Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i niezwykle uroczysty czas. Przygotowujemy się do nich stopniowo. Pamiętajmy też, że w naszych domach nie może zabraknąć świątecznego klimatu. Z pomocą przychodzą różnorodne warsztaty artystyczne, podczas których w naszych filiach lubelscy bibliotekarze podpowiadają jak wykonać bożonarodzeniowe dekoracje. Zapraszamy na naszą stronę, na której Państwo znajdziecie ofertę kreatywnych warsztatów tworzenia ozdób świątecznych, a także relację zdjeciową z tych, które się już zakończyły.

 

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i niezwykle uroczysty czas. Przygotowujemy się do nich stopniowo. Pamiętajmy też, że w naszych domach nie może zabraknąć świątecznego klimatu. Z pomocą przychodzą różnorodne warsztaty artystyczne, podczas których w naszych filiach lubelscy bibliotekarze podpowiadają jak wykonać bożonarodzeniowe dekoracje. Zapraszamy na naszą stronę, na której Państwo znajdziecie ofertę kreatywnych warsztatów tworzenia ozdób świątecznych, a także relację zdjeciową z tych, które się już zakończyły.

 

Filia nr 8

16 grudnia w Filii nr 8 odbyły się świąteczne warsztaty plastyczne. Uczestnicy spotkania wykonali piękne ozdoby choinkowe: papierowe ptaszki, filcowe choinki i grzybki, koralikowe zawieszki oraz kolorowe gwiazdki.

 

Dzieci na krzesełkach przed kucającą kobietą
Maretiały plastyczne do wykonania pracy
Dziecko trzyma elementy ozdób choinkowych
Wykonane przez dziecko elementy ozdób choinkowych
Previous Next Play Pause
1 2 3 4
 

Filia nr 6

W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia spotkaliśmy się z przedszkolakami na zajeciach. W oparciu o książkę ks. Jana Twardowskiego pt. "Święta dobrych życzeń", dzieci dowiedziały się jak należy przygotować się do świąt. W nawiązaniu do naszego spotkania uczestnicy wykonali kartki świąteczne, które będą mogli ofiarować bliskiej osobie.
Monika Deneka

Prowadząca czyta dzieciom siedzącym na dywanie
Dzieci zgromadzone przy stole obserują co mają zrobić
Dzieci przy stole wykonują pracę plastyczną
Kartki świąteczne wykonane przez dzieci
Previous Next Play Pause
1 2 3 4
 
 
 

Filia nr 11

Kolejne warsztaty ozdób świątecznych zorganizowałyśmy razem z MOPR filia nr 1. Jadzia Marcinek pokazała, jak robić piękne karczochowe bombki. Powstały również kartki świąteczne. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
Jadwiga Skórska, Anna Pawlak
Kartka bożonarodzeniowa z aniołkiem
Grupa pracujących przy stole kobiet
Kartka świąteczna z choinką
Kartki świąteczne i ozdoby choinkowe wykonane przez uczestniczki
Previous Next Play Pause
1 2 3 4
 W połowie grudnia naszą filię odwiedziły dzieci z klasy III SP nr 19 oraz dwie grupy maluchów z Przedszkola nr 50 w Lublinie. Posłuchaliśmy opowieści o Świętym Mikołaju i jego przygotowaniach do Świąt, o małych pomocnikach mieszkających razem ze św. Mikołajem w Laponii i o pomysłach, jakie Mikołaj i elfy mają, aby ucieszyć grzeczne dzieci. Potem robiliśmy kartki świąteczne, obrazki z choinką i papierowe mikołaje.
Trzy kobiety i dzieci
Robienie kartki świątecznej
Kartka świąteczna z trójwymiarową choinką
Mikołaj wykonany z papieru
Kartka świąteczna
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5
 
 
 

Filia nr 18

W ramach świątecznych przygotowań Filię nr 18 odwiedzili uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Serce”. Pierwsze spotkanie z haftem matematycznym okazało się przyjemne i inspirujące, a powstałe w trakcie warsztatów kartki przyniosły ich twórcom dużo radości i satysfakcji. Już niebawem kolejne spotkanie.

Uczestnicy warsztatów artystycznych przy długim stole
Prowadząca warsztaty instruuje uczestniczki
Praca nad świątecznymi kartkami
Kartki świąteczne wykonane haftem matematycznym
Previous Next Play Pause
1 2 3 4
 
 
 
 

Filia nr 20

19 grudnia do Filii nr 20 zawitali mali kolędnicy z Przedszkola nr 16. Potem trochę poczytaliśmy i zrobiliśmy długi, kolorowy łańcuch na choinkę.
Kobieta czyta dzieciom siedzącym na podłodze
Dzieci siedzące na dywanie bawią się
Kobieta pokazuje dzieciom zabawę
Previous Next Play Pause
1 2 3
 
 
 

Filia nr 21

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia 16 grudnia Filię nr 21 odwiedziła grupa podopiecznych Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Lublinie. Spotkanie rozpoczął quiz wiedzy o Świętach, a następnie dzieci wycinały filcowe bałwanki, dzieląc się materiałami i pomagając sobie nawzajem. Zagraliśmy również w świąteczną grę, zaśpiewaliśmy kolędy, a na koniec obejrzeliśmy jasełkowy taniec.

Katarzyna Jaszczak

Widok ogólny na salę, dzieci i bibliotekarkę
Bibliotekarka pokazuje jak wykonać zadanie
Dzieci przy stole podczas pracy
Wykonane papierowe bałwanki
Kobieta coś tłumaczy siedzącym dzieciom w tle prezentacja multimedialna
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5
 
 
 

Filia nr 22

O Bożym Narodzeniu na świecie
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia Filia 22 przygotowała cykl zajęć dla dzieci z pobliskich szkół i przedszkoli o ciekawych bożonarodzeniowych tradycjach i zwyczajach z całego świata. Dzieci dowiedziały się między innymi co to jest Piniata, z czego robi się Christmas Pudding i z jakiego kraju pochodzi najbardziej znana kolęda „Cicha noc”. Najwięcej zainteresowania wśród dzieci wzbudził fakt, że Grecy zamiast choinki dekorują żaglowiec, a mieszkańcy Australii spędzają Święta na plaży. Następnie wspólnie czytaliśmy świąteczne opowiadania z książki Wojciecha Widłaka „Wesoły Ryjek i zima”. Na części plastycznej wykonaliśmy kolorowe bombki, szopki i anioły.
Olga Krawczyk
Dzieci oglądają prezentację na ekranie
Kobieta prezentuje dzieciom książeczkę
Narysowana przez dziecko szopka betlejemska
Wykonane przez dzieci serwetkowe aniołki
Wykonane przez dzieci papierowe zawieszki na choinkę
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5
 
 

Filia nr 23

 W oczekiwaniu na śnieżną zimę Filia nr 23 zorganizowała dla pacjentów z Oddziału Rehabilitacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego warsztaty plastyczne, w trakcie których dzieci tworzyły wesołe, tańczące bałwanki.

 

Młodzi chłopce siedzą przy stole podczas zajęć plastycznych
Na stole prtzygotowane do przyklejenia bałwanki
Papierowe, sprężynowe bałwanki przyklejone do niebieskiej kartki
Dzieci bawią sie wykonanymi przez siebie bałwankami
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

 

 

Filia nr 31

2 grudnia w Filii nr 31 MBP odbyły się warsztaty haftu strukturalnego. Tematem przewodnim, były zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. W magię, tego nietypowego wyszywania, w którym główną rolę odgrywa punkt i odcinek, tradycyjnie wprowadzała Dorota Surtel, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie. Uczestnicy zgodnie z instruktarzem, za pomocą igły i nitki wykonali piękne kolorowe bombki choinkowe. Pani Dorocie serdecznie dziękujemy za przygotowanie i poprowadzenie warsztatów.
Pracownicy filii

Warsztaty artystyczne z haftu matematycznego
Widok ogólny na pracujących uczestników
Zbliżenie na dłonie wykonujące kartki
Zbliżenie na jedną kartkę wykonaną haftem
Pięć kartek z haftem matematycznym
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5
 
 

Filia nr 35

 W ramach akcji Koszyk z książkami odwiedziliśmy w grudniu Przedszkola nr 63 i "Pozwalamy dzieciom". Czytaliśmy dzieciom świąteczne książki i robiliśmy plastyczne dekoracje pod choinkę.

Kobieta czyta siedzącym na dywanie dzieciom
Dzieci siedzące w kole słuchają opowiadania
Kobieta pokazuje dzieciom wybrane książeczki
Previous Next Play Pause
1 2 3

 

 

Filia nr 38

Za nami już ostatnie w tym roku zajęcia Szeptankowe. Rozpoczęliśmy je od obejrzenia książeczki o Śwince Pipi i ubrania naszego maluszkowego drzewka. W rytmach piosenki „Pada śnieg” - szaleliśmy z Chustą Klanzy. Na zakończenie zajęć ozdabialiśmy wielką sensoryczną bombkę. Bardzo dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy do obejrzenia relacji!

 

Matki z dziećmi w bibliotecznej sali
Kolaż dwóch zdjęć z zadaniami dla dzieci
Zdjęcia bawiących się dzieci
Dzieci podczas zabawy z chustą Klanza
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

 

 

Filia nr 39

W Filii 39 odbyły się świąteczne warsztaty ozdób choinkowych, które przygotowała i prowadziła pani Jolanta Jakielska. Uczestniczki spotkania poznały sposoby na niebanalne opakowanie prezentu, a także wykonały papierowe gwiazdy, ozdobione cekinami i brokatem. Największą atrakcją zajęć były makaronowe i piórkowe choinki, udekorowane kolorowanymi koralikami czy szyszki jako niezwykłe ozdoby choinki. Samodzielnie wykonana dekoracja, to wyjątkowe podkreślenie świątecznej atmosfery.
Anna Czyż

Kobiety siedzą przy stole
Na stole wdie woskowe ręcznie robione świece
Kobieta z wykonaną przez siebie piórkową choinką
Wykonane przez uczestników stroiki choinkowe
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

 Maluchy z Publicznego Przedszkola nr 83 i Niepublicznego Przedszkola „Tosia” oraz uczniowie młodszych klas ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Lublinie wzięli udział w warsztatach świątecznych zorganizowanych w bibliotece. Uczestnicy słuchali świątecznych opowiadań i bajek, poznali historię zwyczaju wysyłania kart pocztowych, skąd pochodzi choinka, tradycja kolacji wigilijnej, łamania się opłatkiem, prezenty pod choinką. Dzieci tworzyły kartki, stojące choinki, ozdabiając cekinami, naklejkami, brokatem i kolorowym papierem. Samodzielnie wykonane prace dały wszystkim wiele satysfakcji.

Dzieci siedzące przy stole wykonują zadanie
Dzieci podczas pracy plastycznej
Dwóch chłopców wykonuje zadanie
Papierowe bombki wyklejone przez dzieci elementami
Wykonane przez dzieci karki bożonarodzeniowe
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5