28 maja 2024 roku mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w Filii nr 2 MBP Rafała Księżyka, dziennikarza muzycznego, który podzielił się znami ezoterczną historią polskiej inteligencji. Z kronikarskim zacięciem opisał ją w swojej ostatniej książce Śnialnia. Śląski underground.

Autor podczas rozmowy, na szerokim planie, z licznymi dygresjami roztoczył przed nami fascynującą, pełną anegdot, niepozbawioną humoru opowieść o ucieczce z opresyjnego otoczenia we własny świat: w przyjaźń, w sztukę, w śnienie. Pokazał, że to, co wydawało się utopią, eskapizmem, zmieniło rzeczywistość. To tu, w katowickiej Pracowni przy ul. Piastowskiej 1 zwanej Śnialnią, publikowano jedne z pierwszych w PRL samizdatów, wyruszano w pionierskie psychodeliczne tripy, tu zaczął się polski buddyzm zen. Rozwinęła się wrażliwość, która pozwoliła spojrzeć na Śląsk i Polskę w nowy sposób. Pracownia przetrwała sześć dekad, na początku kusząc duchowością, a po 1989 roku - ekscesem, testując granice odzyskanej wolności. Śnialnia inspirowała i była inspirowana. Przewinął się przez nią kwiat polskiej inteligencji, m.in. kompozytor Henryk M. Górecki, malarz Zdzisław Beksiński, gnostyk, antropozof i tłumacz Jerzy Prokopiuk, poeta, tłumacz Tadeusz Sławek, malarz, poeta, współtwórca nowej fali poezji polskiej Jarosław Markiewicz, poeta Ryszard Krynicki, krytyk literacki i wydawca Jerzy Ilg, muzycy ethnofolkowego Osjana Jacek Ostaszewski i Tomasz Hołuj oraz Janusz Korbel pionier głębokiej ekologii w Polsce.

 

Spotkanie potrwało prawie dwie godziny, a autor mimo iż spieszył się na pociąg, nie zamierzał tak łatwo opuścić miejsca, z chęcią i zapałem odpowiadając na niezwykle interesujące pytania publiczności. Jeden z pytających podziełił się zabawną historią, która związana była z jego udziałem, na początku lat 70., w jednej z trzydniowych sang, czyli medytacji buddyjskich prowadzonych przez współzałozyciela Śnialni, Andrzeja Urbanowicza.

Maciej Krawczyk

Bibliotekarka przedstawia gościa spotkania
Rafał Księżyk podczas spotkania autorskiego
Okładki książek: "Śnialnia" i "Wędrowiec śląski"
Rafał Księżyk i Maciej Krawczyk
Prowadzący spotkanie bibliotekarz Maciej Krawczyk
Publiczność podczas spotkania z Rafałem Księżykiem
Rafał Księżyk w trakcie rozmowy o "Śnialni"
Rafał Księżyk w rozmowie z Maciejem Krawczykiem
Księga gości otwarta na stronie poświęconej spotkaniu z Rafałem Księżykiem
Publiczność zgromadzona na spotkaniu z Rafałem Księżykiem
Egzemplarze książki "Śnialnia", w tle biblioteczny regał
Fragment spotkania z Rafałem Księżykiem
Kobieta zadaje pytanie
Fragmenty książki "Śnialnia" Rafała Księżyka
Uczestnik spotkania podczas rozmowy z autorem
Wicedyrektor MBP Lublin Renata Filipiak zadaje pytanie Rafałowi Księżykowi
Rafał Księżyk podpisuje książki
Rafał Księżyk wpisuje się do księgi gości