Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Praca
Mapa strony
Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Lublina

Biblio

Zakładka

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie

Polska Sekcja IBBY

 Cała Polska Czyta Dzieciom


FunEnglish.pl

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin

logo_ddk_bronowice.jpg

Pierwsze Kroki

logo_fika.jpg

logo_ryms.jpg


Aktualności
Eric-Emmanuel Schmitt
czwartek, 30 styczeń 2014
image_001.jpg„Uczucia przemieszczają się jak płyty, które tworzą Ziemię”. Kiedy się poruszają, kontynenty zderzają   się ze sobą, powstają gwałtowne przypływy, wybuchy wulkanów, tsunami i trzęsienia ziemi”.
E.E. Schmitt, Tektonika, z tomu „Opowieści o miłości”

27 stycznia 2014 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tym razem poświęcone zostało twórczości znakomitego francuskiego powieściopisarza, dramaturga i eseisty. Tym twórcą jest Eric-Emmanuel Schmitt, który zdobył już serca milionów czytelników na  świecie.
Czytaj całość...
Poznajemy bliżej Sławomira Mrożka
czwartek, 30 styczeń 2014
image_001.jpg15 sierpnia 2013 w Nicei zmarł Sławomir Mrożek - jeden z najbardziej uznanych na świecie polskich twórców, dramatopisarz, prozaik i satyryk.
Spotkanie Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM, które odbyło się 22 stycznia w Filii 24 MBP miało na celu przybliżenie nam tej postaci, poznanie jego życia i twórczości. Uczestnicy spotkania uznawali Mrożka za twórcę trudnego. Przyznali, że nie znali zbyt dobrze jego utworów. Przygotowana prelekcja zachęciła do czytania dzieł twórcy, szczególnie opowiadań, które zachwycają ponadczasowością, trafiając w samo serce ludzkich rozterek, wątpliwości.
Czytaj całość...
Anioły mistrza Jana
czwartek, 30 styczeń 2014
image_001.jpgW 120. rocznicę śmierci Jana Matejki, słynnego malarza scen historycznych i batalistycznych w Filii nr 18  można zobaczyć wystawę przedstawiającą jego mnie znane dzieła - anioły.
Anioły grają na starych instrumentach - violi di gamba, harfie czy lirze. Artystyczna wizja Jana Matejki sprawiła, że prezbiterium Kościoła Mariackiego wypełnia urzekające piękno anielskich twarzy, kwiatowa ornamentyka i zachwycające kolory. W sumie jest ich tam sześćdziesiąt sześć. Sześćdziesiąty siódmy anioł widziany jest tylko przez organistę na chórze. Anioły trzymają banderole zawierające wersety z Litanii Loretańskiej oraz mieszczańskie herby. Szkice aniołów powstały na kartonach, które znajdują się w Domu Jana Matejki.
Wystawę z zainteresowaniem oglądali już uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7. Anioły mistrza Jana będą prezentowane do końca stycznia. Serdecznie zapraszamy.
Czytaj całość...
"Czy mnie jeszcze pamiętasz..."
czwartek, 30 styczeń 2014
image_001.jpg"Całe szczęście, że żył" – tak o Czesławie Niemenie powiedział Zbigniew Hołdys. W tym roku mija dziesięć lat od śmierci wybitnego artysty. Z tej okazji Filia nr 37 zorganizowała spotkanie upamiętniające życie i twórczość autora takich przebojów jak "Pod papugami", "Wspomnienie", "Sen o Warszawie" czy "Dziwny jest ten świat". Pod koniec życia Niemen coraz częściej mówił, że nasz świat jest bardziej dziki niż dziwny. Słuchaczami byli seniorzy z Centrum Usług Socjalnych, którzy aktywnie uczestniczyli w wykładzie wymieniając się wspomnieniami i własnymi przemyśleniami związanymi z kompozytorem.
Natalia Kraszkiewicz
Czytaj całość...
Malowane słowem i Obiektywem
środa, 29 styczeń 2014
Nazwa imprezy - Zdjęcie 001 Dnia 16.01.2014 r. w Filii nr. 3 odbył się bardzo nastrojowy spektakl pt. " Malowane słowem i Obiektywem ".
Swoje diaporamy prezentował p. Jacek Zaim i p. Urszula Gronowska dla seniorów z Centrum Dziennego Pobytu
przy Gimnazjum nr. 17.
Autorzy wprowadzili wszystkich widzów w stan refleksji i tak wielkich wzruszeń,
że w niektórych oczach pojawiły się łzy.
Uczestnicy wychodzili zachwyceni i wzruszeni dziękując za spotkanie.
tekst Małgorzata Bejm
fot. Beata Bosko

Czytaj całość...
Korespondencje sztuk w teatrze tańca buto
piątek, 24 styczeń 2014
image_001.jpgA wszystko zaczęło się dawno, dawno temu... Około 1603 roku w dalekiej Japonii powstała sztuka haiku...
„Skrzyp wioseł smaga fale
mrozi do szpiku kości
ta noc i łzy

Słychać jak skwierczą
aż gaśnie żar w popiele
moje łzy

Żarzą się węgle
przy ścianie usiadł gość
-cień mnicha

Siada do stołu
Przy świetle od sąsiada
mróz i ja”
Bashō
Komponowanie tego rodzaju poezji stało się ulubioną rozrywką osób wykształconych. Z czasem żartobliwe utwory przybierały coraz bardziej poważną formę, skłaniającą do refleksji i kontemplacji. Wiele lat później (lata 50-te XX wieku) nurt haiku zainspirował japońskich artystów, Tatsumiego Hijikatę oraz Kazuo Ōno do stworzenia sztuki teatru tańca, zwanej butō. Egzotykę tej formy artystycznej przybliżyła słuchaczom wykładów z cyklu „Sztuka nowoczesna. Korespondencje. Pokrewieństwa. Syntezy sztuk.” mgr Małgorzata Wielgosz. Spotkanie odbyło się 22 stycznia w Filii nr 2.

Czytaj całość...
Promujemy Lubelszczyznę
czwartek, 23 styczeń 2014
image_001.jpgDnia 21 stycznia w Filii Nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Promujemy Lubelszczyznę". Podczas spotkania pan Janusz Hanas - realizator filmów dokumentalnych - zaprezentował film pt. "Ziemia Włodawska". Przed projekcją autor oraz zaproszony przez niego gość, pan Stanisław Turski wprowadzili widzów  w geografię i kulturę regionu. Widzowie wykazali duże zainteresowanie tematem i oczekują dalszych spotkań.
Iwona Chołaj
Czytaj całość...
Śladami Legend Lublina
poniedziałek, 20 styczeń 2014
image_001.jpgFilia nr 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach  Akademii Seniora zorganizowała 9 stycznia 2014 r. spotkanie na temat Legend Lublina. Podczas prelekcji uczestnicy obejrzeli prezentację miejsc związanych z legendami i podaniami, na tle dziejów Lublina. Seniorzy poznali różne barwne, pikantne ciekawostki z dawnego miasta, których nie opowiada się dzieciom, jak np. Legenda o pięknej złotniczance, zapraszającej do siebie kochanków.
Czytaj całość...
Dzień Elvisa Presleya
czwartek, 16 styczeń 2014
American Corner zaprasza do wspólnego słuchania piosenek Elvisa Presleya
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Duet Romantyczny
czwartek, 16 styczeń 2014
Filia nr 13 zaprasza na nowy spektakl w wykonaniu Urszuli Gronowskiej i Jacka Zaima
image_001.jpg
Powiększ

ZAKŁADKA- oficjalny blog MBP
czwartek, 16 styczeń 2014
image_001.jpgOd października można znaleźć w sieci serwis "Zakładka"  - oficjalny blog Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Założyciele strony wystartowali energicznie i z wielką pasją, pragnąc dostarczać wszelkich informacji pasjonatom tematyki bibliotecznej i książkowej. Znajdziemy tu artykuły, które nas rozbawią, zaciekawią i pozwolą nabrać dystansu do naszego zawodu. "Zakładka" jest też forum, na którym każdy zainteresowany bibliotekarz może się wypowiedzieć na tematy związane z naszymi codziennymi i niecodziennymi problemami, oraz wyzwaniami zawodowymi. Jest też miejsce na zaprezentowanie własnej twórczości, recenzję przeczytanej książki, obejrzanego filmu, czy wystawy.
Zawód bibliotekarza często kojarzony jest z wieloma stereotypami, które budują nieciekawy wizerunek naszej profesji. Starajmy się wspólnie tworzyć stronę, która zaprzeczy ogólnie przyjętym założeniom, a tym samym pokazać, że w bibliotece wiele się dzieje, i że warto tam zaglądać.
Beata Wijatkowska

O zakładce można obejrzeć i posłuchać w programie "Zobacz, co słychać"

Akordeon - ludycznie i artystycznie
środa, 15 styczeń 2014
image_001.jpg„Znowu cisza i mrok do świtania
Zgasły okna nie ozwą się drzwi
Tylko słychać jak gdzieś ulicami,
Nocą błądzi harmonia po wsi.

To za wrota na pole odchodzi
To zawraca i skarży się w głos
Jakby kogoś szukała w ciemności
I nie mogła odnaleźć w tę noc.”
(...)


Sława Przybylska

W latach 60-tych ubiegłego wieku przeżywała okres świetności, cieszyła się ogromną popularnością. W tym sezonie karnawałowym przeżywa swój renesans. Upodobała sobie zarówno kręgi ludowe, jak i miejskie salony. Doskonale zna tęskne, rzewne dźwięki muzyki rosyjskiej i białoruskiej, świetnie się odnajduje w ognistych rytmach latynoamerykańskich. Łączy w sobie dostojność fortepianu z żywiołowością aerofonów oraz naturalną sprężystością idiofonów. Bajan, concertina i bandoneon są jej najbliższymi kuzynami. Niezwykle fascynująco zaprezentowała się na koncercie z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, który odbył się 14 stycznia w Filii nr 2.

Czytaj całość...
Ferie w Bibliotece
wtorek, 14 styczeń 2014
image_001.jpg
Dla dzieci, którym rodzice nie zapewnią wyjazdu w okresie ferii zimowych, Miejska Biblioteka Publiczna przygotuje w swoich placówkach filialnych bezpłatne zajęcia literackie oraz liczne konkursy. W roku 2014 ważne dla nas są dwie rocznice, na które chcemy szczególnie zwrócić uwagę. Mija 200 lat od urodzin wybitnego badacza polskiej kultury ludowej Oskara Kolberga. Jego dorobek naukowo-badawczy jest imponujący chociaż, jak wynika z badań, tylko 8 proc. badanych Polaków wie kim był. Chcąc zainteresować jego postacią dzieci i młodzież, przybliżyć im źródło poznania naszych obrzędów, zachowań proponujemy cykl warsztatów plastycznych "Zabawy i zabawki z Lubelszczyzny".

W 2014 świętujemy setną rocznicę urodzin Tove Jansson, fińskiej pisarki, malarki, ilustratorki. Polscy młodzi czytelnicy znają Tove z Muminków, dorośli cieszyli się z biografii Boel Westin "Tove Jansson. Mama Muminków". Oprócz cyklu o Muminkach Jansson była ilustratorką książek, takich jak m.in. "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Tolkiena, czy "Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla".
Proponujemy głośne czytanie książek o Muminkach, oglądanie fragmentów filmów, rysowanie Muminków oraz konkursy i quizy.
Będą też zajęcia plastyczne i techniczne, na których dzieci wykonają zimowe witraże,  ozdobią przedmioty techniką decupage i poskładają origami.
Miłośnicy gier planszowych znajdą duży wybór gier, a zapaleni internetowi surferzy
bezpiecznie skorzystają z komputera i Internetu.
Amatorów gotowania zapraszamy na warsztaty kulinarne "Smaki i smaczki" pod kierunkiem profesjonalnego kucharza pana Grzegorza Gutowskiego.
Beata Wijatkowska

Szczegółowy harmonogram zajęć i adresy placówek poniżej:

Czytaj całość...
"W kręgu spraw sekretnych" w powieściach Erica-Emmanuela Schmitta
poniedziałek, 13 styczeń 2014
Filia nr 19 zaprasza na spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
image_001.jpg
Powiększ

22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
poniedziałek, 13 styczeń 2014
image_001.jpg12 stycznia Filia nr 2 wzięła udział w 22. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na odwiedzających naszą bibliotekę czekało kilka atrakcji. Czytelnicy brali udział w tworzeniu "Serca dla Serca", mogli wypożyczyć książki polecane przez bibliotekarzy oraz otrzymali pamiątkowe serduszko z cytatem. Odwiedzili nas również pani Bożena Bryda i kapitan Ryszard Kowalczyk z Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień, którzy zaprezentowali naszym czytelnikom film promujący Narodowe Siły Rezerwowe i opowiedzieli o zawodzie żołnierza. Atmosfera, która panowała w naszej filii podczas niedzielnego popołudnia była niezwykła, a bibliotekarze, ludzie o wielkich sercach, dowiedli, że warto pomagać.
Pracownicy Filii nr 2
Czytaj całość...
Studnia Grzegorza Filipa
poniedziałek, 13 styczeń 2014
image_001.jpg9 stycznia w Filii nr 2 odbył się wieczór autorski z Grzegorzem Filipem. Spotkanie dotyczyło jego najnowszej książki, zatytułowanej "Studnia". Zderzenie dwóch światów - starego, nieco przestarzałego i nowoczesnego, próba dwóch odmiennych charakterów i podejścia do życia - to główna tematyka powieści Grzegorza Filipa, o której autor opowiedział podczas spotkania. "Studnia" to powieść o potrzebie bliskości, problemach w osiągnięciu porozumienia i o ciągłym odkładaniu realizacji naszych planów na później.
Marta Piasecka
Czytaj całość...
Wielkie dzieła literatury w filmie w Biblio
piątek, 10 styczeń 2014
W styczniu zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejne filmy w ramach II edycji cyklu „Wielkie dzieła literatury w filmie”. W pierwszej połowie miesiąca będzie można zobaczyć kino przygodowo-historyczne oparte o prozę popularnego XIX-wiecznego pisarza francuskiego Aleksandra Dumasa. W drugiej połowie stycznia zapraszamy zarówno miłośników literatury sióstr Brontë, jak i filmów, w których główny wątek dotyczy namiętnej miłości.

image_001.jpg

Czytaj całość...
Monika Oleksa
czwartek, 09 styczeń 2014
Na spotkanie autorskie z Moniką Oleksą zaprasza Filia nr 31
image_001.jpg

Czytaj całość...
Podstawy za nami
czwartek, 09 styczeń 2014
image_001.jpgZ nadejściem Nowego Roku zakończyła się pierwsza edycja indywidualnych warsztatów podstaw obsługi komputera oraz Internetu dla seniorów. W zajęciach, które trwały od września do grudnia wzięły udział cztery panie. Każda z kursantek uczestniczyła w cyklu ośmiu spotkań dostosowanych do stopnia zaawansowania, jak również do szybkości uczenia się oraz do potrzeb poszczególnych osób.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 3589


2015 Rokiem św. Jana Pawła II

250 Lat Teatru Publicznego w Polsce

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego