Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio


Lubelska Biblioteka Wirtualna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

 logo_ibuklibra.jpg


Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Aktualności
Poczytaj mi Babciu, poczytaj mi Dziadku
środa, 04 luty 2015
image_001.jpgW ramach współpracy z Teatrem Lalki Aktora 1 lutego 2015 miało miejsce wspólne świętowanie Dnia Babci i Dziadka. Debiutujący aktorzy seniorzy - czytelnicy naszej biblioteki mieli okazje wystąpić na deskach Teatru im H. Ch. Andersena czytając dzieciom wybrane fragmenty z książki Czesława Janczarskiego "Przygody Misia Uszatka".
Seniorzy lekko zestresowani publicznym wystąpieniem ale szczęśliwi, że spotkali się z  tak zasłuchaną i żywo uczestniczącą publicznością.
Dorota Borowiecka
fot: Kurier Lubelski
Czytaj całość...
Bliżej historii - Polska 1939-1989
środa, 04 luty 2015
image_001.jpg2 lutego odbył się w Filii nr 35 pierwszy wykład z cyklu spotkań "Bliżej historii - Polska 1939 - 1989" . Ten projekt powstał we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej - Oddział w Lublinie i zakłada comiesięczne spotkania dla dorosłych o dawnych obyczajach, modzie, kuchni, roli kobiety w PRL, o Lubelskim Lipcu czy o losach Cichociemnych.  Odrębny cykl wykładów zatytułowany "Podróż do przeszłości - Polska 1939 - 1989" - jest dedykowany dzieciom i młodzieży.
Czytaj całość...
Człowiek w rzeźbie Amedeo Modiglianiego
wtorek, 03 luty 2015
image_001.jpgW 2014 roku minęła okrągła rocznica (130 lat) urodzin Amedeo Modiglianiego – wybitnego włoskiego malarza, rysownika i rzeźbiarza. W roku bieżącym przypada 95. rocznica jego śmierci. Twórczość Modiglianiego to przede wszystkim obrazy i rysunki. Przez pięć lat poświęcił się jednak głównie rzeźbie. Motywem jego twórczości, zarówno w rzeźbach jak i obrazach był człowiek. W swoich pracach nawiązywał do stylu afrykańskiego. Twórczość Amedeo Modiglianiego za jego życia nie cieszyła się dużym powodzeniem, dopiero po śmierci artysty  uzyskała popularność, a jego dzieła osiągnęły wysokie ceny. Wystawa w bibliotece przy Głębokiej przybliża zainteresowanym autora niekonwencjonalnych rzeźb.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Karnawałowy pokaz tańca Belly Dance
wtorek, 03 luty 2015
image_001.jpgW ostatni piątek stycznia Filia 39 przygotowała dla mieszkańców pokaz tańca orientalnego.
Wystąpiły uczennice szkoły Bajsan: Jadwiga, Katarzyna, Magda i Paulina. Gwiazdą programu była Elena Lesyk, która przyjechała do Polski ze Lwowa i jest właścicielką oraz instruktorką szkoły Bajsan. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Wszystkie Panie tańczyły arcypięknie i bardzo zjawiskowo. Olśniewająco kolorowe stroje, nastrojowa wschodnia muzyka czyniły spotkanie bardzo nastrojowym. Publiczność nagrodziła tancerki gromkimi brawami, a nawet żądano bisów. Karnawałowe spotkanie było wspaniałą  ucztą przed długim postem.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Karnawał w dawnej Polsce
wtorek, 03 luty 2015
image_001.jpgBogata tradycja zabaw karnawałowych w dawnej Polsce stała się inspiracją do zorganizowania przez Filię 6 dwóch spotkań z czytelnikami niesłyszącymi. 27 i 29 stycznia rozmawialiśmy
o tym, jak polska arystokracja, ziemianie, a także prosty wiejski lud spędzali karnawał przed Wielkim Postem. Były to bale maskowe, kostiumowe, szalone kuligi, wiejskie widowiska nawiązujące do misteriów średniowiecznych i komedii rybałtowskich. Część z tej pięknej tradycji na szczęście przetrwała do dzisiaj, np. turyści przyjeżdżający w styczniu lub w lutym do Beskidu Żywieckiego mogą podziwiać grupy młodych przebierańców zwanych inaczej "dziadami żywieckimi". W innych regionach Polski, obyczaje karnawałowe, także są żywe.
Wiesława Szymczak
Czytaj całość...
Walentynki
wtorek, 03 luty 2015
image_001.jpgPod koniec stycznia w Filii nr 24 odbyły się pierwsze w kalendarzowym roku zajęcia z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej Roztocze. W związku z tym, iż zajęcia komputerowe w dalszym ciągu cieszą się ogromnym zainteresowaniem, postanowiliśmy tym razem poszukać w sieci informacji na temat Walentynek. Szczególną uwagę poświęciliśmy kartkom i upominkom walentynkowym prezentowanym na różnych stronach internetowych. Okazało się to pomocne, gdyż pod koniec zajęć samodzielnie wykonywaliśmy piękne kartki walentynkowe.
Magdalena Szymańska
fot. Agnieszka Sokołowska

Czytaj całość...
Iwonicka Golgota Narodu Polskiego
wtorek, 03 luty 2015
Filia nr 39 zaprasza na wernisaż 18 lutego 2015
godz. 12.30
image_001.jpg
Powiększ
Czytaj całość...
Choroby cywilizacyjne uwarunkowane
piątek, 30 styczeń 2015
image_001.jpgWspółczesna cywilizacja zapewnia ludziom szereg udogodnień, ale jest również źródłem wielu nowych chorób. Choroby cywilizacyjne są definiowane jako globalnie występujące, powszechne choroby, do których wystąpienia lub rozpowszechnienia przyczynił się postęp cywilizacji.
W ramach cyklu Biblioterapia – Lek na duszę zaproszono panią Beatę Miturę, która przygotowała prelekcję na temat chorób XXI wieku. Choroba, która wystąpi w odpowiednim czasie i miejscu i zostanie zakwalifikowana jako choroba cywilizacyjna, będzie nią do momentu, kiedy ludzkość nie upora się z owym problemem oraz zachorowalność i śmiertelność z powodu tej choroby nie zmniejszy się i nie straci wymiaru globalnego. Dlatego też, lista chorób cywilizacyjnych ciągle się zmienia – jedne choroby przestają być uważane za cywilizacyjne, ponieważ medycyna zdołała zminimalizować ich zasięg lub je zlikwidować, inne zaś zwiększają swój zasięg na skalę światową i wówczas są uznawane za chorobę tego typu.
Wykład został poparty prezentacją zawierającą przyczyny rozwoju chorób, omówienia niektórych schorzeń oraz jak należy zapobiegać, ponieważ profilaktyka jest zawsze tańsza od leczenia.
Czytaj całość...
Konkurs THINeko
piątek, 30 styczeń 2015
Zapraszamy do udziału w konkursie ekologicznym
image_001.jpg
Powiększ
Czytaj całość...
Mój przyjaciel Plastuś - rozstrzygnięcie konkursu
czwartek, 29 styczeń 2015
image_001.jpg19 stycznia w Filii nr 18 rozstrzygnięto konkurs pt. „Plastuś-mój mały przyjaciel”. Tym samym uhonorowaliśmy 120. rocznicę urodzin autorki plastelinowego ludzika - Marii Kownackiej. Otrzymaliśmy prace ze Szkoły Podstawowej nr 7 i 29 oraz z Przedszkoli nr 25,53 i 67.
 Nagrody główne otrzymali:
Zuzia Terlecka - 3 lata
Inez Dubiel - Przedszkole nr 53
Łucja Puła - Przedszkole nr 53
Weronika Krzewińska - Przedszkole nr 25
Czytaj całość...
Wieczór Kolęd
czwartek, 29 styczeń 2015
image_001.jpg20 stycznia w Filii nr 7 odbył się  „Wieczór Kolęd”, zorganizowany dla dzieci ze świetlic środowiskowych mających siedzibę w budynku dawnego Domu Kultur Kolejarza.
Gościem wieczoru był młody muzyk lubelski Darek Kwiatkowski, który wraz z żoną przygotowali piękny koncert kolęd i pastorałek. Koncert zakończył się wspólnym śpiewaniem, a dzieci i zaproszeni goście wyszli z biblioteki z palącymi się zimnymi ogniami.
Czytaj całość...
Joseph M. W Turner w Tate Gallery
czwartek, 29 styczeń 2015
image_001.jpgJoseph M. W. Turner - angielski malarz, znany jest przede wszystkim jako twórca pejzaży romantycznych. 21 stycznia w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu "Obraz w kolekcji nowoczesnej - Modernizm i jego paradygmaty", zatytułowany „Joseph M. W Turner w Tate Gallery: modernistyczne interpretacje romantyzmu - romantyczne kreacje modernizmu”. O zestawieniu twórczości Turnera z malarzami epok późniejszych opowiadał uczestnikom wykładu dr Jacek Jaźwierski.
Czytaj całość...
Warsztaty Terapii Zajęciowej Źródło
czwartek, 29 styczeń 2015
image_001.jpg22 stycznia w Filii 29 odbyło się kolejne spotkanie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej Źródło. Tym razem tematem przewodnim zajęć były uczucia. Wszyscy przybyli bardzo chętnie odpowiadali na zagadki Marcina Brykczyńskiego z książki „Co się kryje w sercu na dnie? Kto przeczyta, ten odgadnie: 25 uczuciowych zagadek” oraz wykonali pomponowe stworki.
Magdalena Galińska
Czytaj całość...
Dla Babci i Dziadka
czwartek, 29 styczeń 2015
image_001.jpgSpotkanie Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM, które odbyło się 21 stycznia 2015 miało wyjątkowy charakter. W związku z obchodzonymi Dniem Babci i Dniem Dziadka dzieci z Przedszkola nr 49 przygotowały dla Klubowiczów niespodziankę - przedstawienie jasełkowe połączone z życzeniami i piosenkami dla babć i dziadków. Mali aktorzy swoimi występami rozbawiali wszystkich, ale również wzruszali do łez. Na zakończenie każdy z uczestników spotkania dostał od przedszkolaków przepiękną laurkę.
Maria Błach
fot. Agnieszka Sokołowska, Magdalena Szymańska

Czytaj całość...
Świat nie jest taki zły!
czwartek, 29 styczeń 2015
image_001.jpg„Świat nie jest taki zły!” - tak często mawiał tata Katarzynki - tytułowej bohaterki jednej z pełnej uroku powieści Patrick’a Modiano - laureata Literackiej Nagrody Nobla 2014 roku. Dzisiejsze spotkanie klubu czytelniczego Readcom zostało poświęcone twórczości tego francuskiego pisarza, który został uhonorowany przez Szwedzką Akademię za "kunszt pamiętania i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji”. Te słowa cytuję za Szwedzką Akademię.
Na początku naszego spotkania przybliżyłyśmy biogram popularnego i cenionego we Francji pisarza. W naszym kraju niezbyt znanego, z jego 28 powieści ukazało się sześć.
Urodzony w 1945 roku w wielokulturowej rodzinie rozbitków wojennych - jest jednym z najbardziej utalentowanych pisarzy swego pokolenia, a przy tym piszący nieprzerwanie od roku 1968.
Czytaj całość...
Rozstrzygnięcie konkursu
środa, 28 styczeń 2015
image_001.jpg26 stycznia odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu zorganizowanego przez Filię nr 37 z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Konkurs plastyczny pt „Niepełnosprawni są wśród nas” był skierowany do uczniów szkół podstawowych. Do biblioteki wpłynęło łącznie 57 prac wykonanych w różnych technikach. Po burzliwych naradach jury zdecydowało się przyznać 6 nagród rzeczowych w dwóch kategoriach.
Pierwsze miejsce w kategorii prac namalowanych kredkami trafiło do Aleksandry Winnickiej, drugie do Aleksandry Kowalskiej, natomiast trzecie do Niny Żuk. W kategorii pasteli zwyciężyła Olga Sawicka, na drugim miejscu uplasował się Wiktor Jaworski, trzecie miejsce zajęła Weronika Mazur.
Celem konkursu było uwrażliwienie jego uczestników na problemy osób niepełnosprawnych, a także uświadomienie im, że prawdziwa przyjaźń nie zna żadnych barier.
Katarzyna Mazur, Magdalena Rademacher
Metody Marii Montessori
środa, 28 styczeń 2015
image_001.jpgW Filii nr 35 odbył się wykład i warsztaty szkoleniowe na temat edukacji według metody Marii Montessori dla rodziców i nauczycieli z placówek przedszkolnych i szkolnych. Licznie zgromadzeni uczestnicy zadawali mnóstwo pytań, mieli też okazję zapoznać się z pomocami dydaktycznymi stosowanymi w tej metodzie.
Czytaj całość...
Świątynia za 427 marek
środa, 28 styczeń 2015
image_001.jpgDzięki pasji podróżniczej i fotograficznej pani Beaty Wijatkowskiej, w Filii nr 3 można oglądać wystawę "Świątynia za 427 marek". Zdjęcia przedstawiają unikalny kościół ewangelicki w Karpaczu. Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany jako Świątynia Wang został przeniesiony z miejscowości Wang w Norwegii w 1842 r. Konstrukcja kościoła wykonana jest z drewna bez użycia gwoździ.
Drugą wystawą prezentowaną dzięki uprzejmości pani Beaty jest "Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska  w Kowarach". Miniatury są kopią kościołów, zamków i pałaców ze wszystkimi szczegółami.
Jest też miniatura Świątyni Wang. Obie wystawy można oglądać do końca stycznia 2015 r. w Filii nr 3 przy ul. Hutniczej 20.
Małgorzata Bejm
Czytaj całość...
Świat sprzed 100 lat i świat dzisiaj
środa, 28 styczeń 2015
image_001.jpgAstrid Lindgren to pisarka niezwykła dla światowej literatury dziecięcej. Swoimi pogodnymi, pełnymi dobra opowieściach przenosi czytelników w świat swojego dzieciństwa.
Na pierwszych zajęciach z cyklu Świat sprzed 100 lat i świat dzisiaj w Filii nr 22 uczniowie trzeciej klasy SP nr 40 wraz z panią Wiesławą Wolińską zostali zaproszeni do przyjrzenia się urokliwemu życiu dzieci z czasów autorki. Poznały także typowe dla jej kraju - Szwecji  krajobrazy i architekturę.
Czytaj całość...
Prelekcja lubelskiego himalaisty
środa, 28 styczeń 2015
image_001.jpg14 stycznia w Filii 26 przy ul. Leonarda 18 odbyła się prelekcja lubelskiego himalaisty p. Piotra Tomali. W spotkaniu uczestniczyło sześćdziesięcioro dzieci z dwóch szkół podstawowych - nr 38 i nr 50. Uczniowie mogli zapoznać się ze specyfiką przygotowań i przebiegu wypraw wysokogórskich. Prelegent zaprezentował zdjęcia z ubiegłorocznej letniej wyprawy na Broad Peak (8051 metrów n.p.m.), która odbyła się w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera. Pierwotnie celem miał być Broad Peak Middle, nieco niższy, ale trudniejszy od głównego wierzchołka.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 4302


2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza

1050. Rocznica Chrztu Polski

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego