Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Praca
Mapa strony
Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Lublina

Biblio

Zakładka

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie

Polska Sekcja IBBY

 Cała Polska Czyta Dzieciom


FunEnglish.pl

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin

Pierwsze Kroki

logo_MEGAMATMA.png
Aktualności
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną - IV edycja
piątek, 07 grudzień 2012
Filia nr 2 zaprasza na koncert 11 grudnia 2012, o godz. 13.00
image_001.jpg
Powiększ

Sto lat temu...
piątek, 07 grudzień 2012
image_001.jpgFilia nr 5 zaprasza na pierwszą część wystawy z cyklu pt. "Sto lat temu.." Pomysł zrodził się w związku ze stuletnią historią budynku, który obecnie gości pod swoim dachem bibliotekę o 50 lat od niego młodszą.
Wystawa obejmuje więc lata 1912-1914, kiedy obok innych wcześniejszych budynków Zespołu Cukrownia Lublin, zbudowano właśnie ten, architekturą nawiązujący do form typowych dla barokowych pawilonów pałacowych. 
W nawiązaniu do wspomnianych lat, osiem fotoram wystawowych przedstawia wybrane wydarzenia społeczne, polityczne i obyczajowe, którymi żył świat i Polacy. Przedstawiona rzeczywistość minionych lat, uwidacznia wpływ na metamorfozę ludzi i ich spojrzenie na otaczający świat. Na wystawie pojawiły się fotografie znanych postaci, które  trwale zapisały się w historii XX w.
Dopełnieniem przedstawionego tematu są wyeksponowane pozycje księgozbioru Filii 5 MBP, dotyczące  polityki i kultury ówczesnych czasów.
Koncepcja i przygotowanie wystawy: Anna Woroniak i Zuzanna Kaczorowska, opracowała plastycznie Urszula Kozak.
Czytaj całość...
Ucieczka w świat kolorów
czwartek, 06 grudzień 2012
image_001.jpgCzytelnicy odwiedzający Filię 24 zastygają w zachwycie i zdumieniu: z zaśnieżonej, mroźnej ulicy trafili wprost na ukwieconą łąkę i między wielobarwne bukiety kwiatów. To nie czary, lecz kolejna wystawa obrazów pani Bożeny Przywary - lubelskiej malarki, która swą pasję i podziw dla piękna otaczającego nas świata przelała na płótno. Tym razem jej obrazom towarzyszą prace pani Haliny Omiotek.
"Malarstwo jest moją pasją i ucieczką w świat kolorów. Sięgam po różną tematykę, począwszy od kwiatów, martwej natury, poprzez pejzaże aż do postaci. Chętnie podejmuję tematykę religijną. W arkana sztuki
malowania wprowadziła mnie nauka w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych" - tak o swojej pasji opowiada pani Halina.
Czytaj całość...
Czas hieny - Adam Kulik
czwartek, 06 grudzień 2012
image_001.jpgW Filii nr 35 miała miejsce promocja książki "Czas hieny" Adama Kulika.
"Czas hieny" to zbiór prawie 60 miniatur prozą, impresji, ale i klasycznych opowiadań poświęconych życiu kresowej wsi na Ziemi Zamojskiej. Akcja większości utworów dzieje się w czasach współczesnych, ale poprzez opowieści bohaterów, wspomnienia zahaczają o pierwszą wojnę światową,
a nawet okres ją poprzedzający.
W dosyć sennej atmosferze siermiężności, na pół-gomułkowskiej, na pół-gierkowskiej, zdarzają się dramaty na miarę Szekspira: romanse, zabójstwa, zdrady. W tej, zdawałoby się niemal wymarłej wsi, pewnego dnia zjawia się plener malarski. Zderzenie całkowicie odmiennych systemów wartości, stylów życia, światopoglądów aktywizuje lokalną społeczność. Dzięki temu odkrywamy kulturową i historyczną egzotykę kresowej, nadbużańskiej krainy, historię chłopskich rodzin sięgającą nawet 300 lat.
Czytaj całość...
Wojciech Hawryluk
czwartek, 06 grudzień 2012
14 grudnia 2012, Biblio, ul. Szaserów 13-15 - spotkanie autorskie
image_001.jpg

Czytaj całość...
Anna Dziewit-Meller
czwartek, 06 grudzień 2012
image_001.jpgJak to się mogło stać, że wprost z zaśnieżonych lubelskich ulic przenieśliśmy się do słonecznej Gruzji? Jak to możliwe, ża zapomnieliśmy o przedświątecznej bieganinie, a nasze myśli pomknęły do gwarnych ulic Tibilisi?
Niezapomniany klimat, cudowne opowieści i ogrom wiedzy ofiarowała uczestnikom spotkania pani Anna Dziewit-Meller, która gościła w Filii 24 MBP w dniu 4 grudnia 2012 roku. Godzina przeznaczona na spotkanie minęła niczym chwilka. Zaczarowani opowieściami zgromadzeni z ciekawością i zachwytem słuchali prowadzącej.
Czytaj całość...
Stare księgi i ich mroczne tajemnice
środa, 05 grudzień 2012
image_001.jpgO tym jak interesujące są stare księgi, choć nie tylko, bo i grafika, mapy, czy nuty przypomniała nam Anna Oleszek.
Wysłuchaliśmy niezmiernie interesującej relacji dotyczącej śmierci Patrona obu bibliotek, zilustrowanej widokami uliczek starego Lublina. Dotykaliśmy książek pachnących fiołkami i różami drukowanych na papierze czerpanym, pochylaliśmy się nad zdjęciami rękopisów jaskrawo zdobionych miniaturami.
Było bajecznie, jak zwykle gdy obcuje się z książkami. Padały nie kończące sie pytania: czym pisane były miniaturowe koliberki, jakich farb używali iluminatorzy, jakie znaczenie mają ekslibrisy,co to były graduały, dlaczego inkunabuły były tak drogie... Ciekawość nasza zapewne zawiedzie nas wiosną w progi Działu Zbiorów Specjalnych WBP.
Andrzejkowy mol książkowy
środa, 05 grudzień 2012
image_001.jpgKolejny już raz uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w Filii nr 10. Troszkę inne to było spotkanie od dotychczasowych. Tym razem w blasku świec w przededniu Wigilii św. Andrzeja, 28 listopada, panie (dwóch panów też było) postanowiły powrócić do lat dziewczęcych i... to był piękny przedwieczór, pełen wróżb, radości i wspomnień. Owszem, obecna też była literatura, z której wyłonił się dawny, zaczarowany świat. "Święta polskie", "Polskie obrzędy i zwyczaje", "Cztery pory roku" - to tylko niektóre tytuły książek poświęcone tradycji ludowej.
Czytaj całość...
Eda Ostrowska
wtorek, 04 grudzień 2012
Zapraszamy na spotkanie z autorką czternastu zbiorów poetyckich i jednej prozy poetyckiej, zawierających egzystencjalne doświadczenia przebytych transformacji, gdzie punktem wyjścia jest żywy dialog z pojmowanym radykalnie chrześcijaństwem.
Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w 2012 roku.
image_001.jpg
Powiększ

Malowane słowem i obiektywem
poniedziałek, 03 grudzień 2012
Dyskusyjny Klub Książki zaprasza 11 grudnia 2012, godz. 17.00 - Filia nr 10
image_001.jpg
Powiększ

Lubelskie i Munsterland w obiektywie
poniedziałek, 03 grudzień 2012
image_001.jpgMiędzynarodowy konkurs fotograficzny dla amatorów "Lubelskie i Munsterland w obiektywie", odbywał się równolegle na Lubelszczyźnie i w regionie miasta partnerskiego Lublina - Munster. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Obywatelskie Lublin-Munster, Lubelska Szkoła Fotografii, Urząd
Miasta Lublin, Forderverein Munster-Lublin. W Munster wpłynęły 43 zdjęcia, w Lublinie - 59. Spośród konkursowych prac lokalne jury w każdym mieście wyłoniło 25 zdjęć i wysłało do miasta partnerskiego. Z tych prac wybierano trzech laureatów po stronie polskiej i niemieckiej.
Po rozstrzygnięciu konkursu powstała wspólna polsko-niemiecka wystawa pięćdziesięciu najlepszych zdjęć.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na grudzień 2012
sobota, 01 grudzień 2012
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w grudniu 2012:

KONCERTY

Filia nr 2, ul. Hempla 5, tel. 81 532-05-299
11grudnia  2012 r. godz. 13.00  - "Opowieść o kolędzie i kolędowaniu z ilustracją muzyczną" - koncert z cyklu Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną.

WYSTAWY
Filia nr 2, ul. Hempla 5, tel. 81 532-05-299
od 12 grudnia 2012 -  „Miłość” z cyklu „Moje wakacje” - wystawa zorganizowana w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka.

Filia nr 3, ul. Hutnicza 20, tel. 81 746-29-63
Wystawa  „Anioł na każdą okazję”.
Czytaj całość...
Światowy Dzień Pluszowego Misia
piątek, 30 listopad 2012
image_001.jpgAktualizacja 10 grudnia 2012

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Chyba nie ma domu, w którym przebywał lub obecnie gości miś. Jeśli nie jest to wielka pluszowa zabawka, to chociaż  malutki miś, lub taki, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach, czy na szyi. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. A na pewno każdy z nas wymieni kilka imion sławnych misiów z całego świata - Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Coralgol albo Miś Uszatek...
25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Promocja przewodnika po Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim
piątek, 30 listopad 2012
image_001.jpgAktualizacja 30 listopada 2012

W Bibliotece Multimedialnej Biblio odbyła się prezentacja wirtualnego przewodnika po jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków  Lublina – Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Spotkanie prowadził i prezentację multimedialną przedstawił autor przewodnika, Bartłomiej Bułtowicz, z lubelskiego studia Fotografika.
Wnętrze gotyckiej świątyni, ze wspaniałymi, bizantyjsko-ruskimi malowidłami, zostało utrwalone na zdjęciach panoramicznych 3D, dzięki czemu powstały realistyczne ruchome obrazy. Wirtualna wycieczka po kaplicy otwiera możliwości poznania historii zabytku, a także przyjrzenia się w zbliżeniu poszczególnym freskom, detalom, które można przybliżać i wyróżniać wśród nich kolejne odrębne cząstki. Podczas takiej wycieczki, w której stanowimy centrum, decydujemy, co chcemy oglądać i o czym słyszeć.
Czytaj całość...
VI Miejski Konkurs Recytatorski - Koncert Laureatów
czwartek, 29 listopad 2012
image_001.jpgProtokół
z posiedzenia Komisji Konkursowej
Koncertu Laureatów
VI Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
 z dn. 26 listopada 2012r.

Jury w składzie: Mieczysław Wojtas, Jarosław Zoń, Daniel Arbaczewski po wysłuchaniu 13 recytatorów w dwóch kategoriach wiekowych postanowiło nagrodzić:

- w kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce – Kornelia Frąkała  –  Zespół Szkół w Mętowie
II miejsce – Maria Celejewska – Zespół Szkół w Mętowie
III miejsce – nie przyznano.

- w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce – Cezary Kołacz - VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie
II miejsce – Aleksandra Łukasik - Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie
III miejsce exequo – Kinga Suchora - Bursa Szkół Artystycznych w Lublinie
                                  – Eliza Gawrjołek - Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia: Mikołaj Zieńczuk, Justyna Sosnowska, Kamila Szczepanik, Karolina Obara, Maciej Żejmo, Janek Tarnas, Kaja Grzybowska.

Jury pragnie podziękować instruktorom i recytatorom za wkład włożony w przygotowanie prezentacji. Jednocześnie w przyszłości chcielibyśmy zwrócić uwagę na bardziej zróżnicowany dobór repertuaru i większy  nacisk na pracę z głosem,  technikę wymowy i prowadzenie frazy w recytowanym wierszu.

Protokół podpisali:
Mieczysław Wojtas
Jarosław Zoń
Daniel Arbaczewski


Nagrodę Publiczności w tajnym głosowaniu większością głosów przyznano Jankowi Tarnasowi z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie

Nasi partnerzy:
logo_teatr_andersena.png logo_mdk.jpg 

Czytaj całość...
Zakończenie Festiwalu Słowa i Obrazu - relacja
czwartek, 29 listopad 2012
image_036.jpgOrganizatorami II Festiwalu Słowa i Obrazu są Gimnazjum nr 9 im. cc. majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Tegoroczna edycja Festiwalu Słowa i Obrazu pod hasłem „W Królestwie Stubarwnego Nieba” – z okazji 70. rocznicy śmierci Janusza Korczaka – poświęcona była pamięci tego wybitnego pedagoga, pisarza
i lekarza. Festiwal został wpisany do kalendarza obchodów Roku Janusza Korczaka.

Partnerami przedsięwzięcia zostały cztery instytucje kultury:
Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie,
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublinie,
Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie,
Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie.
Czytaj całość...
Maciej Połynko "Karma"
środa, 28 listopad 2012
Premiera Teatru Centralnego. Spektakl audio-wizualny inspirowany "Tybetańską Księgą Umarłych".
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Czas hieny
wtorek, 27 listopad 2012
Filia nr 35 zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Kulikiem
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Stopniowanie
wtorek, 27 listopad 2012
7 grudnia 2012, godz. 17.00 - wernisaż fotografii Barbary Wilczyńskiej
image_001.jpg
Powiększ
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 3043


2015 Rokiem św. Jana Pawła II

250 Lat Teatru Publicznego w Polsce

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego