Czarne Inspiracje z Rafałem Hetmanem

ul. Peowiaków 12

bezpłatnie

RAFAŁ HETMAN (ur. 1987) - reporter. Publikował m. in. w "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", magazynie "Chidusz". Finalista Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. W mediach społecznościowych opowiada o literaturze faktu.

"Wystarczyło nieco ponad tysiąc dni, by w podlubelskim miasteczku po dawnych mieszkańcach pozostał tylko zryty przez poszukiwaczy złota cmentarz, zamieniona w szalet synagoga, splądrowane domy i dwadzieścioro troje ocalałych, z których żaden nie chciał tu zostać. Dziś o wojennych losach Izbicy przypomina jeszcze mniej: szkolna gablotka, dwie drewniane kuczki, zaniedbany kirkut i skrawki wyszeptanych opowieści. Bo jak mówić na głos o tych, którzy odeszli na naszych oczach i często za naszym przyzwoleniem? Rafał Hetman wydobywa z niepamięci postaci i losy, o których uparcie milczały kolejne pokolenia, i opisuje współczesną Izbicę, odbijając ją w lustrze wojennej historii. Właścicielka piekarni i katolicki ksiądz żydowskiego pochodzenia, chłopak, który do końca życia chodził z kulą w szczęce, przepełniony pragnieniem zemsty aptekarz. Z rozmów, świadectw i dokumentów układa mozaikę żydowsko-polskiej przeszłości, której cień pada daleko poza wojenne lata, a losy małej, sennej Izbicy stają się uniwersalną opowieścią o polskiej historii."
Wyd. Czarne

Czarne Inspiracje to cykl spotkań literackich organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lublinie. Zapraszamy autorów interesujących reportaży, esejów, wspomnień i biografii. Dotychczas naszymi gośćmi byli: Krzysztof Varga (2010), Andrzej Stasiuk (2010), Jacek Hugo-Bader (2011), Maciej Malicki (2011), Witold Szabłowski (2011), Justyna Bargielska (2011, 2013), Taras Prochaśko (2011), Wojciech Górecki (2011), Agnieszka Drotkiewicz (2012), Lidia Ostałowska (2012), Jacek Kleyff (2012), Ewa Winnicka (2013), Angelika Kuźniak (2013), Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz-Oboładze (2015, 2018), Maciej Robert (2015), Marta Sztokfisz (2015), Katarzyna Kobylarczyk (2015), Anna Kaszuba-Dębska (2017), Magdalena Kicińska (2017), Adam Robiński (2018), Magdalena Grzebałkowska (2019), Waldemar Mierzwa (2019), Piotr Lipiński (2019).

Zapraszamy na premierę rozmowy z Rafałem Hetmanem na Facebooka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, 21 maja 2021 r., godz. 19.00.