Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio


Lubelska Biblioteka Wirtualna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

 logo_ibuklibra.jpg


Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Aktualności
Spotkanie z perkusją
wtorek, 09 czerwiec 2015
image_001.jpg2 czerwca w Filii 2 odbyło się ostatnie już spotkanie z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”. Tym razem był to, przeznaczony dla najmłodszych, teoretyczno-praktyczny pokaz instrumentów perkusyjnych. Bibliotekę odwiedziło około 100 dzieci z przedszkoli i szkół lubelskich. Autorem i realizatorem koncepcji spotkania był Stanisław Siedlaczek.
Prezentacja obejmowała najciekawsze instrumenty perkusyjne: od rytmicznych po melodyczne, od  europejskich poprzez azjatyckie, amerykańskie, po afrykańskie, od starożytnych, po współczesne... Dzieci poznały różne techniki gry: stukanie dłonią, pałeczkami, szuranie, grzechotanie, a także ndowiedziały się jak własnoręcznie wykonać niektóre z zaprezentowanych instrumentów.
Czytaj całość...
Święty Jan Paweł II
wtorek, 09 czerwiec 2015
Filia nr 7 zaprasza, 10 czerwca, o godz. 18:00, na Spotkanie Międzypokoleniowe pt. "Wieczór poezji Jana Pawła II".
image_001.jpg
Powiększ

Wiersze recytować będą dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego przy Domu Kultury Kolejarza. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa "Święty Jan Paweł II - Papież".
Noc Kultury w MBP
wtorek, 09 czerwiec 2015
image_001.jpgNoc Kultury inspiruje do odkrycia klimatu miasta, ożywiając dziełami sztuki ulice, zaułki, dzielnice, miejsca nieznane i zapomniane, budząc w uczestnikach wrażliwość artystyczną, zachęcając do czynnego udziału w życiu kulturalnym. Podczas Nocy Kultury wszystkie instytucje kulturalne oferują darmowy wstęp oraz specjalne atrakcje, a publiczność do rana spaceruje po ulicach miasta. Najważniejszą sceną wydarzeń Nocy Kultury jest publiczna przestrzeń miejska, gdzie teatry o światowej renomie stają na równi z ulicznymi artystami, muzyka symfoniczna przeplata się z jazzem, folkiem i elektro-funkiem. Zdarzyć się może wszystko: koncerty na dachach budynków, na dziedzińcach i placach, performance i happeningi na skwerach i w zaułkach, instalacje plastyczne na głównej arterii miasta, spektakle w bramach czy fontannach miejskich, pokazy mody na schodach urzędowych gmachów, kino samochodowe i w salach Magistratu. Wszystkie te wydarzeniach których liczba co roku się zwiększa przyciągają do Lublina dziesiątki tysięcy osób.
Czytaj całość...
Spotkanie z Urszulą Gronowską
wtorek, 09 czerwiec 2015
Filia nr 3 zaprasza na spotkanie
image_001.jpg
Powiększ
Teatralny krajobraz Lublina
poniedziałek, 08 czerwiec 2015
image_001.jpgTeatr w Lublinie święcił triumfy, zarówno w XX wieku, jak i wiekach poprzednich. W latach 60., 70. i 80. zapoczątkowały swoją działalność lubelskie grupy teatralne nurtu alternatywnego, którym poświęcony był wykład Magdaleny Jankowskiej zatytułowany "Teatralny krajobraz Lublina". Wykład odbył się 1 czerwca w Filii nr 2 i był kolejnym, w ramach obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Prelegentka scharakteryzowała lubelską alternatywę, począwszy od takich zespołów jak: Gong 2, Teatr Wizji i Ruchu, Scena Plastyczna KUL, poprzez Teatr Provisorium, Scena 6, Teatr Gardzienice, kończąc na Scenie Prapremier InVitro czy neTTheatre. Teatr Gong 2 został założony przez Andrzeja Rozhina w 1961 roku. Przygotowywał tzw. "programy poetyckie", "składanki", oraz spektakle okolicznościowe. Po Gongu 2 w Lublinie powstawały nowe zespoły, np. Teatr Provisorium, Scena 6 czy Grupa Chwilowa. Ta ostatnia wyrosła z pracy kabaretowej. Teatr szukał przede wszystkim swoistej formy dla wyrażenia sprzeciwu wobec życia w państwie socjalistycznym. Pod koniec lat 60 -tych powstał Teatr Wizji i Ruchu założony przez Jerzego Leszczyńskiego. Czerpał on inspiracje z klasycznej pantomimy, wzbogacając ją o środki ekspresji charakterystyczne dla baletu czy akrobatyki.


Czytaj całość...
Julia Hartwig - wielka dama polskiej poezji
poniedziałek, 08 czerwiec 2015
image_001.jpg8 czerwca - w ramach Tygodnia Seniora - podczas spotkania Klubu Czytelniczego Readcom przybliżona została postać czołowej polskiej poetki, eseistki i tłumaczki literatury pięknej. Pokrótce omówiono niezwykle ciekawy biogram Julii Hartwig. W trakcie trwającego spotkania zaprezentowano znajdujące się w naszej filii tomiki poezji pani Julii oraz świat w nich przedstawiony. Na zakończenie nasze panie zostały zachęcone do wypożyczenia tomików poetyckich nestorki polskiej poezji oraz zgłębienia dzienników pani Julii.
Elżbieta Kierepko
Czytaj całość...
Spotkanie z Agnieszką Martinką
poniedziałek, 08 czerwiec 2015
image_001.jpg8 czerwca w Filii nr 2 odbyło się spotkanie z Agnieszką Martinką, z wykształcenia geolożką, z zamiłowania pisarką, podróżniczką, fotografką. Spotkanie nosiło tytuł "Rowerem na Ural do miejsca zesłania ojca" i było wzruszającą relacją z niezwykłej wyprawy pisarki do Połowinki, miejsca zsyłki jej taty. O stalinowskim łagrze pani Agnieszka słyszała bezpośrednio z opowieści ojca. Po przeczytaniu jego wspomnień, opublikowanych w "Rewizjach Tomaszowskich" w latach 1997-1998, postanowiła wyruszyć na wyprawę rowerową szlakiem zesłania, by tę historię utrwalić i pokazać jak bardzo naznacza ona dzieje stosunków polsko-rosyjskich. 21 stycznia 1946 roku, Zdzisław Martinka, walczący w Armii Krajowej, major Wojska Polskiego, a później lekarz, w wieku 19 lat powrócił z zesłania na Ural.
Czytaj całość...
Katarzyna Kobylarczyk
poniedziałek, 08 czerwiec 2015
Zapraszamy na spotkanie z cyklu Czarne inspiracje plus
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Najciekawsza przygoda mojego dzieciństwa
poniedziałek, 08 czerwiec 2015
image_001.jpg2 czerwca w MBP Filii nr 38 ogłoszone zostały wyniki konkursu literackiego na najlepsze opowiadanie pt. „Najciekawsza przygoda mojego dzieciństwa". Uczestnicy konkursu mieli dwa tygodnie na napisanie opowiadania. Spośród prac konkursowych wybrano i nagrodzono trzy prace. Pierwsze miejsce zajęła Emilia Noga - uczennica klasy V. Zwyciężczyni otrzymała nagrodę książkową i dyplom pamiątkowy, a wszystkie wyróżnione prace zostały odczytane w bibliotece.
Czytaj całość...
Nieznane szkice i rysunki Jerzego Tyburskiego
poniedziałek, 08 czerwiec 2015
image_001.jpgOd 1 czerwca w Filii nr 37 można podziwiać wystawę pt. „Nieznane szkice i rysunki Jerzego Tyburskiego”, która prezentuje wybrane dzieła, pochodzące ze wszystkich etapów twórczości artysty. Są wśród nich wczesne prace zabarwione groteską, martwe natury, cykl religijny oraz inspiracje poetyką surrealizmu.
Jerzy Tyburski urodził się w Lubaczowie w 1964 roku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, a następnie studia historii sztuki na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1986-89 uczęszczał na zajęcia w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika i adiunkta Jacka Wojciechowskiego w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany jako twórca oraz jako animator kultury.
Czytaj całość...
Lubelskie Dni Seniora
piątek, 05 czerwiec 2015
image_001.jpg5 czerwca, już po raz czwarty, startują Lubelskie Dni Seniora. Różnorodne wydarzenia, spotkania młodych i starszych osób, będą upowszechniały ideę aktywności społecznej seniorów oraz solidarności międzypokoleniowej. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie przygotowała szereg wydarzeń.

Czytaj całość...
Spotkanie z Agnieszką Martinką
środa, 03 czerwiec 2015
Filia nr 2 zaprasza na spotkanie
image_001.jpg
To i owo szydełkowo
wtorek, 02 czerwiec 2015
image_001.jpgDziś w MBP w filii nr 38 w ramach Szeptanek odbyły się zajęcia prowadzone przez panią Ewelinę Piskorską, która swoją działalność szydełkową prowadzi pod hasłem „To i owo szydełkowo”. Pani Ewelina pokazała część swoich prac, m. in. biżuterię, maskotki, grzechotki, ubranka dziecięce. Przekazała także podstawowe zasady szydełkowania, a następnie rozdała wszystkim uczestniczkom szydełka i zachęciła do wspólnej pracy.
Czytaj całość...
Ciche miasto
wtorek, 02 czerwiec 2015
image_001.jpgPan Maciej Sztorc - bibliotekarz z wykształcenia, fotograf i regionalista z zamiłowania, był po raz kolejny gościem Filii 33.
Tym razem zaprezentował zbiór fotografii wykonanych metodą srebrową zatytułowany „Ciche miasto”. Jak tłumaczy autor - „ciche - prawie bez ludzi i samochodów, wykonane wczesnym rankiem”. Jakże inny obraz przedstawionych miejsc Lublina mamy w pamięci, tłok, ruch i gwar.
Pasja Pana Macieja jaką jest uwiecznianie na fotografiach miejsc często zapomnianych i zaniedbanych, być może pozwoli je ocalić.
Katarzyna Kawska
Czytaj całość...
Bliżej historii - Polska 1939-1989
wtorek, 02 czerwiec 2015
image_001.jpgW Filii nr 35, pani Agnieszka Skura z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie w ramach cyklu "Bliżej historii. Polska 1939 - 1989" zaprezentowała życiorysy znanych i popularnych kobiet  PRL, m.in. Niny Andrycz, milicjantki Lodzi i innych.
Czytaj całość...
ABC Internetu w bibliotece - szkolenie
wtorek, 02 czerwiec 2015
American Corner zaprasza 9 czerwca na szkolenie komputerowe organizowane przez Fundację Orange
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Czytelniczy Festyn Biblioteczny
poniedziałek, 01 czerwiec 2015
 W dniach 30 maja – 6 czerwca br. w ponad 3000 miastach i miejscowościach odbędzie się XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD) organizowany przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod hasłem „Cała Polska czyta w bibliotekach”.
image_001.jpg
Powiększ
Na rozpoczęcie Tygodnia Czytania, Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich swoich czytelników, zwłaszcza tych najmłodszych, do udziału w czytelniczym festynie rodzinnym, który odbędzie się 30 maja, w godz. 11.00 - 13.00 w parku przy Placu Lecha Kaczyńskiego.

Czytaj całość...
Tajemnice przeszłości
poniedziałek, 01 czerwiec 2015
image_001.jpgW ostatnim tygodniu maja w filii nr 37 odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów. Bibliotekę odwiedziła grupa młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie.
W pierwszej części zajęć młodzież z zaciekawieniem obejrzała prezentację multimedialną, przygotowaną przez pracownika biblioteki Uczestnicy zajęć dowiedzieli się między innymi dlaczego jaskinia w Lascaux jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak powstawał papirus oraz w którym muzeum można obejrzeć prasę drukarską. W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty, w których, pomimo początkowej nieśmiałości, wszyscy uczniowie wzięli udział chętnie i aktywnie.
Katarzyna Mazur, Magdalena Rademacher
Czytaj całość...
Warsztaty teatralne
poniedziałek, 01 czerwiec 2015
image_001.jpgCzwarty z cyklu warsztatów dla bibliotekarzy, dotyczący działań czytelniczych do wystawy
"Tove Jansson - Opowieści z Doliny Muminków". Przygotowany został przez panie Małgorzatę Adamczyk i Paulinę Kuśmirowską z Działu Edukacji Artystycznej Teatru im. H.Ch. Andersena w Lublinie - 28 maja w Filii nr 21.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 4603


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego