Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Praca
Mapa strony
Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS
Biblio

Niecodziennik Biblioteczny

Zakładka

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Lublina

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie

Polska Sekcja IBBY

Cała Polska Czyta Dzieciom

 Cała Polska Czyta Dzieciom

logo_sagi_lubelszczyzny.jpg

FunEnglish.pl

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin

Pierwsze Kroki
Aktualności
Zbigniew Szczepanek
piątek, 22 lipiec 2011
image_001.jpgFilia nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprasza mieszkańców „Koziego grodu” do obejrzenia wystawy prezentującej  reprodukcje prac malarskich Zbigniewa Szczepanka.
Od wielu lat najważniejszą pasją Szczepanka jest malarstwo, tworzy głównie w technice akwareli, w której osiągnął prawdziwe mistrzostwo i pozycję jednego z czołowych twórców polskich. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Podróże malarza po całym kraju, połączone z odwiedzaniem kolejnych zabytkowych budowli, zaowocowały fascynującym zbiorem malowanych z natury „portretów zamków”. W ten sposób powstały albumy malarskie:  „Zamki Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza”. "Zamki Pomorza, Warmii i Mazur” oraz „Zamki Śląska”.
Czytaj całość...
Global Village w Lublinie
czwartek, 21 lipiec 2011
21 lipca, Kawiarnio - Księgarnia "Spółdzielnia" przy ul. Peowiaków 11, godz. 17.00 - 20.00

Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie zachęca do wzięcia udziału w spotkaniu organizowanym przez AIESEC.

Już 21 lipca mieszkańcy Lublina będą mieli okazję poznać kulturę i obyczaje kilkunastu krajów świata, od Azji po Amerykę Południową. To wszystko w ramach wydarzenia Global Village organizowanego przy współpracy zagranicznych wolontariuszy przez międzynarodowe stowarzyszenie studenckie AIESEC.
21 lipca w godzinach 17.00 - 20.00 w Kawiarnio-Księgarni “Spółdzielnia” mieszczącej się przy ul. Peowiaków 11 odbędzie się Global Village, czyli “globalna wioska”. Jest to wydarzenie realizowane w wielu miastach Polski, podczas którego studenci z różnych państw prezentują w ciekawy sposób tradycję i kulturę miejsc, z których pochodzą. Jego celem jest upowszechnianie wrażliwości kulturowej, łamanie stereotypów oraz umożliwienie bezpośredniego kontaktu z osobami różnych narodowości.
W programie Global Village zaplanowane są prezentacje wolontariuszy z 12 państw takich jak: Chiny, Kolumbia, Indie, Kanada, Szwajcaria, Tunezja, Wietnam, Ukraina, Puerto Rico, Azerbejżan, Kalifornia i Rosja. Celem pobytu obcokrajowców w Lublinie jest realizacja warsztatów językowych i artystycznych w ramach projektów AIESEC University oraz Across the Skyline. Podczas wydarzenia przybliżą oni obyczaje panujące w ich krajach, opowiedzą, co interesującego spotkało ich w Lublinie oraz zaprezentują narodowe stroje. Ponadto wydarzenie uświetnią występy, a także degustacje potraw tradycyjnych dla danych regionów świata. Z zagranicznymi gośćmi będzie można porozmawiać osobiście przy stoiskach każdego z państw. Wszystkich zainteresowanych międzykulturowością serdecznie zapraszamy do “Spółdzielni”!

CZYM JEST AIESEC?
AIESEC to międzynarodowa organizacja studencka, licząca ponad 50 000 członków. AIESEC działa w ponad 107 krajach, na ok. 1600 uniwersytetach. Organizacja umożliwia młodym ludziom odkrywanie własnego potencjału, m.in. dzięki udziałowi w praktykach zagranicznych oraz licznych konferencjach, seminariach i projektach tworzących globalne środowisko edukacyjne. AIESEC pomaga studentom rozwijać wrażliwość kulturową, zdolność aktywnego uczenia się, przedsiębiorczość i odpowiedzialność społeczną. Każdy dołączający do Organizacji student bierze udział w Programie Rozwoju, w ramach którego ma możliwość stopniowego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności.

