Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Praca
Mapa strony
Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS
Biblio

Niecodziennik Biblioteczny

Zakładka

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Lublina

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie

Polska Sekcja IBBY

Cała Polska Czyta Dzieciom

 Cała Polska Czyta Dzieciom

logo_sagi_lubelszczyzny.jpg

FunEnglish.pl

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin

Pierwsze Kroki
Aktualności
Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
piątek, 03 czerwiec 2011
Portrety zwierząt w muzyce - koncert dla dzieci 7 czerwca , godz. 13.00
image_001.jpg
Powiększ

Marta Fox
czwartek, 02 czerwiec 2011
16 czerwca zapraszamy na spotkanie z Martą Fox
image_001.jpg

Ferdynand Antoni Ossendowski
czwartek, 02 czerwiec 2011
9 czerwca 2011, godz. 9.30 Klub Czytelniczy READCOM zaprasza do Filii Nr 6
image_001.jpg
Powiększ

Kalendarium imprez na czerwiec 2011
czwartek, 02 czerwiec 2011
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w czerwcu 2011:


WYSTAWY
Filia nr 2, ul. Hempla 5, tel. 081 532-05-29
"Maria Skłodowska - Curie" - wystawka (do końca czerwca)
20 czerwca - 10 lipca 2011 - wystawa "Miłosz. Miejsca, ludzie, wiersze".

Filia nr 5, ul. Krochmalna 47, tel. 081 442-44-24
Malarstwo Marii Majki Zuzańskiej - „Martwe natury kwiatami ożywione”

