Aktualności
Mariusz Kargul  dziennikarz
poniedziałek, 20 listopad 2017
image_001.jpgW listopadowy wieczór zaprosiliśmy do Filii nr 21 wszystkich, którzy znali i pamiętają Mariusza, oraz tych, których interesują gatunki dziennikarstwa i chcieli posłuchać, jak realizował je „samozwańczy animator” z Krasnegostawu, publikujący swoje felietony, eseje, recenzje i reportaże w prasie lokalnej, ogólnopolskiej i zagranicznej. Czytaliśmy, wspominaliśmy przeglądając archiwalne nagrania i wydawnictwa.
Czytaj całość...
Spotkanie z Anną Brzezińską
poniedziałek, 20 listopad 2017
Filia nr 26 zaprasza
image_001.jpg


Warsztaty florystyczne
poniedziałek, 20 listopad 2017
image_001.jpg15 listopada w Filii 37 odbyły się niezwykłe warsztaty florystyczne. Zajęcia prowadził Paweł Kamiński z Kwiaciarni Hanulla. Pan Paweł wprowadził uczestniczki w tajniki wykonywania kompozycji z kwiatów. Panie poznały nie tylko zasady komponowania bukietów, ale także  ciekawostki dotyczące pielęgnacji kwiatów ciętych, dowiedziały się jak poznać, że kwiaty są świeże i jak sprawić, aby bukiety jak najdłużej pozostały piękne. Podczas kilkugodzinnych warsztatów każda z pań, pod okiem pana Pawła, samodzielnie wykonała dwa rodzaje bukietów.
Magdalena Rademacher
Czytaj całość...
Spotkanie autorskie z Gabrielą Kotas
poniedziałek, 20 listopad 2017
image_001.jpgMiejska Biblioteka Publiczna po raz kolejny gościła Panią Gabrielę Kotas. Tym razem, w Filii nr 13 uczestnikom Klubu Aktywnego Seniora poetka z Mysłowic zaprezentowała dwa tomiki poezji: "Pogodna dojrzałość" i "Uśmiech codzienności" oraz szydełkowe misie, które są Jej drugą pasją.
Pani Gabriela ma na swoim koncie także utwory dedykowane dzieciom. Ze względu na dużą liczbę tej właśnie grupy czytelniczej, spotkanie z dziećmi odbyło się w Przedszkolu nr 33 im. Kubusia Puchatka. Autorka opowiedziała dzieciom o swoich inspiracjach, o zwierzętach ze swojego
podwórka, przeczytała swoje wiersze oraz zaprosiła je do zilustrowania utworów do kolejnej książki.
Ewa Sendejewicz
Czytaj całość...
Wystawa o Leśmianie
poniedziałek, 20 listopad 2017
image_001.jpgDzięki uprzejmości Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie w listopadzie do Filii nr 19  zawitała wystawa "Pan Leśmian". Cieszy nas to, że czytelnicy Dziesiątej w Lublinie w  80. rocznicę śmierci wybitnego poety dwudziestolecia międzywojennego, przypadającą bieżącego miesiąca, mogą zadumać się nad życiem i twórczością  mistrza słowa poetyckiego, autora tak pełnych uroku wierszy jak chociażby "W malinowym chruśniaku", "Dusiołek", "W kalinowym lesie".
Jolanta Jurkowska
Czytaj całość...
Grupa teatralna Seniorów
piątek, 17 listopad 2017
image_001.jpgDziś w Filii 11 gościliśmy wyjątkową Grupę Teatralną działającą przy Centrum Usług Socjalnych. Było to już drugie przedstawienie w progach naszej biblioteki. Seniorzy zaprezentowali dzieciom z Przedszkola nr 13 oraz nr 54 w Lublinie znaną bajkę o Jasiu i Małgosi. I myli się ten, który uważa, że zna tę opowieść. Seniorzy pod kierunkiem p. Iwony Majczak udowodnili, że można ją opowiedzieć z "przymrużeniem oka". Dzieci w podziękowaniu przygotowały dla seniorów występ - piosenki i tańce.
Anna Pawlak
Czytaj całość...
Sztuka w walizce na Ponikwodzie
piątek, 17 listopad 2017
image_001.jpgPodczas spotkania w Filii nr 37 Kamila Czosnyk wraz z dziećmi przeprowadziła warsztaty oparte na wspólnie stworzonej bajce. Następnie uczestnicy warsztatów wraz z artystką zrealizowali własną tkaninę sensoryczną.

"Sztuka w walizce" to projekt mobilnej wystawy sztuki współczesnej, zamkniętej w walizce, rozszerzony o program zajęć twórczych dla dzieci. W programie rozmowy o sztuce współczesnej oraz warsztaty twórcze z artystami i edukatorami. W wystawie udział biorą: Yuliia Andriichuk, Kamila Czosnyk, Magda Franczak, Olha Skliarska. Projekt realizowany ze środków Miasta Lublin. Organizatorem projektu jest Fundacja Towot Squat.
Czytaj całość...
Historie cmentarzy
piątek, 17 listopad 2017
image_001.jpg15 listopada w Filii 11 MBP miało miejsce spotkanie seniorów z Panem Tadeuszem Mroczkiem, który w niesamowity sposób opowiadał o historii cmentarzy, nie tylko tych lubelskich, ale również z różnych zakątków świata. To spotkanie otwiera cały cykl wydarzeń, na które już dziś serdecznie zapraszamy.
Anna Pawlak
Czytaj całość...
Światowy Dzień Filozofii
piątek, 17 listopad 2017
image_001.jpgLapis philosophorum od wieków odzwierciedlał marzenia i pragnienia człowieka. Utożsamiany z alchemiczną formułą zamieniającą kamienie nieszlachetne w złoto, kryształem o cudownych właściwościach, zdolnym obdarzyć człowieka długowiecznością i mądrością. Przez niektórych był postrzegany jako sekretna formuła, zasada, zgodnie z którą zorganizowany jest świat. Kto posiada taką wiedzę, ma nieograniczoną władzę. Nie dziwi zatem, że poszukiwanie kamienia filozoficznego dla wielu stało się sensem życia.
Czytaj całość...
W świecie wyobraźni poetyckiej Bolesława Leśmiana
piątek, 17 listopad 2017
image_001.jpgZ okazji trwającego roku Bolesława Leśmiana w Filii nr 29 odbyły się zajęcia poświęcone twórczości poety. Uczestnikami byli uczniowie klas II i III z XIV Liceum Ogólnokształcącego. Po części teoretycznej odbyły się warsztaty, w trakcie których licealiści czytali wybrane wiersze Leśmiana, a także je interpretowali i wskazywali w nich charakterystyczne dla twórczości poety cechy i zjawiska.
Olga Dziemian
Czytaj całość...
Spotkanie z Wiesławą Karczewską-Grabias
piątek, 17 listopad 2017
image_001.jpgPromocja najnowszej książki Wiesławy Karczewskiej-Grabias „Przetrwać czas nieludzki... Opowieść o Zofii Kołeckiej Fugiel” odbyła się 15 listopada w Filii nr 21 w ramach współpracy z Lubelskim Towarzystwem Genealogicznym. Wiesława Karczewska-Grabias jest absolwentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, założycielką i prezesem Lubelskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego oraz dwóch ośrodków dziennego pobytu dla osób z chorobą Alzheimera. Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu wydały dotychczas trzy książki Autorki: „Wydobyte z niepamięci”, „Powroty do Sandomierza” i „Palec Opatrzności”.
Czytaj całość...
Spotkanie z Patrycją Maczyńską
piątek, 17 listopad 2017
Filia nr 36 zaprasza
image_001.jpg
Komputer bez Tajemnic - III edycja
czwartek, 16 listopad 2017
image_001.jpgOd października w Filii nr 38 trwa III edycja kursu komputerowego dla dorosłych i seniorów pod hasłem: „Komputer bez tajemnic”. Uczestnicy warsztatów w trakcie dotychczasowych spotkań dowiedzieli się w jaki sposób wykorzystać komputer i internet jako narzędzie do ćwiczenia pamięci, ale również rozrywki. Samodzielnie poszukiwali stron internetowych z łamigłówkami i grami logicznymi. Uczyli się również komunikacji za pomocą Skype wyszukując swoich bliskich i rozmawiając z nimi.
Czytaj całość...
Jesień w Bibliotece
czwartek, 16 listopad 2017
images.jpgAktualizacja: 22 listopada 2017 r.
Od 23 września mamy początek astronomicznej jesieni. Kiedy drzewa zmieniają kolory, a dni stają się krótsze nachodzi nas chwila nostalgii. Na nią najlepsze są jesienne dekoracje. W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowano zajęcia, na których dzieci i młodzież mogą wykonać wspaniałe dekoracje z materiałów, po które wystarczy tylko sięgnąć ręką. Nie pozwólmy zapomnieć o fascynującej porze roku, doceńmy piękne kolory i urok nastrojowej pogody.
Czytaj całość...
Historia konstrukcji zegara i pomiaru czasu
czwartek, 16 listopad 2017
image_001.jpgCzwarty wymiar, wielkość fizyczno - matematyczna, pojęcie, które trudno zdefiniować. Starożytni Grecy wierzyli, że ma strukturę koła, chrześcijanie wierzą, że biegnie po linii ciągłej. Dotyka każdego, niezależnie od jego woli i miejsca przebywania, ale jest pojęciem relatywnym. Jedynym stałym parametrem, którym można opisać to zagadnienie jest jego przemijalność. Czas, bo o nim mowa, oraz metody jego pomiaru były przedmiotem zajęć przeprowadzonych w Filii nr 21 dla uczniów szkół podstawowych. Prowadzący spotkanie, pan Grzegorz Sztal, regionalista, pasjonat, kolekcjoner, członek Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich, sekretarz lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, założyciel Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki Czasu”, udostępnił dzieciom kolekcję zgromadzonych przez siebie zegarów i urządzeń służących do pomiaru czasu.
Czytaj całość...
Biblioteczne wędrówki po świecie
środa, 15 listopad 2017
image_001.jpg14 listopada w Filii nr 25 odbyło się kolejne spotkanie z Panem Henrykiem Maciszewskim w ramach cyklu „Biblioteczne wędrówki po świecie”. Pan Henryk zaprezentował nam swoją relację z podróży na Krym, która odbyła się w 2012 r.
Republika Krymu ze stolicą w Symferopolu znajduje się pomiędzy Morzem Czarnym oraz Morzem Azowskim. Dwie trzecie powierzchni kraju stanowią stepy, resztę – gównie strome góry, których szczyty sięgają nawet ponad 1500 m. n. p.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 61 - 80 z 5307


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego