Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio


Lubelska Biblioteka Wirtualna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

 logo_ibuklibra.jpg


Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Aktualności
Broad Peak
środa, 10 grudzień 2014
Filia nr 26 zaprasza na wystawę fotografii Piotra Tomali.
image_001.jpg
Czytaj całość...
Spotkanie z Katarzyną Weremko  autorką wystawy High
środa, 10 grudzień 2014
image_001.jpg27 października 2014 r. Filia nr 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej gościła p. Katarzynę Weremko -  fotografa, grafika, laureatkę wielu konkursów fotograficznych. Uczestnicy Akademii Seniora zwiedzili wystawę prac Autorki, poznali jej osobiste inspiracje przy tworzeniu dzieł
 w technice grafiki komputerowej i mieli za zadanie odgadnąć różne ujęcia widoków Lublina.
Spotkanie odbyło się w atmosferze pełnej osobistych wspomnień i doświadczeń. Każda zaprezentowana praca zawierała w sobie ważny moment z życia Autorki. Wystawa przyciągała uwagę swoją ekspresją i magią ujęć, czarującą swoim przesłaniem widzów.
Luiza Dutkowiak
Czytaj całość...
Św. Jan z Dukli patronem Polski
środa, 10 grudzień 2014
image_001.jpg24 listopada 2014 r. w Filii nr 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej miało miejsce spotkanie Akademii Seniora. Tematem prelekcji był żywot św. Jana z Dukli oraz liczne cuda i legendy związane z jego osobą. Uczestnicy Akademii obejrzeli prezentację multimedialną miejsc związanych ze św. Janem, poznali pustelniczy etap życia Jana oraz drogę przejścia od oo. franciszkanów do oo. bernardynów.
Czytaj całość...
Opłatkowy Readcom
środa, 10 grudzień 2014
image_001.jpg Święta tuż,tuż ... Ze wszystkich świąt kościelnych to właśnie oczekiwanie na Boże Narodzenie wzbudza tyle pozytywnych emocji wśród dzieci i dorosłych.
Nic więc dziwnego w tym, że ostatnie w tym roku spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom poświęcone zostało niezwykłej magii tych świąt, nad którymi unosi się cudowna aura przyjaźni, radości i ciepła domu rodzinnego. Spotkanie rozpoczęłyśmy słowami wiersza autorstwa pani Ireny Ciesielskiej-Piech, która zaszczyciła nas swoją  obecnością.
Czytaj całość...
Spotkanie Andrzejkowe
środa, 10 grudzień 2014
image_001.jpgAktualizacja 10 grudnia 2014

W listopadzie w Filii nr 24 odbyło się spotkanie Andrzejkowe, w którym wzięli udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Roztocze. Biorąc po uwagę ogromne zainteresowanie zajęciami komputerowymi, na początku wszyscy szukaliśmy w internecie informacji dotyczących obchodów i tradycji andrzejkowych. Szczególną uwagę zwróciliśmy na obrzędy andrzejkowe z dawnych lat. Oczywiście nie zabrakło również tradycyjnych wróżb i zabaw, w trakcie których każdy mógł dowiedzieć się co czeka go w najbliższej przyszłości.
Magdalena Szymańska
fot. Agnieszka Sokołowska

Czytaj całość...
Śladami niezwykłych miejsc Lublina
środa, 10 grudzień 2014
image_001.jpgOd 26 listopada w Filii nr 24 prezentowane są prace realizowane w ramach projektu z Miasta Lublin „Śladami niezwykłych miejsc Lublina”. W ramach tego projektu Europejska Fundacja Opieki zrealizowała warsztaty literackie oraz warsztaty scrapbookingu dla seniorów i młodzieży, na których powstały albumy fotograficzne Lublina.
Do obejrzenia wystawy zapraszamy do 10 grudnia w godzinach otwarcia biblioteki.
Pracownicy filii.
Czytaj całość...
Lubelskie legendy
środa, 10 grudzień 2014
image_001.jpgW renesansowych strojach i z rekwizytami dawnego Lublina Grupa Opowiadaczy zaprezentowała w Filii nr 21 lubelskie legendy dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 24. Uczestniczki Lubelskiej Szkoły Superbabci i Superdziadka uczą się sztuki aktorskiej, modulacji głosu i efektywnego przekazu pod kierunkiem Pani Marii Brzezińskiej, dziennikarki Radia Lublin. Legendy: o Czarciej Łapie, o Wielkim pożarze oraz etymologii nazwy naszego grodu w ciekawej aranżacji, przybliżyły młodym słuchaczom historię rodzinnego miasta. Zainspirowane możliwością obejrzenia instrumentów muzycznych, czy sakiewki pełnej dukatów chętnie pozowały do zdjęć i prosiły o kolejne minispektakle w bibliotece.
Czytaj całość...
Muzyczny wieczór poezji śpiewanej
środa, 10 grudzień 2014
image_001.jpgWystęp Macieja Różyckiego i Daniela Borowca zgromadził publiczność w szerokim przekroju wiekowym i z takim temperamentem, że można pozazdrościć naszym Artystom wysublimowanych odbiorców. Maciej śpiewał covery Lubelskiej Federacji Bardów, "Modlitwę" i "Sukieneczkę pozłacaną" swojego ojca, Marcina Różyckiego oraz kilka własnych kompozycji z autorskimi tekstami. Swoją "Kołysankę" na życzenie widowni śpiewał na bis. "Modlitwa" porusza najgłębsze struny świadomości wymownym tekstem, a głos Maćka brzmi niezwykle wiarygodnie, bo pięknie! Patrykowi Tchórzewskiemu zawdzięczamy dobre nagłośnienie i magiczne oświetlenie, czego nie zechciały oddać zdjęcia. Był to ich pierwszy, samodzielny, publiczny występ. Jeszcze o nich będzie głośniej, jeszcze tyle przed nimi. Dziękujemy za ten wieczór muzyki, poezji, wzruszeń i niedopowiedzeń. To cieszy, to zachwyca! Niech biblioteki będą miejscem spotkań przeróżnych.  Piątkowy wieczór w bibliotece na Starym Mieście daje gwarancję, że to możliwe i potrzebne.
Anna Rafalska
Czytaj całość...
Dzieła polskich artystów w kolekcji Centre Pompidou w Paryżu
środa, 10 grudzień 2014
image_001.jpg"Dzieła polskich artystów w kolekcji Centre Pompidou w Paryżu" to tytuł wykładu, który wygłosił Piotr Majewski 26 listopada w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.
Dzieła polskich artystów wplecione są niemal we wszystkie etapy ponad stuletniej historii kolekcji Centre Pompidou w Paryżu. Na 101622 dzieł i 6543 artystów z ponad 130 krajów świata przypada 1036 polskich obiektów i 119 artystów z Polski. Samo centrum powstało w 1977 roku, ale jego historia sięga początków XX wieku. Zawiera nie tylko prace malarskie, graficzne czy rzeźbiarskie, ale także film artystyczny, fotografię, projekty architektoniczne, design czy nowe media. Centre Pompidou realizuje ideę "muzeum globalnego", które ma stworzyć reprezentatywny dla przemian w sztuce zbiór widziany z perspektywy globalnej. Mieści dwie wystawy: pierwsza jest wystawą sztuki nowoczesnej od 1905 r. do lat 70-tych, druga obejmuje lata 80-te aż do dzisiaj, przy czym co dwa lata ekspozycje są zmieniane, nie ma też podziału na kraje.
Czytaj całość...
Mickiewicz i muzyka
środa, 10 grudzień 2014
image_001.jpgAdam Mickiewicz był nie tylko znakomitym polskim poetą i dramaturgiem romantycznym. Cechowała go także wysoka kultura muzyczna. Muzyka była wciąż obecna w jego życiu i odgrywała w nim istotną rolę, dlatego stała się tematem przewodnim koncertu z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, który odbył się 25 listopada w Filii nr 2.
Czytaj całość...
Bal u Pani Jesieni
środa, 10 grudzień 2014
image_001.jpgW ramach cyklu "Gdzie mieszka muzyka" realizowanego w Filii nr 35 dzieci z klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 51 przedstawiły spektakl muzyczny "Bal u Pani Jesieni".
Czytaj całość...
Śwaitowy Dzień Pluszowego Misia
środa, 10 grudzień 2014
image_001.jpgAktualizacja 10 grudnia 2014

