I wish I could treat every day as a Halloween / 7 grudnia

Filia nr 2 MBP
ul. Peowiaków 12

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wykład z historii sztuki w ramach XIV edycji "Sławne, emblematyczne, kontrowersyjne wędrówki dzieł i arcydzieł w kulturze".

7 grudnia 2022 - Marta Ryczkowska
I wish I could treat every day as a Halloween. Wycieczki tożsamościowe Cindy Sherman

Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12, godz. 17.30

"Chciałabym móc traktować każdy dzień jak Halloween, przebierać się i za każdym razem ukazywać się światu jako jakaś ekscentryczna posta” - mówiła Cindy Sherman. Od wielu dekad artystka dekonstruuje tożsamość, pokazując ją jako płynną i podatną na odkształcenia. Media są dla niej niezmierzonym rezerwuarem inspiracji, przywłaszcza sobie obrazy z filmów, reklam i czasopism. W swoim słynnym cyklu fotograficznym „Untitled film stills” wcielała się w różne kobiece role zapisane w schematach filmowych klasy B. Fotografie są teatralne, tajemnicze i melancholijne. Podczas wykładu opowiem jakie mają znaczenie w kontekście statusu kobiety w przemyśle filmowym. Odniosę się do idei kobiecego wizerunku, galerii postaci, które (auto)portretuje Sherman wskazując na klisze, głęboko osadzone w naszej historii kultury.