Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Praca
Mapa strony
Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Lublina

Biblio

Zakładka

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie

Polska Sekcja IBBY

 Cała Polska Czyta Dzieciom


FunEnglish.pl

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin

Pierwsze Kroki

Aktualności
Ferie w Bibliotece - relacja
poniedziałek, 04 marzec 2013
image_001.jpgAktualizacja 14 marca 2013

Uczestnicy Ferii w Bibliotece mieli okazję brać udział w zajęciach plastycznych, sportowych, teatralnych, informatycznych, grach i zabawach integracyjnych, zajęciach twórczych, projekcjach filmowych i innych atrakcjach. Tegoroczne ferie odbywały się w okresie przygotowań do Walentynek, więc najmłodsi mogli samodzielnie wykonać okolicznościowe kartki i upominki. Nie zabrakło też aury tajemniczości i magii w której główne role grały smoki, czarownice i potwory.
Efekty prac plastycznych uczestników naszych zajęć są eksponowane w poszczególnych placówkach. Wszystkim dzieciom dopisywał dobry humor. Przez dwa tygodnie wypoczynku zbierały siły, by podołać nowym wyzwaniom czekającym na nich w najbliższych miesiącach edukacji. O tym, jak świetnie się bawiły świadczą zdjęcia zamieszczone poniżej. Zapraszamy do ich obejrzenia.
Beata Wijatkowska


Nasz sponsor:
logo_lubella.png
Czytaj całość...
Świątynia za 427 marek
piątek, 01 marzec 2013
image_001.jpgO każdej porze roku w Karpaczu widać widać tłumy turystów. Warto tu przyjechać i wspiąć się w górę, w stronę Śnieżki, aby podziwiać norweską świątynię Wang. Podchodząc do kościółka, wkraczamy w inny świat. Cisza i niczym niezmącony spokój to przyjemna odmiana po hałaśliwym dolnym Karpaczu. Tu czas płynie innym rytem, niezmiennym od 800 lat. Skąd w ogóle wzięła się świątynia wikingów w polskim mieście?
Na to pytanie uzyskamy odpowiedź oglądając wystawę "Świątynia za 427 marek", która do końca września była eksponowana w Filii nr 24, w październiku w Filii nr 33, w listopadzie i grudniu 2012 roku w Filii nr 13.
Kolejną odsłonę tej wystawy można oglądać w Filii nr 34 na przełomie lutego i marca 2013 roku.
Zapraszamy do zapoznania z niezwykłą historią, w której główne role grają znudzeni Norwegowie, kapryśny król i obrotna hrabina!
Wystawie towarzyszą zdjęcia z Parku Miniatur zabytków Dolnego Śląska.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na marzec 2013
piątek, 01 marzec 2013
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w marcu 2013:

KONCERTY
Filia nr 2, ul. Hempla 5, tel. 81 532-05-29
26 marca 2013, godz. 13.00 - koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną" - "Muzyczny geniusz i rewolucjonista - Ludwig van Beethoven (1770-1827)".

WYSTAWY
Filia nr 2, ul. Hempla 5, tel. 81 532-05-29
"Powstanie styczniowe w malarstwie" - wystawa.

Filia nr 3, ul. Hutnicza 20, tel. 81 746-29-63
do 21 marca 2013r. - wystawa  „Kobieta i ogród”.
od 22 marca 2013r. - wystawa „Mali Aniołowie”.
Czytaj całość...
Klub Aktywnego Seniora na Czubach
czwartek, 28 luty 2013
image_004.jpgW Filii nr 35 powstał "Klub Aktywnego Seniora". Na spotkaniu inauguracyjnym seniorzy wysłuchali wykładu Dariusza Jóźwika  o życiu i twórczości Bolesława Prusa. Obejrzeli także prezentację multimedialną i dodatkowe materiały przygotowane przez prelegenta. Barwna, wygłoszona ze swadą opowieść, pełna nieznanych słuchaczom szczegółów, anegdot, ciekawostek prowokowała do licznych pytań i dyskusji. Spotkania kluby będą się odbywać w każdy poniedziałek o godzinie 10:00. Zapraszamy.
Czytaj całość...
Otwarcie American Corner Lublin
środa, 27 luty 2013
image_001.jpg19 lutego 2013 roku odbyło się otwarcie American Corner Lublin – Amerykańskiego Centrum Kultury i Informacji, mieszczącego się w budynku Biblio. Jest to wspólne przedsięwzięcie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie. Inauguracji dokonali Stephen D. Mull - Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki, Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin oraz Piotr Tokarczuk – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.
Podczas uroczystości goście mieli okazję wysłuchać występu znanego amerykańskiego muzyka jazzowego Stana Breckenridge, a także poznać reprezentantów lubelskiej drużyny futbolu amerykańskiego Tytani Lublin.
Czytaj całość...
Kazimierz Szymeczko
wtorek, 26 luty 2013
image_000.jpg25 lutego 2012 w Filii nr 10 odbyło się spotkanie z panem Kazimierzem Szymeczko, pt.: „Prośba o wiele piosenek, czyli Tuwim różnorodny”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Gimnazjum nr 6 i Gimnazjum nr 9.
Pan Kazimierz Szymeczko, autor książek zarówno dla dzieci młodszych, jak i dla młodzieży, opowiadał nam o Julianie Tuwimie, w związku z rokiem Tuwima oraz opowiadał o swojej twórczości. Mówił o niektórych faktach z życia J. Tuwima, choćby o jego kłopotach ze szkołą, czym przybliżył tę postać naszej młodzieży. O jego tęsknocie za krajem, kiedy był na emigracji, o czym pisał poeta w Kwiatach polskich. Nasz gość odpowiadał na pytania, dlaczego pisze się wiersze i mówił, że tak naprawdę każdy może je pisać. Namawiał młodzież do prób samodzielnego pisania tekstów, wystarczy mieć temat, na który ma się coś do powiedzenia.  Mówił o swoich pasjach, zainteresowaniach, o grach RPG i o bohaterach swoich książek. Czas z Panem Kazimierzem minął tak szybko, że młodzież niechętnie żegnała się, zapraszając Pana Szymeczko do swojej szkoły na dłuższą pogawędkę…  
Anna Słowik
Czytaj całość...
...bez wolności trudno żyć...
wtorek, 26 luty 2013
image_001.jpgSpotkania (w styczniu i lutym) Klubu Aktywnego Seniora w DK LSM w Filii 13 MBP poświęcone były  Bohaterom Powstania Styczniowego Lubelszczyzny.
Postaci te wydobyła z kart historii i w interesujący sposób zaprezentowała zaprzyjaźniona czytelniczka  Pani Krystyna Tatarczak. Ogromna wiedza Pani Krysi bardzo zaimponowała słuchającym, dlatego została zaproszona do wygłoszenia kolejnych wykładów.
Czytaj całość...
Klub Czytelniczy Readcom zaprasza
wtorek, 26 luty 2013
Z przyczyn od nas niezależnych, spotkanie przeniesione jest na 11 marca
image_001.jpg
Powiększ

W polifonii ciszy
poniedziałek, 25 luty 2013
Biblioteczne koncertowanie - Z muzyką przez świat
poniedziałek, 25 luty 2013
Filia nr 18 zaprasza 13 marca 2013 o godz. 17.00
image_001.jpg
Powiększ

Ferie z teatrem
piątek, 22 luty 2013
image_001.jpgFerie z teatrem stają się powoli tradycją. Zainaugurowaliśmy te spotkania w ubiegłym roku, a biorąc pod uwagę zainteresowanie nie mogliśmy z nich zrezygnować także i teraz. Dlatego wszystkich, którzy poszukują wzruszeń zaprosiliśmy do Filii nr 18 gdzie teatr Kontra promował swój najnowszy spektakl „Chuda”. Nie zabrakło łez i gromkich braw, zarówno dla aktorów, jak i autora scenariusza. To nie jest pierwszy występ Teatru z nowym przedstawieniem. Jeszcze przed feriami spektakl „Chuda”  można było obejrzeć podczas
podsumowania projektu „Korona Polskiego Wychowania”, który realizowany jest w VI LO w Lublinie. Następne zaś wystąpienia planowane są tuż po feriach.
Natalia Kraszkiewicz
Czytaj całość...
Inni - wykluczenie społeczne
czwartek, 21 luty 2013
image_001.jpgSpotkanie Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM, które odbyło się 20 lutego w Filii 24 MBP, poświęcone było kontynuacji tematu „Inni – wykluczenie społeczne”. Podczas dyskusji Panie rozmawiały głównie o przyczynach wykluczenia i chorobach psychicznych, podeszłym wieku, ubóstwie i uzależnieniach. Poszukiwano przykładów w literaturze, ale również w bliskich nam środowiskach.
Podsumowaniem dyskusji było rozważanie na temat przeciwdziałań wykluczeniu. Zastanawiano się jakie instytucje powinny pomagać ludziom, którzy nie potrafią funkcjonować w społeczeństwie, co możemy zrobić my aby wspierać wszelkie działania zapobiegające społecznej separacji.
Czytaj całość...
Kazimierz Szymeczko
czwartek, 21 luty 2013
File nr 10 i 36 zapraszają na spotkanie z Kazimierzem Szymeczko.
image_001.jpg
Powiększ

Spotkanie jest jednym z wielu zaplanowanych działań związanych z obchodami
Roku Juliana Tuwima.
Czytaj całość...
Lublin między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939
czwartek, 21 luty 2013
image_001.jpgW uliczkach błękitne smugi,
w zaułkach  - srebrnie i biało.
Na bram i okien framugi
śnieżnych  "baranków'' nawiało...
J.Czechowicz

Sypiący od rana drobny śnieg, którego porą popołudniową nagromadziła się znaczna ilość, nie przeszkodził 19 lutego 2013 r. w przybyciu licznej grupy przyjaciół książek (DKK) i biblioteki na spotkanie do Filii nr 10 MBP.
Spotkanie nietuzinkowe, bo i taki też był nasz gość. Dama lubelskiego przewodnictwa, krajoznawczyni - pasjonatka, znakomita mówczyni z oryginalnym poczuciem humoru - pani Marta Denys. Autorka wielu przewodników po Lublinie, a ostatnio, zajmującej książki pt. "Lublin między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939".
Czytaj całość...
Dzieci Zamojszczyzny - nasza historia
czwartek, 21 luty 2013
image_001.jpgWojny zaczynają się, kiedy chcesz, ale nie kończą się, kiedy o to prosisz
Niccolo Machiavelli

Okres wojenny jest bardzo trudnym do ujęcia tematem w sensie wystawienniczym. Jednak biblioteka, jako placówka kulturalno – oświatowa, powinna poruszać nawet te, które we wspomnieniach przywołują ból, są okrutne oraz ciężkie do zrozumienia.
W Filii nr 21 można było obejrzeć wystawę dokumentującą los dzieci, wysiedlonych przez hitlerowców z Zamojszczyzny podczas  II wojny światowej. Ekspozycja została stworzona w 70. rocznicę przybycia pierwszego transportu z wysiedleńcami na tereny okupowanej Warszawy. Przedstawiono w niej losy wojenne i powojenne zarówno pojedynczych jednostek, jak i całych grup dziecięcych. Oprócz udostępnienia kopii fotografii oraz dokumentów opowiadających o tamtym okresie, każdy ze zwiedzających wystawę mógł zapoznać się ze wspomnieniami Dzieci Zamojszczyzny, zawartymi w specjalnie na tę okazję przygotowanej Skrzyni Świadectwa.
Marta Piasecka
Czytaj całość...
Czarne Inspiracje
czwartek, 21 luty 2013
Zapraszamy na spotkanie z Ewą Winnicką – polską dziennikarką prasową
image_001.jpg

Czytaj całość...
Maskoty
czwartek, 21 luty 2013
image_001.jpgFilię nr 21 opanowały koty! Bynajmniej nie z powodu ataku gryzoni. W niedzielę, 17 lutego, obchodzony był Światowy Dzień Kota. Z tej właśnie okazji sympatyczne, pluszowe MasKOTY pojawiły się w naszej czytelni. Usiadły wygodnie na drzewie i wygrzewają się w naszych przytulnych wnętrzach. Bardzo sympatyczne, kolorowe, a ich wykonawczynią jest pani Katarzyna Maluga, która słynie z zamiłowania do tworzenia pluszowych MasKOT.
Koty będą u nas przyjemnie mruczeć do 28 lutego. Zapraszamy!
Marta Piasecka
Czytaj całość...
Świątynia za 427 marek
piątek, 15 luty 2013

image_001.jpg

Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
czwartek, 14 luty 2013
image_001.jpg„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”
Józef Piłsudski

Pierwsze tegoroczne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom w Filii nr 19 poświęcone było jednemu z największych powstań w porozbiorowej historii Polski - powstaniu styczniowemu. Zostały omówione zarówno kwestie poprzedzające wybuch powstania, jak i sam przebieg walk, w tym największe bitwy w Królestwie Kongresowym. Szczególną uwagę czytelniczki poświęciły lokalnemu przebiegowi powstania. Przyjmuje się, że spośród 33 dużych potyczek zbrojnych, których celem było zdobycie broni i zniszczenie garnizonów wojskowych, blisko połowa miała miejsce na Podlasiu i Lubelszczyźnie. W całym województwie doszło do ok. 220 starć, m. in. pod Żyrzynem, Krasnobrodem, Kazimierzem, Kobylanką, Batorzem, czy Fajsławicami. Zostały przywołane miejsca pamięci i mogiły powstańców. Spotkanie stało się okazją do osobistych refleksji związanych z tym doniosłym wydarzeniem. Utrwalanie pamięci o wydarzeniach sprzed 150. lat jest powinnością wobec młodego pokolenia, uczy miłości i szacunku dla Ojczyzny, wzbudza zainteresowanie lokalną historią. Z powstaniem styczniowym łączą się piękne pieśni patriotyczne. Na zakończenie Panie wspólnie wysłuchały „W krwawym polu...” W. Pola oraz „Marsza strzelców”  W. Anczyca.
Jolanta Jurkowska, Elżbieta Kierepko
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 3126


2015 Rokiem św. Jana Pawła II

250 Lat Teatru Publicznego w Polsce

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego