Księżycowy Julek, czyli o szalonych (?) pomysłach Juliusza Osterwy / 6 marca

Adres:

Filia nr 2 MBP
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Spotkania

Informacja o cenie

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Instytut Nauk o Kulturze UMCS oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na wykład Jarosława Cymermana „Księżycowy Julek, czyli o szalonych (?) pomysłach Juliusza Osterwy” w ramach XV edycji otwartych wykładów z historii sztuki "Artysta jako geniusz, wynalazca, pedagog, wizjoner".

6 marca 2024, godz. 17.30 - Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

Juliusz Osterwa - patron lubelskiego teatru, wielki aktor, twórca Reduty - jednego z pierwszych polskich laboratoriów teatralnych, którego spektakle dzięki objazdom docierały przed wojną do milionów widzów w niemal każdym zakątku ówczesnej Polski miewał także bardzo oryginalne pomysły w innych dziedzinach. Jednym z nich było np. utworzenie w Lublinie sztucznego jeziora

i kształcenie na nim kadr dla polskiej marynarki. Dodajmy, że pomysł pojawił się w 1938 roku, kilkadziesiąt lat przed powstaniem Zalewu Zemborzyckiego. O takich mniej lub bardziej szalonych ideach "księżycowego Julka" i o tym, jak teatr wpisywał się w modernizację Polski będzie mowa na wykładzie z cyklu "Artysta jako... geniusz, wynalazca, pedagog, wizjoner.

 


Mapa