Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Naukowa Akademicka Sieciowa Biblioteka Internetowa

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Aktualności
Piszemy baśnie
piątek, 18 marzec 2016
image_002.jpg15 marca w Filii 29 odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu literackiego „Piszemy baśnie” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową 34. Spośród 40 prac napisanych przez uczniów klas trzecich jury przyznało 11 osobom tytuł laureata i tyleż samo wyróżniono.
Tuż po rozdaniu i wręczeniu nagród trzecioklasiści mogli choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwi autorzy i głośno odczytać fragmenty swych baśni m. in. „Kraina Hogwords”, „ O igiełce, która przyniosła radość”, „Niezwykły dar”, „Zaczarowany muchomor”, „Ciesz się swoim dzieciństwem”, co pozwoliło wszystkim zgromadzonym choć na krótki moment przenieść się w baśniową krainę dziecięcych marzeń.
Magdalena Galińska
Czytaj całość...
Warsztaty wielkanocne
czwartek, 17 marzec 2016
Filia nr 26 zaprasza na warsztaty
image_001.jpg

Literackie Czwartki
czwartek, 17 marzec 2016
image_001.jpgTematem kolejnego "Literackiego Czwartku" odbywającego się w filii 34 były różne odcienie miłości w dobie sentymentalizmu i romantyzmu na przykładzie takich utworów jak: "Laura i Filon" F. Karpińskiego, "Cierpienia młodego Wertera" J.W. Goethego i "Eugeniusz Oniegin" A. Puszkina. Ideałem bohatera dla sentymentalistów był "człowiek czuły". Oprócz przesady w wyrażaniu uczuć odznaczał się zamiłowaniem do przyrody i jego zachwyt budziła prostota życia wiejskiego. Ten fakt podkreśla chociażby wypowiedź Mickiewicza na temat utworu Karpińskiego "Laura i Filon": "Wszystko jest tu narodowe, polskie: krajobraz, naszczekiwanie psów stanowiące muzykę wieczoru w każdej wsi, ten bór zamykający widnokrąg, wszystkie szczegóły, i te maliny, i ta plecianka, wszystko to wzięte z powszedniego życia w Polsce".
Czytaj całość...
Wyprawa na Antarktydę
czwartek, 17 marzec 2016
image_001.jpgBezkresna biel, cisza, błękitny odcień wiecznego lodu, wody oceanu, odgłosy przyrody. W tak niezwykłą podróż zaprosił gości pan Piotr Spiczyn, który uczestniczył w trzydziestej siódmej polskiej wyprawie na Antarktydę. Jest to najzimniejszy, najsuchszy i najbardziej wietrzny kontynent bez stałych mieszkańców. Około 30 państw utrzymuje stacje badawcze, sezonowe lub stałe, obsadzone przez personel, w tym gronie znajduje się również Polska. Antarktyda nie przynależy do żadnego z krajów świata i zarządzana jest wspólnie przez państwa, które mają prawo głosu w ramach podpisanego Traktatu Antarktycznego. Stanowi on kompleksowe porozumienie co do ochrony środowiska naturalnego Antarktyki określając ten kontynent jako "rezerwat naturalny poświęcony pokojowi i nauce".
Czytaj całość...
Niezwykły świat z dawnych lat
czwartek, 17 marzec 2016
image_001.jpgW dniach 9 i 11 marca w Filii nr 38 odbyły się kolejne zajęcia z cyklu "Niezwykły świat z dawnych lat". W warsztatach pt: "Od znaku do herbu, czyli o heraldyce słów kilka" wzięli udział uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublinie. W części teoretycznej uczestnicy dowiedzieli się, kiedy i dlaczego zaczęły powstawać herby, a także, kto mógł się nimi posługiwać. Uczniowie poznali również zasady obowiązujące w sztuce heraldycznej i język blazonowania.
Czytaj całość...
Strzemiński i inne dziwadła. Poznaj inną stronę malarstwa
środa, 16 marzec 2016
image_001.jpg10 marca Filia nr 37 gościła Marię Olejarnik, raciborzankę, pracownika Raciborskiego Centrum Kultury. Przyjazd do naszego miasta był dla niej swoistą podróżą sentymentalną do czasów studenckich. Absolwentka historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zaprezentowała wykład „Strzemiński i inne dziwadła. Poznaj inną stronę malarstwa”. We wstępie zaprezentowane zostały główne nurty malarstwa XX wieku, m.in. fowizm, kubizm, futuryzm, dadaizm i surrealizm. Następnie omówiono pojęcie abstrakcji: założenia, najważniejsze dzieła i twórców oraz rodzaje abstrakcji: liryczną (Wasilij Kandinsky, Paul Klee) oraz geometryczną, która dzieli się na neoplastycyzm (Piet Mondrian) i suprematyzm (Kazimierz Malewicz). Wskazano na związki pomiędzy twórczością poszczególnych artystów oraz zaznaczono indywidualność stylu każdego z nich.
Czytaj całość...
Sienkiewicz w obrazach
środa, 16 marzec 2016
Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL będą prezentowana w Filii nr 36 od 11 marca do 31 marca.
image_001.jpg

Czytaj całość...
Kto pomalował wielkanocne jajka?
środa, 16 marzec 2016
Filia nr 21 zaprasza na zajęcia plastyczne
image_001.jpg
Pieszo po Lublinie!
środa, 16 marzec 2016
Filia nr 35 zaprasza na cztery edycje wystawy Fundacji tu obok
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Książka dla dzieci
środa, 16 marzec 2016
Filia nr 35 i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zapraszają na otwarte warsztaty i prezentacje
image_001.jpg
Powiększ
Czytaj całość...
Lubelskie flamenco
wtorek, 15 marzec 2016
Galeria OKNA zaprasza na wystawę fotografii Przemysława Batora
image_001.jpg
Powiększ

Czytaj całość...
Pisanki krzczonowskie
wtorek, 15 marzec 2016
image_001.jpgZbliżające się Święta Wielkanocne stały się pretekstem do kolejnego spotkania, jak co roku, od lat, z twórczynią ludową Panią Bogumiłą Wójcik. Mamy to szczęście, że Pani Bogusia każdego roku poświęca nam jeden dzień i prowadzi warsztaty dla wszystkich grup wiekowych. W godzinach porannych  uczestnikami warsztatów była klasa III ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Lublinie wraz ze swoją wychowawczynią Panią Jolantą Kufel. Początkowo dzieci nie wierzyły w swoje umiejętności, ale okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Ich pisanki, wykonane ich małymi rączkami okazały się być piękne. Zadowolone, z ochotą zabrały je do domu z zamiarem włożenia ich do koszyczków ze święconką.
Anna Słowik
Czytaj całość...
"Zauroczysko"
wtorek, 15 marzec 2016
Filia nr 30 zaprasza na wernisaż wystawy
image_001.jpg
Czytaj całość...
Sienkiewicz w obrazach
wtorek, 15 marzec 2016
image_001.jpg11 marca w Filii 36 miało miejsce kolejne spotkanie Akademii Seniora. Było ono poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi. Seniorzy mieli okazję obejrzeć wystawę "Sienkiewicz w obrazach. Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL", prezentowaną z okazji Roku Henryka Sienkiewicza. Wysłuchali też prelekcji o polskim nobliście oraz malarzach i artystach, twórcach ilustracji do jego dzieł.
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
Warsztaty wielkanocne
wtorek, 15 marzec 2016
image_001.jpg10 marca w Filii nr 7 dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego, mającej siedzibę w Domu Kultury Kolejarza, spotkały się na tradycyjnych o tej porze roku, zajęciach plastycznych, kiedy to przygotowuje się jaja do Świąt Wielkiej Nocy. Do ozdabiania styropianowych jaj użyte były farby, wstążki, cekiny, a także naklejki w kształcie kwiatów i motyli.
Czytaj całość...
Wielkanocne zajęcia plastyczne
wtorek, 15 marzec 2016
Filia nr 38 zaprasza na Malowanki
image_001.jpg
Moja pierwsza pisanka
wtorek, 15 marzec 2016
Filia nr 38 zaprasza na Szeptanki
image_001.jpg

Ricardo Rubio i flamenco
wtorek, 15 marzec 2016
image_001.jpg12 marca w Filii nr 2 odbył się wykład zatytułowany "Flamenco for non Flamencos, czyli czy można być flamencowcem poza Hiszpanią?", który poprowadził Ricardo Rubio, choreograf, tancerz i nauczyciel. Urodził się w Meksyku, jest absolwentem Mexican Institute of Research Center and Flamenco, kilkakrotnie bywał w Hiszpanii, aby doskonalić swoją technikę tańca. Jest także artystycznym członkiem Krajowego Systemu Art Creators Fonca. Rubio poprzez swoją pracę artystyczną dzieli się doświadczeniem oraz zaszczepia zainteresowanie andaluzyjskim tańcem. Celem Ricardo Rubio było wzbudzenie w publiczności możliwości poczucia flamenco w sobie. Wykładowi towarzyszył pokaz krótkich filmów poświęconych flamenco.
Czytaj całość...
Kurs rysunku i malarstwa
wtorek, 15 marzec 2016
image_001.jpgW Filii nr 38 odbyły się kolejne lekcje dla uczestników kursu rysunku i malarstwa. Kursanci kontynuowali oraz zakończyli pracę nad martwą naturą w technice węgla i białej kredki na szarym papierze. Młodzież z grupy poniedziałkowej ukończyła natomiast pierwszą martwą naturę ołówkiem. Wymienionej grupie trzeba poświęcić więcej uwagi ze względu na liczbę osób oraz mniejszy stopień zaawansowania. Wszyscy kursanci pracują w swoim tempie, atmosfera jest przyjazna i często żartobliwa, co zachęca do uczestnictwa w lekcjach.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1421 - 1440 z 5308


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego