Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Praca
Mapa strony
Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS
Biblio

Zakładka

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Lublina

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie

Polska Sekcja IBBY

Cała Polska Czyta Dzieciom

 Cała Polska Czyta Dzieciom

logo_sagi_lubelszczyzny.jpg

FunEnglish.pl

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin

Pierwsze Kroki

logo_MEGAMATMA.png
Aktualności
Salut Romania
piątek, 13 kwiecień 2012
image_010.jpgZespół Filii 26 zaprasza wszystkich zainteresowanych do oglądania wystawy fotograficznej "Salut Romania". Wyeksponowane zdjęcia autorstwa Aleksandry Bednarek i Anny Orzełowskiej powstały w trakcie wycieczki bibliotekarzy do Rumunii w maju ubiegłego roku. Fotografie ukazują najpiękniejsze naszym zdaniem miejsca w rejonie Siedmiogrodu i Wołoszczyzny: tajemniczą Sighisoarę, elegancki Sibiu, bajkową Trasę Transfogalską, zamki legendarnego Vlada Draculi, warowne wioski saskie, monastyry i kościoły.
 Aleksandra Bednarek
Czytaj całość...
O wakacyjnym paraliżu pana Prusa
środa, 11 kwiecień 2012
16 kwietnia2012, godz. 11.40 - Filia nr 29 zaprasza na słuchowisko red. Marii Brzezińskiej
image_001.jpg
Powiększ

NORGE
wtorek, 10 kwiecień 2012
image_001.jpgAktualizacja 10 kwietnia 2012

Michał Skałba ma 24 lata i jest  studentem Architektury Krajobrazu Otwartego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Przygodę z fotografią, która przerodziła się w życiową pasję, rozpoczął w 2006 r. Oprócz tego do jego zainteresowań należą turystyka, sport, muzyka, przyroda oraz szeroko pojęty krajobraz.
Na początku 2008 r. przyjęty do Okręgu Roztoczańsko - Podkarpackiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Brał udział w ponad 25 wystawach zbiorowych, jego prace były prezentowane również na trzech indywidualnych ekspozycjach na terenie kraju. W swoim dorobku ma także kilka publikacji, oraz nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach fotograficznych.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na kwiecień 2012
piątek, 06 kwiecień 2012
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w kwietniu 2012:

WYSTAWY

Filia nr 2, ul. Hempla 5, tel. 81 532-05-29
"Opowiem Ci cudowną baśń..." Wystawa z okazji obchodów Roku Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Filia nr 6, ul. Poniatowskiego 4, tel. 81 533-07-13
Wystawa o ks. Piotrze Skardze zat. „Więcej znaczy rozum niż siła”.

Filia nr 9, ul. Krańcowa 106, tel. 81 744-17-18
2 - 13 kwietnia 2012 - wystawa „Linnea w ogrodzie” Moneta. Wystawie towarzyszą zajęcia poświęcone impresjonizmowi, ogrodom i kwiatom.
Czytaj całość...
Lidia Ostałowska
czwartek, 05 kwiecień 2012
Zapraszamy na 10. jubileuszowe spotkanie z cyklu Czarne Inspiracje
image_001.jpg
Powiększ

Inwencja artysty w służbie władzy
czwartek, 05 kwiecień 2012
image_001.jpgTytuł wykładu dr Jowity Patyry  - „Inwencja artysty w służbie władzy. Sztuka na dworach Walezjuszy na przełomie XIV i XV wieku”, który odbył się 7 marca w Filii nr 2, sugerował zogniskowanie uwagi na wirtuozerii artystów - rzemieślników w ramach jasno określonych zamówień ich mecenasów.  Tymi zaś byli królowie: Filip VI, Jan II Dobry, Karol V Mądry, ale również książęta krwi z tej dynastii - Filip Śmiały, Jean de Berry, Ludwik I Andegaweński, możnowładcy i bogaci mieszczanie. Z natury rzeczy zarysowany obraz sztuki epoki późnego gotyku musiał mieć charakter wycinkowy. Zostały zaprezentowane miniatury ilustrujące ceremoniały królewskie, dworskie, obyczaje rycerskie, tryptyki i poliptyki ołtarzowe, medaliony, wyroby złotnicze i rękodzieło o przeznaczeniu sakralnym i świeckim, wreszcie tapiserie, czyli wielkoformatowe tkaniny dekoracyjne. Charakterystycznym rysem przełomu epok był fakt, iż większą uwagę skupiano na wyrobach złotniczych, czy szerzej - sztuce użytkowej, niż na malarstwie i rzeźbie.

Czytaj całość...
W 90. rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego
czwartek, 05 kwiecień 2012
image_001.jpg8 lutego 2012 obchodziliśmy 90. rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego. Polski poeta i dramaturg tworzył podczas II wojny światowej. Jak wielu jego rówieśników brał udział w Powstaniu Warszawskim, gdzie poległ śmiercią żołnierza 16 sierpnia 1944 w wieku 22 lat. 29 marca członkowie Klubu Czytelniczego READCOM spotkali się w Filii nr 6, aby zapoznać się z jego życiem i twórczością.
Panie z dużym zainteresowaniem wysłuchały jego wierszy, a także fragmentów płyty „Gajcy” z utworami poety w interpretacji współczesnych muzyków. Na zakończenie zaprezentowano film biograficzny o Tadeuszu Gajcym  Pt. „Ślady”.
Adam  Sokół
Czytaj całość...
Muzyka klarnetowa
środa, 04 kwiecień 2012
image_001.jpgKoncert, który odbył się 27 marca w Filii nr 2, wypełniły dźwięki klarnetu. Słuchacze poznali historię powstania i budowę tego instrumentu. Repertuar został dobrany w taki sposób, aby przybliżyć odbiorcy zarówno historię muzyki (od baroku po współczesność), jak i zilustrować barwę oraz brzmienie całej rodziny klarnetów. Koncert przygotował pan Andrzej Schab. Przewidziane utwory zagrał wraz ze swoim uczniem, Łukaszem Osieckim. Wykonawcom na fortepianie towarzyszyła pani Karolina Hordyjewicz. Zgodnie z tradycją „Bibliotecznych wtorków z muzyką klasyczną” koncert poprowadziła pani Iwona Siedlaczek.
Czytaj całość...
Warsztaty wielkanocne
wtorek, 03 kwiecień 2012
image_001.jpgAktualizacja  3 kwietnia 2012

Pracownicy Biblioteki organizują dla różnych odbiorców warsztaty plastyczne, na których w dość niekonwencjonalny sposób można nauczyć się wykonywać różnego rodzaju ozdoby świątecznego stołu lub kartki na życzenia. Prowadzące zajęcia pokazują jak zrobić niepowtarzalne kompozycje świąteczne, oryginalne ozdoby z materiałów ogólnie dostępnych w naszych domach lub skorzystać ze specjalistycznego sprzętu udostępnionego w Bibliotece.
Wszystko hand - made i niepowtarzalne.
Beata Wijatkowka
Czytaj całość...
Zaginiony Świat
wtorek, 03 kwiecień 2012
image_001.jpgWystawa "Zaginiony świat", którą można oglądać w Filii Nr 35  od 20 marca do 4 kwietnia, cieszy się ogromnym powodzeniem. W ciągu dwóch tygodni poza licznymi czytelnikami biblioteki, zwiedziło wystawę i wysłuchało prelekcji znawców i pasjonatów prehistorii ponad 500 uczniów i przedszkolaków w 17 zorganizowanych grupach.
Wiesława Sołtys
Czytaj całość...
Jarek Kamiński - Żyrafy
wtorek, 03 kwiecień 2012
image_001.jpg30 marca 2012 w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się uroczysty wernisaż wystawy malarstwa Jarka Kamińskiego pod znamiennym tytułem Żyrafy. W naszej  Galerii prace Jarka Kamińskiego zostały zaprezentowane po raz trzeci, a w porządku chronologicznym jest to szesnasta indywidualna wystawa artysty. Jarek Kamiński, mieszkaniec Ośrodka Opieki Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie, tworzy w pracowni plastycznej pod kierunkiem opiekuna Janusza Padzińskiego, a swoim widzeniem świata przez pryzmat fantastycznych postaci zbliżonych do żyraf od lat zadziwia i zachwyca.
Krystyna Rybicka
Czytaj całość...
Święta w Polsce i w Portugalii
wtorek, 03 kwiecień 2012
image_009.jpgFilia nr 1 gościła pana Lino Matos, który opowiedział o swoim kraju Portugalii i portugalskich tradycjach wielkanocnych. Portugalczycy robią palmy z żywych kwiatów. Uczestniczą w ceremoniach religijnych i tzw. kwietnych pochodach, czyli portugalskich tochas floridas. Tradycją u nich są: jagnięcina, wino, pieczywo, królik oraz specjalny placek folar. Charakterystycznym elementem Świąt Wielkanocnych są migdały, symbolizujące Jezusa, którego boskość ukryta jest pod powłoką człowieczeństwa. Nabyć je można w najrozmaitszych postaciach: w polewie czekoladowej, w grubym cukrze, prażone, kolorowo lukrowane i glazurowane. Tradycyjnie na te święta obdarowywano się drobnymi podarkami, dziś daje się właśnie takie przepyszne migdały.
Czytaj całość...
Iwonicka Golgota Narodu Polskiego
wtorek, 03 kwiecień 2012
image_001.jpgDużym zainteresowaniem cieszy się prezentowana w Filii Nr 35 wystawa zdjęć Beaty Wijatkowskiej z wybranymi przez autorkę komentarzami poetyckimi w pięknej aranżacji graficznej Urszuli Kozak. W tygodniu poprzedzającym Triduum Paschalne wystawa stała się tematem do rozważań religijnych i patriotycznych dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 51.
Czytaj całość...
Hybrydy w sztuce starożytnej Grecji
środa, 28 marzec 2012
image_001.jpgWykład z cyklu „Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji”, który odbył się 21 marca w Filii nr 2 zaludniły hybrydy sztuki antycznej Grecji. Przybliżyła je słuchaczom dr Anna Głowa, pracownik Instytutu Historii Sztuki KUL. Wyobraźnia starożytnych stworzyła różnego rodzaju potwory, demony i bóstwa. Dzięki podbojom i wpływom kulturowym wyobrażenia te przenikały się i nakładały wzajemnie na siebie. W efekcie tego mityczne stwory ulegały licznym przeobrażeniom i metamorfozom zanim uzyskały taki kształt, w jakim znamy je obecnie. Prelegentka przywołała odpowiednie mity opisujące poszczególne potwory. Słuchacze poznali różne oblicza sfinksa, syreny, meduzy, pegaza, centaura i Minotaura. Stworzenia te stały się inspiracją nie tylko dla artystów antyku, ale i epok późniejszych. Wszystkie tego typu mroczne wyobrażenia i fantazje są  wyrazem tęsknoty za nieśmiertelnością, symbolem duszy ludzkiej i tego co się z nią dzieje po śmierci.
Czytaj całość...
Wiesława Karczewska-Grabias
wtorek, 27 marzec 2012
image_009.jpgPolonistka, absolwentka UMCS, wieloletnia nauczycielka szkół lubelskich, założycielka Lubelskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego i ośrodka dziennego pobytu dla osób chorych, napisała książkę ciepłą, pełną anegdot i ciekawostek. To opowieści o rodzinie i miastach z którymi jest związana – o Lublinie i Sandomierzu.
Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
poniedziałek, 26 marzec 2012
27 marca 2012, godz. 13.30 - Muzyka klarnetowa. Pokaz instrumentów z rodziny klarnetów.
image_001.jpg
Powiększ

210. rocznica urodzin Victora Marie Hugo
środa, 21 marzec 2012
image_001.jpg26 lutego minęła 210. rocznica urodzin Victora Marie Hugo, francuskiego pisarza, poety i polityka, uznawanego za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury francuskiej i czołowego przedstawiciela romantyzmu francuskiego. Urodził się w  1802 roku w Besançon, lecz dzieciństwo spędził w Paryżu. W dzieciństwie często przenosił się wraz z ojcem, generałem w armii Napoleona Bonaparte, do Hiszpanii i Neapolu.
Twórczość pisarza cechuje bogactwo, zróżnicowanie tematyczne i gatunkowe. Należą do niej powieści (między innymi "Katedra Marii Panny w Paryżu" i "Nędznicy"), poezja liryczna ("Ody i ballady" oraz "Legenda wieków"), dramaty wierszem i prozą, listy oraz dyskursy polityczne.
Wystawę w Filii  nr 29 można oglądać od 20 marca.
Mariusz Żurek
Czytaj całość...
Żyrafy Jarka Kamińskiego
środa, 21 marzec 2012
Filia nr 30 zaprasza 30 marca 2012 o godz. 12.00 na otwarcie wystawy
image_001.jpg
Powiększ

Sztuka pisania pisanek
środa, 21 marzec 2012
Filia nr 12, ul. Żelazowej Woli 7, zaprasza 28 marca na godz. 16.00
image_001.jpg


Spotkanie z historią
środa, 21 marzec 2012
image_001.jpg"...Ten czas już minął
    Ci którzy ocaleli
    Czekają dzisiaj na niebieski alert
    Pamiętaj Polsko o swoich dzieciach
    Harcerzach Lublina."
Urszula Gierszon

19 marca 2012r. gościem Filii nr 10 MBP był Pan Leszek Guz. Młodzież z Zespołu Szkół nr 4 im. Orląt Lwowskich wysłuchała historii Szarych Szeregów, których harcerzem był Pan Leszek. Prowadzący spotkanie to także członek AK, ps. "Rymwid", który duży fragment naszej historii zawarł w dwóch książkach.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 2818


Rok Oskara Kolberga

Rok 2014 Rokiem Czytelnika

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego