Matka Makryna - od romantyków do Dehnela / 9 listopada

Filia nr 2 MBP
ul. Peowiaków 12

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na kolejny wykład z historii sztuki w ramach XIV edycji "Sławne, emblematyczne, kontrowersyjne wędrówki dzieł i arcydzieł w kulturze".

Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12, godz. 17.30
Arkadiusz Bagłajewski - "Matka Makryna - od romantyków do Dehnela."

Przedmiotem wykładu będzie konstruowanie legendy postaci Matki Makryny Mieczysławskiej - genialnej mistyfikatorki, jak okazało się po latach: rzekomej ksieni bazylianek, rzekomo prześladowanej przez carat. Charyzmatyczna osobowość męczennicy przekonała w czasach Wiosny Ludów największych: Mickiewicza (za jej namową odbył spowiedź przed audiencją papieską), Słowackiego (poświecił jej mistyczny poemat), Krasińskiego (ukazał jej wielką charyzmę w listach). Znalazła posłuch u wieszczów i dwu papieży, opisywana było jej rzekome męczeństwo przez wpływową prasę europejską. Potem zniknęła, znalazła się na obrzeżach, by w martyrologicznej chwale powrócić w dramacie Wyspiańskiego "Legion". Zdemaskowana w pracy ks. Jana Urbana wydanej w roku 1923 powróciła jako twórczyni własnej biografii, w genderowej odsłonie w powieści Jacka Dehnela "Matka Makryna" (2014). Podczas wykłady przyjrzę się paradoksalnej i nieoczekiwanej "wędrówce" tej postaci - jako bohaterki legendy i następnie demaskatorskiej antylegendy.