Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Praca
Mapa strony
Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS
Biblio

Zakładka

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Lublina

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie

Polska Sekcja IBBY

Cała Polska Czyta Dzieciom

 Cała Polska Czyta Dzieciom

logo_sagi_lubelszczyzny.jpg

FunEnglish.pl

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin

Pierwsze Kroki
Aktualności
Drogi do Niepodległej
piątek, 25 listopad 2011
image_001.jpgPrzez cały listopad w bibliotece MBP w Filii nr 3 przy ul. Hutniczej czynna jest wystawa "Drogi do Niepodległej".
Dziś, gdy słowo Rzeczpospolita znaczy dla wielu Polaków coś zupełnie innego niż 90 lat temu warto zobaczyć początki II Rzeczypospolitej. Po odzyskaniu niepodległości po ponad 123 latach zaborów dla Polaków było to niemal zmartwychwstanie. Jak wyglądało życie codzienne odrodzonej Rzeczypospolitej można zobaczyć na wystawie. Serdecznie zapraszamy.
Niedzińska Jolanta
Czytaj całość...
Kalejdoskop słów, kolorów i uczuć
środa, 23 listopad 2011

Spotkanie autorskie - Aleksandra Maćkowiak i Waldemar Senftleben - 8 grudnia 2011, godz. 17.00, Filia nr 2
image_001.jpg
Zamach w bibliotece
środa, 23 listopad 2011
image_001.jpgDramatyczne wydarzenia rozegrały się 16 listopada 2011 roku w Filii Nr 2. Udaremniono tam cztery śmiałe zamachy na Wzgórze Wawelskie. Wszyscy zamachowcy nie żyją. Nie pomogły ich wyjaśnienia i zapewnienia, że wszystkiemu winni byli Austriacy. Nie da się zaprzeczyć, istotnie zniszczyli Wawel, ale pomysły oskarżonych były zbyt śmiałe, zbyt futurystyczne i zbyt kontrowersyjne, aby mogły mieć szansę realizacji. O tym, że siedziba polskich królów jest dziś bezpieczna zapewnił wiernych słuchaczy wykładów z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji” dr hab. Lechosław Lameński, prof. KUL.
Czytaj całość...
Śladami harcerzy
środa, 23 listopad 2011
image_001.jpg„Orzeł wzniesiony do lotu
Tablice pamięci tym co ginęli
Po skończonej wojnie
Walkę podjęli z nowym okupantem
Rządów sowieckich nie chcemy!
Zaborca nie może być bratem
Chłopcy „Zapory” o Niepodległą się bili
Las był domem, ziemianka pałacem
Bezpieka śledziła, w zasadzki wpadali
Wyroki bez sądu, strzał w tył głowy!
Zwyczaje Katynia
Martwych wywieźć w nieznane
Bestialstwo ukryć przed światem
Nie było pochówku, wojskowych cmentarzy
Majora „Zaporę” rozstrzelano z żołnierzami
Po śledztwie, torturach – więzienie mokotowskie rok 49
Minęło pół wieku, honory wróciły
Pomniki tym co zginęli i tym co przeżyli
Bohaterom symbole – mogiły
Światła pamięci płoną.”

Irena Ciesielska – Piech
„Elegia”


17 listopada w Filii Nr 2 na zbiórce stawili się harcerze, uczestnicy walk II wojny światowej oraz młodzi, którzy podjęli ich przesłanie, członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego. Gościem honorowym był harcmistrz Leszek Guz ps. „Rymwid”, członek AK, który promował swoją książkę, zatytułowaną „Harcerskie ślady na ziemi janowskiej i kraśnickiej 1939 – 1950.”
Czytaj całość...
Ludzie z pasją
poniedziałek, 21 listopad 2011
Wystawa fotografii Mirosława Miducha
image_001.jpg
Powiększ

Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
poniedziałek, 21 listopad 2011
24 listopada 2011, godz. 9.30 - Twórczość Elizy Orzeszkowej
image_001.jpg
Powiększ

V MIEJSKI KONKURS RECYTATORSKI POEZJI I PROZY Twórczość Julii Hartwig
poniedziałek, 21 listopad 2011
Finał V Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy - Twórczość Julii Hartwig
image_001.jpg
Powiększ

2011 - ROKIEM MIŁOSZA
poniedziałek, 21 listopad 2011
image_001.jpgAktualizacja 21 listopada 2011

W XX stuleciu Czesław Miłosz okazał się tym dla poezji i kultury polskiej, kim w XIX stuleciu był Adam Mickiewicz.
Obaj - Mickiewicz i Miłosz - byli wygnańcami, obaj zdobyli sławę światową jeszcze za życia, obaj wybitnie przyczynili się do wyzwolenia obu narodów dawnej Rzeczypospolitej z pęt tyrańskich reżimów. Miłosz był nie tylko poetą, prozaikiem, tłumaczem, czytanym na całym świecie eseistą, ale także niezwykle wnikliwym obserwatorem i świadkiem epoki. W 2011 mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. Urodzony 30 czerwca 1911w Szetejniach, w sercu litewskiego matecznika, wygnany stamtąd przez tragiczne wydarzenia XX wieku, mieszkał kolejno w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Stanach Zjednoczonych, by u kresu stulecia powrócić do Polski.
Setna rocznica jego urodzin przypada w tym roku w przeddzień objęcia przez Polskę po raz pierwszy prezydencji w Unii Europejskiej – 1 lipca 2011. Uchwalony przez Sejm Rok Miłosza będzie okazją do przypomnienia poety i jego dzieła, a także szansą głębszej refleksji na temat związków jego życia i literatury w zagmatwanym XX wieku.
Czytaj całość...
Wystawa militariów
poniedziałek, 21 listopad 2011
image_001.jpgDla uczczenia Święta Niepodległości 10 listopada w Filii nr 35 zorganizowano wystawę militariów w ramach projektu "Pamiątki rodzinne we współczesnej kulturze" realizowanego we współpracy z Lubelskim Klubem Kolekcjonerów i Fundacją Rozwiń Skrzydła. Zaprezentowano kolekcję białej broni liczącą 45 eksponatów zgromadzonych przez pana Zygmunta Wasilewskiego i zbiór 304 odznaczeń wojskowych zebranych przez pana Sergiusza Wilka. Ponadto młodzież z Gimnazjum Nr 8 wysłuchała prelekcji Zygmunta Wasilewskiego na temat gromadzenia i archiwizowania pamiątek przeszłości oraz historii cennych eksponatów pokazywanych na wystawie. Do 15 listopada ekspozycję zwiedziło ponad
130 uczniów i przedszkolaków z okolicznych placówek oświatowych.
Czytaj całość...
Rafał Pastwa
czwartek, 17 listopad 2011
image_001.jpgPoeta jest takim samym człowiekiem jak inni, tylko, że bardziej go to wszystko boli – mówił podczas swojego wieczoru autorskiego w Filii nr 21 MBP ks. Rafał Pastwa – poeta, prozaik, publicysta, animator życia kulturalnego oraz sportowego. Ksiądz Rafał jest autorem pozycji naukowej "Chrystus zwyciężający szatana", tryptyku "Razem z Mamą", książki poetyckiej "Za drugą bramą"  i książeczki dla dzieci "Pan Kiciuś". "Pokój mojej samotności" to zbiór wierszy  wyjątkowo osobistych. Autor porusza w nich trudne dla każdego człowieka problemy naszej ludzkiej egzystencji. Wiersze  ks. Rafała, wikariusza parafii Wniebowzięcia NMP w Kraśniku i doktoranta w Instytucie Teologii Moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego to zbiór cennych, dojrzałych w swej wymowie refleksji. Ksiądz Pastwa jest opiekunem Akcji Katolickiej oraz redaktorem Pani Kraśnickiej - pisma parafii Wniebowzięcia NMP w Kraśniku.
Czytaj całość...
Graffish. Wytwórnia projektów. Plakaty. Logotypy. Książki
środa, 16 listopad 2011
7 grudnia 2011, godz. 16 - wernisaż Małgorzaty Rybickiej
image_001.jpg
Graffish. Wytwórnia projektów. Plakaty. Logotypy. Książki

Malarstwo Bożeny Przywary
środa, 16 listopad 2011
22 listopada 2011, godz. 16.30 - wernisaż Bożeny Przywary
image_001.jpg
Powiększ

Śpiewność i emocjonalizm w rosyjskiej muzyce
środa, 16 listopad 2011
22 listopada 2011, godz. 13.00 - zapraszamy na koncert
image_001.jpg
Powiększ

93. rocznica Odzyskania Niepodległości
wtorek, 15 listopad 2011
image_001.jpgZ okazji 93. rocznicy odzyskania niepodległości Filia nr 6 przygotowała lekcję poświęconą patriotyzmowi. Na zajęciach dzieci dowiedziały się co oznaczają barwy narodowe, jak zmieniało się godło Polski na przestrzeni wieków, kim był i co dla Polski uczynił Józef Piłsudski, oraz za co nadawano najwyższe polskie odznaczenie wojskowe order Virtuti Militari. Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, chętnie dzieliły się swoimi wspomnieniami rodzinnymi, opowiadały o swoich dziadkach i pradziadkach, którzy uczestniczyli w walkach o niepodległość i podczas II wojny światowej w szeregach AK i NSZ. W przeddzień Święta Niepodległości spotkaliśmy się z klasą II ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Lublinie.
Monika Deneka
Czytaj całość...
Bruno4ever 2011 - wystawa poświęcona pamięci prof. Władysława Panasa
wtorek, 15 listopad 2011
image_001.jpg14 listopada 2011 roku o godz. 12.00 w Filii nr 21  Miejskiej Biblioteki Publicznej została otwarta wystawa poświęcona pamięci prof. Władysława Panasa.

Władysław Panas (1947-2005), teoretyk literatury, schulzolog, kierownik Zakładu Teorii Literatury Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od końca lat 60. związany z Lublinem. Dla kilku pokoleń polonistów KUL stał się Mistrzem. Był animatorem działań na rzecz promowania twórczości w rodzinnym mieście Schulza, gdzie stał się spiritus movens idei przyszłego Muzeum Schulza oraz Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu.
Czytaj całość...
Miłosz. Miejsca, ludzie, wiersze
wtorek, 15 listopad 2011
image_001.jpgAktualizacja 15 listopada 2011

Międzynarodowy autorytet Czesława Miłosza, poety i tłumacza, laureata literackiej Nagrody Nobla sprawił, że rok 2011, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Rokiem Czesława Miłosza.
Setna rocznica urodzin poety będzie świętowana jednocześnie w wielu państwach. W Polsce na okoliczność obchodów powołano stronę internetową, na której Instytut Książki, koordynator Roku Miłosza informuje o wydarzeniach, a także przybliża sylwetkę autora ziemi „Ziemi Ulro”. wzbogacając naszą wiedzę o zamieszczane co chwila nowe  interaktywne materiały.
Miejska Biblioteka Publiczna z tej okazji już wcześniej przygotowała cykl prelekcji poświęconych poecie, a tym razem zaprasza na wystawę objazdową „Miłosz. Miejsca, ludzie, wiersze”. Składa się na nią siedem plansz, na których przedstawione są wybrane fakty z życia i twórczości Czesława Miłosza. Prezentowane fragmenty wierszy, wspomnień i cytaty z dokumentów przeplatają się z fotografiami i ilustracjami.
Wystawa została przygotowana przez pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej  Magdalenę Wójcikiewicz, Pawła D. Znamierowskiego i będzie do końca roku eksponowana w naszych Filiach bibliotecznych.
Czytaj całość...
Harcerskie ślady na ziemi janowskiej i kraśnickiej 1939-1950
poniedziałek, 14 listopad 2011
17 listopada 2011, godz. 17.00 - Filia nr 2 - spotkanie autorskie
image_001.jpg
Powiększ

Święto Niepodległości
czwartek, 10 listopad 2011
image_001.jpg9 listopada 2011 w Filii nr 24 MBP odbyło się spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM poświęcone zbliżającemu się Świętu Niepodległości.
Pierwsza część dotyczyła patriotyzmu. Jedna z Pań przygotowała wstęp, w którym zapoznała uczestników ze swoimi refleksjami na temat miłości do Ojczyzny. Mówiła o różnych rodzajach patriotyzmu: tym wojennym, tym z czasu pokoju, a swoją wypowiedź wzbogaciła wierszami, które zachwycały i wzruszały słuchaczy. Z kolei inna Pani przeczytała pochodzące z pamiątkowego kalendarza wiersze Sybiraków, które są dowodem niewyobrażalnej tęsknoty i miłości do odległej ojczyzny.
Druga część spotkania to wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i ludowych, które stworzyło  atmosferę radości, wspólnoty, a także przypomniało nam, że zbliżające się Święto Narodowe powinno być obchodzone w każdym polskim domu.
Maria Błach, Agnieszka Sokołowska
Czytaj całość...
Zbigniew Masternak
czwartek, 10 listopad 2011
image_001.jpg9 listopada 2011 roku w Filii nr 21 gościem Miejskiej Biblioteki był Zbigniew Masternak - prozaik, dramaturg, autor scenariuszy filmowych, a także piłkarz. Pochodzi z Piórkowa, obecnie mieszka  w Puławach. Studiował prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2009 roku ukończył scenopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Debiutował prozą w 2000 roku na łamach "Twórczości", z którą stale współpracuje. Od 2011 pisze felietony do świętokrzyskiego miesięcznika kulturalnego "TERAZ" - rubryka "Zza węgła". Tworzy biograficzny wielotomowy cykl powieściowy "Księstwo", pomyślany jako współczesna polska epopeja, w której zamierza opisać swoje życie od momentu narodzin po śmierć.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 2691


Rok Oskara Kolberga

Rok 2014 Rokiem Czytelnika

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego