Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio


Lubelska Biblioteka Wirtualna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Aktualności
Spotkanie z Krystyną Pękalską
wtorek, 03 listopad 2015
Filia nr 22 zaprasza na wieczór autorski
image_001.jpg
Kreatywne fale
wtorek, 03 listopad 2015
Filia nr 20 zaprasza na warsztaty plastyczne dla dzieci.
Pierwsze spotkanie 4 listopada, godz. 9.30
image_001.jpg
Powiększ

Ksiądz Jan Twardowski - poeta i człowiek
wtorek, 03 listopad 2015
image_001.jpgW listopadzie w Filii 36 można oglądać wystawę pt. "Ksiądz Jan Twardowski - poeta i człowiek". Jan Twardowski był przede wszystkim księdzem. Jednak otrzymał też od Boga talent poetycki, który przyniósł mu sławę. Jego twórczość i skromność życia nadal przemawiają do wielu ludzi. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z sylwetką poety.
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
Performatywne czytanie "Dziadów"
wtorek, 03 listopad 2015
image_001.jpg2 listopada w Filii nr 2 odbyło się Performatywne Czytanie II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Dziady to dawny obrzęd zaduszny, obchodzony w noc z 31 października na 1 listopada, przygotwujący do Święta Zmarłych. Jego istotą było nawiązywanie kontaktu z duszami zmarłych, po to by ugościć je jadłem i napitkiem oraz pomóc im w osiągnięciu spokoju w zaświatach. Ten ludowy obrzęd stał się inspiracją do II części "Dziadów" Adama Mickiewicza, którą pracownicy MBP odczytywali wraz z czytelnikami w Dzień Zaduszny.
Czytaj całość...
Wieczornica patriotyczna
wtorek, 03 listopad 2015
Filia nr 7 zaprasza na spotkanie z okazji Święta Niepodległości
image_001.jpg
Powiększ

Inny Wymiar Podróży - spotkanie z Tatianą Szurlej
poniedziałek, 02 listopad 2015
Filia nr 2 zaprasza na spotkanie z Tatianą Szurlej
image_001.jpg
Poznajemy zjawiska atmosferyczne
piątek, 30 październik 2015
image_001.jpgW Filii nr 24 pod koniec października odbyły się zajęcia z Uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej Roztocze. Tematem zajęć były zjawiska atmosferyczne. Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania kilku wierszy, a następnie porozmawialiśmy o różnych zjawiskach meteorologicznych. Po zdefiniowaniu najciekawszych zjawisk obejrzeliśmy piękne zdjęcia przedstawiające m. in. burze, huragany, sztormy, tornada i zorzę polarną. Na zakończenie każdy namalował zjawisko, które uznał za najbardziej interesujące.
Magdalena Szymańska-Mazurek
fot. Agnieszka Sokołowska

Czytaj całość...
Wieczór autorski Anny Łyczewskiej
piątek, 30 październik 2015
image_001.jpgZamyśleni, zasłuchani, zadumani z przyjemnością wtuliliśmy się w kojący głos Pani Anny Łyczewskiej - lublinianki, poetki i nauczycielki czytającej swoje utwory. Październikowe popołudnie to doskonała pora na spotkanie wypełnione wierszem, rozmową i zwierzaniem się. Poezja Pani Anny Łyczewskiej spotkała się z dużym uznaniem. Z ogromną przyjemnością słuchaliśmy wierszy płynących z głębi serca, ciepłych i mądrych, wzruszających i szczerych. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Klubu Czytelniczego READCOM, ale również przyjaciele i uczniowie poetki. To nie był typowy „wieczór autorski”, ale przyjacielska pogawędka ludzi, których łączy miłość do literatury.
Maria Błach
Czytaj całość...
Amour fou. Eksperyment surrealistów z psychoanalizą
piątek, 30 październik 2015
image_001.jpg28 października w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki. Tym razem prelegentką była Aleksandra Skrabek, doktorantka historii sztuki, specjalista do spraw programowych w Galerii Labirynt, kurator, krytyk sztuki. Zainteresowania Aleksandry oscylują wokół zagadnień z teorii sztuki, związków pomiędzy literaturą, sztuką a nauką i medycyną. Publiczność miała okazję wysłuchać referatu zatytułowanego: Amour fou. Eksperyment surrealistów z psychoanalizą.
Czytaj całość...
Kino dla czytelnika - Z literaturą w tle
piątek, 30 październik 2015
5 listopada rusza kolejna edycja cyklu "Kino dla czytelnika - Z literaturą w tle". Nadal pozostajemy w kręgu książek, ale tym razem motyw pisania nie będzie wiodącą częścią fabuły filmowej. Za to w każdym filmie można liczyć na interesujący literacki smaczek.
image_001.jpg
Czytaj całość...
Sztuka jedzenia. Warsztaty artystyczno - kulinarne
piątek, 30 październik 2015
image_001.jpgAktualizacja 30 października 2015

W Filii nr 20 odbył się cykl warsztatów, podczas których podjęto wiele twórczych działań – zarówno w dziedzinie sztuk plastycznych, jak i tworząc kuchenne kompozycje. Warzywa, owoce i kasze zostały użyte jako medium sztuki. Nie zabrakło też porad na temat dietetyki, kuchni sezonowej oraz przepisów dedykowanych małym alergikom. Zajęcia skierowane były do całych rodzin, a zrealizowane ze środków Miasta Lublin, w ramach Programu Dzielnice Kultury.
Czytaj całość...
Fundacja Hesperos dla Biblioteki
piątek, 30 październik 2015
image_001.jpgW tym półroczu szkolnym młodzi czytelnicy naszej biblioteki mieli okazję uczestniczyć w cyklu zajęć plastyczno-edukacyjnych, zorganizowanych we współpracy z fundacją Hesperos. W trakcie spotkań prowadzonych przez panią  Magdalenę Filip dzieciaki mogły, między innymi, wykonać własnoręcznie piękną biżuterię i kartki okolicznościowe, ozdobić farbami i  techniką decoupage szklane naczynia czy też wziąć udział w warsztatach ekologicznych, tworząc oryginalne eko-przypominacze.
Aleksandra Bednarek
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Aktywnego Seniora
piątek, 30 październik 2015
image_001.jpg"Aktorom polskim, osobom działającym na scenie, na drodze przez labirynt zwany teatr, którego przeznaczeniem, jak dawniej, tak i teraz, było i jest służyć niejako za zwierciadło naturze, pokazywać cnocie własne jej rysy, złości żywy jej obraz, a światu i duchowi wieku, postać ich i piętno."
Stanisław Wyspiański
Czytaj całość...
2015 Rokiem św. Jana Pawła II
piątek, 30 październik 2015
image_001.jpgAktualizacja 30 października 2015

Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II
W podjętej uchwale podkreślono ogromne zaangażowanie papieża Polaka w proces odradzania się niepodległości naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie. Sejm chce, by te wartości towarzyszyły działaniom podejmowanym w ramach obchodów Roku św. Jana Pawła II.
Posłowie zaapelowali, by motywem przewodnim inicjatyw związanych z jubileuszowym rokiem były jego słowa wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze: "Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje...".
W uchwale przypominają również, że w kwietniu 2015 r. przypada 10. rocznica śmierci i pierwsza rocznica kanonizacji "wielkiego Polaka, Ojca Świętego Jana Pawła II".
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Świat nas wabi kolorami
czwartek, 29 październik 2015
image_001.jpg23 października 2015 r. w Filii nr 13 MBP przy ul. Grażyny 13 w Lublinie odbył się ostatni warsztat „Portugalia – w krainie żeglarzy” w ramach projektu „Świat nas wabi kolorami”, który łączył warsztaty artystyczne z prelekcjami.
Uczestnicy spotkania wysłuchali opowieści o mieście Porto, jego kolorowych kamienicach, słynnych ozdobnych ceramicznych płytkach azulejos, a symbole miasta i kraju były inspiracją do wykreowania przez uczestników warsztatu przedmiotu użytkowego metodą decoupage. 
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny i pełen pasji udział w działaniach projektowych, a Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie (a w szczególności Filii nr 13 przy ul. Grażyny 13) za wsparcie podczas realizacji projektu.
baner.jpg

Czytaj całość...
Szlakiem lubelskich Żydów
czwartek, 29 październik 2015
Filia nr 35 zaprasza na spotkanie z Maciejem Sztorcem
image_001.jpg
Powiększ

Muzyczna opowieść o Mickiewiczu i masonerii
środa, 28 październik 2015
image_001.jpgDo dziś trwają dyskusje, czy Adam Mickiewicz był członkiem loży masońskiej. Pewne jest, że należał do niej jego przyjaciel Tomasz Zan. Dlatego też dosyć jednoznaczna symbolika masońska znalazła odzwierciedlenie w twórczości naszego narodowego wieszcza. Muzyczna opowieść o Mickiewiczu i masonerii była tematem przewodnim koncertu z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną", który odbył się 27 października w Filii nr 2.
Czytaj całość...
Spotkanie z ilustratorką
środa, 28 październik 2015
image_001.jpg28 października Filię nr 38 po raz kolejny odwiedziła Pani Izabela Madeja - ilustratorka książek dziecięcych. Tym razem Pani Izabela spotkała się z uczniami klasy szóstej szkoły podstawowej. Młodzież dowiedziała się, jak wygląda proces od powstania projektu ilustracji do stworzenia  finalnej pracy, skąd można czerpać inspiracje do pracy grafika, a także jak wszechstronny i różnorodny jest to zawód.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 4930


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego