Dzieło sztuki jako dokument traumy? / 23 lutego

Filia nr 2 MBP
ul. Peowiaków 12

bezpłatne

Wykład Aleksandry Skrabek "Dzieło sztuki jako dokument traumy?", w ramach XIII edycji otwartych wykładów z historii sztuki Dzieło sztuki jako zwierciadło historii organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, Instytutem Nauk o Kulturze UMCS.

Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12, godz. 17.30

Fotografia jest narzędziem wykorzystywanym do dokumentacji wydarzeń historycznych od drugiej połowy XIX wieku. Twórcy tacy, jak Roger Fenton, Timothy H. O’Sullivan, Albert Londe czy Duchenne de Boulogne posługiwali się przemyślanymi strategiami artystycznymi i schematami estetycznymi, unaoczniając tragiczne wydarzenia m. in. wojny i choroby.  Wykład będzie próbą odpowiedzenia na pytanie o status ich fotografii, które z jednej strony weszły do kanonu historii sztuki, bo ujawniają subiektywizm fotografa i jego relację z modelem, z drugiej zaś stanowią dokument historyczny pretendujący do obiektywizmu.