25 stycznia 2023 w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu prof. Piotra Majewskiego "Panny z Awinionu – droga do sławy", przeprowadzonego w ramach XIV edycji otwartych wykładów z historii sztuki.

„Panny z Avignon” to najbardziej znany obraz hiszpańskiego twórcy kubizmu w malarstwie – Pabla Picassa. Malowidło przedstawia pięć kobiet z ulicy d’Avinyo w Barcelonie, gdzie niegdyś mieszkał artysta. Picasso stworzył je w 1907 r. Pomimo początkowej krytyki obrazu, dziś Panny z Awinionu zajmują honorowe miejsce w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Prowadzący przedstawił historię przełomowego obrazu, jego drogę do sławy, a także wpływy i inspiracje różnych środowisk malarskich oraz motywów.

 

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się o roli dzieła Picassa w powstaniu kubizmu, który konceptualizuje myślenie o obrazie. Panny z Avignon były nową formą poszukiwań malarza, nastawioną na eksperymentowanie w sztuce, a jednocześnie zejściem ze ścieżki malarstwa akademickiego. Autor wykładu poddał wnikliwej analizie dzieła artysty, znane motywy w historii sztuki, z nadanym nowym wymiarem i sensem. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o retrospektywnych wystawach Picassa, pierwszej monografii, a także o studiach przygotowawczych do dzieła w różnych technikach i nawiązaniach do tradycji katalońskiej.

 

Luiza Dutkowiak

 

Wnętrze Filii nr 2 - Dariusz Jóźwik zapowiada wykład profesora Majewskiego
Fragment wykładu profesora Majewskiego
Jeden ze slajdów prezentowanych podczas wykładu prof. Majewskiego