Wizerunek romantyzmu w kinie polskim i krytyce filmowej w latach 1946-1989.

bezpłatnie online

Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, Instytutem Nauk o Kulturze UMCS zaprasza na XII edycję otwartych wykładów z historii sztuki. pt. "Artysta jako krytyk. Krytyk jako artysta". Tym razem wysłuchamy wykładu Marcina Marona.

Podczas wykładu omówiona zostanie recepcja idei i wyobrażeń romantycznych w kinie polskim w okresie PRL. Przypomniane będą najważniejsze filmy, nawiązujące do dzieł romantyków, postaci, historii i wyobrażeń romantycznych oraz opinie krytyków filmowych na ten temat. Omówione zostaną również zmiany w kulturze polskiej oraz w polityce kulturalnej władz PRL, zachodzące w latach 1946-1989, w stosunku do tradycji romantycznej.