Aktualności
Warsztaty florystyczne
środa, 15 listopad 2017
Filia nr 37 zaprasza
image_001.jpgW krainie życia
środa, 15 listopad 2017
image_001.jpgW Filii 39 odbyło się spotkanie autorskie z Krystyna Pydą, która promowała swój drugi  już tomik poezji W krainie życia, będący kontynuacją pierwszego Coś nie tak. Autorka w swoich wierszach przedstawia obrazki ze swojego życia, jak postrzega miłość, szuka lekarstwa na choroby świata. "Życie jest piękną symfonią", tak pisze poetka w wierszu O życiu, musimy jedynie starać się, aby nie pomylić nut i grać prawidłowo. Wiadomo w krainie życia bywa różnie, występują kłopoty z tym graniem. Szukanie prawdziwych i prostych ścieżek życiowych jest motywem przewodnim poezji Krystyny Pydy.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość odczytania kilku wierszy autorki, dyskusji na temat przemijania dnia codziennego. Tomik zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Spacer po Lublinie
wtorek, 14 listopad 2017
Filia nr 6 zaprasza
image_001.jpgRewolucje czy restauracje?
wtorek, 14 listopad 2017
image_001.jpg8 listopada w Filii nr 2 odbył się kolejna prelekcja w ramach IX edycji otwartych wykładów z historii sztuki zatytułowana „Rewolucje czy restauracje - nawroty do klasycyzmu w muzyce XX wieku”, którą wygłosiła Izabela Bartkowiak, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na kierunkach historia sztuki i muzykologia. Współpracowała z Galerią Sztuki Współczesnej „Labirynt” organizując wystawy, jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarta Pracownia” w Lublinie. Obecnie pracuje w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Czytaj całość...
Legendy lubelskie
wtorek, 14 listopad 2017
image_001.jpg9 listopada uczniowie klasy I A i II D ze Szkoły Podstawowej nr 30 spotkali się w Filii nr 31 z Grupą Opowiadaczy ze Szkoły SuperBabci i SuperDziadka. Panie Krystyna Siergiej, Teresa Godula, Stanisława Ostrowska, Hanna Staniak pod kierunkiem Pani Marii Brzezińskiej, dziennikarki Radia Lublin snuły opowieści o dawnym Lublinie, jego legendach, obyczajach jakie panowały w tym mieście. Dzieci były bardzo zainteresowane opowieściami i czynnie brały udział w inscenizacjach, posługując się rekwizytami oraz instrumentami muzycznymi.
Czytaj całość...
Z psem przez stulecia
wtorek, 14 listopad 2017
image_001.jpgW Filii nr 13 odbyło się kolejne spotkanie KAS w trakcie którego pan Ryszard Wilczek przeprowadził dla uczestników pogadankę pt. Z psem przez stulecia. Prelegent przedstawił historyczne i religijno-kulturowe aspekty wielopłaszczyznowych relacji człowiek – pies na przestrzeni dziejów.
Wiele miejsca autor poświęcił na ukazanie motywów psa w literaturze, szczególnie w podaniach czy legendach, a nawet bajkach (Ezop, La Fontaine).
Czytaj całość...
Herbert - więzień historii
wtorek, 14 listopad 2017
image_001.jpg

