Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio


Lubelska Biblioteka Wirtualna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

 logo_ibuklibra.jpg


Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Aktualności
Szeptanki o makijażu
środa, 06 maj 2015
image_001.jpg5 maja w Filii nr 38 odbyło się kolejne spotkanie dla mam z dziećmi. Tym razem w ramach Szeptanek gościliśmy Panią Joannę Piech - makijażystkę i specjalistkę z kreowania wizerunku. Pani Joanna makijaż traktuje jako malarską formę ekspresji. Poza klasycznymi technikami makijażu, które przekazuje podczas szkoleń, z radością oddaje się makijażowej twórczości poza schematami. Prowadzi też szkolenia dotyczące roli wizerunku w komunikacji. W naszej bibliotece Pani Joanna pokazała jak można szybko i łatwo wykonać dzienny makijaż. Bardzo dziękujemy za tę praktyczną lekcję. Następne spotkanie już za tydzień, tj. 12 maja, a rozmawiać będziemy z dekoratorem wnętrz o tym, jak urządzić pokój dla dziecka. Zapraszamy.
Czytaj całość...
Biblioteka. Miejsce tajemnicy
środa, 06 maj 2015
Filia nr 22 zaprasza na wystawę
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Marian Tomaszewski (1904-1968). Życie i twórczość
środa, 06 maj 2015
image_001.jpgOd 4 maja 2015 r w Filii nr 37 można podziwiać niezwykłą wystawę. Ekspozycja prezentuje dokumenty i pamiątki z prywatnego archiwum rodziny artysty malarza, Mariana Tomaszewskiego. Malarz związany był z trzema miastami: Lublinem, Szczecinem i Warszawą. Na wystawie po raz pierwszy pokazane zostały gromadzone przez rodzinę wycinki prasowe, katalogi wystaw, fotografie i plakaty. Rodzina artysty na potrzeby wystawy udostępniła również kilka prac ze zbiorów prywatnych. Niektóre prezentowane są po raz pierwszy. Najciekawsze z nich to m.in. Manekiny (1959 r.) oraz Chory w szpitalu (1959 r.).
Marian Tomaszewski urodził się w 1904 roku w Moskwie. W latach 1930-1934 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Władysława Jastrzębowskiego. Początkowo pracował jako nauczyciel rysunku i malarstwa w warszawskich szkołach średnich.
Czytaj całość...
Piątkowe czytanki
poniedziałek, 04 maj 2015
image_001.jpgW Filii nr 39 przez miesiące: kwiecień, maj i czerwiec można oglądać wystawę prac dziecięcych wykonanych do książki Moniki Madejek pt. Zeszyt z aniołami. Od początku roku biblioteka prowadzi raz w tygodniu cykl spotkań dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 47 i Przedszkola Publicznego nr 83, w ramach których, jest czytana książka pani Moniki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchają przygód Kajtka, jego przyjaciół i rodziny. Po zapoznaniu się z fragmentem książki wykonują prace plastyczne.
Czytaj całość...
Spotkanie z Henrykiem Czarniawskim
poniedziałek, 04 maj 2015
Filia nr 12 zaprasza na spotkanie autorskie
image_001.jpg
Zbigniew Dmitroca
czwartek, 30 kwiecień 2015
Filia nr 12 zaprasza na spotkanie autorskie
image_001.jpg
Powiększ


Cerkwie
czwartek, 30 kwiecień 2015
image_001.jpgWystawa fotografii, którą możemy oglądać w Filii 24 MBP to owoc pracy Jacka Zaima -  pochodzącego z Lublina artysty fotografika.
Jego fotografie doskonale odzwierciedlają wrażliwość autora na piękno i umiejętność budzenia zainteresowania przeszłością. Dzięki kunsztowi Pana Jacka każdy budynek, każdy przedmiot i każdy krajobraz nabiera tajemniczości, urody i egzotyki. Trudno nam chwilami uwierzyć, że obiekty uwiecznione na zdjęciach znajdują się nie w jakichś odległych zakątkach świata, ale tuz obok na Roztoczu i Polesiu.
Wystawa, którą mamy zaszczyt prezentować w naszej filii to przedsmak Nocy Bibliotek, kiedy to Jacek Zaim wspólnie z Urszulą Gronowską zaprezentują swój nowy program z cyklu „Malowane słowem i obrazem”.
Zapraszamy 08.05.2015 r. o godz. 19.00.
Pracownicy filii

Czytaj całość...
Siergiej Siergiejewicz Prokofiew  mistrz neoklasycznych konstrukcji
czwartek, 30 kwiecień 2015
image_001.jpg27 kwietnia odbył się, tym razem wyjątkowo w Sali koncertowej „kolumnowej” Szkoły Muzycznej I i II ST. Im. T. Szeligowskiego, kolejny koncert z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, zwyczajowo organizowany przez Filię nr 2. Tym razem koncert połączony z prezentacją poświęcony został twórczości kompozytora rosyjskiego - Siergieja Prokofiewa i zatytułowany został „Siergiej Siergiejewicz Prokofiew (1891-1953) – mistrz neoklasycznych konstrukcji”. Tytuł ten w syntetyczny i niezwykle trafny sposób oddaje to, co w muzyce Prokofiewa jest najbardziej charakterystyczne i czym wpisał się na kartach historii muzyki. Sięganie do tradycyjnych, „uświęconych” form takich jak symfonia (I Symfonię D-dur op. 25 „Klasyczną” dedykował najstarszemu klasykowi wiedeńskiemu Josephowi Haydnowi), koncert, sonata i traktowanie poszczególnych części na sposób klasyczny, bez większych modyfikacji, wykorzystywanie przejrzystej harmoniki i rytmiki, symetria, prostota – to najważniejsze cechy jego muzyki, a jednocześnie dowód doskonałego warsztatu kompozytorskiego i znajomości zasad kontrapunktu (Prokofiew uczęszczał do konserwatorium petersburskiego, gdzie uczył się m.in. u Mikołaja Rimskiego-Korsakowa).
Czytaj całość...
Lubelskie genealogie
czwartek, 30 kwiecień 2015
Filia nr 12 zaprasza na spotkanie
image_001.jpg
Powiększ
Rozśpiewane zwierzątkowo
środa, 29 kwiecień 2015
image_001.jpgW Filii nr 35 odbył się II Przegląd Piosenki Ekologicznej Eko-Nutki dla dzieci z lubelskich przedszkoli - w tym roku pod hasłem: „Rozśpiewane zwierzątkowo”. Przegląd zainicjowany i przygotowany przez Prywatne Przedszkole Entliczek - Pentliczek zgromadził ponad 40 utalentowanych wykonawców i dużą rozśpiewaną i roztańczoną publiczność.
Czytaj całość...
Archiwum versus kolekcja?
środa, 29 kwiecień 2015
image_001.jpgDr Marcin Pastwa, adiunkt w katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej KUL w swoich badaniach skupia się na zagadnieniu obrazu i jego funkcji w sztuce i w historii sztuki, zwłaszcza w kontekście nowych mediów i technologii. Interesuje się również szeroko pojętą kulturą wizualną. Wykład „Zbieranie. Archiwum versus kolekcja?” wygłoszony 22 kwietnia w Filii nr 2 jako kolejne ogniwo cyklu otwartych wykładów z historii sztuki „Obraz w kolekcji nowoczesnej – modernizm i jego paradygmaty”, stanowił próbę przybliżenia słuchaczom pojęć takich jak archiwum, kolekcja, nakreślenia podobieństw oraz różnic między nimi.
Czytaj całość...
Warsztaty Terapii Zajęciowej Źródło
środa, 29 kwiecień 2015
image_001.jpg27 kwietnia w Filii 29 gościli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Źródło. Tym razem nasze spotkanie poświęcone było naszemu Wielkiemu Rodakowi - Świętemu Janowi Pawłowi II. Przybyli poznali drogę Karola do papiestwa zawartą w opowiadaniach Justyny Kiliańczyk-Zięby pt.: „Za rękę z Papieżem”.
Zwieńczeniem zajęć było pokolorowanie ilustracji, które znalazły się we wspólnie przygotowanej przez przybyłych książce pt.: „Prawdziwy Przyjaciel”.
Magdalena Galińska
Czytaj całość...
Spotkanie z "Cudowną" w DKK
środa, 29 kwiecień 2015
image_001.jpg"...cud chce jak najlepiej
    a utrudnia wiarę..."
Jan Twardowski

By podkreślić szacowne Książki Święto, 23 kwietnia w Filii nr 10, panie (już wiośniane i radosne) z Dyskusyjnego Klubu Książki dotkliwą ochotą zapałały porozmawiać. Niechybnie o książce. Spotkanie owoż, eteryczne i energetyczne skupiło nas wokół "Cudownej" Piotra Nesterowicza, książki wydanej w 2015 roku w Wydawnictwie Dowody na Istnienie. W nowej Serii Reporterskiej.
"Cudowna" to reporterski debiut absolwenta Polskiej Szkoły Reporterskiej. Udany debiut, wnikliwie i rzetelnie opowiedziane wydarzenie z przed pół wieku. Debiut, po przeczytaniu którego Mariusz Szczygieł skonstatował: "Dlaczego nie ja napisałem tę książkę?"
Czytaj całość...
Spotkanie z Adamem Kulikiem
wtorek, 28 kwiecień 2015
Filia nr 2 zaprasza na spotkanie
image_001.jpg
Edessy
wtorek, 28 kwiecień 2015
Filia nr 2 zaprasza na spotkanie
image_001.jpg
Światowy Dzień Ziemi
wtorek, 28 kwiecień 2015
image_001.jpg22 kwietnia br. obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto obchodzone w 192 krajach świata.
Celem obchodów jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Filia nr 8 zaprosiła dzieci z Przedszkola "Bajkolandia" na imprezę ekologiczną. Poprzez zabawę maluchy uczyły się jak chronić środowisko.
Odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o tematyce ekologicznej. W konkursie brały udział wszystkie przedszkolaki.
Czytaj całość...
Bezpieczne dziecko w świecie zagrożeń
poniedziałek, 27 kwiecień 2015
Filia nr 38 zaprasza na spotkanie
image_001.jpg
Miasto dla ludzi
poniedziałek, 27 kwiecień 2015
Filia nr 35
Wystawa "Lublin - miasto dla ludzi"
21.04.2015 - 22.05. 2015 r.

image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 4515


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

1050. Rocznica Chrztu Polski

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego