Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Praca
Mapa strony
Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Lublina

Biblio

Zakładka

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie

Polska Sekcja IBBY

 Cała Polska Czyta Dzieciom


FunEnglish.pl

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin

Pierwsze Kroki

logo_MEGAMATMA.png
Aktualności
Warsztaty detektywistyczne
poniedziałek, 08 październik 2012
Zapraszamy 10 października 2012 na spotkanie autorskie z Dariuszem Rekoszem
image_001.jpg

Ulicami Lublina...moje młode lata
piątek, 05 październik 2012
image_001.jpgW Filii nr 34 były prezentowane zdjęcia Waldemara Stępnia, wieloletniego fotoreportera regionalnej prasy. Ulubionym tematem zdjęć jest Lublin i jego historia. W wystawie odnajdujemy dawne wizerunki miasta m.in. brukowaną ulicę Zieloną, niedostępny przez lata podwórzec klasztoru Dominikanów, nieistniejący  pomnik, czy niezabudowane tereny dzisiejszych osiedli. Wiele fotografii W. Stępnia znalazło się w albumach z różnych regionów Polski.
Czytaj całość...
Polesie - pastele i akryle
wtorek, 02 październik 2012
image_001.jpg28 września 2012 o godz. 18, w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Polesie – pastele i akryle Renaty Boguszewskiej. Artystka pochodzi ze Szczecina, ale od wielu lat związana jest z Lubelszczyzną. Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym UMCS (dyplom z malarstwa z wyróżnieniem w pracowni prof. Ryszarda Lisa) i podyplomowe na Wydziale Psychologii i Pedagogiki UMCS w Lublinie. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Twórczego „Prowincja”, w którym pełni funkcję prezesa.
Czytaj całość...
Piewca historii Polski
wtorek, 02 październik 2012
image_001.jpgPo wakacyjnej przerwie wznowił działalność przy Filii nr 6 Klub Czytelniczy READCOM.
Tematem wrześniowego spotkania była twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Kraszewski jest najpłodniejszym pisarzem polskim, pozostawił po sobie 232 powieści  m.in. „Hrabinę Cosel”, „Starą Baśń”, ok. 1800 akwareli i rysunków oraz  200 000 listów. Parał się także poezją np. zbiór pieśni z podań Litwy „Witolorauda” oraz publicystyką. Komponował muzykę fortepianową. Panie z dużym zainteresowaniem i wzruszeniem wysłuchały informacji o bohaterze spotkania, wspominając swoją przygodę z dziełami autora. Na zakończenie zaprezentowano film dokumentalny o J. I. Kraszewskim „Olbrzym”.
Adam Sokół
Czytaj całość...
Co nas łączy, co nas dzieli
wtorek, 02 październik 2012
image_001.jpg26 września 2012 w Filii 24 MBP miało miejsce pierwsze powakacyjne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Odbyło się ono w ramach Lubelskich Dni Seniora, a tematem były zabawy i zabawki dawniej i dziś. Uczestnicy powrócili są pamięcią do dzieciństwa, niezwykle szczegółowo, wzajemnie się uzupełniając i poprawiając wspominano gdy, zabawy i zabawki, w które się bawiono. Klubowicze z sentymentem opowiadali o ukochanych lalkach i misiach, o grach  warcaby i karty, które wypełniały zimowe wieczory.
W trakcie zabawy wszyscy zgodnie uznali, że kiedyś dzieci miały znacznie mniej czasu na zabawy, nie miały drogich i wyszukanych zabawek, a przez to chwile spędzane na wspólnej rozrywce były cenne i do dziś mile wspominane.
Czytaj całość...
Joanna Papuzińska
wtorek, 02 październik 2012
image_001.jpgW Filii Nr 35 odbyło się spotkanie autorskie z panią Joanną Papuzińską. Lubiana i bardzo popularna pisarka została zarzucona mnóstwem pytań przez licznie zgromadzone dzieci - ciekawe, jak to jest pisać książki, poszukiwać tematów, wybierać ilustracje – i jak można szybko zostać prawdziwym pisarzem. Pani Papuzińska odpowiadała cierpliwie - i żartem i serio. Czytała fragmenty swoich książek a dzieci poprawiały przekręcone wierszyki, odgadywały tematy recytowanych utworów. Przedszkolaki podarowały Joannie Papuzińskiej ich własną książkę o krasnoludkach i i zadedykowały autorce wystawę ilustracji do „Króla na wagarach” i „Krasnoludków pucybutków”.
Czytaj całość...
Zagadkowa historia Katarzyny ze Śląska
poniedziałek, 01 październik 2012
image_007.jpgPatrząc na dzieło sztuki, zazwyczaj podziwiamy jego piękno, kontemplujemy, staramy się odczytać przesłanie, nawiązać dialog z autorem, niekiedy przytłacza nas jego ogrom, albo urzeka prostota. Znacznie rzadziej zdarza się, aby odbiorca zainteresował się historią obiektu, na który patrzy. A ta niejednokrotnie potrafi zaintrygować. Okazję aby się o tym przekonać mieli słuchacze cyklu wykładów zatytułowanego: „Intrygująca. Tajemnicza. Sekretna. Sztuka.” Gościem spotkania, które odbyło się 26 września w Filii nr 2, był mgr Krzysztof Przylicki, pracownik Instytutu Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przybliżył zainteresowanym niezwykłe dzieje kilku rzeźb znajdujących się w nieznanych szerszemu gronu, cennych zbiorach muzealnych uczelni. Jedną z bohaterek wykładu była św. Katarzyna - dama w błękitnym płaszczu. Skąd pochodzi, dlaczego zmieniono kolor jej szat, dlaczego pomylono ją z kimś innym? Dlaczego postacie tworzące jedną rzeźbę (Matka Boska Bolesna, Chrystus umierający na krzyżu i Maria Magdalena) znajdują się w różnych miejscach kraju? Co stało się ze św. Janem, który dopełniał całości? Dokąd prowadzą ślady zostawione na tych obiektach? To jest właśnie tajemnica sztuki... A jej odkrywanie wymaga biegłości i precyzji wytrawnego detektywa.
Czytaj całość...
70. rocznica śmierci Wojciecha Kossaka
poniedziałek, 01 październik 2012
image_001.jpgW Filii nr 18 można oglądać wystawę przedstawiającą twórczość Wojciecha Kossaka. Artysta był synem Juliusza Kossaka, uczył się w Krakowie, Monachium i Paryżu.
W swoim malarstwie podejmował tematykę historyczno-patriotyczną i batalistyczną odnoszącą się do epopei napoleońskiej, powstania listopadowego, I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Z pasją malował konie, na co wpływ miała służba w krakowskim pułku ułanów. Był współtwórcą słynnej Panoramy Racławickiej. Jego spuścizna obejmuje obrazy o różnej wartości artystycznej, co nie zmienia faktu że ich autor należy do ścisłego grona najsłynniejszych polskich malarzy.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
2012 Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej
poniedziałek, 01 październik 2012
image_001.jpgAktualizacja 1 października 2012


Jesień życia niczym zachód słońca
Słonko długo wędrowało,zmęczone
Ostatnie promienie padają
Czerwień ze złotem się zlewa
Słonko świat chce jeszcze  ogrzać
Zostawić dobre wspomnienie
Schyłek życia też może być dobry
(Nie powiem piękny)
W kościach strzyka
Osoba marudna
Słoneczko kłopotów tych nie ma
Przy zachodzie słabsze grzanie
Słońce w poświacie
Temat dla poetów

Jesień Życia
Czytaj całość...
O książkach... godzinami
poniedziałek, 01 październik 2012
image_001.jpgWracając do stałego terminu spotkań - ostatni poniedziałek miesiąca, czytelnicy z DKK spotkali się by zapoznać z ostatnio kupionymi książkami do biblioteki.
Przygotowano recenzje książek z  literatury pięknej i  popularno naukowej, zaś uczestnicy spotkania opowiadali o przeczytanych książkach w czasie wakacji.
Szczęśliwcom, którzy w przeglądzie odnaleźli książki długo oczekiwane, radości nie zmącił fakt, że był to ostatni przegląd nowości w tym roku.
Nitką malowane
poniedziałek, 01 październik 2012
image_001.jpgFilia nr 33 zaprasza do oglądania wystawy "Nitką malowane". Przedmiotem  ekspozycji są zakładki do książek wykonane przez panią Helenę Pietroń. Prace cechuje bogactwo kolorystyki, różnorodność struktur tkanin oraz oryginalna i unikalna technika wykonania. Wystawa będzie eksponowana do 6 października.
Czytaj całość...
Poetyckie spotkanie DKK
poniedziałek, 01 październik 2012
image_001.jpg..."Słońce ostatnich kresów nieba dochodziło,
Mniej silnie, ale szerzej niż we dnie świeciło,
Całe zaczerwienione, jak zdrowe oblicze
Gospodarza, gdy prace skończywszy  rolnicze
Na spoczynek powraca..."
Nie czytaliśmy, co prawda "Pana Tadeusza" na głos, ale równie piękne strofy towarzyszyły nam we wrześniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii Nr 10. W obliczu nadchodzącej jesieni, pory roku, której poświęcono wiele wierszy, cytowaliśmy Staffa, Lieberta, Tuwima, Iwaszkiewicza. Nie zabrakło poezji Twardowskiego, Szymborskiej, Poświatowskiej.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na październik 2012
poniedziałek, 01 październik 2012
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w październiku 2012:

WYSTAWY

Filia nr 3, ul. Hutnicza 20, tel. 81 746-29-63
Wystawa „Impresje węgierskie”.

Filia nr 9, ul. Krańcowa 106, tel. 81 744-17-18
"Dzieci Turcji" - wystawa - reportaż z pobytu w Turcji aktorów Teatru im. H.CH. Andersena. Wystawa uzupełniona jest ekspozycją literatury tureckiej.
Czytaj całość...
Europejskie Dni Dziedzictwa
poniedziałek, 01 październik 2012
image_001.jpg
Aktualizacja 1.10.2012
We wrześniu 2012 roku Miejska Biblioteka Publiczna bierze po raz kolejny udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa – największym w Europie wydarzeniu promującym zabytki. Ocalamy od zapomnienia piękno i urok codziennych zdarzeń - zwykłego domowego życia, spotkań, języka, muzyki, obyczajów, obrzędów, pracy, świąt, zabaw i zabawek, kulturę stołu, wytwarzania i rękodzieła. Odkrywamy niezauważalne, lecz obecne, odchodzące w zapomnienie, przemijające tradycje i przedmioty z nimi związane.
„Tajemnice codzienności” mają przywołać spojrzenie na dziedzictwo niematerialne, wspólnotę kulturową i historyczną, zachęcić do ciekawego rozglądania się wokół.
Beata Wijatkowka
Czytaj całość...
Folklor w klasycznej muzyce skrzypcowej
piątek, 28 wrzesień 2012
image_001.jpg"Jeszcze jeden mazur dzisiaj,
Choć poranek świta.
Czy pozwoli panna Krysia?
Młody ułan pyta.
I tak długo błaga, prosi,
Boć to w polskiej ziemi,
W pierwszą parę ją unosi
A sto par za niemi."


Skoczny oberek, radosna polka, nostalgiczny kujawiak i dostojny mazur, to tylko wybrane rytmy, które można było usłyszeć 25 września w Filii nr 2 na koncercie inaugurującym IV edycję „Bibliotecznych wtorków z muzyką klasyczną”. Utwory Henryka Wieniawskiego, Aleksandra Zarzyckiego, Emila Młynarskiego i Grażyny Bacewicz zagrali na skrzypcach uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie: Alicja Humeniuk, Sylwia Sowa, Gabriela Pitucha, Michalina Pitucha i Jakub Maćkowiak. Młodym wykonawcom na pianinie akompaniował pan Grzegorz Siedlaczek. Koncert uświetnił występ gościa specjalnego, którym była pani Ewa Ikwanty - skrzypaczka z Zespołu Pieśni i Tańca im. Wandy Kaniorowej w Lublinie. O kulturze, muzyce i sztuce ludowej zajmująco opowiedziała prowadząca koncert - pani Iwona Siedlaczek. Słuchacze dowiedzieli się w jaki sposób folklor „spod strzechy”  przeniknął na salony. Występy muzyczne wzbogaciły stroje i dekoracje ludowe.
Czytaj całość...
Festyn na Wieniawie
czwartek, 27 wrzesień 2012
image_001.jpgZ inicjatywy Rady Dzielnicy Wieniawa 22 września przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5 odbył się festyn "Pożegnanie lata na Wieniawie". Organizatorzy zaprosili mieszkańców Lublina, a także twórców i firmy, które mają swoje siedziby w tej dzielnicy. Pomimo deszczowej pogody pojawiło się wiele interesujących osób, m.in. Zbigniew Dmitroca, który zabawiał dzieci pięknymi bajkami, artyści kuglarze, których sztuką zachwycali się najmłodsi mieszkańcy, soliści i zespoły szkolne ze swoim programem. Były stoiska z wyrobami artystycznymi, kulinarnymi, a także makieta z propozycją zagospodarowania doliny Czechówki. Pracownicy Filii nr 6 i Filii nr 8 zaprosili do odwiedzania swoich placówek, przypomnieli jednocześnie o ogromnym wkładzie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie w rozwój kulturalny dzielnicy.
Wiesława Szymczak
Grażyna Strużak 
Czytaj całość...
II Festiwal Słowa i Obrazu
wtorek, 25 wrzesień 2012

Wrześniowe wydarzenia towarzyszące
image_001.jpg
Powiększ

Hanna Maria Janina Kasperska
poniedziałek, 24 wrzesień 2012
Filia nr 33 zaprasza na spotkanie autorskie 25 września o godz. 13.30
image_001.jpg
Powiększ

Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
piątek, 21 wrzesień 2012

Filia nr 6 zaprasza na spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom, 27 września, godz. 9.30
image_001.jpg
Powiększ

W Królestwie Stubarwnego Nieba
piątek, 21 wrzesień 2012

 II Festiwal Słowa i Obrazu

Regulamin konkursu

image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 2951


2015 Rokiem św. Jana Pawła II

250 Lat Teatru Publicznego w Polsce

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego