21 marca to Światowy Dzień Poezji, a zarazem pierwszy dzień kalendarzowej wiosny - obie te okazje do świętowania połączył wernisaż wystawy Anny Fic-Lazor Pejzaż Przemijający w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Artystka nawiązała do święta liryki za pośrednictwem haiku, które podsumowuje myśl przewodnią ekspozycji:

 

pejzaże jak piasek

w klepsydrze czasu płyną

wieczna zmiana

Anna Fic-Lazor

 

Anna Fic-Lazor uczęszczała do Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, następnie ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Swoje życie zawodowe związała z Muzeum w Kozłówce, gdzie pracowała jako konserwator dzieł sztuki, a w ostatnich latach pełniła funkcję dyrektora. Jest członkinią lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich, należy także do Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej. Za swoje dokonania zawodowe została doceniona wieloma nagrodami, na czele z medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznaką “Za opiekę nad zabytkami”, a także Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Liczne obowiązki zawodowe nie przeszkodziły jednak Annie Fic-Lazor w realizacji jej malarskiej pasji.

 

Nie szuka „wielkich” tematów. Maluje to, co widzi z okna domu w Kamionce i na spacerze – krajobrazy z jej najbliższego otoczenia, w które wrosła i które choć może monotonne i nieco nudne, są jej codziennym światem. Płaskie pola z samotnym drzewem, pojedyncze krzaki wśród łanów zbóż, kozłowieckie lasy na horyzoncie, wijące się strugi czy aleje w pałacowym parku stanowią wewnętrzny imperatyw jej twórczości

 

- napisał o twórczości Anny Fic-Lazor Dariusz Płecha ze Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich w katalogu wydanym przez lubelski oddział Związku Polskich Artystów Plastyków, w którym Anna Fic-Lazor pełni rolę wiceprezes.

Na wystawie oglądamy pejzaże będące efektem obserwacji i kontemplacji otoczenia autorki. Są wśród nich nie tylko kozłowieckie pola i lasy, ale także ulice Lublina. 

 

Odważyłam się powrócić do moich ulubionych fragmentów miasta, które pamiętałam z okresu, kiedy byłam uczennicą Liceum Plastycznego, gdy chodziło się np. uliczką Ku Farze czy Świętoduską, więc nie zabrakło akwarel, przypominających o moich związkach z Lublinem

 

-wspomniała Anna Fic-Lazor.

 

Oprócz akwareli na wystawę składają się pejzaże zamknięte w charakterystycznym kształcie klepsydry. Ten cykl stanowi symbol upływającego czasu, koresponduje również z obrazami pejzaży i widokami miasta uwiecznionych o różnych porach dnia i roku. Myślę, że każdy z państwa znajdzie na tej wystawie coś, przy czym zatrzyma się na dłużej

 

- mówiła podczas otwarcia wystawy wicedyrektor MBP Lublin i pomysłodawczyni Galerii OKNA, Renata Filipiak.

Kluczowy motyw poprzedniej wystawy indywidualnej Anny Fic-Lazor, która była prezentowana w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie, stanowiły drzewa. Fragment cyklu “Etiuda o drzewie” również możemy zobaczyć w Galerii OKNA. Do symboliki obu wystaw nawiązała malarka Krystyna Rudzka-Przychoda, również wiceprezes oddziału lubelskiego ZPAP:

 

Gdybym miała wskazać hasło przewodnie wystawy, którą oglądamy, byłby nim czas. Drzewo kojarzy się z czasem. Bo ono żyje dłużej od nas i niejednokrotnie jest świadkiem życia kolejnych naszych pokoleń.

 

Wystawa “Pejzaż przemijający” otwiera tegoroczny cykl wystaw Objazdowej Galerii Sztuki prezentującej twórczość członków Lubelskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. W Galerii OKNA można ją oglądać do 14 kwietnia. A już 19 kwietnia wystawa z literackim akcentem - zobaczymy prace Anny Grodzkiej-Nowak, ilustratorki popularnych pism dla dzieci.

 

Zdjęcia: Beata Wijatkowska

Tekst: Aleksandra Flis

 

Dwie kobiety stoją na tle trzech akwareli
Portret jednej z kobiet
Portret drugiej kobiety
ogólne ujęcie galerii
Zdjecie wypowiadającej sie kobiety ubranej na czarno
Zdjęcie trojga z gości
Ujęcie zasłuchanej reporterki Radia Lublin
Ogólne ujęcie galerii z zasłuchanymi gośćmi wernisażu
Siedmioro gości klaszcze
Goście wernsażu oglądają obrazy
Dwie kobiety rozmawiają
Mężczyzna oglada obrazy ustawione na sztalugach
Kobieta przegląda katalog do wystawy
Na pierwszym planie bukiety kwiatów, w tle goście wernisażu