Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Naukowa Akademicka Sieciowa Biblioteka Internetowa

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Aktualności
Witajcie w naszej bajce
czwartek, 24 listopad 2016
Filia nr 35 MBP i Szkoła Podstawowa nr 51 zapraszają
image_001.jpg
Powiększ
Czytaj całość...
Spotkanie z Andrzejem Szymczakowskim
czwartek, 24 listopad 2016
Filia nr 8 zaprasza na spotkanie
image_001.jpgCoraz bliżej Święta...
czwartek, 24 listopad 2016
image_001.jpgW listopadzie, gdy aura nie jest zbyt łaskawa, można umilić czas myślami o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Przygotowania do Gwiazdki w Filii nr 31 rozpoczęły warsztaty haftu matematycznego, prowadzone przez panią Dorotę Surtel. Już piąty raz czytelnicy filii spotkali się, aby za pomocą kolorowych nici i brokatowych papierów przenieść się w świat magii Bożego Narodzenia.
Czytaj całość...
Spotkanie z Jerzym Kisielewskim
czwartek, 24 listopad 2016
image_001.jpg"Kiedy ma się ojca mistrza pióra – cokolwiek się napisze,
będzie się porównywanym do niego. To peszy..."

J. Kisielewski


Mimo tego całego speszenia, za namową przyjaciół, wszystkie historie rodzinne, czasy dzieciństwa i młodości, Jerzy Kisielewski spisał rzetelnie w książce "Pierwsza woda po Kisielu” ( W-wa, 2014). I bardzo dobrze. I chwała mu za to. Od Instytutu Książki, w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, Filia nr 10 otrzymała nadzwyczajny prezent w postaci spotkania z Jerzym Kisielewskim.
Czytaj całość...
Henryk Sienkiewicz - Polak, pisarz, noblista
czwartek, 24 listopad 2016
image_001.jpgZ okazji Roku Henryka Sienkiewicza w Filii nr 24 odbył się cykl zajęć dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 38. Wystawa oraz prezentacja multimedialna, wykonane przez Agnieszkę Sokołowską, przybliżyły dzieciom postać wielkiego Polaka. Uczniowie zaciekawieni byli fotografiami rodziny Henryka Sienkiewicza, a szczególnie tymi, które przedstawiają jego dzieci. Próbowali również odczytać napisany odręcznie przez pisarza tekst, a także podziwiali fotografie dyplomu literackiej Nagrody Nobla. Zdjęcia przedstawiające wnętrza Muzeum w Woli Okrzejskiej pozwoliły im zobaczyć jak wyglądały pomieszczenia, w których mieszkał Henryk Sienkiewicz.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
czwartek, 24 listopad 2016
image_001.jpg„Patriotyzm nie polega na nienawiści wobec innych narodów, lecz na miłości do własnego”- ta myśl Petera Roseggera była punktem wyjścia do dyskusji uczestników spotkania Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM. Patriotyzm - czy dzisiaj to puste, nic nieznaczące słowo, oklepany frazes, często nadużywany i naginany do własnych potrzeb? A może jednak ciągle Polacy kochają swoją ojczyznę, inaczej niż w czasach wojny ale szczerze, z oddaniem?
Czytaj całość...
Święto Niepodległości
czwartek, 24 listopad 2016
image_001.jpgAktualizacja 24 listopada 2016

Datę 11 listopada zna praktycznie każdy i wie, że jest to Święto Niepodległości. Wybór daty uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.
Dzień ten został Świętem Niepodległości dopiero 23 kwietnia 1937 roku, choć już od 1926 był dniem wolnym od pracy dla administracji rządowej. Faktycznie zaś Świętem Niepodległości dzień 11 listopada został w 1989 roku - od tego czasu obchodzony jest każdego roku.
Czytaj całość...
Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej
środa, 23 listopad 2016
image_001.jpg14 listopada w sali wystawowej Domu Kultury Kolejarza, świetlica środowiskowa CIUCHCIA i Filia nr 7 MBP zorganizowały Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej.
Spotkanie zainicjował pan Stanisław Gaszyński, który zaprezentował kilka wierszy z własnego zbiorku poezji, a następnie zasiadł w jury. Dzieci recytowały poezję: M. Konopnickiej, W. Bełzy i C. K. Norwida.
Wyłoniono pięcioro laureatów. Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy oraz nagrody za udział w konkursie.
Czytaj całość...
Cztery Pory Roku
środa, 23 listopad 2016
image_001.jpgWystawa malarstwa Pani Jadwigi Marcinek stała się inspiracją do powstania projektu pt. ”Cztery Pory Roku”, który powstał w grupie czterolatków KRASNALE, prowadzonej przez Panią Annę Pawełczak w Przedszkolu nr 22 w Lublinie. Spotkanie z malarką odbyło się  16 listopada i stanowić będzie kanwę do zajęć plastycznych, przyrodniczych oraz bajko-terapeutycznych. 
Tego dnia również, nasz emerytowany pracownik Stanisław Piotr Gaszyński, zaprezentował swój tomik poezji pt. „Światła Wezuwiusza”.

Czytaj całość...
Misie - Gabrysie
wtorek, 22 listopad 2016
image_001.jpgAktualizacja 22 listopada 2016

Promocja książki "Misie Gabrysie. Leśna przygoda" autorstwa Pani Gabrieli Kotas i ilustratorki Magdaleny Opalki.
Czytaj całość...
Poezja na bitach
wtorek, 22 listopad 2016
Bob Dylan laureatem literackiej nagrody Nobla
wtorek, 22 listopad 2016
Filia nr 19 zaprasza na spotkanie
image_001.jpg


Święto Niepodległości
wtorek, 22 listopad 2016
image_001.jpg11 listopada to święto bliskie sercu Polaków. Podczas spotkania Klubu Czytelniczego Readcom przywołaliśmy  pamięć wydarzeń historycznych związanych z zakończeniem I wojny światowej i drogę wiodącą do odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości po 123 latach zaborów. W  trakcie gorącej dyskusji omówiliśmy rolę Józefa Piłsudskiego podczas procesu formowania się państwa polskiego w listopadzie 1918 roku. Marszałek uważany jest za jednego z najbardziej charyzmatycznych i znaczących polskich polityków  w historii narodu. 
Spotkanie ubogacały wysłuchane i wyśpiewane przez nas pieśni legionowe. Pani Helena przybliżyła nam treść  wielu pieśni patriotycznych z czasów  formułowania się Legionów, które  przypominały o codziennym   trudzie wojennej żołnierki, poświęceniu i odwadze  tych, którzy nie wahali się  walczyć, aby przywrócić niepodległość zniewolonej Ojczyźnie.

Czytaj całość...
Inny Wymiar Podróży z Dorotą Chojnowską
wtorek, 22 listopad 2016
Filia nr 2 zaprasza na spotkanie
image_001.jpg

Spotkanie z Adamem Wiesławem Kulikiem
wtorek, 22 listopad 2016
image_001.jpg..."Bug, rzeka pełna magii, nostalgii, odgradza dwa całkowicie odmienne, mimo pozorów bliskości, światy"...
A.W. Kulik


Adam Wiesław Kulik, dokumentalista, reporter Lubelskiego Oddziału TVP, autor filmów z pogranicza kultur, religii. Autor dokumentów historycznych, ok. 70 filmów biograficznych, książek beletrystycznych, reportaży. Człowiek zanurzony w historii niezwykle. Wszyscy Ci, którzy 17 listopada popołudniową porą odwiedzili Filię nr 10 MBP głęboko zostali zanurzeni w nietypową nadbużańską opowieść. A. W. Kulik, autor książki "Z biegiem Bugu" a także telewizyjnego cyklu pod takimże tytułem zabiera nas na wędrówkę w czas. Na wędrówkę w miejsca niezwykłe, dzikie, gdzie przyroda mówi jasnym i prostym językiem.
Czytaj całość...
Dekoracja świątecznego stołu
wtorek, 22 listopad 2016
Filia nr 29 zaprasza na warsztaty dla dorosłych
image_001.jpg
Powiększ

Historia cenzury
poniedziałek, 21 listopad 2016
image_001.jpg18 listopada 2016 roku w Filii 29 odbyło się drugie spotkanie poświęcone historii cenzury
i prohibitom. Tym razem temat to krótki rys dziejów cezury poznali uczniowie kl. I z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Herberta w Lublinie.
Prohibita to publikacje które trafiały na wykazy treści zakazanych z czterech powodów: politycznych, społecznych, obyczajowych i religijnych.
Czytaj całość...
Czas w kamieniu i szkle zatrzymany
poniedziałek, 21 listopad 2016
image_001.jpgW czwartek 17 listopada 2016 roku w Filii nr 13 MBP w Lublinie odbyła się prelekcja dr. Łukasza Marcińczaka, poświęcona przedstawieniom ikonograficznym na cmentarzach, ze szczególnym uwzględnieniem nekropolii lubelskich. Prelegent, wykorzystując między innymi własne zbiory fotografii, przedstawił na slajdach i szczegółowo omówił symbole najczęściej pojawiające się na żydowskich macewach (zwracając uwagę, jak odróżnić groby mężczyzn i kobiet oraz właściwie odczytać, czym charakteryzował się zmarły) oraz pokazał galerię dawnych lublinian (katolików, protestantów i prawosławnych), których fizjognomie zachowały się na porcelanowych fotografiach, przy okazji omawiając  fenomen  lubelskiego cmentarza przy ul. Lipowej, gdzie rozbierano część muru odgradzającego część katolicką i protestancką, aby na przecięciu obu przestrzeni  budować grobowce dla małżeństw mieszanych.


Czytaj całość...
Archiwa rodzinne
poniedziałek, 21 listopad 2016
image_001.jpgW środowy wieczór nasza filia miała zaszczyt gościć Panią Dorotę Olech, współpracującą z Archiwum Państwowym w Lublinie przy powstaniu książki „Lubelskie archiwa rodzinne”. Przygoda  naszego gościa z genealogią zaczęła się od wyjaśnienia tajemnicy rodzinnej powstańca styczniowego, którego prochy leżą w mogile na cmentarzu przy ulicy Lipowej. Owocem tych poszukiwań jest drzewo genealogiczne mieszczan lubelskich zajmujących się murarką na terenie naszego miasta, a także ogromna wiedza na temat  źródeł informacji o swojej rodzinie.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 5816


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego