Wystawa plakatów Adama Kiliana / 6 grudnia

Data:

poniedziałek, 06 grudzień 2021
- niedziela, 30 styczeń 2022 Godzina :

Adres:

Filia nr 30 MBP
ul. Braci Wieniawskich 5
Lublin

Kategoria:

Wystawy

Informacja o cenie

bezpłatnie

Filia nr 30 MBP zaprasza na wystawę plakatów Adama Kiliana do Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Wystawa czynna od 6 grudnia 2021  do 31 stycznia 2022 roku, w godzinach pracy biblioteki.

Adam Kilian – scenograf, grafik, ilustrator.
Urodził się 13 lutego 1923 roku we Lwowie. Zmarł 25 czerwca 2016 roku w Warszawie. Podczas wojny, w 1940 roku, zesłany do Kazachstanu. Po wydostaniu się ze Związku Sowieckiego żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i RAF-u.
W latach 1944­‑1948 studiował na wydziale architektury w College of Arts and Crafts w Nottingham, w Wielkiej Brytanii. Po powrocie do kraju współpracował przede wszystkim z warszawskim Teatrem Lalka założonym przez jego matkę Janinę Kilian-Stanisławską.

Współpraca Adama Kiliana z reżyserem Janem Wilkowskim zaowocowała przedstawieniami, które weszły do światowej historii teatru lalkowego (O Zwyrtale Muzykancie..., Guignol w tarapatach, Dekameron).

W ciągu przeszło pięćdziesięciu lat pracy zrealizował ponad trzysta spektakli na scenach lalkowych, dramatycznych oraz operowych w Polsce i na świecie (między innymi: w Budapeszcie, Bukareszcie, Tokio).

Pracował z reżyserami: Józefem Grudą, Adamem Hanuszkiewiczem, Janem Kulczyńskim, Janem Skotnickim.

Od lat dziewięćdziesiątych Kilian realizował przedstawienia przede wszystkim ze swoim synem Jarosławem. Przygotował scenografię do reżyserowanej przez Jarosława Balladyny Juliusza Słowackiego, do dramatów Williama Szekspira: Komedii omyłek, Snu nocy letniej (1998) i Burzy (2003), a także Jak wam się podoba (2006), Opowieści zimowej (2009 – Teatr Polski w Warszawie).
Wraz z synem inscenizował również Don Juana Moliera, Odyseję Homera, Opowieść zimową Szekspira (2009).
Zaprojektował scenografie do kilkudziesięciu rysunkowych i lalkowych filmów animowanych.

Jest autorem ilustracji do ponad pięćdziesięciu książek, między innymi do Pyzy na polskich dróżkach i O smoku wawelskim Hanny Januszewskiej, Kwiatków św Franciszka, Dawnej Polski w anegdocie Marii i Władysława Tomkiewiczów, Zielonego wędrowca Liliany Bardijewskiej. Nagrodzony złotym medalem za ilustracje na Triennale Sztuki Dekoracyjnej w Mediolanie w 1960 roku oraz Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości w 2005 roku.
Przez ponad trzydzieści lat projektował oprawę scenograficzną i plakaty Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
Adam Kilian zajmował się także scenografią telewizyjną, projektował plakaty i pocztówki. Realizował wystawy w najważniejszych muzeach Polski i Europy (Muzeum Narodowe w Warszawie, Musée d'Ethnographie de Neuchâtel w Szwajcarii).


Kawaler orderu Uśmiechu.


Mapa