Dwa światy - jeden w formie kolorowych akwarelowych pejzaży, drugi złożony z monochromatycznych rysunków z wizerunkami postaci - zagościły w przestrzeni Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Zestawienie obu technik i stylów miłośnicy sztuki i goście galerii mogą oglądać na najnowszej wystawie prac Eweliny Maliborskiej-Patkowskiej.

Wernisaż wystawy należącej do Grupy Lubelskiej (akwarelistów związanych z Lubelszczyzną) artystki odbył się 17 lutego. Zgromadzonych gości powitał Dariusz Płecha ze Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, który przybliżył również najważniejsze informacje dotyczące życia i twórczości artystki.

 

Znamy się od wielu lat. Z przyjemnością obserwuję, jak Ewelina się rozwija i przechodzi poszczególne fazy twórczości

  - mówił podczas otwarcia Dariusz Płecha.

Od architektury do akwareli

Ewelina Maliborska-Patkowska jest absolwentką dwóch kierunków Politechniki Krakowskiej - ukończyła architekturę krajobrazu oraz architekturę i urbanistykę. Artystycznym przełomem był dla niej pobyt we Włoszech, gdzie pracowała jako projektantka. Tam zaczęła skłaniać się ku akwareli, tam też odniosła swój pierwszy artystyczny sukces, zostając laureatką konkursu "Lodi in pittura" - poświęconego włoskiemu miastu Lodi w malarstwie.


Po powrocie do Polski pracowała jeszcze przez pewien czas jako architekt, ale ostatecznie zdecydowała, że to malarstwo będzie jej zawodem i sposobem na życie.

 

Nigdy to nie były obrazy realistyczne, ale raczej przepuszczone przez filtr własnej wrażliwości, przemyślenia na temat architektury, miasta, wrażenia. [...] Artystka nie szuka możliwości przedstawiania świata realnego, tylko raczej tego, co jej gra w duszy - co w niej głęboko ukryte

- mówił Dariusz Płecha o twórczości Eweliny Maliborskiej.

Dwa światy

Kolorowa seria wynika z poszukiwań. Staram się może nie odtwarzać tej rzeczywistości wiernie, ale nieco ją podbarwić, rozmyć. Zostawić niedopowiedzenie. Wykreować chwilę, którą nie do końca da się uchwycić obiektywem aparatu. To są miejsca powszechnie rozpoznawalne, a ja chciałam, żeby odbiorca spojrzał na ten znany kadr inaczej. Może to nie są do końca realistyczne doznania, ale wydają mi się ciekawsze interpretacyjnie

- opowiadała o swoich pracach Ewelina Maliborska. 

 

Artystka tworzy przede wszystkim w technice akwareli, ale nieobcy jest jej także rysunek, który ujawnia inne oblicze jej twórczości.

 

W tych obrazach na granicy surrealizmu jest o wiele więcej kontrastów. Prace są w ujęciu bardziej plakatowym, graficznym

- podkreślił Dariusz Płecha.

 

Przyczółek lubelskich akwarelistów

To pierwsza wystawa Eweliny Maliborskiej-Patkowskiej w Galerii OKNA. Zwiedzający mogą ją oglądać do 9 marca. Kolejnym artystą, którego prace obejrzymy w "Przyczółku lubelskich akwarelistów” - jak nazwał galerię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie Dariusz Płecha - będzie warszawski akwarelista Grzegorz Wróbel.

 

Zdjęcia: Beata Wijatkowska

Tekst: Aleksandra Flis

 

Portret młodej kobiety
Kobieta i mężczyzna na tle akwareli
Zgromadzeni w galerii goście
Widok na gości wernisażu zza pleców prowadzących
Sala galerii z lotu ptaka
Monochromatyczna akwarela
Blado błękitna akwarela dwóch leżących kobiet
Akwarla przedstawiająca futurystyczną rybę w kolorach kobaltu i pamarańczy
Reporterka Radia Lublin przeprowadza wywiad z uczestniczką wrnisażu
Dwóch rozmawiających mężczyzn
Kobieta studiująca jedną z akwarel
Kobieta fotografuje smartfonem monochromatyczną akwarelę
Reportekra Radia Lublin rozmawia z kobietą o rudych włosach
Widok salię, na drugim planie kobieta fotografuje akwarele
Akwarela na sztaludze, obok na parapecie wazon z kwiatami