Okiem wieloRYBA - fotografie Grzegorza Pawlaka / do 30 marca

Galeria 31, Filia nr 30 MBP w Lublinie
ul. Braci Wieniawskich 5

Wstęp wolny

Galeria 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie przy ul. Braci Wieniawskich 5 (siedziba Filii nr 30 MBP Lublin) zaprasza na wystawę fotografii Grzegorza Pawlaka - "okiem wieloRYBA".

okiem wieloRYBA - to świat widziany okiem ryby, która spod powierzchni wody czujnie i zachłannie patrzy na naszą rzeczywistość. Zachłannie, bo chce zobaczyć jak najwięcej, nie skupiając się na detalach, chłonie całą otaczającą nas przestrzeń. To jej „uważnym okiem” ukazany jest otaczający nas świat, to jak wyglądają ślady zamierzchłej przeszłości, place, podwórza, wnętrza ciasnych bram, jak również gmachy teatrów, uczelni, kościołów oraz nowoczesne budynki.
Kołowy obiektyw typu FISH-EYE (rybie oko) pozwala widzowi odkryć nowy sposób patrzenia na to, co nas otacza. Kąt widzenia wynosi 210 stopni, a kreowany przez niego obraz stanowi koło w obrębie kadru. Daje to bardzo ciekawy i niepowtarzalny efekt, dzięki czemu znane nam miejsca nabierają innego wymiaru. Jednoczesne ukazanie sklepienia lub nieboskłonu wraz z otoczeniem w zaskakujący sposób tworzy nowy, abstrakcyjny obraz znanej rzeczywistości.
Żadna z fotografii nie została poddana fotomontażowi ani jakiejkolwiek manipulacji. Dopuszczalny był jedynie retusz, wzmocnienie kontrastu i koloru, uszczegółowienie cieni, przygaszenie świateł. Fotografie stanowią rozszerzenie cyklu monografii Lublina „okiem szczupaka LUBlina”.

Grzegorz Pawlak - artysta Fotografik Rzeczpospolitej Polskiej. Członek Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej (od roku 2019 członek Zarządu) oraz Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga (w latach 2011-2013 pełniący funkcję Prezesa, od 2014 roku członek Rady Artystycznej LTF).

Wenisaż odbędzie się 3 marca o godzinie 17.00, a wystawę będzie można oglądać do końca marca.

grzegorz_pawlak_g31_plakat.jpg