnej animacji poklatkowej oraz sfilmowania swojego marzenia. Ponadto eksperymentowaliśmy z różnymi technikami aby wykonać oryginalne zakładki do książek i zabawnego case'a na telefon. Dla lubiących nowe technologie zaprezentowaliśmy instrukcję wykonania własnej gry za pomocą specjalnej aplikacji, natomiast dla lubiących tradycyjne techniki - eksperymenty z tuszem. Mamy nadzieję, że materiały zainspirowały dzieci i młodzież do artystycznej aktywności w letnie dni.

Ekran tabletu z projektem gry
Ekran tabletu z projektem gry komputerowej
Strona programu do tworzenia animacji poklatkowej
Plansza do filmu poklatkowego
Tworzenie zabawnego case'a na telefon
Dwie dłonie z rysunkiem
Tworzenie rysunku z morską opowieścią
Zdjęcie książki i filcowej rybki
Filcowy rekin
Plastyczne eksperymenty z tuszem
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10