Luty - miesiąc zakochanych - w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie upływa pod znakiem celebracji miłości do akwareli. 9 lutego o godzinie 18.00 odbył się wernisaż wystawy AKWARElove 2024, na której możemy podziwiać 40 prac autorstwa 20 lubelskich akwarelistów.

 

 

Wystawy zbiorowe mają to do siebie, że poprzez bogactwo i różnorodność tematu stają się niezwykle atrakcyjne, czego właśnie jesteśmy świadkami

 

- mówiła podczas powitania gości wicedyrektor MBP Lublin i pomysłodawczyni Galerii OKNA, Renata Filipiak.

 

Autorami prezentowanych prac są artyści z Grupy Lubelskiej, którzy współpracują ze sobą od 2015 roku na bazie artystycznej Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Grupa Lubelska zrzesza akwarelistów związanych z Lublinem i z regionem - przez miejsce urodzenia, zamieszkania, a także względy sentymentalne. Z czasem stała się artystyczną wizytówką regionu.

O tym, jak grupa rosła w siłę, opowiedział podczas wernisażu Dariusz Płecha, uczestniczący w wystawie w potrójnej roli: kuratora wystawy, autora tekstu do katalogu zaprojektowanego przez Agnieszkę Sulimierską (również autorkę plakatu) i wreszcie - artysty prezentującego własne prace:

 

W Stowarzyszeniu Akwarelistów Polskich ta nazwa do nas przylgnęła - zaczęło się mówić o Lublinie jako o silnym ośrodku akwarelowym. Kiedyś podeszła do mnie znakomita akwarelistka - Paulina Kopestyńska - i zadała mi pytanie: "Wszędzie artyści działają każdy na własną rękę. Jak wy to robicie, że w Lublinie tak świetnie ze sobą współpracujecie?". I rzeczywiście - napędzamy się wzajemnie, a dzięki temu nasze działania są bardziej widoczne w przestrzeni.


Dyrektor Renata Filipiak odniosła się do tytułu wystawy AKWARElove 2024, którego pomysłodawczynią jest Agnieszka Kaznowska:

 

Czy kryje się za nim miłość do akwareli, czy też walentynkowe klimaty - interpretacja należy do Państwa. Miłość i sztuka są tak nierozerwalnie połączone ze sobą, że oba tropy będą właściwe. Na tym tle wymownie brzmi również podtytuł wystawy: “Łączy nas akwarela".

 

Wraz ze zróżnicowaniem technik, form wyrazu i tematyki, w parze idzie indywidualizm autorów, których konsoliduje malarstwo akwarelowe, ale odróżnia bogate i zróżnicowane doświadczenie życiowe i zawodowe.

 

Wśród nas są zarówno architekci, jak Kazimierz Kraczoń i Ewelina Maliborska, która przez parę lat pracowała w studiach projektowych w Mediolanie, jak również Tatiana Majewska, zajmująca się konserwacją zabytków. Anna Fic-Lazor przez lata pełniła funkcję konserwatora, a następnie dyrektora w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Są ludzie związani z reklamą i grafiką wydawniczą, jak Agnieszka Sulimierska, która zaprojektowała plakat i katalog do tej wystawy. Jest Artur Gołębiowski - znakomity ilustrator, który pracował także przy produkcjach około 3 tysięcy filmów, zilustrował około 100 książek. Mamy w grupie artystów, którzy uprawiają fotografię, ale też takich, którzy całkowicie poświęcili się malarstwu - nie tylko akwareli

 

- wymieniał Dariusz Płecha podczas otwarcia wystawy.

 

Większość artystów, których obrazy można obejrzeć w ramach prezentowanej ekspozycji, prezentowała już swoje prace w Galerii OKNA. Tu także w 2021 roku odbył się wernisaż wystawy zbiorowej Drohobycz w akwareli w ramach 9. edycji Festiwalu Brunona Schulza.

 

Znaleźliśmy znakomity grunt - biblioteka nas wspiera, galeria jest znakomita. Myślę, że dzięki tej współpracy  udało się nam wzmocnić rangę galerii, bo w tej chwili jest to jedno z ciekawszych tego typu miejsc w Lublinie. Każdy artysta, który wystawiał tutaj swoje prace, dokładał swoją cegiełkę. A wśród nich znaleźli się przecież najznakomitsi twórcy: Andrzej Gosik, Ryszard Rogala i Tytus Brzozowski. Tych nazwisk jest znacznie więcej - to są artyści cenieni na świecie i dzięki współpracy w obrębie Grupy Lubelskiej i z Galerią OKNA, mogliśmy ich tutaj pokazywać

 

- wspominał Dariusz Płecha.

 

Nieoficjalną premierę podczas wernisażu miało logo Grupy Lubelskiej. Zaprojektowany przez Agnieszkę Sulimierską i Dariusza Płechę wizerunek koziołka z paletą i pędzlami, nieodłącznie kojarzy się z lubelskimi korzeniami grupy.

Ekspozycję AKWARElove 2024 będzie można oglądać do 3 marca. W marcu w Galerii OKNA zobaczymy dwie indywidualne wystawy: 5 marca odbędzie się wernisaż twórczości Agnieszki Niedziałek, a 21 marca swoje prace zaprezentuje Anna Fic-Lazor.

 

Zdjęcia: Beata Wijatkowska

Tekst: Aleksandra Flis

 

Galeia Okna - gomadząca się publiczność
Na tle akwareli stoją kobieta z czerwonym szalem i mężczyzna w marynarce
Inne ujęcie publiczności w przestrzeni galerii
Całe sylwetki kobiety i mężczyzny na tle obrazów
Kobieta czyta fragment tekstu z katalogu
Mężczyzna opowiada i gestykuluje
Dwie kobiety zasłuchane
Mężczyzna wręcz kobiecie białą różę
Ten sam mężczyzna wręcz jednej z artystek różę
Wysoki mężczyzna fotografuje smartfonem jedną z akwareli zawieszonych na ścianie
Dwie młode kobiety rozmawiają o jednej z wiszących akwareli
Kobieta w czerwonej sukience i okularach w czerwonej oprawce
Mężczyzna stoi tylem do obiektywu, przygląda się obrazowi i popija wino z kieliszka
Dwie kobiety rozmawiają ze sobą
Mała grupa uczestników wernisażu, w dłoniach trzymają katalogi wustawy

 

 

 

Autorzy:

Magdalena Brauze

Anna Fic-Lazor

Agnieszka Kaznowska

Hanna Korzeniowska

Tatiana Majewska

Ewelina Maliborska-Patkowska

Agnieszka Sulimierska

Agnieszka Wróblewska

Patrycja Turek

Daniel Cetlicer

Minh Dam

Tiger Minh Hai Duong

Jarosław Drążek

Artur Gołębiowski

Jacek Kośmiński

Kazimierz Kraczoń

Jacek Kwiatkowski

Bartłomiej Michałowski

Dariusz Płecha

Artur Przybysz