Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio


Lubelska Biblioteka Wirtualna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

 logo_ibuklibra.jpg


Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Aktualności
Inny a łączy nas wiele, podajmy sobie ręce.
czwartek, 26 marzec 2015
image_001.jpgWszyscy ludzie są równi - prawda ta stanowi fundament kultury europejskiej. Pojęcie równego traktowania ma wiele znaczeń i wiele wymiarów. O trudnych słowach: akceptacja, poszanowanie odmienności innych osób, ich wyglądu, języka, kultury i obyczajów, które kryją się pod jednym hasłem - tolerancja, mogli porozmawiać i je zrozumieć w Filii nr 34 uczniowie SP im. B. Chrobrego. Za literacką inspirację do rozmów z dziećmi posłużyła "Bajka o murzynku" A. Grzywy, która w bardzo obrazowy i przystępny dla dzieci sposób przedstawia zagadnienie inności. Dzięki wspólnej podróży z książkami E. Piotrowskiej: "My ludzie", "Ludzie Świata" i "Dzieciaki świata" M. Wojciechowskiej uczniowie poznali ludzi różniących się wyglądem, językiem, zwyczajami i zrozumieli, że stanowi to wielkie bogactwo świata.
Czytaj całość...
Fotografie muzealne Thomasa Strutha
czwartek, 26 marzec 2015
image_001.jpg23 marca w Fili nr 2 miał miejsce kolejny wykład z cyklu: „Obraz w kolekcji nowoczesnej – modernizm i jego paradygmaty”. Przedmiotem zajęć były „Fotografie muzealne Thomasa Strutha”. Wykład wygłosił dr Marcin Lachowski związany m. in. z Uniwersytetem Warszawskim, Galerią Zachęta i Galerią Białą. Prowadzący przybliżył nam pojęcie fotografii piktorialnej i jej przełożenie na szczególny charakter wielkoformatowych dzieł niemieckiego fotografa. Thomas Struth aranżuje swoje ujęcia w przestrzeniach muzealnych głównie podczas godzin zwiedzania. Umieszcza na fotografiach dzieło oraz oglądających je turystów lub samych zwiedzających. Cykl fotografii muzealnej ma bowiem charakter trójetapowy. W pierwszym etapie mamy do czynienia z fotografią najbardziej spontaniczną, w której uchwycone są relacje między widzem a dziełem. W drugim etapie ujęcia mają charakter bardziej inscenizowany a kompozycja zdjęć jest przemyślana. Przedmiotem trzeciego etapu cyklu są już wyłącznie reakcje zwiedzających na konkretne dzieło bez ukazywania na fotografii tego ostatniego.
Czytaj całość...
Miasto dla Ludzi
środa, 25 marzec 2015
image_001.jpgW Filii nr 2 odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu Miasto dla Ludzi, podczas którego zostały zaprezentowane wyniki badań nad ruchem pieszego w Lublinie. Pokazano również wystawę "Pieszo po Lublinie!" oraz przeprowadzono warsztaty "Lublin oczami pieszych". Uczestnicy spotkania mogli podyskutować o bezpieczeństwie pieszego, płynności ruchu czy napotykanych trudnościach komunikacyjnych.
Czytaj całość...
"Z dawnej prasy"
środa, 25 marzec 2015
image_001.jpgW Filii nr 12 do połowy kwietnia można obejrzeć wystawę "Z dawnej prasy" pochodzącą ze zbiorów Dariusza Wolanina.
Zapraszamy.
Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Teatru
wtorek, 24 marzec 2015
Filia nr 38 zaprasza na wydarzenia towarzyszące Międzynarodowemu Dniu Teatru
image_001.jpg
Powiększ

Święto poezji
wtorek, 24 marzec 2015
image_001.jpgWszystko jest poezją, każdy jest poetą.
E.Stachura

Międzynarodowy Dzień Poezji (21 marca) zainspirował nas do zorganizowania cyklu spotkań z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 7 oraz dziećmi z Przedszkola nr 18. Przypomnieliśmy sobie twórczość ulubionych autorów: Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, a następnie wykonywaliśmy ilustracje do poszczególnych wierszy. Dobrą zabawą dla uczestników było uzupełnianie brakujących rymów. O święcie poezji w naszej filii przypomina również wystawa poświęcona dwóm wybitnym, polskim poetkom: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Halinie Poświatowskiej.
Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Poezji
poniedziałek, 23 marzec 2015
image_001.jpg"Jestem poetą. To znaczy nazywam rzeczy imieniem: na świat mówię – świat, na kraj – Ojczyzna, czasem mówię chmurnie na durniów - durnie"
Tadeusz Borowski

W Filii nr 38 Międzynarodowy Dzień Poezji realizowany był na trzech przestrzeniach: przestrzeni dziecięcej, w której rodzice i bibliotekarz głośno czytali wybrane przez siebie wiersze. Często były to wiersze ich dzieciństwa, pojawili się uniwersalni i międzypokoleniowi pisarze, tj. Brzechwa, Tuwim i Fredro. Drugą przestrzeń poezji stworzyli gimnazjaliści, którzy na murach biblioteki pisali cytaty z poezji, które najlepiej opisują ich stany, ich świat i wyobraźnię.
Czytaj całość...
"Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk"
poniedziałek, 23 marzec 2015
image_001.jpg"Czy pamiętasz, jak ze mną tańczyłeś walca
Z panną, madonną, legendą tych lat...".


19 marca w Filii nr 2 odbyło się spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak i Eweliną Karpacz-Oboładze, promujące ich najnowszą książkę pt. "Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk". Otworzył je "Grande valse brillante", chyba najbardziej znany utwór wykonywany przez Ewę Demarczyk, do słów Juliana Tuwima i muzyki Zygmunta Koniecznego.
Książka nie jest biografią Ewy Demarczyk, co podkreślały autorki podczas czwartkowego spotkania. Jest próbą naszkicowania portretu artystki, która sama od lat nie udziela wywiadów.
Czytaj całość...
Nie jestem rasistą, ale - Europejski Tydzień Akcji Przeciw Rasizmowi
poniedziałek, 23 marzec 2015
image_001.jpgRasizm używany jest głównie w kontekście dyskryminacji ze względu na kolor skóry lub pochodzenie, a jego stosowanie w sferze publicznej jest dziś kojarzone z tą tradycją. Z punktu widzenia współczesnej nauki jest on zespołem poglądów bezpodstawnych, wspierających swe założenia przy użyciu danych pseudonaukowych.
W tym specjalnym Tygodniu nasza placówka przygotowała szereg ciekawych i różnorodnych działań propagujących wśród naszych czytelników tę szczytną ideę, które w zależności od wyczucia "chwili" były realizowane w dowolnej konfiguracji. Ich celem było uwrażliwienie na wspomnianą problematykę.
Czytaj całość...
Biblioteczny koncert
piątek, 20 marzec 2015
image_001.jpg20 marca w Filii nr 38 zainaugurowano cykl spotkań muzycznych, podczas których dzieci ze Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego prezentują swoje umiejętności i talenty muzyczne. Uczniów do występu przygotowała pani Anna Krukowska-Krawczyk, a akompaniował im pan Tomasz Krawczyk. Na pierwszym spotkaniu wystąpiło sześć dziewczynek, które zagrały na flecie poprzecznym. Można było usłyszeć utwory takie, jak: Gawot J.S. Bacha, Suseł L.van Beethovena, Mały Osiołek J. Iberta i melodię ludową Pojedziemy na łów.
Czytaj całość...
Arkadiusz Niemirski - spotkanie autorskie
piątek, 20 marzec 2015
image_001.jpg19 marca w Filii nr 31 odbyło się spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim, autorem powieści dla młodzieży, między innymi kontynuacji słynnej serii ”Pan Samochodzik”.
Pisarz spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie. W przystępny i zabawny sposób przedstawił historię swojej twórczości, której początki sięgają czasów licealnych, gdzie był współzałożycielem szkolnego kabaretu. Jako człowiek wszechstronny próbował wielu zajęć, ostatecznie pozostając przy literaturze. Opowiadał o swoich pasjach, życiowych celach i marzeniach.
Czytaj całość...
Daj swoim płytom nowe życie
piątek, 20 marzec 2015
Filia nr 37 zaprasza na wiosenne wietrzenie płytoteki
image_001.jpg
Powiększ
Wystawa wielkanocnych stroików
piątek, 20 marzec 2015
image_001.jpgTradycyjnie przed Świętami Wielkiej Nocy, Filia nr 23 organizuje czytelnikom wystawę prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne biorące udział w Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Lubelskim Towarzystwie Dobroczynności. Zajączki, pisanki i kurczaczki są typowym symbolem Świąt Wielkanocnych.
Czytaj całość...
Spotkanie z Renatą Piątkowską
piątek, 20 marzec 2015
image_013.jpgW dniu 18 marca w filiach numer 8 i 26 odbyły się spotkania z panią Renatą Piątkowską - znaną, cenioną i wielokrotnie nagradzaną autorką książek dla dzieci. Do tej pory wydała  m.in.: Opowiadania dla przedszkolaków, Opowiadania z piaskownicy, Nie ma nudnych dni, Z przysłowiami za pan brat, Na wszystko jest sposób, Lemoniadowy ząb, Szczęście śpi na lewym boku, A może będzie właśnie tak, Wszystkie moje mamy. Autorka w interesujący sposób opowiedziała młodym czytelnikom o swojej twórczości. Książka Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie stała się pretekstem do rozmowy o zwierzętach i ich roli w naszym codziennym życiu. Pisarka zaprezentowała również swój najnowszy zbiór opowiadań Gdyby jajko mogło mówić, w którym w ciekawej i zabawnej formie opisuje zwyczaje i tradycje świąteczne.
Czytaj całość...
Ludzie z pasją
piątek, 20 marzec 2015
Filia nr 7 zaprasza na wieczór poetycki
image_001.jpg

Spotkanie klubu czytelniczego SZAL
czwartek, 19 marzec 2015
image_001.jpgW marcowe popołudnie w Filii nr 12 odbyło się spotkanie klubu czytelniczego SZAL poświęcone nowościom wydawniczym. Młodzi czytelnicy dokonali wyboru z proponowanych pozycji literatury młodzieżowej. Wesołym zabawom  nie było końca, a rozmowy o dobrych książkach okraszone dużą dawką dobrego humoru ożywiły wraz z nadchodzącą wiosną spotkanie SZAL.
Dominika Paniak
Liryzm i ekstaza w muzyce P. I. Czajkowskiego
czwartek, 19 marzec 2015
Filia nr 2 zaprasza na koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną"
image_001.jpg

Wystawa prac Michała Magdalińskiego
czwartek, 19 marzec 2015
Filia nr 32 (Biblio) zaprasza na wernisaż wystawy
image_001.jpg

Szeptanki
czwartek, 19 marzec 2015
Filia nr 38 zaprasza na drugie spotkanie z cyklu "Szeptanki"
image_001.jpg

Wspomnienie Terrego Pratchetta
czwartek, 19 marzec 2015
image_001.jpg12 marca pożegnaliśmy jednego z najbardziej znanych pisarzy książek fantasy i science fiction - Terrego Pratchetta. Wielki wpływ na jego twórczość miały nauki astronomiczne, którymi pasjonował się od dzieciństwa oraz współczesna kultura masowa.
Do najbardziej znanych dzieł Pratchetta należą powieści z serii „Świat Dysku”, które są parodią zwykłego życia.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 4427


2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza

1050. Rocznica Chrztu Polski

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego