Gest romantyczny. O sztuce i krytyce Zbigniewa Dłubaka.

bezpłatnie online

Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, Instytutem Nauk o Kulturze UMCS zaprasza na XII edycję otwartych wykładów z historii sztuki. pt. "Artysta jako krytyk. Krytyk jako artysta". Zapraszamy na wykład Kamili Dworniczak.

Zbigniew Dłubak (1921-2005) to jeden z najciekawszych powojennych artystów. Był samoukiem. Początkowo, w latach 40., posługiwał się przede wszystkim fotografią, z czasem zaczął uprawiać również malarstwo. Interesowała go również krytyka artystyczna – od 1953 roku przez niemal dwadzieścia lat był redaktorem naczelnym jedynego czasopisma fachowego poświęconego fotografii i jednego z najważniejszych pism o sztuce współczesnej: miesięcznika „Fotografia”. Stopniowo jego refleksje o własnej twórczości oraz komentarze dotyczące aktualnych zjawisk artystycznych zaczęły przybierać formę autorskiej teorii sztuki, konstruowanej ze świadomością bieżących zagadnieniach społecznych i kulturowych. Granice pomiędzy praktyką artystyczną, krytyką i teorią Zbigniewa Dłubaka coraz bardziej się zacierały, co stało się wyraźne zwłaszcza w momencie konfrontacji artysty z konceptualizmem na początku lat 70.
Podczas wykładu Zbigniew Dłubak zaprezentowany zostanie jako artysta, dla którego niezwykle istotny był krytyczny potencjał sztuki i jej teorii.