Malarskie inspiracje. Sztuka w świecie mody

Instytut Historii Sztuki KUL
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Wydział Artystyczny UMCS

zapraszają na wykład on-line z historii sztuki

z cyklu „W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki.”

wykład on-line z historii sztuki

z cyklu „W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki.”

Katarzyna Weinper

Malarskie inspiracje. Sztuka w świecie mody

Wykład dotyczyć będzie relacji pomiędzy sztuką ubioru a malarstwem i rzeźbą u progu XX wieku we Włoszech i jej wpływu na modę współczesną. Działania futurystów włoskich, ich czynny udział w życiu społecznym Włoch będą punktem wyjścia do ukazania poszukiwania wspólnej płaszczyzny, odkrycia wzajemnych inspiracji i przenikania świata mody i sztuki.
Świat mody początku ubiegłego stulecia bogaty był również we wpływy sztuki dawnej: antyku i renesansu, które były tak samo ważne, jak geometryczne wzory fascynujące kubistów czy pospolite materiały zaczerpnięte z życia codziennego. Sama moda stanowiła również przedmiot zainteresowania artystów, stając się nierzadko sposobem popularyzacji sztuki.

3 czerwca prezentacja wykładu odbedzie się na stronie Facebooka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie i w Wydarzeniu poświeconym wykładom.

Od 20 maja  wykłady (Grzegorza Kondratiuka, Katarzyny Weinper, Agaty Kusto i Kamili Dworniczak)  będą publikowane on-line na stronie Facebooka Miejskiej Biblioteki Publicznej i będziemy informować na bieżąco.