Lublin w obrazach Tadeusza Łuszczaka
poniedziałek, 18 lipiec 2011
image_001.jpgW Galerii Filii 5 odbył się wernisaż obrazów lubelskiego artysty - malarza Tadeusza Łuszczaka.
Ekspozycja dziewięciu dzieł sztuki przedstawiona na wystawie dotyczyła tylko tematyki Lublina. Fragment artystycznego dorobku Tadeusza Łuszczaka znanego już w kraju i za granicą wzbudził ogromne zainteresowanie tym bardziej, że wiele z nich zostało już wielokrotnie nagrodzonych np. Staw z kaczkami w Botaniku czy Widok na Stare Miasto. Dowodem uznania zarówno członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych jak i osób zwiedzających wystawę była przemiła i bardzo ciepła atmosfera wernisażu, który zaszczyciła prezes TPSP Pani Urszula Uklejewska oraz szacowni goście.
Anna Woroniak, Anna Smolińska
Czytaj całość...
Henryk Sienkiewicz. Ku pokrzepieniu serc
piątek, 08 lipiec 2011
image_001.jpgW roku 2011 obchodzimy 95. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza polskiego pisarza i publicysty, a przede wszystkim pierwszego wywodzącego się z  Polski  laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. 
7 lipca  uczestnicy Klubu Czytelniczego READCOM spotkali się w Filii nr 6 na prelekcji poświęconej twórczości pisarza. Klubowiczki zapoznały się  z ciekawym życiem i twórczością H. Sienkiewicza, a także brały żywy udział w dyskusji na temat twórczości autora. Spotkaniu towarzyszyła muzyka  z ekranizacji utworów bohatera spotkania. Na zakończenie spotkania zaprezentowano film dokumentalny o znanym pisarzu.
Adam Sokół
Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
środa, 06 lipiec 2011
image_002.jpgKoncerty muzyki klasycznej współorganizowane od 2010 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego okazały się niezwykle trafnym przedsięwzięciem.
Pierwsza edycja została zainspirowana chęcią uczczenia 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i 130. rocznicy śmierci Henryka Wieniawskiego. Druga – ogromnym zainteresowaniem publiczności dziełami, osobowościami oraz dokonaniami innych twórców muzyki klasycznej. Wychodząc naprzeciw niesłabnącemu zainteresowaniu „Bibliotecznymi wtorkami z muzyką klasyczną” organizatorzy zdecydowali się na kontynuację tego projektu edukacyjnego. Od września 2011r. rozpoczyna się III edycja koncertów, na które serdecznie zapraszamy.
Opiekę merytoryczną nad całością objęła Pani Iwona Agnieszka Siedlaczek – muzykolog, nauczyciel w klasie skrzypiec i krytyk muzyczny, która każdorazowo będzie wprowadzać słuchaczy w tematykę koncertu. Utwory przewidziane w programie zagrają uczniowie Szkoły Muzycznej. Repertuar nowych koncertów zapowiada się bardzo ciekawie.

Wtorki
Godz. 13.00, Filia nr 2, ul. Hempla 5 ( I piętro)
tel. 81 532 05 29,  e-mail: filia2@mbp.lublin.pl

Zorganizowane grupy młodzieży prosimy o kontakt z tygodniowym wyprzedzeniem.
Czytaj całość...
Warsztaty arystyczno-językowe dla dzieci
poniedziałek, 04 lipiec 2011
Od 20 czerwca do 7 sierpnia zapraszamy dzieci i młodzież na międzynarodowe warsztaty
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Henryk Sienkiewicz. Ku pokrzepieniu serc
poniedziałek, 04 lipiec 2011
Klub Czytelniczy Readcom zaprasza  7 lipca 2011. godz. 9.30
image_001.jpg
Powiększ

Kalendarium imprez na lipiec 2011
czwartek, 30 czerwiec 2011
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
w lipcu 2011:

Filia nr 1, ul. Kościelna 7a, tel. 081 746-55-10
od 11 – 31 lipca 2011 – wystawa objazdowa „Miłosz. Miejsca, ludzie, wiersze”.

Filia nr 2, ul. Hempla 5, tel. 081 532-05-29
do 10 lipca 2011 – wystawa objazdowa „Miłosz. Miejsca, ludzie, wiersze”.

