Ekslibrisy. Robert Znajomski / do 31 stycznia

Adres:

Filia nr 36 MBP
ul. Zygmunta Augusta 15
Lublin

Kategoria:

Wystawy

Informacja o cenie

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Filia nr 36 MBP do końca stycznia  zaprasza na wystawę ekslibrisów Roberta Znajomskiego.

 

Ekslibris (łac. ex libris – z książek) – znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru albo nazwą instytucji.

 

Robert Znajomski urodził się 1 stycznia 1968 r. w Hrubieszowie. Zm. 7 stycznia 2022 w Łęcznej). Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Lubelskim, w latach 1989-1991 kontynuował naukę w Studium Nauczycielskim w Zamościu w klasie o profilu plastycznym. Pracował w Szkole Podstawowej w Ostrówku, gm. Puchaczów. W międzyczasie ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. W 1998 roku uzyskał dyplom w Pracowni Grafiki prof. Zdzisława Niedźwiedzia.

Poza pracą pedagogiczną z dziećmi i młodzieżą aktywnie tworzył. Obok grafiki interesował się szeregiem innych technik malarskich. Malował olejem, akrylem, temperą, akwarelą. Rysował pastelami, tuszem, ołówkiem i węglem. Pasjonował się fotografią.

Głównym tematem jego twórczości była natura modyfikowana i wyrażana w formach geometrycznych i abstrakcyjnych. W malarstwie interesował go kolor, który był źródłem jego inspiracji. Zaś w rysunku skupiał się na kresce i linii – i jak mawiał – „za pomocą skromnych środków staram się przedstawić swoje wizje świata”.

Grafiki i rysunki, jak napisano w jednym z katalogów, to małe formaty zamknięte w przestrzeni zbudowanej za pomocą linii. „Maleństwa” – jak je określał Robert – pozwalają na wręcz analityczne przestudiowanie każdej kreski i plamki, a także symbolicznych odniesień, sugerujących światopogląd autora i jego stosunek do świata i ludzkich postaw...

W innym momencie Robert o swojej twórczości pisał tak: „materię twórczą traktuję symbolicznie, skrótowo... Staram się, by moja wystawa była zaproszeniem do wspólnej refleksji, zadumy, która pozwoli choć na chwilę zatrzymać się i wyrwać z chaosu, w jaki jesteśmy codziennie uwikłani. Chcę pobudzić wrażliwość widza, nakłonić do własnych przemyśleń i interpretacji oraz znalezienia anioła w sobie lub w rzeczach codziennych”.

Robert Znajomski swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych, m.in. w Łęcznej, Tomaszowie Lubelskim, Lublinie, Zamościu, Puławach, Krakowie, Tyńcu, Kluczborku, Świebodzinie, Białymstoku, Tarnowie, Olsztynie, oraz na ponad 500 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą: np. w Treviolo (Włochy), Kowlu (Ukraina), Druskienikach (Litwa). Brał udział w wielu projektach mail artowych w Europie i na innych kontynentach. Jego mailarty znajdują się w Niemczech, Rosji, Belgii, Holandii, a także Kanadzie, Wenezueli, Meksyku czy Australii.

 


Mapa