Obrazy mocne i słabe / 29 października

Adres:

Filia nr 2 MBP
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Spotkania

Informacja o cenie

wstęp wolny

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Instytut Nauk o Kulturze UMCS oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na wykład dr. Marcina Pastwy „Obrazy mocne i słabe" w ramach XVII edycji otwartych wykładów z historii sztuki "Krytyka obrazu – od Platona do Visual Studies".

29 października 2025, godz. 17.30 - Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

 

Problematyka wartościowania w każdej dyscyplinie jest zagadnieniem kontrowersyjnym, a w świecie obrazów nieustannie kwestionowane są teorie i poglądy dotyczące ich doświadczenia, siły i oddziaływania. Wciąż poszukuje się odpowiednich narzędzi krytyki, jasnych i wyraźnych kryteriów oceny czy też norm i wzorców. Jedną z propozycji jest wrażliwość badawcza związaną z hermeneutyczną świadomością współczesnej humanistyki, która postuluje wydobycie i opisanie specyfiki poznawczej zmierzającej do „odsłaniania świata”. Kategorie mocny i słaby wyraźnie występują w dyskursie historii sztuki w tekstach Gotffrieda Boehma, który definiuje obraz mocny jako stan ikonicznej gęstości, gwarantującej wymianę materii z rzeczywistością, a obraz słaby jako ten, który odrzuca swoje ikoniczne podłoże. Przypomnienie podstawowych założeń hermeneutyki obrazu szwajcarskiego historyka sztuki będzie punktem wyjścia dla prezentacji wybranych interpretacji.

Marcin Pastwa – adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej Instytutu Historii Sztuki KUL. Publikował w „Kontekstach”, „Roczniku Historii Sztuki”, „Ethosie”, „Rocznikach Humanistycznych” artykuły dotyczące metodologii historii sztuki, problematyki funkcjonowania obrazu w sztuce i w historii sztuki, zajmował się m.in. twórczością Grzegorza Bednarskiego, organizując w Lublinie wystawy jego prac w Galerii Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i Galerii Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, redaktor wydawnictw zbiorowych i książek, autor haseł w Encyklopedii Katolickiej i tłumaczeń, pracuje nad książką poświęconą twórczości Cy Twombly’ego.


Mapa