Zatrzymane w kadrze
wtorek, 14 listopad 2017
image_001.jpgDużym zainteresowaniem w Filii nr 35 cieszyły się warsztaty fotografii cyfrowej dla seniorów. Pani Anna Swęda (KUL) wprowadziła słuchaczy w tajniki szukania dobrych ujęć, zdradziła wiele sekretów udanej fotografii i omówiła  podstawowe sposoby obróbki cyfrowej wykonanych na zajęciach zdjęć.
Czytaj całość...
Pasja nitką pisana
wtorek, 14 listopad 2017
image_001.jpgRenata Sierpień jest autorką wystawy pt. „Pasja nitka pisana”,  prezentowanej w Filii nr 39. Pasja autorki wzięła się z zamiłowania do rzeczy ładnych. Z zawodu jest laborantką, z natury - estetą. Impulsem do rozwijania umiejętności haftowania, był moment kryzysowy w jej życiu. Rękodzieło stało się terapią. Na co dzień pasję wyszywania dzieli ze szczerym zamiłowaniem do natury i miłością do zwierząt.
Cykl prac „7. dni stworzenia świata” wykonany jest z materiałów recyklingowych. Prace pokazane na wystawie powstały dzięki pomocy ośrodka „Galeria” Pani Jolanty Reputakowskiej. Wystawę będzie można oglądać do końca miesiąca listopada.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Noca ulicami Starego Miasta w Lublinie
wtorek, 14 listopad 2017
image_001.jpgFilia nr 22 zaprasza do oglądania wystawy "Nocą ulicami Starego Miasta w Lublinie". Prezentowane prace powstały pod kierunkiem Pani Anny Asyngier-Kozieł w Pracowni Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej.
Czytaj całość...
Z tamtej strony ciszy - czyli o poezji Bolesława Leśmiana
wtorek, 14 listopad 2017
image_001.jpg26 października w Filii nr 22 odbyło się spotkanie z seniorami, poświęcone twórczości Bolesława Leśmiana. W 140. rocznicę narodzin poety i w 80. rocznicę jego śmierci próbowaliśmy pochylić się nad jego osobliwą i urokliwą poezją. Leśmian był jednym z najważniejszych i najbardziej oryginalnych poetów pierwszej połowy XX wieku. Pisywał także eseje, prozę, dramaty, sporo tłumaczył, głównie z języka angielskiego. Wiele podróżował po Europie Zachodniej.
Czytaj całość...
Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem
wtorek, 14 listopad 2017
Filia nr 28 zaprasza
image_001.jpgLubelszczyzna jesienią w obiektywie dziecka
poniedziałek, 13 listopad 2017
image_001.jpg 6 listopada w Filii nr 28 miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy "Lubelszczyzna jesienią w obiektywie dziecka". Organizatorami konkursu fotograficznego było Przedszkole nr 57 w Lublinie i nasza filia. Nadesłano 120 zdjęć z różnych przedszkoli z województwa lubelskiego. Przyznano dwa pierwsze miejsca: Ewelinie Krysie z Miejsko-Gminnego Przedszkola w Piaskach i Alanowi Sadurskiemu z Przedszkola nr 2 w Lublinie. Miejsce drugie zajęła Klaudia Szewczyk z Przedszkola nr 54 w Lublinie i Kornelia Wójcik z Przedszkola nr 87 w Lublinie. Miejsca trzecie zajęli Oliwia Szarga z Przedszkola nr 57 w Lublinie, Antoni Kubiński z Prywatnego Przedszkola "Biedroneczka" w Białej Podlaskiej i Alan Miącz z Przedszkola Niepublicznego "Kolorowe Kredki" w Nałęczowie.


Czytaj całość...
Niewinni czarodzieje jazzu
poniedziałek, 13 listopad 2017
image_001.jpgOd 2 listopada w Filii nr 37 można podziwiać wystawę fotografii Wojtka Korneta „Niewinni czarodzieje jazzu”. Fotografie pochodzą z kolekcji Galerii Pomost.
Czytaj całość...
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie...
poniedziałek, 13 listopad 2017
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg
Literacki Nobel 2017 - Kazuo Ishiguro
piątek, 10 listopad 2017
Filia nr 24 zaprasza
image_001.jpg


Promowanie osiągnięć osób niepełnosprawnych
piątek, 10 listopad 2017
image_001.jpgFundacja Szansa dla Niewidomych w ramach realizowanego projektu „Promowanie osiągnięć osób niepełnosprawnych” przedstawia wystawę osób, które aktywnie działają oraz osiągają sukcesy na różnych polach: zawodowym, społecznym, artystycznym. Uczestnicy projektu zostali  zaproszeni na sesję zdjęciową. Zdjęcia zostały wydrukowane wraz z informacjami na temat danej osoby w druku powiększonym oraz w alfabecie brajla.
Czytaj całość...
Porozmawiajmy o...
piątek, 10 listopad 2017
image_001.jpg8 listopada w Filii nr 11 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Porozmawiajmy o..." Tym razem historyk sztuki Tadeusz Mroczek przybliżył nam historię cmentarzy, nagrobków. Mówiliśmy o tym jak dawniej traktowano zmarłych a jak to dzieje się dziś, również o zwyczajach czczenia zmarłych w różnych kulturach. Spotkaniu towarzyszyła wystawa szkiców Krzysztofa Chmielewskiego "Ci..., którzy odeszli" - znane postaci ze świata artystów.
Jadwiga Skórska
Fot. Anna Pawlak

Czytaj całość...
Lublin - nasze miasto, nasza mała ojczyzna...
piątek, 10 listopad 2017
image_001.jpgZ okazji obchodów 700-lecia miasta mieliśmy okazję wysłuchać wielu prelekcji, pogadanek, ale to właśnie dzięki poezji możemy znaleźć nieuchwytny urok Lublina. Po lekturze zgromadzonej w wystawie "Siedem wierszy na siedemsetlecie Lublina" inaczej spojrzymy na wybrukowane ulice Starego Miasta, zaś piękne, stylowe kamienice przywołają w naszej pamięci odległe wydarzenia i legendy.
Czytaj całość...
Wystawa Teresy Kobylińskiej
piątek, 10 listopad 2017
image_001.jpgFilia nr 38 zaprasza do oglądania wystawy prac Pani Teresy Kobylińskiej - czytelniczki i sąsiadki Filii nr 38. Prace pani Teresy wykonane zostały haftem krzyżykowym i są zróżnicowane tematycznie. Oprawione w ramki kwiaty i pejzaże tworzą ciepły klimat naszej bibliotecznej przestrzeni.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 81 - 100 z 5307


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego