Życie kulturalne w getcie warszawskim / 4 - 29 grudnia

Filia nr 37 MBP
ul. Bazylianówka 85

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Filia nr 37 przy ul.Bazylianówjka 85 zaprasza na wystawę "Życie kulturalne w getcie warszawskim".
Zobaczymy na niej różne aspekty życia kulturalnego w dzielnicy żydowskiej w Warszawie. Przedstawia organizatorów wydarzeń kulturalnych, zaangażowane w nie instytucje oraz sylwetki twórców.

W 1941 roku w getcie warszawskim znalazło się około 450 tysięcy osób, w tym ponad 450 artystów. Mimo panujących w dzielnicy żydowskiej nieludzkich warunków, dla części jej mieszkańców (10-20 tys. osób) życie kulturalne i intelektualne było nieodzownym elementem dnia codziennego. Twórcze działania oraz udział w wydarzeniach kulturalnych były dla nich sposobem na przetrwanie, ucieczką od rzeczywistości, wyrazem moralnego oporu.
Wystawa będzie prezentowana do końca kwietnia oraz w czerwcu 2023 roku.

Opracowanie merytoryczne wystawy: Elżbieta Nawrocka, Katarzyna Stępień
Patron wystawy: Żydowski Instytut Historyczny / Jewish Historical Institute
Konsultacja graficzna: Urszula Kozak
Podziękowania dla Agaty Tuszyńskiej za możliwość wykorzystania zdjęcia Wiery Gran z prywatnego archiwum pisarki.

Żyjemy w więzieniu. [...] A jednak chcemy żyć jak ludzie wolni, chcemy żyć i tworzyć! Jeśli życie nasze nie zgaśnie pod tą grubą, przygniatającą nas warstwą popiołu, będzie to naszym wielkim egzaminem, triumfem człowieczeństwa nad tym, co nieludzkie, zwycięstwem ludzkiej woli, męstwa i odwagi nad potęgą zła i zniszczenia.

Abraham Lewin, fragment przemówienia na wieczorze poświęconym pamięci Icchaka Meira Wajsenberga, 13 września 1941