Tegoroczny wyjazd na Targi Książki w Krakowie został wzbogacony o wizytę w Muzeum Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu oraz Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Niewątpliwie perełką, jaką mieliśmy okazję zobaczyć w Zamku Tarnowskich, była Biblioteka Dzikowska (Dzików - obecnie dzielnica Tarnobrzega), założona w XIX wieku przez Jana Feliksa Tarnowskiego oraz jego żonę Walerię. Niegdyś znajdowały się w niej zbiory takie jak m.in. Statuty Kazimierza Wielkiego, odpis Kroniki Wincentego Kadłubka, zbiór Biblii katolickich i protestanckich oraz rękopisy „Pana Tadeusza” i „Balladyny”.
Pożar w 1927 roku, czas wojny i okupacji, wygnanie Tarnowskich z Dzikowa przez władze komunistyczne spowodowały, że do dziś zachowała się jedynie część zbiorów z czasów największej świetności Biblioteki Dzikowskiej.
Przez kolejne dwa dni uczestniczyliśmy w Targach Książki, które wzorem lat ubiegłych również i tym razem nie zawiodły swych fanów. A to za sprawą różnorodnej oferty wydawniczej, licznych spotkań z autorami oraz spotkań promujących czytelnictwo.
Atrakcją jednego z wieczorów była zorganizowana dzięki naszemu koledze Marcinowi Furmanowi wizyta w Operze Krakowskiej, gdzie podziwiać mogliśmy dzieło Giacomo Pucciniego „La Bohème\Cyganeria” oraz spotkanie z odtwórcami głównych ról: Iwoną Sochą i Andrzejem Lampertem.
Ostatniego dnia postanowiliśmy wpaść z wizytą do Pani Marii Konopnickiej, w imieniu której lokalni przewodnicy oprowadzili nas po uroczym dworku w Żarnowcu.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Krośnie, gdzie niektórzy uczestnicy korzystając z okazji odwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła, a pozostali testowali lokalną kuchnię. Polecamy krośnieńskie słodkości.

 

Do zobaczenia.

Marta Mazurek

 

 

Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu
Biblioteka Dzikowska- wnętrze
Zamek Tarnowskich – sala reprezentacyjna
Targi Książki w Krakowie
Targi Książki
Zamek Królewski na Wawelu
Spotkanie z artystami – Opera Krakowska
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
Wnętrze dworku w Żarnowcu
Wystawa książek Marii Konopnickiej
Zwiedzający wewnątrz dworku
Uczestnicy wyjazdu przed dworkiem Marii Konopnickiej
Rynek w Krośnie
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie