Staroobrzędowcy - religia niewymarła / 9 października

Filia nr 32 BIBLIO MBP
ul. Szaserów 13-15

bezpłatnie

Podczas VII Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek zapraszamy 9 października, na godz. 19.00 na wernisaż wystawy "Staroobrzędowcy. Religia niewymarła".

Autorami prezentowanych fotografii są artyści Kolektywu LUX w składzie: Emilia Pluta, Jerzy Machajek, Marcin Dąbrowski.
Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z dr. Krzysztofem Snarskim - kulturoznawcą, etnografem, muzeologiem, regionalistą, kustoszem w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, autorem książki "Staroobrzędowcy. Historia, wiara, tradycja".

Staroobrzędowcy to wyznawcy odłamu religii prawosławnej, której początki sięgają XVII wieku. Zanikająca populacja starowierców szacowana jest na około 1300 osób, głównie w województwie podlaskim i warmińsko- mazurskim. Ponad dobra materialne przedkładają życie duchowe. Rzadko dopuszczają do siebie innowierców. Wystawa ma na celu pokazanie symboliki i unikatowości tej religii.