Pieśni ludowe jako przekaz małych i wielkich historii. / 24 listopada

Filia nr 2 MBP
ul. Peowiaków 12

otwarte wykłady

Wykład Agaty Kusto pt. "Pieśni ludowe jako przekaz małych i wielkich historii. Na podstawie ballad we współczesnym ruchu festiwalowym." w ramach XIII edycji otwartych wykładów z historii sztuki Dzieło sztuki jako zwierciadło historii organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, Instytutem Nauk o Kulturze UMCS

Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12, 10 listopada 2021, godz. 17.30

Ballada ludowa jest terminem znanym folklorystom jeszcze od czasów przedkolbergowskich. Jej odmienność na tle innych gatunków folkloru zawdzięczamy specyfice łączącej temat rodzinny i fabularyczność (zdarzeniowość). W referacie chcę przedstawić współczesny byt ballady ludowej, tj. jej obecność na przeglądach regionalnych pieśni ludowych. Będą to więc pieśni historyczne, dziadowskie, odpustowe, żołnierskie i śpiewane legendy, które definiują obszar peryferyjny właściwej ballady ludowej. O ich wątkach tematycznych, konstrukcji wielozwrotkowych przekazów i warstwie melodycznej opowiem na przykładach z maciejowickich „Powiślaków”. Ważnym elementem prezentacji będzie określenie stylu wykonawczego poszczególnych śpiewaków bądź zespołów śpiewaczych. W prezentacji wykorzystam materiały źródłowe z badań własnych.