Filia nr 3, ul. Hutnicza 20, tel. 081 746-29-63
Wystawa „Mistrzowie Ilustracji”  prezentująca twórczość wybitnych polskich ilustratorów Butenki oraz Szancera. Udostępnianie w godzinach pracy biblioteki.
Wystawa „Lublin Leona Wyczółkowskiego".
Czytaj całość...
Wystawa malarstwa Tadeusza Łuszczaka
wtorek, 28 czerwiec 2011
14 lipca 2011 zapraszamy do Filii nr 5, o godz. 12.00 na wernisaż Tadeusza Łuszczaka
image_001.jpg
Powiększ

Lato w Bibliotece
wtorek, 28 czerwiec 2011
image_001.jpg
Filia nr 1, ul. Kościelna 7a, tel. 081 746-55-10
Lipiec - zajęcia we wtorki i czwartki
Wakacje z bajką - czytanie bajek i zajęcia plastyczne

Sierpień - zajęcia w poniedziałki, środy, piątki od godz. 12.00 - 14.00
Polska poezja dziecięca - czytanie wierszy i zajęcia plastyczne.

Filia nr 5, ul. Krochmalna 47, tel. 081 442-44-24
czwartki - od 14 lipca do 18 sierpnia, w godz. 10.00 - 12.00
"Poznaj swoje miasto"
- czytanie legend o Lublinie
- poznawanie własnej dzielnicy oraz innych dzielnic miasta na podstawie zbiorów biblioteki (wykonanie map)- czytanie poezji lubelskich autorów (J. Hartwig, J. Czechowicz i in.)
- słuchanie piosenek o Lublinie
- zwiedzanie Galerii Filii 5 (obrazy lubelskiego malarza Tadeusza Łuszczaka)
- zajęcia plastyczne (tematyka Lublina)
- konkurs na najlepszą pracę
- impreza kostiumowa związana z legendami o Lublinie oraz postaciami związanymi z miastem

25 sierpnia odbędzie się wspólne pożegnanie wakacji (rozstrzygnięcie konkursu, zabawa kostiumowa).
W lipcu i sierpniu zwiedzanie wystaw w Galerii Filii 5 w godzinach 12.00 - 16.00
Czytaj całość...
Maria Skłodowska - Curie
poniedziałek, 27 czerwiec 2011
image_001.jpg20 czerwca w Filii Nr 19 odbyło się spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Zostało poświęcone polskiej noblistce Marii Skłodowskiej – Curie. Jest to postać nietuzinkowa. W 2009r. została uznana przez brytyjski magazyn „New Scientist” za największą kobietę - naukowca wszech czasów. Pomocą w przygotowaniu spotkania była biografia uczonej autorstwa jej córki – Ewy Curie. Od najmłodszych lat Maria wykazywała się nieprzeciętną inteligencją. Nauka i praca dla dobra ludzkości stanowiły dla niej wartość nadrzędną. Z mężem Piotrem połączyło ją nie tylko uczucie, ale przede wszystkim wspólna pasja, która zaowocowała przełomowym odkryciem na światową skalę. Maria Skłodowska – Curie jest jedyną kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch dziedzinach naukowych. Członkinie klubu podzieliły się spostrzeżeniami oraz informacjami na ten temat. Wyraziły swój podziw i uznanie dla tak niezwykłej kobiety.
Jolanta Jurkowska, Elżbieta Kierepko
Czytaj całość...
Żurawie 2011
poniedziałek, 27 czerwiec 2011
image_001.jpgAktualizacja 27 czerwca 2011

Konkurs Żurawie wymyśliła przed czterema laty "Studnia akademicka", program studencki Józefa Szopińskiego w Radio Lublin. Konkurs nabiera cech prestiżowego, jest otwarty na nowe zjawiska w kulturze, daje szansę uhonorowania twórców dyscyplin niszowych, jak i tych bardzo odległych od establishmentu tzw. kultury wysokiej. Kandydatów zgłosić może każdy, a laureatów wybiera stała kapituła kulturalno-dziennikarska. Poza satysfakcją, nagrodzeni otrzymują niewielkie stypendium, jak też zostają zobowiązani do spotkań publicznych w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, żeby zaprezentować swe poczynania.
Czytaj całość...
Japonia bliżej nas
wtorek, 21 czerwiec 2011
image_001.jpgW środowe popołudnie, 15  czerwca, w Filii Nr 12 gościliśmy japonistę, tłumacza, Pana Zbigniewa Kiersnowskiego. Mimo chęci mówienia o komiksach japońskich, gość został sprowokowany pytaniami do opowieści o życiu codziennym w Japonii, obyczajach, kuchni i rodzinie. Słuchając staraliśmy się dowiedzieć co dla tak odległych terytorialnie, kulturowo i mentalnie ludzi jest ważne, przybliżając się na moment do ich świata.
Róża Wawer
Czytaj całość...
Klub Aktywnego Seniora
wtorek, 21 czerwiec 2011
image_001.jpgOstatnie przed wakacjami spotkanie Klubu Aktywnego Seniora w Filii nr 13 dedykowane było Czesławowi Miłoszowi. Przybyłe do biblioteki Panie wysłuchały wykładu przygotowanego przez słuchaczkę LUTW i członkinię KAS. Pani Janina Pojmaj przytoczyła fakty z życia laureata Literackiej Nagrody Nobla, wskazała najważniejsze dzieła poety, tłumacza i eseisty, zaprezentowała też wiele wierszy napisanych przez Czesława Miłosza.
Uzupełnieniem wykładu były oglądane z zaciekawieniem wystawy eksponowane w filii.
Grażyna Mach
Czytaj całość...
W kręgu baśni japońskiej
poniedziałek, 20 czerwiec 2011
image_001.jpg15 czerwca br. Filię nr 26 odwiedził wyjątkowy gość, japonista i tłumacz - Zbigniew Kiersnowski. Na spotkanie przybyły również dzieci ze Szkół Podstawowych nr 50 i 46. Pan Kiersnowski zaprosił małych gości do odkrywania tajemnic pisma i języka japońskiego poprzez prezentację książki, którą tłumaczył: Miyoko Matsutani "Tatsu Taro. Syn smoka". Dzieci obejrzały krótkie japońskie kreskówki w języku oryginału. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się autentyczne japońskie przedmioty: zabawki, pałeczki, ubrania.
Czytaj całość...
Marta Fox
piątek, 17 czerwiec 2011
image_001.jpg16 czerwca 2011 r. w Filii Nr 31 gościliśmy Panią Martę Fox. W spotkaniu wzięła udział młodzież z trzech lubelskich Gimnazjów: nr 3, 9 i 1. Pani Marta Fox mówiła o swej twórczości, prezentowała swoje książki. Zapowiedziała również najnowszą, która ukaże się niebawem Zuzanna nie istnieje.
W czasie spotkania padło wiele pytań: o twórczość, inspiracje, pasje pisarki. Spotkaniu towarzyszyła bardzo serdeczna atmosfera, za którą bardzo dziękujemy Pani Marcie Fox.
Czytaj całość...
Ferdynand Antoni Ossendowski
piątek, 17 czerwiec 2011
image_001.jpgW roku 2011 obchodzimy 135. rocznicę urodzin Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego polskiego pisarza, dziennikarza, naukowca, a przede wszystkim podróżnika skazanego w czasach PRL-u na zapomnienie.
9 czerwca uczestnicy Klubu Czytelniczego READCOM spotkali się w Filii nr 6 na prelekcji poświęconej twórczości pisarza. Oprócz kilku słów o ciekawym życiu i twórczości F.A. Ossendowskiego, czytelniczki brały udział w dyskusji na temat twórczości autora. Na zakończenie spotkania zaprezentowano film dokumentalny i audycję radiową  poświęconą bohaterowi prelekcji.
Adam Sokół
Czytaj całość...
Bojarczuk z wizytą w Lublinie
środa, 15 czerwiec 2011
image_001.jpgDzięki współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie i krasnostawskiej Grupy Literackiej A4, po południu w czwartek 9 czerwca, w Filii MBP Nr 21 na Rynku 11 w Lublinie, odbył się wernisaż wystawy „Krasnystaw Stanisława Bojarczuka. Genius loci kresowego partykularza”.
Jak mówi Mariusz Kargul z Grupy Literackiej A4, współtwórca wystawy, składa się ona z kilkudziesięciu fotografii próbujących oddać „ducha epoki”, w jakiej przyszło żyć i pisać sonety Stanisławowi Bojarczukowi (1869-1956), określanemu mianem „chłopskiego Petrarki”. Komentarze do poszczególnych plansz mają za zadanie przybliżyć atmosferę tamtych lat, usiłując wczuć się niejako w oryginalny światopogląd poety.
Czy „autor tysiąca sonetów” akurat w ten sposób postrzegał swoje miasto, trudno dociec. Jedno wszak nie ulega wątpliwości – zrósł się z Krasnymstawem, jak grzyb z glonem, tworząc niepowtarzalną symbiozę krajobrazu i artystycznej wrażliwości.
Czytaj całość...
W kręgu baśni japońskiej
wtorek, 14 czerwiec 2011
Mistrzowie Ilustracji
wtorek, 14 czerwiec 2011
Zapraszamy do obejrzenia prac ośmiu wybitnych grafików polskich.
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 2592


Rok Oskara Kolberga

Rok 2014 Rokiem Czytelnika

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego