6 listopada 2019 w Filii nr 40 odbyło się spotkanie, w czasie którego czytelniczki i czytelnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji Uli Kowalczuk dotyczącej konizmów. Pasjonatka jeździectwa i autorka dwutomowego zbioru "Koń jaki jest, każdy widzi", przybliżyła swoim słuchaczkom i słuchaczom historię pojawienia się w języku polskim licznych przysłów i powiedzeń związanych z tymi zwierzętami.

W czasach, kiedy konizmy wchodziły do użycia, ich znaczenie było oczywiste - niemal każdy miał na co dzień do czynienia z końmi, ich zachowanie i zwyczaje były powszechnie znane. Dziś, kiedy konie widzimy głównie na kinowych i telewizyjnych ekranach, etymologia niektórych zwrotów z nimi związanych potrafi zaskoczyć.

Podczas spotkania Pani Ula przekazała nam końską dawkę wiedzy językowej zabarwioną anegdotami z jej własnych przygód w siodle. Wśród obecnych nie zabrakło znawców tematu, dzięki którym spotkanie było jeszcze bardziej interesujące. Swoimi pytaniami i przemyśleniami dzielili się zarówno początkujący adepci jeździectwa, jak i hippiczni weterani z wieloletnim doświadczeniem. Po prelekcji Autorka podpisywała swoje książki.

Uczestnicy spotkania autorskiego oglądają prezentację multimedialną
Autorka pokazuje pejcz
Zdjęcie albumów leżących na stole
Na zdjęciu autorka albumów