Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Praca
Mapa strony
Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Lublina

Biblio

Zakładka

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie

Polska Sekcja IBBY

 Cała Polska Czyta Dzieciom


FunEnglish.pl

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin

Pierwsze Kroki

Aktualności
Wakacje moich marzeń
czwartek, 06 czerwiec 2013
image_001.jpg5 czerwca w Filii nr 24 odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej Roztocze. Tematem przewodnim zajęć były zbliżające się wakacje. Po wysłuchaniu kilku wakacyjnych opowiadań osoby niepełnosprawne aktywnie uczestniczyły w pogadance na temat tego gdzie warto podróżować, co należny zabrać ze sobą np. pod namiot oraz o tym, jak bezpiecznie spędzić wakacje. Na zakończenie wszyscy namalowali obrazy przedstawiające wakacje swoich marzeń.
Magdalena Szymańska
fot. Agnieszka Sokołowska

Czytaj całość...
Zapiski z Katalonii
czwartek, 06 czerwiec 2013
image_001.jpg5 czerwca 2013 r. Filia nr 3 gościła grupę seniorów z Centrum Dziennego Pobytu, którzy obejrzeli wystawę fotografii Beaty Wijatkowskiej pt. "Zapiski z Katalonii" oraz przygotowaną przez autorkę prezentację multimedialną dotyczącą tego pięknego regionu Hiszpanii.
Pani Beata w bardzo przystępny sposób przybliżyła nam historię Katalonii, zwyczajów jej mieszkańców, specyfikę kuchni regionalnej, zabytki wybranych miast i najbardziej znanych twórców związanych z tym regionem.
Czytaj całość...
Barbara Kosmowska
czwartek, 06 czerwiec 2013
Spotkanie autorskie z okazji XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom
image_001.jpg
Powiększ
Muzyka współczesna nie gryzie
wtorek, 04 czerwiec 2013
image_001.jpgZaprezentowanie na scenie klasycznej muzyki współczesnej nie jest łatwe. Kompozytorzy stawiają wysokie wymagania, zarówno przed wykonawcami, jak i przed publicznością. Ten rodzaj muzyki wymaga od słuchacza nie tylko znajomości historii gatunku, ale również elokwencji, oczytania i niezwykłej wrażliwości. Muzyka współczesna posługuje się wyrafinowanymi skalami i bardziej niż na słuch, działa na intelekt odbiorcy. Sami twórcy także mierzą się z trudnymi wyzwaniami, jakie niesie współczesna rzeczywistość.
Czytaj całość...
Muzyka zaczyna się tam, gdzie kończą się słowa
poniedziałek, 03 czerwiec 2013
Filia nr 5 zaprasza na wystawę
image_001.jpg
Powiększ

Wracam z Polski
poniedziałek, 03 czerwiec 2013
image_001.jpg23 maja w Filii nr 2 odbyło się spotkanie promujące książkę Aleksandra Janty – Połczyńskiego zatytułowaną: „Wracam z Polski”. O autorze, nazywanym „Rejem polskiego reportażu”, dyskutowali Grażyna Pomian, Małgorzata Szpakowska, Iwona Hofman i Jan Pomorski. Okoliczności powstania książki są intrygujące. Powojenna sytuacja polityczna w Polsce spowodowała, że przepaść pomiędzy elitą emigracyjną a władzą komunistyczną oraz ludnością pozostającą w granicach kraju ciągle się pogłębiała, narastała wzajemna wrogość, poczucie  odrzucenia i obcości.
Czytaj całość...
Roksana Jędzrejewska-Wróbel
piątek, 31 maj 2013
Spotkanie z okazji Tygodnia Czytania
image_001.jpg

Dni Seniora - 10-16 czerwca 2013
piątek, 31 maj 2013
senior.jpgOrganizowane po raz kolejny w Lublinie Dni Seniora są adresowane do osób starszych. Każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem wśród szerokiego grona mieszkańców.
Biblioteka aktywnie włączyła się w organizację tegorocznych spotkań i zaproponowała bogatą i różnorodną ofertę, chcąc przekonać najstarszych mieszkańców do aktywnego spędzania wolnego czasu. Celem obchodów jest również przeciwdziałanie marginalizacji osób starszych, łączenie pokoleń oraz kreowanie pozytywnego wizerunku ludzi w wieku senioralnym.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem imprez bibliotecznych.
Czytaj całość...
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną - IV edycja
piątek, 31 maj 2013
Filia nr 2 zaprasza na koncert z okazji Dnia Dziecka
image_001.jpg
Powiększ

Kalendarium imprez na czerwiec 2013
piątek, 31 maj 2013
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w czerwcu 2013:

WYSTAWY

Filia nr 3, ul. Hutnicza 20, tel. 81 746-29-63
3 - 28 czerwca - wystawa fotografii „Zapiski z Katalonii” Beaty Wijatkowskiej połączona z prelekcją autorki zdjęć - 5 czerwca, godz. 10.00

Filia nr 5, ul. Krochmalna 47, tel. 81 442-44-24
od 16 czerwca  wystawa „Witold Lutosławski: „Pragnę znaleźć tych, którzy czują tak samo, jak ja...”. Setna rocznica urodzin wybitnego polskiego kompozytora jest okazją do pokazania życia i twórczości kompozytora oraz osób ze środowiska muzycznego związanego z Lutosławskim.
Czytaj całość...
Dzielnice Kultury - rozstrzygnięcie konkursu literackiego
wtorek, 28 maj 2013
image_001.jpgW ramach projektu "Dzielnice Kultury" w Filii nr 28 odbyło się rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu literackiego o Bolesławie Prusie - patronie Szkoły Podstawowej nr 22 oraz osiedla, na którym znajduje się nasza filia i szkoła. Jury w składzie: Dyrektor Zespołu Szkół nr 5 Małgorzata Frejowska, Beata Marek - nauczyciel języka polskiego, Maria Poręba - kierownik Filii nr 28 wyłoniło spośród uczestników trzech zwycięzców. Pozostali otrzymali wyróżnienia za udział w konkursie. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością twórczości i życia Bolesława Prusa. Imprezę uświetniło czytanie przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 22  najlepszych konkursowych prac literackich. Na zakończenie zostały wręczone nagrody książkowe i długopisy z logo MBP.
Pracownicy Filii
Czytaj całość...
Wiosenne nowości książkowe
wtorek, 28 maj 2013
image_001.jpgW ostatni poniedziałek maja jak zwykle, spotkali się czytelnicy dla których rozmowy o książkach godzinami są  największą przyjemnością. Przygotowano recenzję dwudziestu książek z literatury pięknej, oraz popularno naukowej (głównie psychologii, wychowania i geografii).
Być może deszczowa pogoda, bądź gorąca herbata z imbirem, albo odkładane od dawna przemyślenia sprawiły, że część osób zapomniało o Majówce. Niechaj nam Święta Panienka wybaczy.
Róża Wawer

XII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
wtorek, 28 maj 2013
Tegoroczna edycja Tygodnia odbywa się pod hasłem „Czytanie dzieciom – najlepsza inwestycja!”
image_001.jpg
Powiększ

Zbliża się XII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (1–8 czerwca 2013). Organizatorem Tygodnia, w którym wezmą udział filie Miejskiej Biblioteki Publicznej, jest Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Każda edycja Tygodnia realizowana jest zgodnie z zaproponowanym przez Fundację tematem i w myśl zasady, że „czytanie powinno się dziecku zawsze kojarzyć z radością, nigdy z przymusem, karą czy nudą”.
Tegoroczna edycja Tygodnia odbywa się pod hasłem „Czytanie dzieciom – najlepsza inwestycja!”
Ogólnopolskie Tygodnie Czytania Dzieciom (OTCD) organizowane są od 2001 roku. Ich zadaniem jest przypomnieć dorosłym - nauczycielom, rodzicom, wychowawcom - że głośne czytanie dziecku jest najprostszym sposobem wychowania mądrego, kulturalnego i szczęśliwego człowieka, a dzieciom pokazać, że czytanie jest znakomitym i ciekawym sposobem spędzania czasu.

Serdecznie zapraszamy  do udziału w naszych spotkaniach.

Czytaj całość...
Dzień Bibliotekarza
poniedziałek, 27 maj 2013
image_001.jpgZwieńczeniem wszystkich wydarzeń organizowanych przez pracowników MBP w Tygodniu Bibliotek, był zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Dzień Bibliotekarza. Doroczne święto, które w naszym przypadku jest dniem szczególnym. Będąc pracownikami filii rozsypanych po całym mieście mamy wreszcie okazję spotkać się, wymienić doświadczenia i obserwacje, a jednocześnie wziąć udział w szkoleniach doskonalących nasz zawód. Przy okazji nie mogło zabraknąć dobrej zabawy, współzawodnictwa, rywalizacji i odrobiny pozytywnych emocji.
Może pogodna nie sprzyjała nam tak jak w latach ubiegłych, ale za to zapał i humor nas nie opuszczał. Drogie koleżanki i drodzy koledzy, mam nadzieję na kolejne tak udane spotkanie za rok.
Beata Wijatkowska
banner07.jpg
Czytaj całość...
Marta Ignerska
poniedziałek, 27 maj 2013
image_001.jpg22 maja 2013 w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie została zaprezentowana niepublikowana jeszcze, całkiem nowa książka Prawdziwa bajka z tekstem Michała Łozińskiego i ilustracjami Marty Ignerskiej. Autorka, znana z oryginalnych i niekonwencjonalnych form ilustracji dla dzieci, mimo swojego młodego wieku i krótkiego stażu pracy, została już wyróżniona najbardziej prestiżowymi laurami w tej dziedzinie – w 2012 nagroda główna Bologna Ragazzi Award, wyróżnienia na International Book Arts Fair (Seul), na Biennale Ilustracji w Bratysławie (BIB), dwukrotnie jej książki zostały wpisane na listę Białych Kruków (White Ravens) przygotowywaną przez Internationale Jugendbibliothek, czy wielokrotne polskie nagrody i wyróżnienia na konkursach Najpiękniejsza Książka Roku (Polskie Towarzystwo Wydawców Książek) czy Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Youngsters).
Czytaj całość...
Kolorowe bajeczki
piątek, 24 maj 2013
image_001.jpg22 maja w Filii nr 3 MBP miał miejsce wernisaż prac książek dotykowych stworzonych przy współpracy Filii Dzielnicowego Domu Kultury "Bronowice" i Centrum Dziennego Pobytu Seniorów przy Gimnazjum nr 17 w Lublinie.
"Kolorowe bajeczki", to książki wyczarowane przez: p. Barbarę Bibik, Elżbietę Gustaw, Alicję Pakiełę, Stefanię Rataj, Janinę Kiszczak, Zofię Pydę, Krystynę Kuryło, Jana Sałatę, Ryszarda Sochę i Zofię Zasuwę.
Czytaj całość...
Cztery wieki renesansu lubelskiego
czwartek, 23 maj 2013
image_001.jpgZ okazji 400. rocznicy ukończenia przebudowy fary w Kazimierzu Dolnym, rok 2013 ogłoszono „Rokiem Renesansu Lubelskiego”.
Renesans lubelski jest niepowtarzalnym stylem architektonicznym, którego nazwa pochodzi od miejsca występowania. Kościoły tego typu charakteryzują się wysmukłością bryły i wspaniałymi detalami architektonicznymi umieszczonymi na sklepieniach. Są to dekoracje stiukowe z gipsu o kształtach geometrycznych, w formie gwiazd, serc czy symboli.
Czytaj całość...
Plastelinowy zawrót głowy
czwartek, 23 maj 2013
image_001.jpg8 maja uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Roztocze po raz kolejny gościli w Filii nr 24. Zajęcia były poświęcone twórczości Marii Kownackiej, a szczególną uwagę zwróciliśmy na książkę pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Przygody plastelinowego ludzika wywołały uśmiechy na buziach zgromadzonych oraz były inspiracją do zabaw i zgadywanek. Na zakończenie każdy wykonał małego przyjaciela z plasteliny oraz kolorowy piórnik aby ludziki miały gdzie zamieszkać.
Magdalena Szymańska
fot. Maria Błach

Czytaj całość...
Seans biblioterapeutyczny
czwartek, 23 maj 2013
Filia nr 12 zaprasza na spotkanie członków S.Z.A.L.
image_001.jpg

Piknik Rodzinny w Dzielnicy Zembrzyce
czwartek, 23 maj 2013
image_001.jpgW niedzielę 19 maja 2013 w Dzielnicy Zembrzyce odbył się Piknik Rodzinny, pozytywna impreza dla rodzin. Na piknik przyjechały całe rodziny, aby uczestniczyć w zabawie.

O godzinie 14.00 nastąpiło uroczyste powitanie, a następnie część artystyczna uczniów ZS 8 w Lublinie oraz koncert „Śpiewające Rodziny”. Można było także obejrzeć pokaz udzielania pierwszej pomocy.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 3273


2015 Rokiem św. Jana Pawła II

250 Lat Teatru Publicznego w Polsce

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego