Step ukraiński w różnych odsłonach możemy oglądać w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie na wystawie “Metamorfozy stepu” Iryny Syzonenko. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 14 kwietnia 2023 roku o godzinie 17.00.

Iryna Syzonenko to artystka, malarka, historyczka sztuki, poetka, fotografka i dziennikarka. Ukończyła Narodową Akademię Sztuki i Architektury w Kijowie, należy do Narodowego Związku Artystów Ukrainy. Prace prezentowała na ponad 20 wystawach indywidualnych w Polsce i Ukrainie, a także na kilkunastu wystawach zbiorowych: w Polsce, Ukrainie, ale też w Stanach Zjednoczonych. W swoim pisarskim dorobku do tej pory zgromadziła ponad 20 publikacji naukowych. Od 2018 roku mieszka i tworzy w Lublinie. 

 

“Jest artystką ciągle poszukującą” - powiedział obecny na wernisażu historyk sztuki prof. dr hab. Lechosław Lameński, pod kierunkiem którego artystka wkrótce będzie bronić pracę doktorską.

 

Tytuł “Metamorfozy stepu” łączy w sobie zachwyt nad charakterystycznymi ukraińskimi pejzażami oraz smutek z powodu ich zniszczeń w wyniku działań wojennych.

 

“W świadomości Polaków step kojarzył się przede wszystkim z literaturą romantyczną, bo tego uczyliśmy się od szkoły średniej - że są Stepy Akermańskie, że jest twórczość Mickiewicza, Słowackiego, Goszczyńskiego… Było też zainteresowanie walorami przyrodniczymi. Tymczasem ta romantyczna i rozmyta wizja została przykryta przez inną rzeczywistość - przez wojnę, która toczy się tak bardzo blisko nas. Widzimy te zmiany oczami artystki o wielkiej wrażliwości i ciekawym spojrzeniu” - mówiła wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, Renata Filipiak podczas powitania gości, przedstawiając autorkę i jej twórczość.

 

Ukraiński step ma swoją unikatową florę i faunę. Historycznie to obszar pogranicza cywilizacji wschodu i zachodu, na gruncie którego wytworzyła się odrębna kultura.

 

“Z jednej strony na prezentowanych pracach widzimy wrażliwość na przyrodę i jej piękno, a także sentyment za tym, co pozostawiła pani Irina w Ukrainie. Jednocześnie zobaczymy ten step, który - kiedyś kwitnący i pełen kwiatów - nagle jest zniszczony, a stoi na nim czołg” - powiedziała dr hab. Irena Rolska z Instytutu Nauk o Sztuce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

“Dwie zaprezentowane na wystawie fotografie - już w okresie wojny po 2014 roku - pokazują skalę zniszczeń. Rośliny przestają rosnąć pod obstrzałem bomb i rakiet. Ptaki nie wracają na zdewastowane tereny - lecą do Bułgarii, Rumunii i Polski” - tak swoje wrażenia utrwalone w obrazach opisuje Iryna Syzonenko.

 

Z kolei Małgorzata Malinowska-Klimek z Sosnowieckiego Centrum Sztuki podkreśliła rolę przenikania się kulturowych doświadczeń:

 

“Bardzo się cieszę, że mamy możliwość zobaczyć twórczość pani Iriny, bo jest to spotkanie kultur, pokazujące nam inny punkt widzenia na te same problemy”.

 

Na zakończenie wernisażu rozbrzmiała muzyka w wykonaniu młodego klarnecisty Krzysztofa Klimka.

To nie pierwsza wystawa Iryny Syzonenko organizowana przez Miejskią Bibliotekę Publiczną w Lublinie. Czytelnicy i goście Biblio, czyli Filii nr 32 przy ul. Szaserów 13-15 mogli oglądać inną ekspozycję autorki, zatytułowaną “Słowa i obrazy”. “Metamorfozy stepu” Iryny Syzonenko w Galerii OKNA możemy oglądać do 14 maja. Wicedyrektor MBP Lublin Renata Filipiak już teraz zaprosiła już teraz na kolejny majowy wernisaż. Tym razem wnętrze galerii wypełnią prace znanej malarki i ilustratorki Krystyny Michałowskiej.

Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie od 10 lat prezentuje w większości twórczość akwarelistów należących do Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. To także miejsce dla grafików, fotografów, malarzy, którzy uprawiają malarstwo olejne.

 Relacja filmowa pod linkiem TU.

Zdjęcia: Beata Wijatkowska

Tekst: Aleksandra Flis

Przestrzeń galerii z pracami Iryny Syzonenko
Praca pt. Złoty step zawieszona na ścianie
Trzy prace ustawione na sztalugach
Gromadzący i zwiedzający goście wernisażu
Dwie kobiety przed Złotym stepem pokazują sobie szczegóły obrazu
Na pierwszym planie redaktorka Radia Lublin rozmawia z uczestniczką wernisażu, w tle pozostali goście.
Dwie kobiety na tle grafik
ogólne ujęcie zgromadzonych gości
mężczyzna w ciemnej kurtce gestykuluje
Ten sam mężczyzna i kobieta na tle okna
Cztery stojące kobiety
Młody chłopiec gra na klarnecie, w tle słuchające kobiety
Widok z góry na przestrzeń galerii
Kobieta i mężczyzna wpatrzeni w jednąz eksponowanych prac. Przygląda im się mężczyzna