Historia jednej grafiki / wernisaż 8 lipca

Adres:

Filia nr 30 MBP
ul. Braci Wieniawskich 5
Lublin

Kategoria:

Wystawy

Informacja o cenie

wstęp wolny

Galeria Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprasza na wernisaż Oleny Gajdamaka pt. "Historia jednej grafiki".

Wernisaż 8 lipca 2022, godz. 18.00, ul. Braci Wieniawskich 5

Artystka zajmuje się głównie techniką linorytu punktowego. Jej twórczość jest doskonałym przykładem spojrzenia na sztukę jako tworzenie form symbolizujących uczucia ludzkie, według słów Susanne K. Langer. Ekspresja ciała, obserwowana przez innych, ma wizualne kształty, które sztuka potrafi odtwarzać, a nawet wzmacniać, na drodze do swego celu – zrozumienia innego człowieka i świata. Z ostatniego cyklu grafiki przedstawiają sobą otwarty dziennik jej przeżyć i uczuć.

 

Olena Gaidamaka

Absolwentka Kijowskiej Szkoły Wyższej Wzornictwa i Sztuki Dekoratorskiej (malowidła ścienne) oraz Politechniki Kijowskiej (grafika książkowa). Doktorantka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie w roku 2009 obroniła doktorat z grafiki warsztatowej pod kierunkiem prof. Grzegorza D. Mazurka. Swoje prace prezentowała w 11 wystawach indywidualnych i ponad 40 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą: Polska, Ukraina, Włochy, Grecja, Niemcy, Kanada, Chiny. Jej pracy zostały wyróżnione na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (2009), a za grafikę „Kształty uczuć. Eros” artystka otrzymała Nagrodę Prezydenta Lublina i zyskała II miejsce na I Międzynarodowym Biennale „Wschodni Salon Sztuki” w Lublinie. Od roku 2012 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Ostatnie zbiorowe wystawy: Wystawa grafik warsztatowych „Przestrzenie alternatywne” Lublin 2019, CSK., i „Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki” Lublin 2020, CSK.

 

image001.jpg

Historia jednej grafiki. Palimpsesty 3

 

image002.jpg

Historia jednej grafiki. Palimpsesty 1, linoryt & fineliner

 


Mapa