Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio


Lubelska Biblioteka Wirtualna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

 logo_ibuklibra.jpg


Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Aktualności
IV FESTIWAL SŁOWA I OBRAZU
piątek, 21 listopad 2014
image_001.jpg

To hasło przyświeca IV edycji Festiwalu Słowa i Obrazu. Tegoroczne przedsięwzięcie honorowym patronatem objęli: Lubelski Kurator Oświaty, Starosta Lubelski oraz Prezydent Miasta Lublin. Partnerami festiwalu są: Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją", Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Ogród Botaniczny UMCS. W ramach festiwalu odbyły się konkursy - pięknego czytania oraz plastyczny, w których wzięli udział uczniowie klas 5-6 szkół podstawowych oraz klas 1-2 gimnazjów miasta Lublin oraz powiatu lubelskiego. Jak co roku festiwalowi towarzyszyły ciekawe wydarzenia, m. in. warsztaty literackie, plastyczne, recytatorskie, teatralne, dziennikarskie, wycieczka do Ogrodu Botanicznego UMCS.

Czytaj całość...
Spotkanie z Januszem Kuklińskim
piątek, 21 listopad 2014
image_001.jpgSpotkanie rozpoczęła pieśń na wejście z "Missa Pagana"  wykonana przez Janka Kondraka. Kiedy wybrzmiały ostatnie akordy, hipnotyzującym głosem Janusza Kuklińskiego zostaliśmy zabrani w nieśpieszną opowieść - wspomnienie o przyjacielu, bracie z wyboru, pisarzu. Mieliśmy okazję
zobaczyć pamiątki, które Stachura podarował Januszowi, a przywiózł z podróży, usłyszeć jakim był człowiekiem w codziennym  życiu, i jak wpłynął na losy najbliższych ludzi. Marek Gałązka odśpiewał "Życie to nie teatr" -  wiersz, który do dziś uwodzi swą treścią ludzi młodych i
nie tylko. Jeszcze parę pytań na które nasz gość odpowiedział czytelnikom i pieśnią na wyjście   "Ite missa est" pożegnaliśmy się z pisarzem mozolnie i wytrwale mierzącym się z pisaniem, życiem i światem.
Czytaj całość...
Wielcy nieobecni...
piątek, 21 listopad 2014
image_001.jpg17 listopada 2014 r. Filię nr 21 odwiedzili goście z Akademii Aktywnego Seniora, zainteresowani wystawą „Wielcy nieobecni...”. Prelekcja, dotycząca prezentowanych pisarzy stała się pasjonującą rozmową o literaturze a Seniorzy na głos czytali wybrane fragmenty książek.
Czytaj całość...
Moje przedszkole...pokonkursowa wystawa
piątek, 21 listopad 2014
image_001.jpgOd wtorku 18 listopada 2014 r. Filia nr 3 MBP przy ul. Hutniczej 20, udostępnia wystawę
pt. "Moje przedszkole dziś - Moje przedszkole za 20 lat".
Wystawę tworzą prace wykonane przez dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 40 przy współudziale swoich rodziców. Wszystkie prace brały udział w konkursie zorganizowanym przez panie Nauczycielki z przedszkola. W bibliotece można obejrzeć makiety budynku przedszkolnego, placu zabaw w wersji współczesnej, ale też i wizji przedszkola za 20 lat. Winszujemy wyobraźni dzieciom jak i ich rodzicom.
Zapraszamy do Filii nr 3.
Beata Bosko
Czytaj całość...
Jesienne klimaty
piątek, 21 listopad 2014
image_001.jpgW mglisty, ponury listopadowy poranek wraz z powiewem wiatru i  bukietem barwnych liści  odwiedziła Filię nr 17 Pani Jesień. Bajecznie kolorowa, bogata w spadające liście jesień  sprawiła, iż postanowiliśmy się jej pięknem zachwycać i chciałoby się zatrzymać ją na nieco dłużej.
Pani Magdalena Łazuka wraz z dziećmi z Przedszkola nr 42 zaprezentowała uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej „Źródło” przedstawienie poetycko muzyczne „Jesienne klimaty”. Ciekawy program artystyczny, piosenki, tańce i  wiązanki wierszy opiewające piękno złotej polskiej jesieni napawały entuzjazmem i sprawiły wszystkim wiele radości. 
Inscenizacja spotkała się z gorącym przyjęciem podopiecznych WTZ, ich uśmiechnięte twarze i zadowolenie przedszkolaków utwierdziło nas w przekonaniu o potrzebie realizacji takich imprez.
Maria Włosek
Czytaj całość...
Rok św. Jana z Dukli
piątek, 21 listopad 2014
Ahoj Przygodo!
czwartek, 20 listopad 2014
Beata Ostrowicka
czwartek, 20 listopad 2014
Filia nr 12 zaprasza na spotkanie z Beatą Ostrowicką.
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Zygmunt Kałużyński poleca
czwartek, 20 listopad 2014
image_001.jpgZygmunt Kałużyński to postać nietuzinkowa i kontrowersyjna. W tym roku minęło 10 lat od śmierci jednego z najsłynniejszych polskich krytyków filmowych. Kałużyński urodził się w Lublinie i tutaj spędził młode lata. Przez całe życie zajmował się pisaniem felietonów do licznych czasopism. Był pasjonatem kina i autorem wielu książek o sztuce filmowej. Największą popularność przyniósł mu telewizyjny cykl w TVP 2 „Perły z lamusa”, prowadzony z Tomaszem Raczkiem. Prywatnie miły i uczynny, publicznie stawał się niezależnym i ostrym krytykiem, który nie podlegał żadnym konwenansom. Bulwersował swoim niechlujnym wyglądem, z którego celowo uczynił swój znak rozpoznawczy. Wzgardzony przez polskie środowisko artystyczne, cieszył się sympatią widzów.
W filii 18 prezentujemy wystawę, która przypomina niepowtarzalną osobę Zygmunta Kałużyńskiego oraz jego ulubione filmy.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
To nasza jest Ojczyzna...
czwartek, 20 listopad 2014
Filia nr 35 zaprasza na koncert poezji i pieśni patriotycznej
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Wiatr w grzywie. Jesień.
czwartek, 20 listopad 2014
Nazwa imprezy - Zdjęcie 001W ramach programu „Dzielnice Kultury” Lubelska Fundacja Jeździecka „Pracownia Ceramiki ” stworzyła projekt „Kolory natury”. Powstał cykl warsztatów artystycznych z fotografii, ceramiki i artterapii , dla dzieci z naszej dzielnicy. „Wiatr w grzywie. Jesień ” to tytuł wystawy, która powstała z prac wykonanych
na warsztatach i jest do obejrzenia w naszej filii do 5 grudnia br.
Irena Rajchert
Czytaj całość...
Shirin Kader
środa, 19 listopad 2014
image_002.jpgW piątkowy wieczór mieliśmy przyjemność gościć w bibliotece autorkę "Zaklinacza słów" Shirin Kader. Książka jest debiutem zakochanej w Oriencie pisarki, która oddała w ręce czytelnika pięknie wydaną, nawiązującą do wschodniej sztuki bajarstwa powieść, wzbudzającą wiele emocji. Padło wiele pytań dotyczących historii losów ludzi spotkanych przez bohaterkę, elementów baśniowych, czy śladów autobiograficznych ukrytych w tekście.
Przywdziewając przywiezione przez Shirin z licznych podróży stroje, poczuliśmy się zaproszeni do tak odległego baśniowego świata Bliskiego Wschodu, gdzie można usłyszeć śpiew muezina i zanurzyć się w barwnej i wonnej  atmosferze arabskiej medyny.
Czytaj całość...
Mickiewicz i muzyka
środa, 19 listopad 2014
Zapraszamy  do Filii nr 2 na koncert muzyki klasycznej
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Kunstkammera  obraz świata. Na przykładzie drezdeńskiej kolekcji.
środa, 19 listopad 2014
image_001.jpgGabinet osobistości, kolekcja dzieł sztuki, numizmatów czy egzotycznych przedmiotów będąca źródłem wiedzy o danej epoce – tak można by zdefiniować kunstkammerę. Gromadzenie tego typu zbiorów było charakterystyczne dla XVI - XVIII w., zaś ich przykładem może być drezdeńska kolekcja Augusta II Mocnego. 12 listopada w Filii nr 2 odbył się wykład Pauliny Zarębskiej-Denysiuk zatytułowany „Kunstkammera – obraz świata. Na przykładzie drezdeńskiej kolekcji” poświęcony zbiorom elektora saskiego.
Drezdeńska kunstkammera została utworzona w 1560 r. Jej rozkwit przypada jednak na wiek XVII, kiedy elektorem saskim został August II Mocny. On jako pierwszy rozbudował kunstkammerę. Przeznaczył na kolekcję gromadzoną przez elektorów od XVI w. dziewięć sal pogrupowanych pod względem materiałów, np. sala z kości słoniowej, bursztynu, srebra, kryształów, brązów czy sala zielona (zwana również Zielonym Sklepieniem), w której znajdowała się najbogatsza kolekcja klejnotów w Europie.
Czytaj całość...
VIII Miejski Konkurs Recytatorski - Koncert Laureatów
wtorek, 18 listopad 2014
24 listopada 2014, godz. 11.00
image_001.jpg
Powiększ

