Akcja Żonkile

Data:

poniedziałek, 19 kwiecień 2021

Adres:

Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Inne

Informacja o cenie

bezpłatne

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno - edukacyjną Żonkile, w którą włącza się też nasza Biblioteka.

PROGRAM:

Filia nr 36 MBP (FACEBOOK)

"Łączy nas pamięć" - interaktywna prezentacja skierowana do dzieci i młodzieży.

Filia nr 38 MBP (FACEBOOK)

Prezentacja filmów "Pamięć drobinek" i "Historia z pewnej ulicy"

"Pamięć drobinek" opowiada fantastyczną historię leśnych istot, które wzajemnie się o siebie troszczą i ratują w potrzebie. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia uczula dzieci na krzywdę i rozwija w nich empatię i chęć niesienia pomocy innym, nie niepokojąc drastycznymi scenami z okresu wojny. Opowiadanie skierowane do dzieci w wieku 6 - 9 lat.

"Historia z pewnej ulicy" to historia przyjaciół, mieszkających wiele lat temu przy ulicy Magnolii, gdzie przeplatały się trudne losy Żydów i Polaków w okresie wojny. Sielankowe życie dzieci przerywa wejście wojsk niemieckich na tereny Polski i konieczność rozłąki - polskie dzieci mogą zostać w swoim domu, zaś rodzina żydowska zostaje zmuszona do przeniesienia się do getta. Na szczęście przyjaźń potrafi przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach. Opowiadanie skierowane do dzieci w wieku 8 - 9 lat.


Mapa