Do roztoczańskiej krainy przenosi nas Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie za sprawą najnowszej wystawy Bartłomieja Michałowskiego “Roztocze - akwarelowe podróże”. Na jej otwarciu 14 czerwca pojawiły się tłumy - wypełnione po brzegi wnętrze galerii dowiodło, że akwarela i Roztocze to udany artystyczny mariaż. 

 

“Zabierzemy dzisiaj Państwa na Roztocze” 

 

- tymi słowami przywitała zgromadzonych gości wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, Renata Filipiak.

 

“Nieraz wyprawiamy się w dalekie podróże - to bardzo dobrze, ale nie zapominajmy o miejscach, które mamy na wyciągnięcie ręki, takich jak Roztocze właśnie. Wszystkie jego walory i nastroje towarzyszące doświadczaniu przyrody znajdują odzwierciedlenie w tych obrazach”

- dodała Renata Filipiak.

Na 26 pracach zobaczymy roztoczańskie lasy, charakterystyczne dla regionu pagórki i tajemnicze ścieżki w różnych porach dnia, roku i warunkach atmosferycznych. Cerkwie w zieleni i zimowej szacie, horyzont na chwilę przed burzą, zanurzona w roślinności Tanew… To efekty wielu lat obserwacji, wędrówek i artystycznych poszukiwań Bartłomieja Michałowskiego.

 

“Są to prace, które nie powstawały bezpośrednio w plenerze, natomiast dla mnie ważne jest to, co zostaje z wielu podróży w głowie. Jeden temat może czekać 10-20 lat - pewnego dnia budzę się i nagle chcę namalować coś, czego doświadczyłem lata temu.

- mówił artysta, dziękując za obecność i zachęcając do zwiedzania wystawy.

Oblicza twórczości Michałowskiego

 

Jednak tym, co przyciągnęło tłumy do Galerii OKNA, były nie tylko krajobrazy, ale również nazwisko autora. Bartłomiej Michałowski to jeden z czołowych reprezentantów Grupy Lubelskiej - akwarelistów związanych z Lublinem. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prowadził galerię autorską przy ul. Grodzkiej 19 w Lublinie, obecnie jego prace można zobaczyć w galerii “Michałowski” przy ul. Lubelskiej 10 w Kazimierzu Dolnym.

W 2009 roku został odznaczony Medalem Powstania w Getcie Warszawskim (Medal Mordechaja Anielewicza). To wyróżnienie przypomina o wszechstronności zainteresowań artysty. 

 

“Jeśli chodzi o twórczość Bartka, podzieliłbym ją na dwa nurty. To, co przyniosło Bartkowi renomę, rozgłos i rozpoznawalność, nie tylko w Lublinie, ale także poza nim - to jest malarstwo dotyczące przeszłości, która zniknęła bezpowrotnie - małych miasteczek wsi zamieszkałych przez Żydów. Obrazy monochromatyczne i w brązach kojarzą się z przeszłością. I drugi nurt - miejsca, z którymi autor czuje się związany: Kazimierz, Lublin, Roztocze i ukochane południe Europy, zwłaszcza Francja. To są obrazy pełne barw, z wieloma tętniącymi życiem szczegółami. Gdyby zestawić oba nurty, niektórzy mogliby odnieść wrażenie, że są to dwie różne osoby”

 - podkreślił Dariusz Płecha, artysta ze Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.

Wspólne elementy w pozornych sprzecznościach wskazał obecny na wernisażu dziennikarz i publicysta, Grzegorz Józefczuk:

 

“W sztuce jest ważna ciągłość i zmienność. Tożsamość i zaprzeczenie tej tożsamości. I widzimy tu różne formy malarskiego talentu i działalności Bartka. Ciągłością jest pejzaż wielokulturowy: ten pierwszy sztetlowski zagubiony w przeszłości, był malowany wprawdzie inaczej, ale dotyczył wielokulturowości. Zestaw prac, które tu widzimy, mimo odmiennej techniki i kolorystyki, także utrwala miejsca, które mają swoją historyczną pamięć i wielokulturowość. Czyli istnieje synteza przeżycia, tematu, ekspresji i emocji. Po tym można poznać dobrych artystów.”

- mówił Grzegorz Józefczuk.

Galeria OKNA mekką akwarelistów

 

To druga indywidualna ekspozycja Bartka Michałowskiego w Galerii OKNA. Poprzednia - “Akwarelowe podróże w oknach” - odbyła się w 2017 roku. Jego prace mogliśmy oglądać również na zbiorowej wystawie “Drohobycz w akwareli”

 

“Uważam za coś wspaniałego, że Galeria OKNA pojawiła się na mapie Lublina - biblioteka może stereotypowo kojarzyć się niektórych z hermetyczną działalnością, natomiast tu mamy otwarcie naszego przepięknego Lublina na świat. Tutaj swoje prace wystawiali najlepsi polscy akwareliści”

- powiedział Bartłomiej Michałowski na zakończenie oficjalnej części wernisażu.

Do tej pory miłośnicy sztuki w Galerii OKNA przy ul. Peowiaków 12 mogli podziwiać prace m.in. Minha Dama, Aleksandra Jasina, Andrzeja Gosika, Tytusa Brzozowskiego, Tatiany Majewskiej, Ryszarda Rogali i Artura Przybysza. Wystawę Bartłomieja Michałowskiego możemy oglądać do 30 czerwca 2023 roku.

 

Zdjęcia: Beata Wijatkowska

Tekst: Aleksandra Flis

 

Trzech mężczyzn i kobieta stoją w galerii
szerszy plan na prowadzących wernisaż i gości
Artysta wręcza czerwone róże kobiecie
Mężczyzna w okularach i garniturze gestykuluje
Dwóch mężczyzn i kobieta z kwiatami
Zdje cie części zgromadzonych gości
Mężczyzna z brodą i w okullarach z podniesioną dłonią
Inne ujęcie zgromadzonych gości
Goście wernisażu rozmawiają ze sobą
Mężczyzna w czarnej marynarce fotografuje smartfonem jedną z wystawowych prac