Niepełnosprawni są wśród nas
wtorek, 18 listopad 2014
Filia nr 37 zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym pt. „Niepełnosprawni są wśród nas”.
image_001.jpg
Powiększ
Czytaj całość...
Monika Oleksa
wtorek, 18 listopad 2014
Filia nr 33 zaprasza na spotkanie autorskie
image_001.jpg
Powiększ

Twórcze pasje Joanny Bator
poniedziałek, 17 listopad 2014
Filia nr 19 zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
image_001.jpg
Powiększ
W krainie wyobraźni
poniedziałek, 17 listopad 2014
image_001.jpgW ramach nowego cyklu „W krainie wyobraźni” przeznaczonego dla rodziców i dzieci, w Filii nr 16 odbyły się dwa spotkania - 7 października i 4 listopada. Zorganizowane zostały warsztaty papierowej wikliny. Pani Jolanta Makuch, która prowadziła te zajęcia, bardzo cierpliwie pokazywała uczestnikom trudną sztukę wyplatania koszyczków z papierowych rurek. Z papierowej wikliny można wytworzyć wiele ozdobnych przedmiotów. Wymaga to jednak cierpliwości, zręcznych rąk i dużej wprawy.
Elżbieta Kopciewicz.
fot. Elżbieta Kopciewicz

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 4157


2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego