Światowy Dzień Poezji / 21 marca

Adres:

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
u. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Spotkania

Informacja o cenie

wstęp wolny

Światowy Dzień Poezji to święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Jego celem jest celebracja liryki poprzez promocję czytania, pisania i publikowania utworów poetyckich na całym świecie.

Tego dnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie pragniemy zapoznać naszych czytelników z magią słowa. Przypomnimy najpiękniejsze wiersze, zaprezentujemy te mniej znane, zachęcimy do tworzenia własnych utworów i zainspirujemy cytatami. Rozbrzmi poezja śpiewana, będzie można również otrzymać związane z liryką upominki. Zapraszamy do współuczestnictwa!

 

21 marca / czwartek / godz. 10.00 - 16.00 - „Stop! Poezja” - akcja skierowana do miłośników literatury, zachęcająca do czytania poezji.
Z okazji ŚDP przygotowaliśmy zakładki z cytatami o poezji, które można zabrać ze sobą lub podarować bliskiej osobie. Zakładki będą wyeksponowane na plakatach w kilku punktach wzdłuż ulic: Krakowskie Przedmieście i Grodzka na Starym Mieście.

 

Filia nr 2, ul. Peowiaków 12
18 marca / poniedziałek / godz. 11.00 - Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
Spotkanie DKK będzie składać się z dwóch części – podczas pierwszej z nich będziemy wspólnie celebrować Światowy Dzień Poezji.
Drugą część spotkania będzie stanowić rozmowa o zbiorze opowiadań Ester Singer Kreitman pod tytułem „Rodowód”.

 

Filia nr 6, Al. Racławickie 22
21 marca / czwartek / godz. 17.00 - „Niech wybrzmi konsonans”
Koncert Izabelli Konar (Isa Conar) absolwentki Akademii Muzycznej w Poznaniu. Laureatki wielu konkursów, m. in. nagrody głównej w konkursie "Kozienalia" w Lublinie. Artystka wydała kilka albumów muzycznych, występowała w wielu miastach w Polsce i za granicą.
Tworzy muzykę oryginalną, począwszy od staropolskich pieśni Maryjnych, poprzez psalmy, pieśni historyczne do piosenki poetyckiej i ballad w rożnych językach.

 

Filia nr 9, ul. Krańcowa 106
21 marca / czwartek / - „Poezja na wyciągniecie ręki”
Zakładki do książek w wiosennej aranżacji zawierające fragmenty poezji znanych twórców. Każdy czytelnik odwiedzający bibliotekę w Światowy Dzień Poezji otrzyma ozdobną zakładkę.

 

Filia nr 10, ul. Kleeberga 12 A
21 marca / czwartek / godz. 16.30 - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego będziemy czytać i mówić o poezji Miłosza i Wierzyńskiego.

 

Filia nr 13, ul. Grażyny 13
21 marca / czwartek / godz. 10.00 - spotkanie Klubu Aktywnego Seniora, na którym klubowiczki zaprezentują utwory swoich ulubionych poetów.

 

Filia nr 18, ul. Głęboka 8A
21 marca / czwartek / - godz. 10.00 - 16.00 - stacja "Kolażu poetyckiego" - czytelnicy będą mogli stworzyć swój własny wiersz z przygotowanych wycinków z gazet,
21 marca / czwartek / - "Wierszyki do języka gimnastyki" gościnne zajęcia w grupach przedszkolnych.

 

Filia nr 28, ul. Nadbystrzycka 85
21 marca / czwartek / godz. 13.00 - Spotkanie z poezją Urszuli Kmieć
W Światowy Dzień Poezji wysłuchamy twórczości krakowskiej miłośniczki poezji - Urszuli Kmieć. Poetka wrażliwa na piękno przyrody i otoczenie, pisze wiersze "do szuflady", choć niektóre z nich publikuje na Facebooku.
Spotkanie w ramach działalności Klubu Czytelniczego "Nad Bystrzycą".

 

Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20
21 marca / czwartek / godz. 10.15 - Bajkowe Poranki - czytanie poezji dziecięcej i zabawy plastyczne inspirowane czytanymi wierszykami
21 marca / czwartek / godz. 10.00 - 16.00 - Wspólnie tworzymy poezję - zabawa dla czytelników.

 


Mapa