Wystawa o błogosławionym Janie Pawle II – w korytarzu plebanii obok kościoła pw. Św. Teresy ( w godzinach otwarcia biblioteki) , wystawa ta będzie również eksponowana w niedzielę 15 czerwca.2011r.( msza dziękczynna) przed kościołem pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus,
ul. Krochmalna 47.
Czytaj całość...
Dzień Bibliotekarza
wtorek, 31 maj 2011
image_001.jpg28 maja w ośrodku rekreacyjnym „Malibu” pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej świętowali „Dzień Bibliotekarza”. Była to wyjątkowa okazja, aby bibliotekarze pracujący na co dzień w filiach usytuowanych na terenie całego Lublina mogli spotkać się i miło spędzić czas. Taka forma spotkania pozwoliła aktywnie odpocząć, wykazać się umiejętnościami sportowymi i wokalnymi. Organizatorzy zadbali o przyjemną muzykę i smaczny poczęstunek. Urokliwa okolica zachęcała zarówno do szalonej zabawy, jak i do nastrojowych spacerów.
Czytaj całość...
Dyskusja o Miłoszu
wtorek, 31 maj 2011
image_001.jpgJak zwykle w ostatni poniedziałek miesiąca odbyło się spotkanie uczestników DKK tym razem z p. Dariuszem Jóźwikiem.
Wysłuchaliśmy bardzo interesującego wykładu, wzbogaconego krótkim filmem o Czesławie Miłoszu - poecie.
Wiosną skłonni jesteśmy do refleksji, czytania poezji, w obliczu piękna otaczającego nas świata.Z olbrzymią przyjemnością słuchaliśmy ostatnich wierszy czytanych przez autora, zapewne  sięgniemy po zbiorki poezji Czesława Miłosza nie raz.
Róża Wawer
Czytaj całość...
Wernisaż Salonu Ilustratorów
wtorek, 31 maj 2011
image_001.jpg23 maja 2011 w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie został uroczyście otwarty kolejny Salon Ilustratorów - wystawa towarzysząca corocznym Poznańskim Spotkaniom Targowym Książka dla Dzieci i Młodzieży.
Poznańskie Spotkania Targowe, organizowane przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Międzynarodowe Targi Poznańskie i Centrum Kultury ZAMEK to ważne wydarzenie kulturalne, zyskujące od 2002 roku coraz szersze grono zwolenników z całej Polski, a także z zagranicy. W swoim programie proponują spotkania merytoryczne, panele dyskusyjne, warsztaty i imprezy dla dzieci i młodzieży, spotkania z autorami, wystawy ilustracji i grafiki książkowej - „Salon Ilustratorów”, „Mistrzowie Ilustracji”, „Nagrody IBBY”. Celem Salonu Ilustratorów jest prezentacja i promocja polskich twórców ilustracji     i grafiki książkowej, a także umożliwienie im bezpośrednich kontaktów ze środowiskiem wydawców.
Czytaj całość...
Jerzy Jarnuszkiewicz - propagator metalu
wtorek, 31 maj 2011
image_001.jpgRzeźba przez wiele stuleci była niereformowalną dziedziną sztuki. Stosowano zazwyczaj te same środki wyrazu: różne gatunki marmuru i brąz. Na początku XX wieku nastąpił jej wielki rozwój, dzięki wykorzystaniu nowych materiałów. W latach dwudziestych po raz pierwszy wykonano rzeźbę z metalu, który sam w sobie staje się pewną strukturą, działając chropawą płaszczyzną i grą świateł. Dzięki temu prace wykonane z tego materiału były kinetyczne – stabilne i mobilne. W Polsce nurt rzeźby inżynierskiej rozpoczął się dopiero w latach sześćdziesiątych, a jego prekursorem był Jerzy Jarnuszkiewicz. Sylwetkę jednego z najciekawszych rzeźbiarzy polskich XX wieku przedstawił prof. dr hab. Lechosław Lameński w swoim wykładzie z cyklu „Aktualność Sztuki”, który odbył się 26 maja w Filii Nr 2.
Czytaj całość...
Interaktywne spotkania z bajką
poniedziałek, 30 maj 2011
image_001.jpgW maju w filiach MBP odbyły się cztery spotkania z bajką interaktywną w języku angielskim dla dzieci w wieku 6-10 lat. Zajęcia przygotowała i prowadziła Izabela Molenda, lektor języka angielskiego.
W założeniu spotkania miały być dla dzieciaków rozrywką, a jednocześnie budować poczucie własnej wartości, kiedy dziecko zauważa, że zna już mnóstwo słów i doskonale rozumie fabułę bajki.
Jednocześnie spotkania tego typu pokazały dzieciom, że w nowoczesnym świecie książka nie pozostaje starodawna, ale rozwija się i zmienia. Nie jest już tylko okładką wypełnioną zadrukowanymi kartkami papieru - książka staje się interaktywna czyli można ją obejrzeć na ekranie komputera, książka sama się dziecku przeczyta dbając o odpowiedni akcent w języku angielskim.
Czytaj całość...
Brutalność faktu ukrzyżowania
poniedziałek, 30 maj 2011
image_001.jpgTematem spotkania z cyklu „Aktualność Sztuki”, które odbyło się 12 maja w Filii Nr 2 stała się twórczość Francisa Bacona. Wykład poprowadziła prof. dr hab. Małgorzata Kitowska, pracownik Instytutu Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Francis Bacon (1909-1992) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa figuratywnego w sztuce europejskiej ostatnich stuleci, o największej sile oddziaływania na innych twórców. Nie miał akademickiego wykształcenia; początkowo pozostawał pod wpływem surrealizmu i w mniejszym stopniu, kubizmu, ale od najwcześniejszych lat dawał dowody samodzielnego myślenia o obrazie. Język jego brutalnie ekspresyjnej sztuki ugruntował się po II wojnie światowej. Bohaterem malarstwa Bacona był człowiek wyobcowany, często postawiony w sytuacji bez wyjścia. Jednym z takich bohaterów był dlań Chrystus, stąd często sięgał po motyw Ukrzyżowania, który jednak traktował świecko, odrzucał idealizację ciała, akcentował ludzki wymiar cierpienia na krzyżu. Obrazem niejako źródłowym było dlań „Ukrzyżowanie” (1287-88) Cimabuego, z którym wiódł malarski spór.

Czytaj całość...
O damach i jednorożcach
piątek, 27 maj 2011
image_001.jpg26 maja w Filii nr 29 MBP odbyło się otwarcie wystawy O DAMACH I JEDNOROŻCACH. W prelekcji przedstawiono historię i dzień dzisiejszy paryskiego Muzeum Cluny, gdzie znajdują się słynne gobeliny z cyklu „Dama z jednorożcem”. Sześć tapiserii powstałych pod koniec XV wieku przedstawia alegorie pięciu zmysłów oraz tajemniczą scenę zatytułowaną „A mon seul desir”. Pokazano te tkaniny na tle zbiorów muzeum, w kontekście innych dzieł sztuki gotyckiej i renesansowej. Na wystawie znalazły się informacje o rodzinie Le Viste, dla której wykonano gobeliny. Słuchacze poznali burzliwą historię gobelinów, uratowanych w XIX wieku przed zniszczeniem. Dowiedzieli się też o symbolice jednorożca, jego roli w wierzeniach, literaturze, sztuce, heraldyce. Z ogromnym zaciekawieniem oglądano wystawę, zadając wiele pytań.
Czytaj całość...
Cała Polska Czyta Dzieciom po raz X
piątek, 27 maj 2011

image_001.jpg

Z przyjemnością zapraszamy wszystkich entuzjastów i sympatyków książki i czytania do udziału w jubileuszowym X Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom (X OTCD) w dniach
29 maja - 5 czerwca 2011.
Tegoroczna Centralna Inauguracja OTCD odbędzie się 1 czerwca w Cieszynie (woj. śląskie).

Czytaj całość...
Henryk Sienkiewicz - "Ku pokrzepieniu serc"
piątek, 27 maj 2011
image_001.jpgW bieżącym roku obchodzimy 165. rocznicę urodzin oraz 95. rocznicę śmierci jednego z najpopularniejszych pisarzy XX wieku - Henryka Sienkiewicza.
Sławę przyniosły mu wielkie powieści historyczne zawarte w cyklu nazwanym "Trylogią". Międzynarodowy sukces zyskała powieść "Quo Vadis", za którą przyznano pisarzowi Nagrodę Nobla. Sienkiewicz łączył elementy romantycznej powieści historycznej oraz literatury staropolskiej. Był również autorem wielu nowel, w których poruszał problemy społeczno-obyczajowe zgodnie z ideą pozytywizmu. Na prezentowanej wystawie młodsi czytelnicy mogę przypomnieć sobie również powieść przygodową "W pustyni i w puszczy".
Wystawa będzie eksponowana do wakacji. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.
Barbara Gwóźdź

Czytaj całość...
Dzień Matki
czwartek, 26 maj 2011
image_001.jpgHistoria święta Matki sięga czasów starożytnych - obchodzono je już w starożytnej Grecji (wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw) i w Rzymie.
W czasach nowożytnych, około  1600 roku, w Anglii pojawiła się tradycja świętowania tzw. Matczynej Niedzieli. W tym dniu (w czwartą niedzielę Wielkiego Postu) oddawano cześć swoim matkom, składano Im życzenia i przynoszono drobne upominki. W USA w 1858 roku nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła dni matczynej pracy i wywalczyła ustanowienie dnia matki. W 1914 roku kongres USA ustanowił ten dzień świętem narodowym, wypada on w drugą niedzielę maja. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki  w 1923 roku w Krakowie.
Czytaj całość...
Przedszkolaki w roli książkowych moli
czwartek, 26 maj 2011
image_001.jpgOd 16 maja w Filii nr 21 można oglądać wystawę artystycznych fotografii wykonanych przez pana Andrzeja Rożka, właściciela Studia Fotograficznego „Foto – Rożek” w Lublinie. Zdjęcia przedstawiają naszych małych czytelników z Przedszkola nr 26. Podczas zajęć bibliotecznych  w Tygodniu Bibliotek dzieciaki poznały rolę fotografii w książce i jej wpływ na nasze wspomnienia. Poziom zaangażowania dzieci w tematykę lekcji i emocje udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej można oglądać w bibliotece do 1 czerwca 2011 r. Serdecznie zachęcamy.
Marta PiaseckaCzytaj całość...
Miasto Poezji w Bibliotece
czwartek, 26 maj 2011
W roku 2008 Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz Instytut Filologii Polskiej KUL zorganizowały w Lublinie pierwszą edycję „Miasta Poezji”. Lublin ze swoją atmosferą i tradycją stanowi wyjątkowe miejsce do rozmów o poezji, spotkań z poetami, ale też do przeprowadzania różnorodnych działań społeczno-artystycznych popularyzujących poezję.

Duchowym patronem lubelskich spotkań poetyckich stał się Józef Czechowicz, a nagroda przyznawana przez „Miasto Poezji” nazwana została „Kamień” – tak jak tytuł pierwszego tomu wierszy poety z roku 1927. Przypomnijmy, że jej laureatami zostali: Ryszard Krynicki (2008), Julia Hartwig (2009) oraz Tomasz Różycki (2010). Miejscami spotkań, działań i zdarzeń związanych z poezją były zarówno sale Uniwersytetu, Bibliotek, Domów Kultury jak też ulice, alejki parkowe, place, przystanki autobusowe, Stacja PKP, Domy Opieki Społecznej, szpitale, szkoły, świątynie, galerie, kawiarnie, wnętrza trolejbusów. Aby dotrzeć do jak najszerszej widowni, wykorzystywaliśmy podczas poetyckich spotkań internet. Tradycją „Miasta Poezji” stało się tatuowanie chodników Lublina dziesiątkami wierszy.
image_001.jpg

Zapraszamy do fotorelacji ze spotkań w naszej bibliotece.
Czytaj całość...
Karol Szymanowski - utwory skrzypcowe
czwartek, 26 maj 2011
image_001.jpgSam kompozytor twierdził, że nie łatwo mu grać własne utwory. Muzyka Karola Szymanowskiego sprawia trudności zarówno w wykonaniu, jak i w odbiorze, ale jest niezwykła i fascynująca. Mogli się o tym przekonać słuchacze cyklu spotkań „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zgromadzeni 24 maja w Filii Nr 2. Literacko – muzyczny portret kompozytora odmalowany w jego własnych dziełach oraz w utworach Jarosława Iwaszkiewicza barwnie zaprezentowali uczniowie Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie, studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku i prowadząca koncert – pani Iwona Siedlaczek.
Czytaj całość...
WIGILIA NOCY KULTURY i NOC KULTURY
środa, 25 maj 2011
Zapraszamy do udziału w Wigilii Nocy Kultury i Nocy Kultury 2011
image_001.jpg
Poniżej szczegółowy program Biblioteki

Czytaj całość...
Szachy w SZALu
środa, 25 maj 2011
image_001.jpgW poniedziałkowe popołudnie w Filii Nr 12, odbyło się spotkanie młodzieży SZAL (Stowarzyszenie Zakręconych Amatorów Literatury) poświęcone szachom. Wizyta młodych czytelników zbiegła się w czasie z III Międzynarodowym Arcymistrzowskim Turniejem Szachowym im. Unii Lubelskiej, który był ważnym wydarzeniem sportowym ubiegłego tygodnia. Młodzież miała okazję poznać reguły i zasady tej strategicznej gry planszowej oraz rozegrać kilka partyjek turniejowych. Rozmowy Szalowców zdominował temat obecności szachów w literaturze pięknej. Dzięki temu mogli przekonać się o ich ponadczasowym i uniwersalnym charakterze. Kolejne spotkanie z Zakręconymi Amatorami Literatury odbędzie się w czerwcu.
Dominika Paniak
Czytaj całość...
Święty w kościele, święty w galerii
wtorek, 24 maj 2011
image_001.jpgObrazy przedstawiające świętych kościoła katolickiego przede wszystkim trafiają do kościołów i funkcjonują w obrębie kultu. Powstają jednak dzieła, które z zamierzenia pozostają poza przestrzenią sakralną i nie aspirują do jakichkolwiek funkcji kultowych, mimo iż wyraźnie nawiązują do tradycyjnej ikonografii. Obok świętych w kościele funkcjonują zatem święci w galerii. Malarskie wyobrażenie momentu nawrócenia św. Pawła pod Damaszkiem stało się przedmiotem wykładu z cyklu „Aktualność Sztuki”, który odbył się 18 maja w Filii Nr 2. Spotkanie poprowadziła dr Aneta Kramiszewska, pracownik Katedry Historii Sztuki Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 2563


Rok Oskara Kolberga

Rok 2014 Rokiem Czytelnika

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego