Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Praca
Mapa strony
Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Lublina

Biblio

Zakładka

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie

Polska Sekcja IBBY

 Cała Polska Czyta Dzieciom


FunEnglish.pl

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin

Pierwsze Kroki

logo_MEGAMATMA.png
Aktualności
Dyskusyjny Klub Książki zaprasza
piątek, 23 listopad 2012
28 listopada 2012. godz. 16.00 - Filia nr 12
image_001.jpg
Powiększ
Wyprawa w przeszłość: Podziemne galerie Francji
piątek, 23 listopad 2012
image_001.jpg22 listopada 2012 w Filii 29 MBP odbyło się otwarcie wystawy, na której pokazano fotografie rytów, rysunków i malowideł oraz artefaktów sprzed dziesiątków tysięcy lat.
Wystawa ta jest owocem moich podróży i spotkań z najbardziej niezwykłą sztuką - sztuką paleolityczną. Lascaux, Rouffignac, Combarelles, Font-de-Gaume zachwyciły mnie, każda na swój sposób. Uświadomiły, że tamci ludzie, nasi przodkowie sprzed dziesiątków tysięcy lat, niczym się od nas nie różnili, a o ich duchowości świadczy to, co pozostało na ścianach jaskiń: niewielka część tamtych arcydzieł, cudem uratowana z powodzi czasu.
Czytaj całość...
Kult włosów. Implikacje w sztuce XIX w.
piątek, 23 listopad 2012
image_001.jpgMożna przez nie wyrażać własną ideologię, religię lub przynależność do danej grupy społecznej. Przez wieki uważano, że mają magiczną moc, dlatego nigdy ich nie obcinano. Czarne, rude, blond – zawsze stanowiły ozdobę ludzi, zwłaszcza kobiet. Były tematem literatury i sztuki. Wytwarzano z nich nawet biżuterię. Pukiel włosów ukryty w medalionie stanowił wartość sentymentalną. Tematem włosów, które mają bogatą i niezwykłą symbolikę, zajęła się prof. Ewa Letkiewicz w wykładzie zatytułowanym: „Kult włosów. Implikacje w sztuce XIX wieku.” Spotkanie z cyklu „Intrygująca. Tajemnicza. Sekretna. Sztuka.” odbyło się 21 listopada w Filii nr 2.
Czytaj całość...
Czy istnieje muzyka patriotyczna?
czwartek, 22 listopad 2012
image_001.jpg„Święta miłości kochanej Ojczyzny,
Czują Cię tylko umysły poczciwe !
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta nie zelżywe.
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe.
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.”

Ignacy Krasicki

Patriotyzm dla Polaków nigdy nie był sprawą łatwą. Stanowił punkt honoru i święty obowiązek. Wymagał krwi i poświęcenia. W imię patriotyzmu setki, a nawet miliony żołnierzy szły walczyć o wolność i niezależność Ojczyzny. Za Polskę walczyli i dla Polski ginęli. W tej nierównej walce stale towarzyszyły im melodie i pieśni patriotyczne. Dodawały otuchy i zagrzewały do boju, tak jak np. w bitwie pod Grunwaldem, czy podczas powstań narodowych.
W ciągu wieków istnienia państwa polskiego różne pieśni pełniły funkcję hymnu. Począwszy od „Bogurodzicy” przez „Święta miłości kochanej Ojczyzny(...), „Boże coś Polskę”, „Mazurek 3 Maja”, „Rotę”, aż po obecny hymn Polski - „Mazurek Dąbrowskiego”. 20 listopada w Filii nr 2 wiązanka powyższych melodii hymnicznych rozpoczęła kolejny koncert z cyklu: „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”. Zagrała ją młodzież ze Szkoły Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie w składzie: Iwona Adamek, Alicja Bujała, Małgorzata Dmitruk, Michalina Pitucha i Szymon Schab (zespół skrzypcowy).
Czytaj całość...
Anna Dziewit-Meller
czwartek, 22 listopad 2012
IBBY 2011
środa, 21 listopad 2012
image_001.jpgIBBY -  międzynarodowa organizacja non-profit, zajmująca się literaturą dziecięcą, istniejąca od 1953 roku, w Polsce działa od 1974 roku. IBBY przyznaje co dwa lata autorom i ilustratorom literatury dziecięcej Nagrodę im. Hansa Christiana Andersena. Na Listę Honorową IBBY co dwa lata trafiają książki zgłaszane przez sekcje narodowe (w kategorii literackiej, przekładu i opracowania graficznego). Polska
Sekcja IBBY jest koordynatorem i inicjatorem licznych działań wspierających czytelnictwo i promujących wartościowe i mądre książki dla dzieci i młodzieży.
Czytaj całość...
Robert van Gulik
środa, 21 listopad 2012
image_001.jpgListopadowe spotkanie Klubu Czytelniczego Raedcom zostało poświęcone życiu i pisarstwu holenderskiego twórcy Roberta  van Gulika (1910-1967). A życie ten pisarz miał niezwykłe. Znany jako wybitny  sinolog  i dyplomata, Robert van Gulik od trzeciego do dwunastego roku życia mieszkał w Dżakarcie, gdzie nauczył się podstaw m.in. języka chińskiego. W latach 1929-1933 studiował na Uniwersytecie w Lejdzie kulturę Indii Wschodnich, język chiński i japoński. Studiując w Utrechcie, dodał do programu nauki język tybetański i sanskryt.
Czytaj całość...
VI Miejski Konkurs Recytatorski - Koncert Laureatów
wtorek, 20 listopad 2012
Zapraszamy miłośników poezji na Koncert Laureatów VI Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
image_001.jpg
Powiększ

Z potrzeby serca...
wtorek, 20 listopad 2012
image_001.jpgFilia nr 34 MBP współorganizowała z Oddziałem Okręgowym Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Lublinie wernisaż prac wrocławskiego artysty, plastyka, grafika, typografa Henryka Grocholskiego.
Dzięki lubelskiemu oddziałowi Civitas Christiana pod kierownictwem prezesa Marka Korycińskiego i za zgodą autora objęta patronatem twórczość Henryka Grocholskiego ma okazję zaprezentować całość dokonań artysty w zakresie ekslibrisu szerszej publiczności.
Ks. dr Krzysztofa Stola, przyjaciel artysty, a zarazem pomysłodawca i kurator wystawy przedstawił licznemu gronu gości postać i twórczość mistrza: „Specyfika zaangażowania w muzealnictwie i pasja podróżnicza (25 wypraw, m. in. na Bliski Wschód, do Indii, Chin, Wietnamu, USA) oraz tradycje kultury słowiańskiej, klasycznej, polskiej i chrześcijaństwa wywarły swoiste piętno na sposobach realizacji plastycznej i tematyce jego dokonań, wśród których są też prace z zakresu malarstwa olejnego. Od 30 lat jego szczególną pasją jest ekslibris. Tworząc miniatury preferuje ulubiony przez siebie rysunek piórkiem. Z jubilerską dokładnością wypracowuje szczegóły. Zaskakuje bogactwem pomysłów i kompozycji obrazu, a nade wszystko liternictwem, którym posługuje się wręcz z wirtuozerią. Każdy ekslibris to swoista "mała opowieść o człowieku". Mistrzowskim piórkiem kreśli nie tylko znaki graficzne, ale często z wielką wewnętrzną wiernością rysuje sylwetki tych osób, którym przeznacza prace. Wrażliwość, subtelność i takt wrocławski Plastyk łączy z poczuciem humoru, co jego pracom nadaje lekkość i dodatkowy polot. Wiele tych graficznych opowieści o ludziach, to prawdziwe humoreski... o walorach pomnika”.
Czytaj całość...
Jesienny S.Z.A.L.
wtorek, 20 listopad 2012
Filia nr 12 zaprasza na spotkanie z książką na jesienne wieczory
image_001.jpg

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza
wtorek, 20 listopad 2012
Filia nr 10  zaprasza 28 listopada 2012, godz. 17.00
image_001.jpg
Powiększ
Czarne Inspiracje z Jackiem Kleyffem
poniedziałek, 19 listopad 2012
image_001.jpg„Rozmowa” - taki tytuł nosi najnowsza książka Jacka Kleyffa. Jej autor był kolejnym gościem „Czarnych Inspiracji”. Spotkanie odbyło się 15 listopada w Filii nr 2. Poprowadził je Kazimierz Malinowski. Promocji książki towarzyszył koncert artysty z udziałem Jerzego „Słomy” Słomińskiego. Jacek Kleyff jest poetą, bardem, kompozytorem, aktorem i malarzem, wielokrotnie nagradzanym za swoją twórczość. Jest także nietuzinkowym człowiekiem, wzbudzającym wiele emocji. Niechętnie mówi o sobie jako o poecie. Swoją twórczość określa mianem „wszczepiania słów w muzykę”. Umieszcza siebie na granicy poezji i muzyki, dwóch dziedzin sztuki, których rozdzielenie jest w zasadzie niemożliwe, bowiem od wieków współisniały ze sobą i dopełniały się wzajemnie.
Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną - IV edycja
poniedziałek, 19 listopad 2012
20 listopada 2012, Filia nr 2 - Czy istnieje muzyka patriotyczna? Próba koncertowej odpowiedzi
image_001.jpg
Powiększ

Wystawa fotografii Wojciecha Grabowskiego
czwartek, 15 listopad 2012
Spotkanie w ramach obchodów 120. rocznicy urodzin i 70. rocznicy śmierci Brunona Schulza
image_001.jpg
Powiększ
Spotkanie z Panią Barbarą Gawryluk - warsztaty dziennikarskie
czwartek, 15 listopad 2012
image_001.jpg13 listopada 2012 roku w Filii Nr 36 gościła Barbara Gawryluk - dziennikarka Radia Kraków, tłumaczka, absolwentka Filologii Szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka cyklicznej audycji "Książka na szóstkę", poświęconej literaturze dziecięcej oraz książek dla dzieci i młodzieży m.in.: "Kaktus dobry pies", "Kaktus, szukaj", "Baltic",
"W zielonej dolinie". W trakcie warsztatów dziennikarskich "W świecie dźwięków" uczestnicy dowiedzieli się jak powstaje audycja radiowa, rozwiązywali zagadki dźwiękowe oraz zorganizowali konferencję prasową zadając autorce mnóstwo pytań.
Czytaj całość...
Robert Karwat
środa, 14 listopad 2012
image_001.jpgFilię 20,  14 listopada zaszczycił swoją obecnością Pan Robert Karwat. Pisarz i eseista. Pisarz, bo jak sam o sobie mówi, pisze opowieści dla dzieci w wieku 0-120 lat, baśnie, bajki (w tym bajki terapeutyczne) oraz opowiadania i powieści o miłości. Uzupełnieniem jego twórczości są eseje, felietony, teksty satyryczne, opowiadania fantastyczne oraz wiersze.
Główne przesłanie opowieści pana Roberta, to wiara w pozytywne wartości i przekonanie, że kłopoty, jakie przynosi życie, można przezwyciężać, a skutecznymi lekarstwami są: miłość, przyjaźń, wiara w dobro. Ważną rolę odgrywa także przyroda, dając człowiekowi piękno i poczucie wartości, a w baśniowym klimacie łatwiej zrozumieć potęgę miłości, zdolnej czynić cuda.
Czytaj całość...
Czar nieprzemijających bajek
środa, 14 listopad 2012
image_001.jpgW listopadzie odbyło się kolejne spotkanie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej Roztocze. Celem spotkania było przypomnienie sobie bajek, które umilają dzieciom czas po dziś dzień. Osoby niepełnosprawne chętnie wzięły udział w pogadance, podczas której poznały wiele ciekawostek dotyczących bajek takich jak: „Bolek i Lolek”, „Krecik”, „Miś Uszatek”, „Pszczółka Maja”, „Reksio”, „Rumcajs”, „Wróbelek Elemelek” oraz wiele innych. Następnie wszyscy wysłuchali kilku przygód m. in. Krecika oraz Bolka i Lolka, tworząc w międzyczasie portrety bohaterów tych nieprzemijających bajek.
Magdalena Szymańska
fot. Agnieszka sokołowska

Czytaj całość...
II edycja Festiwalu Słowa i Obrazu - relacja
środa, 14 listopad 2012
logo1.jpg
Świadomi zagrożeń płynących z braku zainteresowania książką oraz korzyści wynikających z czytania, Gimnazjum nr 9 im. cc mjra H. Dekutowskiego ps. „Zapora” i Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie zainicjowały akcję propagującą czytelnictwo i kulturę żywego słowa wśród dzieci i młodzieży.
Tegorocznej edycji  (już o zasięgu powiatowym) przyświeca hasło „W królestwie Stubarwnego Nieba” z okazji 70. rocznicy śmierci Janusza Korczaka - lekarza pedagoga, pisarza ( Rok 2012 - Rokiem Janusza Korczaka). W  II edycji grono partnerów wzbogaciło się kolejne instytucje kultury: Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie, Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie oraz Powiatową Biblioteką Publiczna w Lublinie.

Honorowy patronat nad przebiegiem II edycji objął: Lubelski Kurator Oświaty Pan Krzysztof Babisz, Starosta Lubelski Pan Paweł Pikula, Prezydent Miasta Lublin Pan Krzysztof Żuk. Patronat medialny objęło: Radio Lublin.
Czytaj całość...
O dzielnym psie Balticu i ludziach, którzy go uratowali
środa, 14 listopad 2012
image_001.jpgGościem Filii 29 była Barbara Gawryluk - pisarka, tłumaczka i redaktor, autorka książki „Baltic- pies, który płynął na krze”.
Wiele osób pamięta historię psa, losy którego z zapartym tchem śledzili internauci i telewidzowie na całym świecie. Nic więc dziwnego, że na spotkanie przybyli uczniowie czterech szkół podstawowych oraz podopieczni Dziennego Centrum Aktywności - razem 107 osób!
Choć było tłoczno, nikt nie narzekał, bo opowieść o Balticu i innych bohaterach książek pani Gawryluk była fascynująca. Wszyscy chcieli dostać autograf! Niestety, zabrakło książek, ale obiecano nam, że księgarnia wkrótce je sprowadzi.
Było to niezapomniane spotkanie. Dla wszystkich.
Alina Lewicka - Strzok
Czytaj całość...
"Świat na opak" - intrygujące spotkania sacrum i profanum w sztuce średniowiecza
wtorek, 13 listopad 2012
image_001.jpgNie od dziś wiadomo, że średniowiecze było epoką sprzeczności. Enigmatyczne, mroczne, nieodgadnione i fascynujące zarazem, gdzie obok powszechnie propagowanych wzorców: świętego, rycerza i władcy, działających na chwałę Boga i Ojczyzny, kwitła rozwiązłość, lubieżność i rozpusta. Jeśli jednak te dwa skrajne motywy: sacrum i profanum, świętości i obscenizmu zaczynają funkcjonować w jednym dziele sztuki, które na domiar złego znajduje się w kościele, zaczynamy czuć się zniesmaczeni. Jak to się stało, że romańskie świątynie, czy iluminowane rękopisy z tekstami biblijnymi i egzegetycznymi pełne są mitycznych stworów, odrażających hybryd, groteskowych kształtów? Zestawienie ich z postaciami Chrystusa, Matki Bożej, apostołów, proroków i świętych wydaje się niestosowne, dziwne, prześmiewcze, bluźniercze. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej tym nieadekwatnym kompozycjom, zauważymy dziwną prawidłowość, a nawet logikę. Zwłaszcza, że nie do końca możemy ufać własnym oczom... Dr Jowita Patyra wyjaśniła tę zagadkę w swoim wykładzie z cyklu:„Intrygująca. Tajemnicza. Sekretna. Sztuka.”, który odbył się 7 listopada w Filii nr 2.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 3023


2015 Rokiem św. Jana Pawła II

250 Lat Teatru Publicznego w Polsce

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego