Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Praca
Mapa strony
Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS
Biblio

Niecodziennik Biblioteczny

Zakładka

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Lublina

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie

Polska Sekcja IBBY

Cała Polska Czyta Dzieciom

 Cała Polska Czyta Dzieciom

logo_sagi_lubelszczyzny.jpg

FunEnglish.pl

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin

Pierwsze Kroki
Aktualności
Sen o skansenie
wtorek, 27 wrzesień 2011
image_001.jpgJeszcze do 7 października w Filii nr 4 można glądać zdjęcia Jacka Zaima. Te wyjątkowe obrazy przedstawiające autorską wizję Muzeum Wsi Lubelskiej, nie są przetwarzane komputerowo. Widoczny efekt jest uzyskany przez użycie filtra UV pokrytego wazeliną. Autor zdjęć, fotografią zajmuje się od początku lat 70. Nie jest członkiem żadnych organizacji ani stowarzyszeń fotograficznych, jest sympatykiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoklubu Podlaskiego, Radzyńskiego Klubu Fotograficznego Klatka. W swoim dorobku posiada 34 autorskie wystawy fotograficzne oraz udział w ponad 50 wystawach zbiorowych. Publikował swoje zdjęcia w kalendarzach, folderach, plakatach, materiałach reklamowych, przewodnikach turystycznych, książkach, widokówkach. Obecna wystawa jest jedną z kilku prezentowanych dotychczas w naszych Filiach. Serdecznie zapraszamy.
Czytaj całość...
Śladami Julii Hartwig
poniedziałek, 26 wrzesień 2011
image_001.jpg„Obchodzisz urodziny
Po tylu latach nie poznałby cię ojciec ani matka
Urodziny sierpniowe pod spadającymi gwiazdami
To »łzy świętego Wawrzyńca«
łzy oczyszczone z cierpienia
Spadają tak szybko
że nie zdążysz wypowiedzieć swojego imienia”

                                        Julia Hartwig
Julia Hartwig jest silnie związana z Lublinem, tutaj się urodziła, tutaj powstawały jej pierwsze wiersze. W związku z przypadającą w 2011 roku, 90. rocznicą jej urodzin pracownicy MBP postanowili wyróżnić jej obecność w naszym mieście. 22 września z przewodnikiem Joanną Zętar, związaną z Ośrodkiem „Brama Grodzka Teatr NN”, wzięli udział w spacerze po miejscach związanych z Hartwigami. Rozpoczęli wędrówkę z Krakowskiego Przedmieścia, poprzez dziedziniec Hotelu Europa, ulicę Kapucyńską, gdzie Hartwig w okresie przejściowym umiejscowił swój zakład.
Czytaj całość...
Pokaz multimedialny - Malowane słowem i obiektywem
poniedziałek, 26 wrzesień 2011
Filia nr 33 zaprasza  28 września 2011 o godz. 16.00
image_001.jpg
Powiększ

Skrzypce Chagalla - żywioł muzyki żydowskiej
czwartek, 22 wrzesień 2011
Zapraszamy na III edycję koncertów muzyki klasycznej
image_001.jpg
Powiększ

Wielcy poeci przychodzą - o Cyprianie Kamilu Norwidzie
środa, 21 wrzesień 2011
29 września 2011, godz. 9.30 - Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
image_001.jpg


Harry Mulisch - nie tylko pisarz
wtorek, 20 wrzesień 2011
image_001.jpgFilia nr 19 MBP w Lublinie od lat promuje miasto partnerskie Lublina - holenderski Tilburg, tym samym kulturę i literaturę tego kraju.  Harry Mulisch (1927-2010) to pisarz, dramaturg, eseista, a także filozof i poeta. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców wspólczesnej literatury holenderskiej i europejskiej.
Wielokrotnie wymieniany jako kandydat do literackiej nagrody Nobla. Warto nadmienić, że ten pisarz odwiedził Polskę w 2001 roku. I właśnie sylwetkę tego twórcy przybliża wystawa oraz spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom w dniu 19 września 2011 r. "Procedura", "Zamach", a także przywołane przez nas "Odkrycie nieba", to najbardziej znane książki  Mulischa.
Czytaj całość...
Europejskie Dni Dziedzictwa 2011
wtorek, 20 wrzesień 2011
image_001.jpgNarodowy Instytut Dziedzictwa – ogólnopolski koordynator EDD już po raz dziewiętnasty zaproponował wspólny dla całej Polski temat obchodów: "Kamienie milowe". Od 12 do 16 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbywały się spotkania, prelekcje, doświadczenia i pokazy multimedialne, które miały przybliżyć młodym czytelnikom epokowe wydarzenia w dziejach Polski, które w znaczący sposób wpłynęły na zmianę sposobu myślenia Ludzi i jakość życia.
Spotkaniom towarzyszyły tematyczne wystawy, mające zadanie zapoznać z zabytkami regionu oraz wydarzeniami historycznymi nie tylkko w wymiarze lokalnym, ale też z historią powszechną. Zapraszamy na relację zdjęciową z odbytych spotkań.
Czytaj całość...
Miłosz - poeta kontrowersyjny
czwartek, 15 wrzesień 2011
image_001.jpgNa pierwszym powakacyjnym spotkaniu Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM uczestnicy mieli okazję zapoznać się z życiem i twórczością wybitnego polskiego poety Czesława Miłosza.
Postać tę swoim wykładem i prezentacją multimedialną przybliżył  Dariusz Jóźwik. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się krótki film o Czesławie Miłoszu, a także wycinki prasowe dokumentujące jego życie.
Uczestnicy spotkania uznali, że Miłosz był postacią niezwykle kontrowersyjną, a jego utwory są dość trudne w odbiorze. Wiele dyskusji budzą również oceny twórczości przez znanych krytyków.
Czytaj całość...
Kamienie milowe Lublina
czwartek, 15 wrzesień 2011
image_001.jpgW Filii nr 18 można oglądać wystawę "Kamienie milowe Lublina", która powstała w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na znaczące dzieje naszego miasta, jego wielokulturowość oraz znane postaci pochodzące bądź związane z Lublinem. Uwzględniono również naukową rolę lubelskich uczelni.
Wystawę będzie można oglądać do końca września. Serdecznie zapraszamy.
Barbara Gwóźdź 
Czytaj całość...
15. Targi Książki w Krakowie
czwartek, 15 wrzesień 2011
Wyjazd szkoleniowy do Krakowa na 15. Targi Książki
image_001.jpg
Program wyjazdu tutaj

Festiwal słowa i obrazu
czwartek, 15 wrzesień 2011
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym i pięknego czytania
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Czarne Inspiracie z Tarasem Prochaśką
czwartek, 15 wrzesień 2011
Taras Prochaśko gościem Czarnych Inspiracji
image_001.jpg
Powiększ

Genesis prawdziwa historia nas wszystkich
środa, 14 wrzesień 2011
Dyskusyjny Klub Książki zaprasza
image_001.jpg


Gazety II wojny światowej
środa, 14 wrzesień 2011
image_001.jpgFilia nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprasza mieszkańców naszego miasta do obejrzenia  wystawy „Gazety II wojny światowej”. Wystawa prezentuje prasę ukazującą się w latach 1939 – 1945: „Goniec Krakowski”, „Kurier Codzienny”,  „Expres Poranny”, „Kurier Polski”, „Wiadomości Polskie”, „Gazeta Polska w Brazylii”,  „Dziennik Chicagowski” i inne.
Tę unikatową wystawę możecie Państwo oglądać w godzinach pracy biblioteki.
Zapraszam!
Maria Włosek
Czytaj całość...
Lato w Bibliotece
środa, 14 wrzesień 2011
image_001.jpgAktualizacja 14 września 2011

Na koniec wakacji czas podsumować nasze działania. Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie przygotowała na wyjątkowo chłodne i deszczowe dni  bardzo atrakcyjny program wakacyjny. Spotykaliśmy się nie tylko czytać książki, ale także spędzaliśmy czas na mądrych i fajnych zabawach, konkursach, zajęciach plastycznych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z już odbytych spotkań.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
poniedziałek, 12 wrzesień 2011
Spotkanie z twórczością Harrego Mulisch'a zaliczanego do "wielkiej trójki" najważniejszych pisarzy współczesnej literatury niderlandzkiej
image_001.jpg

Wspomnienia minionych wakacji
czwartek, 08 wrzesień 2011

SZAL zaprasza 19 września 2011 na spotkanie o godz. 16.00
image_001.jpg
Powiększ

Godzinami z książką
czwartek, 01 wrzesień 2011
image_001.jpgLatem książki zabieramy ze sobą wszędzie: na plażę, do parku, samolotu, pociągu, towarzyszą nam w różnych miejscach. Czytamy dużo różnorodnej literatury, zarówno utwory niewielkich rozmiarów, jak i wielotomowe dzieła, na które nie znajdujemy czasu w ciągu roku. Szukamy w książkach głównie rozrywki, niekiedy nowych, nieznanych przestrzeni, egzotycznych klimatów i smaków, ale i odłożonych na potem spraw do przemyśleń. O tym wszystkim mówili na ostatnim spotkaniu 29 sierpnia w Filii Nr 12 czytelnicy DKK.
Róża Wawer
Europejskie Dni Dziedzictwa 2011
czwartek, 01 wrzesień 2011
Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa
image_001.jpg
Powiększ

Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbędą się w 2011 roku po raz dziewiętnasty. Narodowy Instytut Dziedzictwa – ogólnopolski koordynator EDD – zaproponował wspólny dla całej Polski temat obchodów: Kamienie milowe.
Kamienie milowe, inaczej mówiąc – epokowe wydarzenia – to w dziejach Polski np. Zjazd Gnieźnieński, Konfederacja Warszawska, Odsiecz Wiedeńska, Unia Lubelska, Bitwa Warszawska czy Konstytucja 3 maja. W skali lokalnych społeczności może to być każde wydarzenie, które w znaczący sposób wpłynęło na zmianę sposobu myślenia ludzi i jakości życia.
Włączając się w obchody EDD Miejska Biblioteka Publiczna  w terminach 12 - 16 września przygotowała dla swoich czytelników różne spotkania, dzięki którym uczestnicy imprez EDD poznają i docenią historię i zabytki swojego regionu, jak również będą mieć okazję do refleksji nad znaczeniem wydarzeń historycznych w wymiarze lokalnym i ich związków z historią powszechną.

W okresie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej mamy szansę na właściwą promocję i zaprezentowanie naszego kraju na arenie międzynarodowej oraz zaznaczenie wkładu Rzeczpospolitej na przestrzeni dziejów w rozwój Europy.
 Patronat lokalny:
  image_002.jpg
image_005.jpgimage_004.jpgimage_003.jpg   

Czytaj całość...
Kalendarium imprez na wrzesień 2011
czwartek, 01 wrzesień 2011
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy, spotkania
 i lekcje biblioteczne we wrześniu 2011:

WYSTAWY
Filia nr 3, ul. Hutnicza 20, tel. 081 746-29-63
"Mistrzowie ilustracji" -  wystawa przygotowana przez Wydawnictwo Dwie Siostry prezentująca prace 8 wybitnych polskich twórców ilustracji książkowej : Bohdana Butenko, Teresy Wilbik, Anny Kołakowskiej, Jana Marcina Szancera, Mirosława Pokory, Zbigniewa Lendgrena, Marii Orłowskiej – Gabryś, Danuty Konwickiej. Wystawa nawiązuje tematyką i tytułem do serii wydawniczej książek dla dzieci i młodzieży Wydawnictwa Dwie Siostry.

Filia nr 5, ul. Krochmalna 47, tel. 081 442-44-24

„Lublin moimi oczami” - wystawa fotografii i plastycznych prac pokonkursowych wykonanych przez dzieci uczestniczące w zajęciach wakacyjnych.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 2626


Rok Oskara Kolberga

Rok 2014 Rokiem Czytelnika

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego