Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Praca
Mapa strony
Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS
Biblio

Zakładka

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Lublina

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie

Polska Sekcja IBBY

Cała Polska Czyta Dzieciom

 Cała Polska Czyta Dzieciom

logo_sagi_lubelszczyzny.jpg

FunEnglish.pl

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin

Pierwsze Kroki
Aktualności
Pokój mojej samotności
poniedziałek, 07 listopad 2011
15 listopada 2011, godz. 18.00 - Filia nr 21 spotkanie autorskie
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Muzyka na perkusję
czwartek, 03 listopad 2011
image_001.jpgJak wyglądają i jak brzmią marakasy, kastaniety, tamburyn, pudełko akustyczne, krowi dzwonek, współczesna wersja oślej szczęki, agogo, werbel, talerze, kabaza, klawesyn, czy ksylofon przekonali się słuchacze „Bibliotecznych wtorków z muzyką klasyczną”. Koncert, który odbył się 25 października w Filii nr 2, w całości wypełniły brzmienia instrumentów perkusyjnych i perkusjonistycznych.  Zgromadzeni mieli niecodzienną okazję nie tylko zobaczyć instrumentarium perkusyjne, usłyszeć je, ale także na nim zagrać. Utwory przewidziane w repertuarze koncertu wykonał pan Stanisław Siedlaczek, student III roku Akademii Muzycznej w Poznaniu. Udowodnił słuchaczom, że różne utwory należące do skrajnych gatunków muzycznych ( rock, jazz, blues, muzyka klasyczna) w transkrypcji na perkusję mogą być równie interesujące i porywające. Na fortepianie naszemu gościowi towarzyszył pan Grzegorz Siedlaczek. Koncert tradycyjnie poprowadziła pani Iwona Siedlaczek.
Czytaj całość...
Zbigniew Masternak
piątek, 28 październik 2011
9 listopada 2011r., godz. 17.00 - spotkanie autorskie
image_001.jpg
Powiększ

II etap V MIEJSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI I PROZY Twórczość Julii Hartwig
piątek, 28 październik 2011
image_001.jpgPROTOKÓŁ
z posiedzenia Jury II etapu V Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
Poezji i Prozy. Twórczość Julii Hartwig
z dni 27 - 28 października 2011 r.


Jury w składzie: Dorota Iwanicka, Jarosław Zoń, Kacper Sulowski, po wysłuchaniu 62 recytatorów i recytatorek postanowiło zakwalifikować do III etapu – Koncertu Laureatów następujących uczestników w kategorii szkół gimnazjalnych:
1.Anna Mierzwa – Gimnazjum nr 7 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie
2.Alicja Gąsior - Gimnazjum nr 14 im. 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Lublinie
3.Klara Frąkała - Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie
4.Sylwia Gromysz – Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
   w Wisznicach
5.Marta Kononiuk - Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
   w Wisznicach
6.Angela Kormańska – Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie
7.Kaja Grzybowska - Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie
Czytaj całość...
II etap V MIEJSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI I PROZY Twórczość Julii Hartwig
piątek, 28 październik 2011
image_001.jpg
Zapraszamy uczestników

V MIEJSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI I PROZY
Twórczość Julii Hartwig

na II etap eliminacji wyłaniający kandydatów na laureatów Konkursu

Przesłuchania  odbędą się w Trybunale Koronnym, Rynek 1 (Stare Miasto)

27 października 2011, godz. 9.00 - poziom gimnazjalny

28 października 2011, godz. 9.00 - poziom ponadgimnazjalny


Cudowna lampa Alladyna
czwartek, 27 październik 2011
image_001.jpgKino i telewizja wyręczają naszą wyobraźnię i mają wielką siłę oddziaływania na ludzi. Obrazy, zwłaszcza ruchome, zawsze miały wielką moc władania masami ludzkimi i często służyły  manipulacji. Już nasi przodkowie wykorzystywali w tym celu genialne w swej prostocie urządzenia. Tematem „archeologii mediów” zajął się dr Marcin Pastwa, pracownik naukowy KUL, w swym wykładzie z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji”. Spotkanie odbyło się 19 października w Filii nr 2.
Czytaj całość...
Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia
wtorek, 25 październik 2011
image_001.jpgNa dzisiejszym spotkaniu przywołałyśmy niezapomnianą Postać Prymasa Tysiąclecia - sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981). W roku bieżącym przypada bowiem 110. rocznica Jego urodzin. W roku 2001 decyzją Sejmu RP obchodziliśmy uroczyście Rok Prymasa Tysiąclecia. Prymas zmarł 28 maja 1981r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Miał 80 lat; w tym 57 przeżył w kapłaństwie, 35 lat był biskupem, 32 lata arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz Prymasem Polski, 28 lat członkiem kolegium kardynalskiego. W 1989 r. rozpoczął się Jego proces beatyfikacyjny, zakończony 6 lutego 2001 r. na szczeblu diecezjalnym. Cała dokumentacja z procesu, łącznie 2050 stron tekstu, została przesłana do Watykanu.
Czytaj całość...
85. urodziny Kubusia Puchatka
wtorek, 25 październik 2011
image_001.jpgAktualizacja 25 października 2011

Słynny miś – Kubuś Puchatek, bohater powieści Alana Alexandra Milne'a, obchodzi 85. urodziny. Puchatek jest kultową postacią dla przedstawicieli kilku pokoleń, i to zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Jego przygody doczekały się wielu ekranizacji i adaptacji teatralnych na całym świecie. 
W naszych filiach bibliotecznych cały tydzień świętujemy urodziny Puchatka. Na "przyjęcia" były zaproszone przedszkolaki i uczniowie klas młodszych szkół podstawowych. Dzięki uprzejmości Spółdzielni Pszczelarskiej APIS w Lublinie oraz Firmie Bać-Pol mogliśmy naszych gości poczęstować małym kubusiowym "conieco". Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowych z naszych spotkań.

Nasi sponsorzy:
  logo_apis.jpg
 image_002.jpg 
Czytaj całość...
Twórczość Haliny Poświatowskiej
poniedziałek, 24 październik 2011
27 października zaprasza Klub Czytelniczy Readcom
image_001.jpg
Powiększ

W rydwanie łaskawej pani
poniedziałek, 24 październik 2011
image_001.jpgTakich poetów jak Krzysztof Konopa teraz już nie ma. Dzisiaj nikt tak po prostu nie pisze. Albo nikt tak nie potrafi albo nikomu się nie chce. Dla autora Drugiego brzegu nocy, z jednej strony to dobrze, z drugiej jednak źle. Dobrze, bo za nim długo, długo nic, a źle, bo i epigonów z czasem wypadałoby się dochować. Trudno właściwie powiedzieć jak powinien wyglądać „prawdziwy” poeta czy poetka. Romantyczny wzorzec wizażu i sposobu zachowania przepadł w wirach rewolucji, awangard
i obrazoburczych manifestów. Obcując dłuższą chwilę z Konopą nabiera się bowiem podejrzeń, że jeśli nie jest on poetą, to przynajmniej mnichem na przepustce, eremitą
w cywilu.
Czytaj całość...
Muzyka na perkusję.
piątek, 21 październik 2011
25 października 2011, godz. 13.30 - zapraszamy na koncert
image_001.jpg
Powiększ

Krzysztof Konopa
wtorek, 18 październik 2011
Filia nr 21 zaprasza na wieczór autorski Krzysztofa Konopy
image_001.jpg
Powiększ

Czarne Inspiracje z Wojciechem Góreckim
poniedziałek, 17 październik 2011
image_001.jpgWiększość dobrych reporterów ma słabą wyobraźnię, dlatego nie zajmują się pisaniem powieści, lecz reportaży. Należy do nich kolejny gość „Czarnych Inspiracji”, historyk, dziennikarz, tłumacz, reporter specjalizujący się w tematyce Kaukazu – Wojciech Górecki. Dziewiąte spotkanie z tego cyklu odbyło się 14 października w Filii nr 2.
Kaukaz zajmuje niewielki obszar i na tej małej powierzchni żyje wiele narodów. Chociaż charakteryzują się dużą tolerancją religijną, to nie sposób uniknąć problemów związanych z relacjami międzyludzkimi, z dziesiątkami języków, wierzeń. Jest to kraina magii i mitów. Tam sto lat jest zmrużeniem powiek – czas liczy się bowiem w tysiącach. Są enklawy, gdzie ludzie żyją bardzo długo, ale średnia wieku nie jest imponująca.
Czytaj całość...
Bohdan Butenko - wystawa jubileuszowa
poniedziałek, 17 październik 2011
Galeria 31 MBP, ul. Braci Wieniawskich 5 -  zaprasza 26 października o godz. 14.00, na wernisaż jubileuszowej wystawy prac Bohdana Butenki
image_001.jpg
patroni_001.jpg

Wszyscy, którzy wychowali się na rysunkach Bohdana Butenko mogą napisać kilka słów do ich Autora.
NAPISZ DO JUBILATA
Za co jesteś wdzięczny Bohdanowi Butence? Na listy do czwartku, 20 października czeka Redakcja Dziennika Wschodniego (dybek@dziennikwschodni.pl), do wtorku 25 października czeka biblioteka (te w kopertach: ul. Hempla 5, 20-008 Lublin; e-mail: mbp@mbp.lublin.pl)

Czytaj całość...
Współczesne słuchowisko - jak znaleźć bohatera i formę?
czwartek, 13 październik 2011
Filia nr 29 zaprasza na spotkanie z red. Marią Brzezińską
image_001.jpg
Powiększ

Outsiderzy, czyli buntownicy i wygnańcy sztuki
czwartek, 13 październik 2011
image_001.jpg„Źle mnie w złych ludzi tłumie,
Płaczę, a oni szydzą;
Mówię, nikt nie rozumie;
Widzę, oni nie widzą!”
A. Mickiewicz
Romantyzm stworzył postać artysty - outsidera, samotnika w tłumie, szaleńca – geniusza, który cierpi z powodu niezrozumienia i odrzucenia przez ogół. O tym jak krucha jest granica między geniuszem a szaleństwem opowiedziała słuchaczom wykładów z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji” dr Małgorzata Stępnik, adiunkt w Pracowni Edukacji Plastycznej na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Spotkanie odbyło się 12 października w Fili Nr 2.
Czytaj całość...
Ogród snu i pamięci
czwartek, 13 październik 2011
image_001.jpgMalowniczo położony wśród starego drzewostanu, układającego się w szereg alei Cmentarz Łyczakowski we Lwowie jest miejscem szczególnym dla Polaków. Spoczywają tu nie tylko wybitni i zasłużeni ludzie kultury, nauki czy polityki, ale przede wszystkim bohaterowie polegli w walkach o wolność Ojczyzny. Uwagę odwiedzających przyciągają zabytkowe nagrobki o wysokiej wartości artystycznej, a także liczne kaplice, edykuły i kolumny w różnych stylach. O Cmentarzu Obrońców Lwowa tak pisał Kornel Makuszyński: „Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, by się uczyć miłości do Ojczyzny (...) A że tu leżą uczniowie w mundurkach, przeto ten cmentarz jest szkołą, najdziwniejszą szkołą, w której dzieci jasnowłose i błękitnookie nauczają siwych o tym, że ze śmierci ofiarnej najbujniejsze wyrasta życie.” Filia Nr 2 zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej zatytułowanej „Ogród snu i pamięci”, poświęconej tym zabytkowym nekropoliom.
Czytaj całość...
Biblioterapia- uzdrawiająca moc książki
środa, 12 październik 2011
image_001.jpg"Im więcej czytałem, tym bardziej książki godziły mnie ze światem, tym jaśniejsze i treściwsze stawało się moje życie."
Maksym Gorki

12 października 2011 na spotkaniu Klubu Czytelniczego READCOM uczestnicy dyskutowali o biblioterapii, jej możliwościach, skuteczności i zastosowaniach. Stosowanie tekstu literackiego w celach terapeutycznych nie jest wynalazkiem współczesnej psychologii. Już Ignacy Loyola zalecał w  swych "Ćwiczeniach duchowych" rozważania tekstu w celach integracji intelektu, woli i uczuć.
Czytaj całość...
Spektakl jubileuszowy
środa, 12 październik 2011
image_001.jpgDrugie urodziny spektaklu Malowane Słowem i Obiektywem odbyły się w miłej i sympatycznej atmosferze.
Autorzy zaprezentowali kilka diaporam ciepło przyjętych przez licznie zgromadzonych gości.
Spotkanie zwieńczył toast lampką szampana za zdrowie jubilatów i pyszny urodzinowy tort.
Czytaj całość...
Tadeusz Różewicz
środa, 12 październik 2011
31 października 2011, godz. 16.00 - Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na spotkanie
w Filii nr 12
image_001.jpg


<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 2662


Rok Oskara Kolberga

Rok 2014 Rokiem Czytelnika

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego