Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Praca
Mapa strony
Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS
Biblio

Niecodziennik Biblioteczny

Zakładka

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Lublina

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie

Polska Sekcja IBBY

Cała Polska Czyta Dzieciom

 Cała Polska Czyta Dzieciom

logo_sagi_lubelszczyzny.jpg

FunEnglish.pl

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin

Pierwsze Kroki
Aktualności
Wernisaż Salonu Ilustratorów
wtorek, 31 maj 2011
image_001.jpg23 maja 2011 w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie został uroczyście otwarty kolejny Salon Ilustratorów - wystawa towarzysząca corocznym Poznańskim Spotkaniom Targowym Książka dla Dzieci i Młodzieży.
Poznańskie Spotkania Targowe, organizowane przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Międzynarodowe Targi Poznańskie i Centrum Kultury ZAMEK to ważne wydarzenie kulturalne, zyskujące od 2002 roku coraz szersze grono zwolenników z całej Polski, a także z zagranicy. W swoim programie proponują spotkania merytoryczne, panele dyskusyjne, warsztaty i imprezy dla dzieci i młodzieży, spotkania z autorami, wystawy ilustracji i grafiki książkowej - „Salon Ilustratorów”, „Mistrzowie Ilustracji”, „Nagrody IBBY”. Celem Salonu Ilustratorów jest prezentacja i promocja polskich twórców ilustracji     i grafiki książkowej, a także umożliwienie im bezpośrednich kontaktów ze środowiskiem wydawców.
Czytaj całość...
Jerzy Jarnuszkiewicz - propagator metalu
wtorek, 31 maj 2011
image_001.jpgRzeźba przez wiele stuleci była niereformowalną dziedziną sztuki. Stosowano zazwyczaj te same środki wyrazu: różne gatunki marmuru i brąz. Na początku XX wieku nastąpił jej wielki rozwój, dzięki wykorzystaniu nowych materiałów. W latach dwudziestych po raz pierwszy wykonano rzeźbę z metalu, który sam w sobie staje się pewną strukturą, działając chropawą płaszczyzną i grą świateł. Dzięki temu prace wykonane z tego materiału były kinetyczne – stabilne i mobilne. W Polsce nurt rzeźby inżynierskiej rozpoczął się dopiero w latach sześćdziesiątych, a jego prekursorem był Jerzy Jarnuszkiewicz. Sylwetkę jednego z najciekawszych rzeźbiarzy polskich XX wieku przedstawił prof. dr hab. Lechosław Lameński w swoim wykładzie z cyklu „Aktualność Sztuki”, który odbył się 26 maja w Filii Nr 2.
Czytaj całość...
Interaktywne spotkania z bajką
poniedziałek, 30 maj 2011
image_001.jpgW maju w filiach MBP odbyły się cztery spotkania z bajką interaktywną w języku angielskim dla dzieci w wieku 6-10 lat. Zajęcia przygotowała i prowadziła Izabela Molenda, lektor języka angielskiego.
W założeniu spotkania miały być dla dzieciaków rozrywką, a jednocześnie budować poczucie własnej wartości, kiedy dziecko zauważa, że zna już mnóstwo słów i doskonale rozumie fabułę bajki.
Jednocześnie spotkania tego typu pokazały dzieciom, że w nowoczesnym świecie książka nie pozostaje starodawna, ale rozwija się i zmienia. Nie jest już tylko okładką wypełnioną zadrukowanymi kartkami papieru - książka staje się interaktywna czyli można ją obejrzeć na ekranie komputera, książka sama się dziecku przeczyta dbając o odpowiedni akcent w języku angielskim.
Czytaj całość...
Brutalność faktu ukrzyżowania
poniedziałek, 30 maj 2011
image_001.jpgTematem spotkania z cyklu „Aktualność Sztuki”, które odbyło się 12 maja w Filii Nr 2 stała się twórczość Francisa Bacona. Wykład poprowadziła prof. dr hab. Małgorzata Kitowska, pracownik Instytutu Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Francis Bacon (1909-1992) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa figuratywnego w sztuce europejskiej ostatnich stuleci, o największej sile oddziaływania na innych twórców. Nie miał akademickiego wykształcenia; początkowo pozostawał pod wpływem surrealizmu i w mniejszym stopniu, kubizmu, ale od najwcześniejszych lat dawał dowody samodzielnego myślenia o obrazie. Język jego brutalnie ekspresyjnej sztuki ugruntował się po II wojnie światowej. Bohaterem malarstwa Bacona był człowiek wyobcowany, często postawiony w sytuacji bez wyjścia. Jednym z takich bohaterów był dlań Chrystus, stąd często sięgał po motyw Ukrzyżowania, który jednak traktował świecko, odrzucał idealizację ciała, akcentował ludzki wymiar cierpienia na krzyżu. Obrazem niejako źródłowym było dlań „Ukrzyżowanie” (1287-88) Cimabuego, z którym wiódł malarski spór.

Czytaj całość...
O damach i jednorożcach
piątek, 27 maj 2011
image_001.jpg26 maja w Filii nr 29 MBP odbyło się otwarcie wystawy O DAMACH I JEDNOROŻCACH. W prelekcji przedstawiono historię i dzień dzisiejszy paryskiego Muzeum Cluny, gdzie znajdują się słynne gobeliny z cyklu „Dama z jednorożcem”. Sześć tapiserii powstałych pod koniec XV wieku przedstawia alegorie pięciu zmysłów oraz tajemniczą scenę zatytułowaną „A mon seul desir”. Pokazano te tkaniny na tle zbiorów muzeum, w kontekście innych dzieł sztuki gotyckiej i renesansowej. Na wystawie znalazły się informacje o rodzinie Le Viste, dla której wykonano gobeliny. Słuchacze poznali burzliwą historię gobelinów, uratowanych w XIX wieku przed zniszczeniem. Dowiedzieli się też o symbolice jednorożca, jego roli w wierzeniach, literaturze, sztuce, heraldyce. Z ogromnym zaciekawieniem oglądano wystawę, zadając wiele pytań.
Czytaj całość...
Cała Polska Czyta Dzieciom po raz X
piątek, 27 maj 2011

image_001.jpg

Z przyjemnością zapraszamy wszystkich entuzjastów i sympatyków książki i czytania do udziału w jubileuszowym X Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom (X OTCD) w dniach
29 maja - 5 czerwca 2011.
Tegoroczna Centralna Inauguracja OTCD odbędzie się 1 czerwca w Cieszynie (woj. śląskie).

Czytaj całość...
Henryk Sienkiewicz - "Ku pokrzepieniu serc"
piątek, 27 maj 2011
image_001.jpgW bieżącym roku obchodzimy 165. rocznicę urodzin oraz 95. rocznicę śmierci jednego z najpopularniejszych pisarzy XX wieku - Henryka Sienkiewicza.
Sławę przyniosły mu wielkie powieści historyczne zawarte w cyklu nazwanym "Trylogią". Międzynarodowy sukces zyskała powieść "Quo Vadis", za którą przyznano pisarzowi Nagrodę Nobla. Sienkiewicz łączył elementy romantycznej powieści historycznej oraz literatury staropolskiej. Był również autorem wielu nowel, w których poruszał problemy społeczno-obyczajowe zgodnie z ideą pozytywizmu. Na prezentowanej wystawie młodsi czytelnicy mogę przypomnieć sobie również powieść przygodową "W pustyni i w puszczy".
Wystawa będzie eksponowana do wakacji. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.
Barbara Gwóźdź

Czytaj całość...
Dzień Matki
czwartek, 26 maj 2011
image_001.jpgHistoria święta Matki sięga czasów starożytnych - obchodzono je już w starożytnej Grecji (wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw) i w Rzymie.
W czasach nowożytnych, około  1600 roku, w Anglii pojawiła się tradycja świętowania tzw. Matczynej Niedzieli. W tym dniu (w czwartą niedzielę Wielkiego Postu) oddawano cześć swoim matkom, składano Im życzenia i przynoszono drobne upominki. W USA w 1858 roku nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła dni matczynej pracy i wywalczyła ustanowienie dnia matki. W 1914 roku kongres USA ustanowił ten dzień świętem narodowym, wypada on w drugą niedzielę maja. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki  w 1923 roku w Krakowie.
Czytaj całość...
Przedszkolaki w roli książkowych moli
czwartek, 26 maj 2011
image_001.jpgOd 16 maja w Filii nr 21 można oglądać wystawę artystycznych fotografii wykonanych przez pana Andrzeja Rożka, właściciela Studia Fotograficznego „Foto – Rożek” w Lublinie. Zdjęcia przedstawiają naszych małych czytelników z Przedszkola nr 26. Podczas zajęć bibliotecznych  w Tygodniu Bibliotek dzieciaki poznały rolę fotografii w książce i jej wpływ na nasze wspomnienia. Poziom zaangażowania dzieci w tematykę lekcji i emocje udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej można oglądać w bibliotece do 1 czerwca 2011 r. Serdecznie zachęcamy.
Marta PiaseckaCzytaj całość...
Miasto Poezji w Bibliotece
czwartek, 26 maj 2011
W roku 2008 Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz Instytut Filologii Polskiej KUL zorganizowały w Lublinie pierwszą edycję „Miasta Poezji”. Lublin ze swoją atmosferą i tradycją stanowi wyjątkowe miejsce do rozmów o poezji, spotkań z poetami, ale też do przeprowadzania różnorodnych działań społeczno-artystycznych popularyzujących poezję.

Duchowym patronem lubelskich spotkań poetyckich stał się Józef Czechowicz, a nagroda przyznawana przez „Miasto Poezji” nazwana została „Kamień” – tak jak tytuł pierwszego tomu wierszy poety z roku 1927. Przypomnijmy, że jej laureatami zostali: Ryszard Krynicki (2008), Julia Hartwig (2009) oraz Tomasz Różycki (2010). Miejscami spotkań, działań i zdarzeń związanych z poezją były zarówno sale Uniwersytetu, Bibliotek, Domów Kultury jak też ulice, alejki parkowe, place, przystanki autobusowe, Stacja PKP, Domy Opieki Społecznej, szpitale, szkoły, świątynie, galerie, kawiarnie, wnętrza trolejbusów. Aby dotrzeć do jak najszerszej widowni, wykorzystywaliśmy podczas poetyckich spotkań internet. Tradycją „Miasta Poezji” stało się tatuowanie chodników Lublina dziesiątkami wierszy.
image_001.jpg

Zapraszamy do fotorelacji ze spotkań w naszej bibliotece.
Czytaj całość...
Karol Szymanowski - utwory skrzypcowe
czwartek, 26 maj 2011
image_001.jpgSam kompozytor twierdził, że nie łatwo mu grać własne utwory. Muzyka Karola Szymanowskiego sprawia trudności zarówno w wykonaniu, jak i w odbiorze, ale jest niezwykła i fascynująca. Mogli się o tym przekonać słuchacze cyklu spotkań „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zgromadzeni 24 maja w Filii Nr 2. Literacko – muzyczny portret kompozytora odmalowany w jego własnych dziełach oraz w utworach Jarosława Iwaszkiewicza barwnie zaprezentowali uczniowie Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie, studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku i prowadząca koncert – pani Iwona Siedlaczek.
Czytaj całość...
WIGILIA NOCY KULTURY i NOC KULTURY
środa, 25 maj 2011
Zapraszamy do udziału w Wigilii Nocy Kultury i Nocy Kultury 2011
image_001.jpg
Poniżej szczegółowy program Biblioteki

Czytaj całość...
Szachy w SZALu
środa, 25 maj 2011
image_001.jpgW poniedziałkowe popołudnie w Filii Nr 12, odbyło się spotkanie młodzieży SZAL (Stowarzyszenie Zakręconych Amatorów Literatury) poświęcone szachom. Wizyta młodych czytelników zbiegła się w czasie z III Międzynarodowym Arcymistrzowskim Turniejem Szachowym im. Unii Lubelskiej, który był ważnym wydarzeniem sportowym ubiegłego tygodnia. Młodzież miała okazję poznać reguły i zasady tej strategicznej gry planszowej oraz rozegrać kilka partyjek turniejowych. Rozmowy Szalowców zdominował temat obecności szachów w literaturze pięknej. Dzięki temu mogli przekonać się o ich ponadczasowym i uniwersalnym charakterze. Kolejne spotkanie z Zakręconymi Amatorami Literatury odbędzie się w czerwcu.
Dominika Paniak
Czytaj całość...
Święty w kościele, święty w galerii
wtorek, 24 maj 2011
image_001.jpgObrazy przedstawiające świętych kościoła katolickiego przede wszystkim trafiają do kościołów i funkcjonują w obrębie kultu. Powstają jednak dzieła, które z zamierzenia pozostają poza przestrzenią sakralną i nie aspirują do jakichkolwiek funkcji kultowych, mimo iż wyraźnie nawiązują do tradycyjnej ikonografii. Obok świętych w kościele funkcjonują zatem święci w galerii. Malarskie wyobrażenie momentu nawrócenia św. Pawła pod Damaszkiem stało się przedmiotem wykładu z cyklu „Aktualność Sztuki”, który odbył się 18 maja w Filii Nr 2. Spotkanie poprowadziła dr Aneta Kramiszewska, pracownik Katedry Historii Sztuki Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Czytaj całość...
Ewa Nowak
wtorek, 24 maj 2011
image_001.jpgEwa Nowak - autorka felietonów, opowiadań i powieści dla dzieci i młodzieży gościła 20 maja w Filii Nr 9. Spotkała się z młodzieżą z Gimnazjum Nr 14, 9 i 1. Ewa Nowak jest z zawodu pedagogiem - terapeutą. Jej twórczość odzwierciedla zainteresowania pisarki. Odnosi sie do takich wartości jak dobroć, szacunek i szczerość wobec siebie i innych. Opowiada o przyjaźni, miłości, kłopotach w szkole i w domu. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu wykazała się dużą znajomością twórczości pisarki zadając wiele pytań. Ewa Nowak nawiązała wspaniały kontakt z grupą i spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.
Iwona  Chołaj
Czytaj całość...
Cała Polska Czyta Dzieciom
wtorek, 24 maj 2011
image_001.jpgZeszłotygodniowe spotkania w Filii 30 z najmłodszymi czytelnikami odbyły się w związku z coroczna akcją pt. Cała Polska Czyta Dzieciom. Gościliśmy dzieci z Przedszkola Nr 2 oraz z Prywatnego Przedszkola Niezapominajka. Podczas tegorocznej akcji promowałyśmy książeczki z serii "Trudna sztuka – manier nauka". Bohaterem książeczek jest miś o imieniu Tomiś, który uczy się zasad dobrego wychowania. Po wysłuchaniu przygód Tomisia (Tomiś pomaga, Tomiś jest odważny i Tomiś jest uprzejmy) zadaniem dzieci było stworzeniu własnej ilustracji do wybranej historii misia. Przedszkolaki również zapoznały się z zasadami, których należy przestrzegać, gdy sięgamy po książkę. Na zakończenie zajęć każde z dzieci otrzymało naklejkę promującą akcję czytelniczą.
Ewa Klimowicz
Czytaj całość...
Krasnystaw Stanisława Bojarczuka
wtorek, 24 maj 2011
9 czerwca 2011 r., godz. 16.00 - wernisaż wystawy w Filii Nr 21 MBP, Rynek 11
image_001.jpg
Powiększ

Wszyscy Ludzie z Pasją
poniedziałek, 23 maj 2011
image_001.jpg13 maja w piątek Filia nr 7 zorganizowała w Domu Kultury Kolejarza kolejną imprezę z cyklu „Ludzie z Pasją”. Tym razem swoje pasje prezentowali:
Adam Dobosz – prawnik z wykształcenia, a od najmłodszych lat pasjonat malarstwa. Jego prace (66 obrazów  umieszczonych w katalogu) wysoko  ocenione przez Agnieszkę Kuśnierz – historyka sztuki, zajęły salę oraz hol DKK. Stanowią przekrój dotychczasowego dorobku twórczego artysty.
Są do obejrzenia do 23 czerwca br.
Stanisław Gaszyński - pracownik MBP, parający się dziennikarstwem, autor tomików poezji,
z których ostatni pt.” Światła Wezuwiusza” zaprezentował na spotkaniu.
Czytaj całość...
Indie - kontrasty i barwy
poniedziałek, 23 maj 2011
image_001.jpgOd 17 maja można w Filii nr 26 obejrzeć wystawę zdjęć autorstwa Pani Doroty Pawłowicz pt.: "Indie - kontrasty i barwy". Oto kilka słów od autorki: "Od 5 lat spędzam wszystkie wolne chwile na podróżach w miejscach bliższych i dalszych. We wrześniu 2007 roku wyjechałam na 4 miesiące do Indii na praktyki do tamtejszej szkoły. Wtedy też powstały prezentowane tu fotografie. Od 3 lat wspinam się na coraz wyższe szczyty, w tym roku jadę na dwa 7-tysięczniki w Tadżykistanie, więc proszę o trzymanie kciuków i zapraszam na bloga: http://www.goryonline.com/user-1857 (dopiero powstaje)". Warto dodać, że zdjęcia wybrane na wystawę powstały w różnych częściach Indii i przedstawiają unikalne oblicze tego kraju. Jedna z fotografii została nagrodzona w konkursie Amnesty International "Prawa człowieka w obiektywie". Wystawie towarzyszy prezentacja książek i przedmiotów związanych z Indiami. Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy.
Anna Gospodarek.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
poniedziałek, 23 maj 2011
image_001.jpg23 maja 2011r. w Filii nr 19 MBP w Lublinie odbyło się spotkanie Klubu Czytelniczego poświęcone pamięci błogosławionego Jana Pawła II. Na wstępie naszym paniom zaprezentowałyśmy publikacje traktujące  o posłudze życia papieża Polaka oraz Jego dzieła. W dalszej części spotkania  klubowiczki podzieliły się osobistymi refleksjami o znaczeniu pontyfikatu Jana Pawła II dla Polski i świata. Na zakończenie obejrzałyśmy  film dokumentalny "Pielgrzym" o pierwszej pielgrzymce papieskiej do Ojczyzny.
Jolanta Jurkowska, Elżbieta Kierepko
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 2557


Rok Oskara Kolberga

Rok 2014 Rokiem Czytelnika

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego