Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

Zakładka

Biblio


Lubelska Biblioteka Wirtualna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

 logo_ibuklibra.jpg


Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Aktualności
Dyplomy projektowania graficznego
poniedziałek, 03 listopad 2014
Biblio zaprasza na wernisaż prac Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania
image_001.jpg
Powiększ

Życie to nie teatr
poniedziałek, 03 listopad 2014
Poezja i proza Edwarda Stachury we wspomnieniach przyjaciela Janusza Kuklińskiego.
image_001.jpg
Powiększ

Machinarium Lego
poniedziałek, 03 listopad 2014
image_001.jpgW Filii nr 39 odbyły się warsztaty dla przedszkolaków z Przedszkola nr 83 pt. "Machinarium" Lego. Warsztaty polegały na budowaniu z dydaktycznych zestawów Lego konstrukcji tematycznych obrazujących działanie podstawowych praw fizyki i mechaniki. Dzieci budowały z klocków plac zabaw oraz maszyny latające. Przedszkolaki uczyły się nie tylko łączyć klocki, ale także współpracy z drugą osobą, abstrakcyjnego myślenia, czy też rozwiązywania postawionych na początku zajęć zadań. Dzieci budowały huśtawki wzorując się na niestandardowej instrukcji, która nie zawierała kolejnych etapów budowania, a jedynie kilka rzutów „budowli”.  Dzięki temu maluchy uczyły się postrzegania przestrzennego. Rozwój wyobraźni przestrzennej jest bardzo ważny w tym wieku ponieważ dzięki nim dziecko rozpoznaje: wielkość, kształt, kierunek, odległość przedmiotów w przestrzeni bliższej i dalszej. Klocki Lego stanowiły ogromną atrakcję dla dzieci.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Kocie, kocham cię
poniedziałek, 03 listopad 2014

image_001.jpg

Czytaj całość...
Sumienie polskiej literatuty - Stefan Żeromski
poniedziałek, 03 listopad 2014
image_001.jpgW październiku 2014 r. obchodzimy 150. rocznicę urodzin Stefana Żeromskiego polskiego prozaika, publicysty, dramaturga, nazwanego "sumieniem polskiej literatury". Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Studia w Instytucie Weterynaryjnym w Warszawie przerwał 1888 z braku środków do życia. Następnie pracował jako guwerner w dworach szlacheckich, m.in. w Nałęczowie.  Chory na gruźlicę, wyjechał 1892 do Szwajcarii, gdzie pełnił funkcję zastępcy bibliotekarza Polskiego Muzeum Narodowego w Rapperswilu.
Czytaj całość...
Koncert Hom Tenks
piątek, 31 październik 2014
Filia nr 2 zaprasza na koncert lubelskiego trio rockowo - punk’n’bluesowego
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Szlakiem lubelskich Żydów
piątek, 31 październik 2014
image_001.jpgFilia nr 33 gościła pana Macieja Sztorca, bibliotekarza z wykształcenia, fotografa i regionalistę z zamiłowania.
Spotkanie nosiło tytuł „Szlakiem lubelskich Żydów”. Pan Maciej opowiedział nam w skrócie dzieje tego, jakże doświadczonego przez los, narodu żyjącego obok nas przez tyle wieków.
Prelekcja oraz zaprezentowane historyczne fotografie, udostępnione panu Maciejowi przez Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN, zobrazowały wielkość lubelskiej dzielnicy Żydowskiej.
Czytaj całość...
Monika A. Oleksa
piątek, 31 październik 2014
image_001.jpg"Samotność przymknęła oczy i wystawiła twarz do słońca. Nawet słońce nie miało takiej mocy, aby ogrzać zziębnięte serce. Jedynie człowiek".
Monika A. Oleksa

28 października w jesienne popołudnie odbyło się kolejne spotkanie autorskie z panią Moniką Oleksa. Zebranych gości od progu witał jesienny wystrój, przygotowany specjalnie na tę okazję. Samotność przybrana pożółkłymi liśćmi, dojrzałe dynie i kasztany zamknięte w słoikach. Pani Monika zawitała do nas z najnowszą książką, w której opisuje różne twarze samotności, widzimy tu osoby starsze przeżywające jesień życia, a także kobietę w kwiecie wieku czy nastoletniego chłopca.
Czytaj całość...
Yuč i ongaku  wprowadzenie do muzyki chińskiej i japońskiej
piątek, 31 październik 2014
image_001.jpgKultura Dalekiego Wschodu wciąż fascynuje miłośników Orientu na całym świecie. Dowodem na to niesłabnące zainteresowanie była ponad stuosobowa widownia na ostatnim wtorkowym koncercie z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną" pt. "Yuè i ongaku – wprowadzenie do muzyki chińskiej i japońskiej", który odbył się 28 października w Filii nr 2. Sala pękała w szwach. Wschodnie brzmienia przeniosły zgromadzonych słuchaczy do odległych i przepełnionych tradycją, tajemniczych Chin i majestatycznej Japonii.
Czytaj całość...
Śpieszmy się kochać ludzi...
piątek, 31 październik 2014
image_001.jpgZaduszki Biblioteczne w Filii nr 35 przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 51 pod kierunkiem Agnieszki Lange, Elżbiety Myśliwieckiej, Elżbiety Grabowskiej, Blanki Wrótnej i Jarosława Falby.
Koncert poetycko-muzyczny nosił tytuł "Śpieszmy się kochać ludzi..." Wiązance refleksyjnych utworów lirycznych towarzyszyły obrazy z polskich nekropolii i  miejsc martyrologii.
Czytaj całość...
Zajęcia artystyczne
piątek, 31 październik 2014
image_001.jpgOd 15 września w Filii 31 ponownie rozpoczęły się zajęcia artystyczne. Spotykamy się o godzinie 15 w każdy poniedziałek. We wrześniu dzieci uczestniczyły w warsztatach malowania farbami witrażowymi. Za pomocą specjalnych farb i opakowań po płytach CD, powstawały bajecznie kolorowe prace. Z kolorowych gumek tworzono bransoletki. W październiku uczestnicy mogli samodzielnie zrobić kolorowe maski różnych zwierząt. Artyści wykazywali się pomysłowością tworząc puzzle z kolorowego papieru, a także przyborniki z butelek po szamponie.  Jesienna aura umożliwiła przygotowanie róż z kolorowych liści. W związku ze zbliżającym się świętem Halloween dzieci wykonywały dyniowe lampiony.
Czytaj całość...
Chrońmy naszą planetę
środa, 29 październik 2014
image_001.jpgW październiku Filia nr 31 zorganizowała cykl warsztatów o tematyce ekologicznej. Zaproszone do biblioteki przedszkolaki na podstawie prezentacji multimedialnej dowiedziały się czym jest ekologia oraz jakie są sposoby dbania o środowisko. Podczas zabawy poznały również zasady segregacji śmieci. Każdy otrzymał kolorowankę ze znaczkiem „BIO”, który daje nam pewność, że opakowanie bądź produkt nie zagraża środowisku.
Zaangażowanie uczestników warsztatów utwierdziło nas w przekonaniu, że ekologii i dbałości o naszą planetę należy uczyć już od najmłodszych lat.
Czytaj całość...
Miejsca Przyjazne Seniorom
wtorek, 28 październik 2014
miejsce_przyjazne_seniorom.jpg
Społeczna Rada Seniorów Miasta Lublin, przy współpracy Prezydenta Miasta Lublin, trzy lata temu rozpoczęła akcję „Miejsca Przyjazne Seniorom”. Głównym celem akcji jest promowanie miejsc działających na terenie Lublina takich jak kawiarnie, sklepy, instytucje kulturalne, użyteczności publicznej i inne, odpowiadające na potrzeby starszych mieszkańców poprzez oferowanie atrakcyjnych produktów i usług, stosowanie zniżek czy dostosowanie swojej architektury.
W gronie wyróżnionych znalazły się również filie Miejskiej Biblioteki Publicznej, które wczoraj na uroczystym ogłoszeniu wyników na Zamku Lubelskim otrzymały certyfikaty.
Czytaj całość...
Krystyna Janczak
poniedziałek, 27 październik 2014
image_001.jpg
Powiększ
Krystyna Janczak - Artysta Plastyk (urodz. 1967 r. w Lublinie). Po ukończeniu szkoły średniej kontynuuje tradycje rodzinne i pod okiem prof. Waldemara Figla przy Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie rozwija swoje pasje malarskie w technice olej na płótnie. Należąc do TPSP w Lublinie brała udział w plenerach i wystawach zbiorowych. Maluje kwiaty, martwą naturę, architekturę, stosuje liczne podmalówki, przez co jej prace są naturalistyczne i pełne głębi.
Czytaj całość...
Fotografia - nowa sztuka? O kolekcji Alfreda Stieglitza
poniedziałek, 27 październik 2014
image_001.jpgPrzez lata fotografia była uważana za narzędzie służące do dokumentowania, rejestrowania rzeczywistości. Wielu fotografów walczyło o to, aby uczynić z niej dziedzinę sztuki. Jednym z nich był Alfred Stieglitz, amerykański wydawca i kurator wystaw. Problemem statusu fotografii jako sztuki na przykładzie kolekcji A. Stieglitza zajęła się Kamila Leśniak na wykładzie zatytułowanym „Fotografia - nowa sztuka? O kolekcji Alfreda Stieglitza”, który odbył się 15 października w Filii nr 2.
Alfred Stieglitz urodził się w 1864 w Hoboken (New Jersey). W 1871 roku wyjechał do Nowego Jorku, następnie na blisko 10 lat opuścił Stany Zjednoczone aby kontynuować edukację w Niemczech, skąd pochodziła jego rodzina. Po powrocie do Nowego Jorku Stieglitz rozpoczął aktywną działalność na rzecz walki o to, aby fotografia była sztuką. Był jednym z największych przedstawicieli piktorializmu - sposobu wizualizacji fotograficznej polegającego na próbie naśladowania malarstwa. W 1902 roku wraz z Gertrude Käsebier, Edwardem Steichenem, Clarencem H. Whitem i Josephem Keiley'em założył stowarzyszenie Foto-Secesja, które zaczęło wydawać rok później kwartalnik poświęcony fotografii „Camera Work”. Czasopismo cechowała wysoka jakość promowanych fotografii oraz dbałość o szczegóły związane z ich prezentowaniem.
Czytaj całość...
Tajemniczy zamek Czocha
poniedziałek, 27 październik 2014
image_001.jpgChcąc zatrzymać resztki tegorocznej ciepłej i słonecznej jesieni, wybraliśmy się wspólnie 10 października wraz z przewodniczką Beatą Wijatkowską na zamek Czocha. Pani Beata przygotowała dla nas bogato ilustrowaną swoimi zdjęciami gawędę o Zamku, jego historii, mieszkańcach, oraz zagadkach i tajemnicach jakie kryją zwykle tak szacowne budowle. Ponieważ jest to ulubione miejsce na ziemi naszej przewodniczki, więc wyprawa była bardzo interesująca i pouczająca dla nas wszystkich.
Czytaj całość...
Uwierz we własne przeznaczenie
piątek, 24 październik 2014
Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na spotkanie
image_001.jpg
Powiększ
Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka
piątek, 24 październik 2014
image_001.jpgAktualizacja 31 października 2014

Kubuś Puchatek, to jeden z najsympatyczniejszych misiów książkowych, ulubieniec wszystkich dzieci (a nawet dorosłych). Zawsze w październiku obchodzimy jego urodziny. W naszych Filiach bibliotecznych po raz kolejny zostały zorganizowane spotkania dla najmłodszych, które miały to święto uczcić. Na zajęciach oprócz głośnego czytania fragmentów przygód Kubusia Puchatka, zagadek, konkursów i zabaw odbyła się degustacja miodku, Kubusiowego przysmaku. Miodek podarowała nam Spółdzielnia Pszczelarska APIS z Lublina. Dziękujemy pracownikom APIS-u za wsparcie naszych wydarzeń.

Nasz sponsor:
logo_apis.jpg
Czytaj całość...
Spotkanie z Moniką Madejek
piątek, 24 październik 2014
image_001.jpgI znowu, po raz kolejny miałyśmy – my Filia nr 10, to szczęście gościć u siebie panią Monikę Madejek – pisarkę i  artystkę w jednej osobie, która na dodatek uwielbia gotować. Wszystko to, czym się zajmuje jest jej pasją i sposobem na życie. Trzeba mieć szczęście i niebywałą odwagę by robić coś, co się niezmiernie lubi, coś, co daje przyjemność, a jednocześnie pozwala żyć.
Powodem spotkania był debiut literacki Pani Moniki, książka dla dzieci i młodzieży, wydana w 2013 roku pt.: „Zeszyt z aniołami”. Na  spotkanie przyszła klasa III c ze Szkoły Podstawowej nr 10 ze swoja wychowawczynią Panią Ewą Sidor.
Czytaj całość...
Pędzlem malowane
piątek, 24 październik 2014
Filia nr 39 zaprasza na zajęcia z biblioterapii
image_001.jpg

<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 4118


2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego