Lost Days to ogólnopolski zlot miłośników Steampunka i Victoriany - nurtów estetycznych, a zarazem gatunków fantastyki naukowej w literaturze, które ukazują alternatywną rzeczywistość nawiązującą do epoki wiktoriańskiej. Centralnym punktem spotkań jest sesja fotograficzna utrzymana w cyberpunkowej stylistyce.

Spotkania "Lost Days" odbywają się w Lublinie, a ich tradycja sięga 12 lat. Wydarzenie to wspólna inicjatywa klubu GRIMUAR i Unhallowed.pl. Pierwszy plener odbył się 15 maja 2010 roku na lubelskim Starym Mieście i miał dwa motywy przewodnie: “damy i dżentelmeni” oraz “powietrzni piraci”. Wzięło w nim udział ponad 50 modeli i kilkunastu fotografów z całej Polski.

Początkowo miał to być jednorazowy projekt, jednak duże zainteresowanie miłośników gatunku sprawiło, że akcja doczekała się kontynuacji. Kolejne zloty odbywały się pod różnymi motywami przewodnimi - m.in. XIX-wiecznych duchów i upiorów, a także pod wpływem literackich inspiracji charakterystycznych dla cyberpunkowej odmiany fantastyki.

Owocem jednej z ostatnich sesji zdjęciowych jest projekt "Lost Days - edycja jesienna", a jej temat przewodni to "Aleja Nokturna" w obiektywie Roberta Romaniuka. Wybrane fotografie z tej sesji będzie można obejrzeć w Filii nr 23 przy ul. Prof. Antoniego Gębali 6 od 31 października do 30 listopada.

Tekst: Aleksandra Flis

Zdjęcia: Robert Romaniuk

Zdjęcie wiedźmy ze szklaną kulą
Postać wiedźmy z latarnią na tele uliczek Starego Miasta
Postać wiedźmy rzucającej zaklęcie
Zbliżenie na kobietę z latarnią i książką
Czarodziej i czarodziejka
Czarodziej z czaszką w dłoni i cztery wiedźmy
Zdjecie innej czarownicy rzucającej zaklęcie
Sabat wokół szklanej kuli
Cztery wiedźmy przechadzające sie ulicą Starego Miasta