Lubelskie Dni Seniora co roku wpisują się w kalendarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Celem organizowanego przez Miasto Lublin wydarzenia jest aktywizacja osób w wieku dojrzałych oraz ich zachęta do czynnego udziału w życiu społecznym i kulturalnym, poprzez rozwijanie pasji i uczestnictwo w spotkaniach, warsztatach, prelekcjach i koncertach. Filie MBP Lublin już po raz dwunasty włączyły się do akcji, przygotowując dla seniorów ofertę pełną zróżnicowanych propozycji spędzenia wolnego czasu. Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z odbywających się w bibliotekach wydarzeń.

 

 

 

Lubelskie Dni Seniora co roku wpisują się w kalendarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Celem organizowanego przez Miasto Lublin wydarzenia jest aktywizacja osób w wieku dojrzałych oraz ich zachęta do czynnego udziału w życiu społecznym i kulturalnym, poprzez rozwijanie pasji i uczestnictwo w spotkaniach, warsztatach, prelekcjach i koncertach. Filie MBP Lublin już po raz dwunasty włączyły się do akcji, przygotowując dla seniorów ofertę pełną zróżnicowanych propozycji spędzenia wolnego czasu. Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z odbywających się w bibliotekach wydarzeń.

 

 

 

Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

 

W ramach XII Lubelskich Dni Seniora Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprosiła uczestników wydarzenia na spacer biblioteczny śladami „Zabytkowych Kościołów Lublina”. Po wysłuchaniu historii budynku Centrum Kultury (dawnego zespołu kościelno-klasztornego Sióstr Wizytek) Seniorzy udali się wraz z bibliotekarzem - przewodnikiem miejskim - na aktywne i bogate pod względem kulturalnym zwiedzanie. Głównymi punktami bibliotecznej wycieczki były: kościół i klasztor oo. Dominikanów pw. św. Stanisława, Archikatedra Lubelska oraz kościół pw. św. Piotra przy ul. Królewskiej. Podczas omawiania trasy sakralnej Seniorzy aktywnie włączyli się do dyskusji i przekazywali swoje cenne doświadczenia oraz otrzymane łaski za wstawiennictwem Matki Boskiej Dobrej Rady w Kościele św. Ducha i Matki Boskiej Płaczącej w Archikatedrze Lubelskiej będące wspaniałym świadectwem wiary. Uczestnicy poznali najważniejsze wydarzenia z historii Lublina, ciekawostki dotyczące szlacheckich i magnackich rezydencji, unikatowe zabytki architektoniczne oraz malarstwo sakralne sztalugowe i polichromie we wnętrzach kościołów.

 

Uczestnicy wycieczki w kościele42462353054965656_n
Uczestnicy wycieczki przed wejściem do Biblioteki25469785877654433_n
więcej zdjeć na stronie Facebooka Filii nr 2 MBP

Bioteka, Filia nr 6/27, Al. Racławickie 22

DNI SENIORA W BIOTECE

4 czerwca / wtorek / godz. 10.30 - "Demony Miłosza" - prezentacja multimedialna na temat życia i twórczości Czesława Miłosza, jednego z patronów 2024 roku. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję poznać życie codzienne i prywatne polskiego noblisty. Prelekcje uzupełniało wspólne deklamowanie mniej znanych wierszy poety korespondujących z jego biografią.

6 czerwca / czwartek / godz. 11.00 - "Latawiec" - spektakl grupy teatralnej Horyzont, powstały w ramach prac terapeutycznych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Łęcznej pod kierunkiem Karola Mazurka. „Latawiec” jest krótką jednoaktową sztuką teatru cieni, opowiada o etapach miłości od pierwszego kontaktu do związku, po małżeństwo i stworzenie rodziny. Przedstawienie obejrzała bardzo wdzięczna zróżnicowana wiekowo publiczność.

7 czerwca / środa / godz. 11.00 - „Pogodne zajęcia aktywizujące w BIOTECE" - spotkanie miało na celu stymulację ruchową podopiecznych, za pomocą prostych rekwizytów. Wzbudzanie aktywności ruchowej pozwala wesprzeć terapię osób z chorobą Alzheimera. W zajęciach uczestniczyło 10 osób.

Prezentacja teatru cieni w wykonaniu grupy teatralnej Horyzont
Publiczność zgromadzona w Biotece podczas spektaklu
Fragment spektaklu "Latawiec" - widoczny cień dziewczyny z latawcem
Fragment spektaklu "Latawiec" w Biotece
Aktorzy grupy teatralnej Horyzont kłaniają się publiczności po spektaklu
Mężczyzna trzyma w górze książkę, nad nim dekoracja z bibuły
Fragment zajęć aktywizujących we wnętrzu Bioteki
Zajęcia ruchowe dla dorosłych w Biotece
Na zdjęciu widać dłonie tworzące prace plastyczne
Prelekcja poświęcona twórczości Czesława Miłosza
Bibliotekarka prezentuje okładkę książki ze zdjęciem Czesława Miłosza

 

Filia nr 12, ul. Żelazowej Woli 7

XII Lubelskie Dni Seniora 2024 odbywały się w tym roku w dniach 3-7 czerwca. Biblioteka również włączyła się aktywnie, jak co roku, w tę akcję. W naszej Filii nr 12 przy ul. Żelazowej Woli odbyła się prelekcja z pedagogiem, logopedą i pracownikiem Oddziału Dziecięcego biblioteki pt. „Jak świadomie, poprzez właściwy dobór literatury, wpływać na kształtowanie rozwoju poznawczego, emocjonalnego i językowego u dzieci w wieku 0-6 roku życia?” lub po prostu „Co watro czytać z wnukami?”. Po spotkaniu był czas na zadawanie pytań, jak również na przeglądnie polecanych książeczek dla dzieci. Zaproszeni Goście, którzy przybyli na spotkanie to członkowie Środowiskowego Centrum Seniorów w dzielnicy Czechów. Za miłe spotkanie wszystkim dziękujemy i zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki!
Ewa Jaworska

W sali biblioteki przy stolikach sidzą słuchacze, przed nimi siedzi kobieta w książką w dłoniach
Kobieta prezentuje inna książkę dla dzieci
Czytelniczki oglądają wystawę bocianich zdjęć
Inni czytelnicy oglądają wystawę

 

Filia nr 13, ul. Grażyny 13

 

W XII edycji Lubelskich Dni Seniora, jak co roku wzięła udział również Filia nr 13 MBP w Lublinie. Pracownicy filii 6 czerwca zaprosili do siebie Seniorki i Seniorów z Aktywnego Klubu Seniora przy DK LSM. Tematem spotkania była twórczość Kazimierza Wierzyńskiego, którego 130. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Z tej okazji Sejm i Senat RP rok 2024 ogłosili Rokiem Kazimierza Wierzyńskiego. Wierzyński jako poeta zasłynął m.in. zbiorem „Laur Olimpijski” poświęconym tematyce sportu, a także jako prozaik i dziennikarz. Był redaktorem naczelnym „Przeglądu Sportowego” tworząc nową formułę czasopisma, które ukazuje się w tej formie do dziś. Na spotkaniu klubowicze przedstawili swoje ulubione wiersze poety.
Adam Sokół

Zdjęcie Seniorek siedzących przy stole
Ujęcie pozostałych osób na spotkaniu3416816287386386983_n

 

Filia nr 21, Rynek 11

Do zaprezentowania wydawniczych perełek z przełomu XIX i XX wieku, które znajdowały się w domowych biblioteczkach zaprosiłyśmy Grzegorza Sztala. Spotkanie w ramach Lubelskich Dni Seniora odbyło się 5 czerwca 2024 roku. Wśród zgromadzonych przez pana Grzegorza eksponatów w Prywatnym Muzeum „Znaki Czasu” znalazłyśmy pierwsze wydanie „Starych kamieni” Arnsztajnowej i Czechowicza, książki kupowane w Wilnie i we Lwowie, w oprawie ze skórzanymi grzbietami, na których złotą czcionką pisano nazwisko autora, tytuł oraz inicjały właściciela, często z wklejonymi exlibrisami. Piękny i kosztowny papier, finezyjne oprawy oraz ekskluzywne dodatki tworzyły dzieła sztuki wydawniczej tamtych lat. Biblioteczki były domeną zamożnych domów. Dziękujemy bardzo za prelekcję i wiele ciekawostek z życia lubelskich rodzin Jankowskich i Magierskich.
Anna Rafalska

Mężczyzna prezentuje egzemplarz dawnej książki z domowej biblioteki
Zdjecie uczestników spotkania
Inne ujęcie uczestników, stołu i eksponowanych egzemplarzy książek4884672497_n
Dalsze dyskusje przy kawie i słodkościach42814590956646_n
 

Filia nr 24, ul. Juranda 7

Obchody tegorocznych Lubelskich Dni Seniora w Filii 24 rozpoczęliśmy od akcji bookcrossingowej „Książka dla Seniora”. Różna tematyka zaprezentowanej literatury spotkała się z entuzjastyczną reakcją ze strony odwiedzających naszą bibliotekę Seniorów.
W dniu 6 czerwca zaś odbyło się pierwsze z dwóch spotkań Klubu Czytelniczego Dla Dorosłych READCOM poświęconych twórczości i życiu Witolda Gombrowicza. Jako wstęp do dyskusji uczestnicy spotkania obejrzeli fragmenty sztuki teatralnej według powieści „Ferdydurke”. Pozwoliło to „poczuć” Gombrowicza, wczuć się w klimat jego twórczości i próbować ją zrozumieć. Dalsze próby podejmiemy po wakacyjnej przerwie.

Wszystkich chętnych do dołączenia do Klubu Czytelniczego działającego w Filii 24 serdecznie zapraszamy do biblioteki!

Maria Błach, Agnieszka Sokołowska

Przy długim stole siedzą uczestniczki spotkania
Ogólne ujęcie sali biblioteki z uczestnikami
kobieta stoi z książką w ręcach, przed nią stolik wyłożonymi książkami
Na stoliku leżą książki do wymiany bookrossingowej

 

Filia nr 28, ul. Nadbystrzycka 85

Z okazji XII Lubelskich Dni Seniora zaprosiliśmy gości na prelekcję i otwarcie wystawy pani Agaty Błachnio pt."Podróże po Azji-tam, gdzie rośnie ryż". Pani Agata z mężem i córką podróżują od wielu lat po świecie, a na naszym spotkaniu opowiedziała o wrażeniach ze zwiedzania Wietnamu, Tajlandii i Laosu-krajów, które przywołują na myśl uśmiechniętych ludzi, pola ryżowe, a także wspaniałą przyrodę. Spotkaniu towarzyszył pokaz slajdów i wystawa, na którą zapraszamy do końca czerwca. Dziękujemy pani Agacie za piękną prelekcję, a zaproszonym gościom za tak liczne uczestnictwo w spotkaniu.

Monika Deneka

Licznie zgromadzona publiczność siedzi na krzesłach 3454003498_n
W ciemnym pomieszczeniu widać ekran z wyświetlanym slajdem prezentacji
Inne ujęcie słuchaczy
Kierowniczka biblioteki dziękuje prelegentce
Zdjecie pomieszczenia z towarzyszącą spotkaniu wystawą139654730808251_n
Dyskutujące ze sobą uczestnicy spotkania

 

Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20

W czasie Lubelskich Dni Seniora Filia nr 35 przygotowała warsztaty rękodzieła "Kwiaty - haft diamentowy" oraz spotkanie przy grach planszowych w "Kąciku gier dla Seniorów".

Przy stole pracują uczestniczki warsztatów37201836605428829_n
Zbliżenie na dłonie podczas pracy203178367096_n
Bardzo bliskie ujęcie pokazujące technikę haftu diamentowego
Na stoliku wyłożone gry planszowe i logiczne862792_n
Z rozsypanki literowej ułożone wyrazy3479416885_n
Na blacie stołu wyłożone kart do gry logicznej

 

Filia nr 36, ul. Zygmunta Augusta 20

W ramach XII Lubelskich Dni Seniora 4 czerwca panie z Klubu Felin uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez panią Iwonę Wac. W czasie spotkania powstała biżuteria ze świeżych kwiatów, wiosenne bransoletki i pierścionki.
Klub Felin działa w ramach Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie.

Nad stołem widoczne dłonie uczestniczki tworzące biżuterię ze świeżych kwiatów
Siedzące przy stole kobiety tworzą biżuterię ze świeżych kwiatów
Seniorki prezentują wykonane przez siebie bransoletki ze świeżych kwiatów

 

 "Czesław Miłosz – poeta filozoficznych poszukiwań" to temat prelekcji wygłoszonej w Filii nr 36 przez dr. hab. prof. KUL Lecha Giemzę dla członków Akademii Seniora. Prelegent nie tylko przybliżył słuchaczom postać noblisty, lecz także zachęcił do próby interpretacji jego wierszy.

Prof. Lech Giemza podczas prelekcji - na slajdzie widoczny jeden z wierszy poety
Słuchacze zgromadzeni podczas wykładu prof. Lecha Giemzy
Fragment wykładu prof. Giemzy w Filii nr 36
Prof. Lech Giemza przed swoimi słuchaczami
Zgromadzeni na sali uczestnicy wykładu słuchają słów prof. Giemzy