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"
Czytaj całość...
Ostatni Żołnierz Niezłomny
wtorek, 09 grudzień 2014
image_001.jpg"Dla Józefa Franczaka ps. Lalek wojna trwała 24 lata. To dłużej niż II Rzeczpospolita, która go wychowała w duchu zasad, za jakie został zamordowany 21 października 1963 r., a więc 18 lat po zakończeniu II wojny światowej."
Piotr Dmitrowicz – Do Rzeczy

Spotkanie zorganizowane przez Filię nr 6 MBP w Lublinie o ostatnim wolnym żołnierzu II Rzeczypospolitej, sierż. Józefie Franczaku "Lalku" odbyło się 27.XI.14 r. w PZG przy ul. Leszczyńskiego 50.
Czytaj całość...
Świąteczne origami
wtorek, 09 grudzień 2014
image_001.jpg4 grudnia w Filii nr 31 odbyły się warsztaty origami, inspirowane zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Zajęcia prowadziła pani Ewa Osoba, nauczyciel bibliotekarz z Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie. Uczestnicy mieli okazję poznać podstawowe terminy i techniki, stosowane w sztuce origami. Wykonanie gwiazdy, mandali, kwiatu poinsecji oraz choinki okazało się skomplikowane, ale efekt spełniał oczekiwania zainteresowanych. Sztuka składania papieru uczy cierpliwości, staranności oraz wycisza i uspokaja.
Ponad trzy godziny upłynęły niepostrzeżenie w miłej, świątecznej atmosferze, pozostawiając lekki niedosyt i chęć ponownego spotkania.
Wszystkim Koleżankom, które brały czynny udział w warsztatach jeszcze raz dziękujemy. Przede wszystkim jednak dziękujemy pani Ewie za cierpliwość i poświęcony nam czas.
Wesołych Świąt!
Zespół Filii nr 31
Czytaj całość...
Ahoj Przygodo!
wtorek, 09 grudzień 2014
image_001.jpgPiraci oraz historie ich skarbów chyba zawsze były przedmiotem fascynacji oraz mocnych wrażeń i emocji. Kolorowe stroje, ciekawa akcja przyciąga młodych nie tylko przed ekrany ale także do lektury książek.
Młodzi Żeglarze zostali zaproszeni do wcielenia się w role Piratów żądnych odnalezienia skarbu. Poznali przy okazji postać tajemniczego żeglarza, pirata i korsarza. Okazał się nim
sir Francis Drake, który wsławił się tym, że  powiódł Anglików do zwycięstwa nad Hiszpańską Armadą oraz opłynął cały świat. Jego pomnik w Plymouth do dziś dzień świadczy o dumie jaką jego rodacy nadal darzą tego Wilka Morskiego.
Zabawa w poszukiwania, wśród regałów bibliotecznych, przeplatana była czytaniem fragmentów książek popularnonaukowych oraz  poznawaniem historii i geografii świata.
Czytaj całość...
Niesamowity Edgar Allan Poe
wtorek, 09 grudzień 2014
image_001.jpgŻycie Edgara Allana Poe mogłoby posłużyć jako scenariusz do filmu. Amerykański poeta i nowelista epoki romantyzmu został wychowany w rodzinie zastępczej. Nigdy nie stronił od alkoholu i lekkomyślnego postępowania. Tragedia osobista i fascynacje wszystkim co dziwne, tajemnicze i przerażające miało olbrzymie znaczenie dla jego twórczości.
W opowiadaniach grozy pojawiają się szaleni bohaterowie i makabryczne opisy. Styl E. A. Poe był odzwierciedleniem dekadenckiej epoki i wpłynął na rodzaj powieści detektywistycznych i science fiction. Dziwna śmierć pisarza wywołała wiele hipotez, z których najbardziej prawdopodobna jest ta, że E. A. Poe umarł na wściekliznę. Jego sylwetkę przypomina wystawa w bibliotece przy ul. Głębokiej. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Listopadowe spotkanie DKK
wtorek, 09 grudzień 2014
image_001.jpgtolle lege, tolle lege - weź i czytaj, weź i czytaj...
św. Augustyn - "Wyznania"

Tak też DKK w Filii nr 10 poczyna. Prócz przyjemności niewątpliwej czytania, nie mniejszą znajduje w rozmowach o tem przeczytanem. Bierze więc i czyta. I bieży rozmawiać.
27 listopada zagościły w bibliotece, w DKK, w czytających, dwie "Panie Podróżne". Zagościły poprzez swoje, przed paroma miesiącami wydane książki.
Amy Tan i "Dolina Spełnienia", Małgorzata Szumska i "Zielona sukienka". Owe książki to swoiste podróże. To poszukiwania. To próba znalezienia swojego miejsca.
Czytaj całość...
Rok Oskara Kolberga
wtorek, 09 grudzień 2014
image_001.jpgAktualizacja 9 grudnia 2014

W 2014 roku mija 200 lat od urodzin wybitnego badacza polskiej kultury ludowej Oskara Kolberga. Dziewiętnastowieczny badacz jako pierwszy zgromadził i uporządkował według regionów wiedzę na temat polskiej twórczości ludowej - muzyki, tańców, zwyczajów i mowy.
Dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań, który obejmował Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian Południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków. Oskar Kolberg zebrał i opracował 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii.

Rok Kolberga ma przypomnieć zarówno jego postać, jak i dzieło - mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski. Spuścizna Oskara Kolberga stanowi nadal podstawę, do której odwołują się obecnie realizowane projekty twórców i badaczy kultury.
Czytaj całość...
100. rocznica urodzin Tove Jansson
wtorek, 09 grudzień 2014
image_001.jpgAktualizacja 9 grudnia 2014

Tove Jansson urodziła się w Helsinkach. Jej rodzicami byli Victor Jansson (rzeźbiarz) i projektantka Signe Hammarsen Jasson. Jej bracia również byli artystami: Per Olov Jansson fotografem, Lars Jansson autorem i rysownikiem komiksowym. Będąc członkiem tak utalentowanej rodziny, pierwsze sukcesy rysunkowe odniosła, gdy miała zaledwie 14 lat. Jej prace zostały opublikowane w jednym ze szwedzkich periodyków.
W latach 1930-1933 studiowała malarstwo w Sztokholmie, następnie w Akademii Sztuki Ateneum w Helsinkach, a później w Paryżu. Wkrótce poczuła także powołanie pisarskie. W 1939 roku napisała niewielkich rozmiarów książeczkę pt. Małe trolle i wielka powódź - był to początek wielkiej przygody z Muminkami. Seria o Muminkach zyskała szczególną popularność dzięki unikatowej atmosferze świata w niej przedstawionego, humorystycznemu językowi, bez przesadnego moralizatorstwa, niespotykanego dotąd w literaturze dziecięcej, a także ilustracjom autorstwa samej Jansson.
Oprócz cyklu o Muminkach Jansson jest także autorką książek dla dorosłego odbiorcy, twórczynią dzieł plastycznych (obrazów i fresków) i ilustratorką książek, takich jak m.in. Hobbit, czyli tam i z powrotem Tolkiena, czy Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla. W 1966 roku została uhonorowana Medalem Hansa Christiana Andersena, a w 1994 roku - Nagrodą Szwedzkiej Akademii.
2 grudnia 1976 w Ambasadzie PRL w Helsinkach odebrała z rąk Kanclerza Cezarego Leżeńskiego przyznany jej w 1975 roku na wniosek dzieci Order Uśmiechu oraz legitymację z numerem 133.
Książki o Muminkach zostały przetłumaczone na 34 języki i wydane w milionach egzemplarzy. Po fińskim eposie Kalevala i utworach literackich pisarza Miki Waltari są one najczęściej tłumaczonymi dziełami literatury fińskiej.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 4215


2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego