Korsyka: góry wśród morza / 8 grudnia

Adres:

Filia nr 2 MBP
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Spotkania

Informacja o cenie

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Inny wymiar podróży to cykl spotkań, na które zaprasza Filia nr 2 MBP w Lublinie. Tym razem wysłuchamy odczytu Aliny Lewickiej-Strzok pt. "Korsyka: góry wśród morza" połączonego z prezentacją zdjęć Aliny Lewickiej-Strzok i Igora Strzok-Lewickiego.

8 grudnia 2023, godz. 16.30 - ul. Peowiaków 12

 

Ponieważ nie da się pojąć Korsyki bez historii tego narodu, prelegentka opowie o dramatycznych dziejach wyspy i tworzeniu się narodowej tożsamości Korsykanów. Niewielu wie, że to oni stworzyli pierwszą w dziejach konstytucję, gdy przez kilkanaście lat mieli własne państwo.

Kalliste, najpiękniejsza - jak zwali ją Grecy - to czerwone i białe klify, dzikie plaże, ośnieżone szczyty i cieniste lasy. To olśniewające zachody słońca i odurzająca woń makii.

Spotkanie będzie też okazją do poznania kultury korsykańskiej w jej współczesnej odsłonie, bo od lat obserwujemy renesans języka i tradycji, zwłaszcza muzycznej. Usłyszymy zatem pieśni polifoniczne, ale i współczesne piosenki ballady.

Alina Lewicka-Strzok jest filologiem, przez wiele lat pracowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W Polskim Towarzystwie Geologicznym prezentowała wcześniej „Blask kamienia – kościoły i opactwa romańskie Francji” oraz „W dolinie Rodanu”.

 


Mapa