Wystawa wycinanek Elżbiety Dąbrowskiej / do 30 marca

Filia nr 36 MBP
ul. Zygmunta Augusta 15

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Filia nr 36 MBP zaprasa na wystawę wycinanek Elżbiety Dąbrowskiej.

Na wystawie prezentowane są wycinanki tworzone przez artystkę od 2017 roku.
Zapraszamy do końca marca.

Wycinanka żydowska jako forma plastyczna rozwinęła się w wieku XIX, kiedy papier stał się powszechnie dostępnym materiałem. To wytwór tradycyjnej sztuki żydowskiej, jest ściśle związany z religią. Rozwijała się równolegle z wycinanką polską, mającą typowo zdobniczy charakter.

Elżbieta Dąbrowska – historyk sztuki, absolwentka KUL.
Inwentaryzowała zabytki na Kurpiach dla Biura Dokumentacji Zabytków w Ostrołęce. Pracowała w Muzeum Mazowieckim w Płocku, gdzie zajmowała się dokumentacją rzemiosła artystycznego (w tym mebli secesyjnych). Za tę działalność otrzymała w grudniu 2017 roku plakietę wybitą z okazji 50-lecia Kolekcji Secesji (1967-2017). Pracowała również w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wykładała historię sztuki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Od wielu lat jest czynnym pilotem oraz przewodnikiem wycieczek i członkiem Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników „Pogranicze” w Lublinie. Zajmuje się także tworzeniem lalek i wycinanek. Ma na swoim koncie udział w konkursach, poparty nagrodami. Prowadzi warsztaty lalkarskie oraz warsztaty wycinanki artystycznej i żydowskiej. Stale współpracuje z domami kultury i bibliotekami lubelskimi. W ramach tej współpracy wystawiała wycinanki i lalki, prowadziła warsztaty dla dzieci i seniorów oraz głosiła prelekcje dotyczące sztuki, kultury i historii miasta Lublina.