Aktualności
Mikołajki w filiach
poniedziałek, 17 grudzień 2018
image_001.jpgAktualizacja 17 grudnia 2018
Mikołajki to wyjątkowy, szczególnie lubiany przez dzieci dzień, który kojarzy się przede wszystkim z prezentami. Jednak zanim św. Mikołaj nas odwiedzi, dobrze byłoby dowiedzieć się jak poprawnie napisać do Niego list, skąd wzięła się tradycja i jaka jest jej historia.
W oczekiwaniu na to święto na zajęciach w bibliotece można też przygotować ozdoby choinkowe, wykonać figurki Mikołaja, elfa czy reniferów.
Czytaj całość...
Kto ty jesteś
piątek, 14 grudzień 2018
image_001.jpg
Wystawa "Kto ty jesteś?" prezentowana przez Filię nr 23 (Uniwersytecki Szpital Dziecięcy) to wizualny komunikat zawarty w plakatach opracowanych graficznie przez Edgara Bąka z hasłami autorstwa Joanny Olech. Dzięki prostej ikonografii i przyjaznym, bezpośrednim tekstom pozwala w łatwy sposób wytłumaczyć dzieciom pojęcie patriotyzmu, poznać etymologię tego słowa i nauczyć dobrych nawyków.
Czytaj całość...
Kto ty jesteś? Polak mały
piątek, 14 grudzień 2018
image_001.jpgAktualizacja 14 grudnia 2018

5 grudnia odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego zorganizowanego przez Filię nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej i Przedszkole nr 32. Jako temat dla prac konkursowych posłużył wiersz Władysława Bełzy "Kto ty jesteś? Polak mały". Wręczenie nagród swoim występem uświetniła grupa II z przedszkola nr 32 prezentując program artystyczny związany tematycznie z tytułem konkursu. Prace konkursowe podzielone na dwie kategorie wiekowe 3-4 latki i 5-6 latki, oceniało jury w składzie: Anna Pawłowska, Małgorzata Chodorowska, Edyta Łukasik, Małgorzata Pachla.
Czytaj całość...
Gaudium w służbie Papieskiego Słowa
piątek, 14 grudzień 2018
image_001.jpg
Filia nr 28 zaprasza do obejrzenia wystawy przygotowanej przez wydawnictwo Gaudium pt. "Gaudium w służbie Papieskiego Słowa w 40. rocznicę wyboru Ojca Świętego św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową". Na wystawie można obejrzeć m.in. wiersze Karola Wojtyły i publikacje nauczania papieskiego wydane przez Gaudium, zdjęcia pracowników wydawnictwa ze spotkań z Ojcem Świętym oraz lubelski szlak Karola Wojtyły.
Czytaj całość...
Wspólne kolędowanie
piątek, 14 grudzień 2018

image_002.jpg

Stroiki świąteczne
piątek, 14 grudzień 2018

image_001.jpg

Nasze polskie wigilie
piątek, 14 grudzień 2018
image_001.jpg
To było wyjątkowe, bo świąteczne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom.
Choinka, stół przykryty białym obrusem, blask palących się świec, opłatek, Pismo Święte otwarte na Ewangelii św. Łukasza, a za oknem najlepiej, jak wszystko jest przykryte białym puchem. Tego Wieczoru otwarci jesteśmy na cudowność świątecznych chwil, zdolnych  przeobrazić życie każdego z nas. 
W trakcie spotkania wspólnie powspominałyśmy jedyny w roku taki klimat. Każda z nas miała  okazję do podzielenia się swą historią ze świątecznym przesłaniem pełnym optymizmu i dobroci. Te chwile umilała mam poezja ze świątecznym klimatem, pełnym tajemnicy narodzin Bożej Dzieciny w ubogiej stajence, gwiazd i aniołów - osobiście przeczytana lub wyrecytowana z pamięci przez panie: Irenę Ciesielską-Piech oraz Jadwigę Małkowską. Spotkanie zwieńczyły opłatkowe życzenia oraz wydobyte z mikołajkowego buta słodkości.
tekst: Jolanta Jurkowska
foto: Elżbieta Kierepko

Czytaj całość...
Warsztaty bożonarodzeniowe
piątek, 14 grudzień 2018
image_001.jpg
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia w Filii nr 37 odbyły się warsztaty świąteczne, w których udział wzięły czytelniczki oraz panie z Klubu Seniora działającego przy ul. Owocowej 6 w Lublinie. Uczestniczki wykonały bożonarodzeniowe kartki oraz ozdobne gwiazdki z papieru.
Czytaj całość...
Wspólne ubieranie choinki na LSM
piątek, 14 grudzień 2018
image_001.jpg
Już po raz siódmy tradycji stało się zadość! 13 grudnia 2018 r. mieszkańcy osiedla im. Adama Mickiewicza LSM spotkali się przy fontannie na wspólnym ubieraniu choinki. Imprezę zorganizował jak co roku m.in. MOPR Filia nr 3, SKOK Chmielewskiego oraz Filia nr 13 MBP. Ksiądz z Parafii św. Józefa przywitał uczestników Słowem Bożym i złożeniem życzeń. Podczas ubierania choinki występowały dzieci z okolicznych przedszkoli nr 33, 36 i 47 oraz uczniowie SP nr 22 wykonując wraz z licznie zgromadzonymi mieszkańcami osiedla kolędy i pastorałki. Św. Mikołaj nie zawiódł dzieci i przyniósł im podarunki, a wszystkim zimową scenerię. Dzięki administracji osiedla LSM drzewko rozbłysło świątecznym blaskiem już na początku grudnia a dzisiejsze radosne ubieranie choinki uświadomiło wszystkim że święta tuż, tuż...
Adam Sokół, Ewa Sendejewicz
Czytaj całość...
Chłopcy malowani
wtorek, 11 grudzień 2018
image_001.jpg
Od 14 do 21 grudnia w Filii nr 38 MBP można oglądać wystawę „Chłopcy malowani”, prezentującą m.in. utwory poetyckie żołnierzy Legionów Polskich oraz fragmenty słowa wstępnego Izy Moszczeńskiej ze zbioru „Dla Ciebie Polsko” wydanego w 1915 roku. Zapraszamy!
Czytaj całość...
Pasjonujący Tydzień
wtorek, 11 grudzień 2018
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpg


Historia jest OK! - cykl spotkań z historią dla dzieci w Filii nr 36
wtorek, 11 grudzień 2018
image_001.jpgW ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w 2018 roku w Filii 36 realizowaliśmy cykl zajęć "Historia jest OK!"
Cykl składał się z 9 lekcji. Spotkania odbywały się raz w miesiącu, każdorazowo brały w nich udział trzy grupy dzieci pięcioletnich i sześcioletnich z Przedszkola nr 84. Celem spotkań było przybliżenie przedszkolakom historii Polski, zaczynając od początków państwa polskiego, aż do odzyskania niepodległości.
Czytaj całość...
Idą święta
poniedziałek, 10 grudzień 2018
image_001.jpgZ okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia Filia nr 23 zorganizowała warsztaty plastyczne dla dzieci przebywających na leczeniu w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Uczestnikom spotkania dużo radości sprawiło wykonanie aniołów z papieru, które służą teraz jako świąteczna dekoracja Biblioteki. Całości bożonarodzeniowej atmosfery dopełnia wystawa prezentująca świąteczne kartki pocztowe z całego świata.
Czytaj całość...
Herbert - szkic do portretu
poniedziałek, 10 grudzień 2018
Filia nr 34 zaprasza
image_001.jpg


Warsztaty świąteczne dla seniorów
poniedziałek, 10 grudzień 2018
image_001.jpgW Filii nr 34 zgodnie z tradycją odbył się świąteczny warsztat rękodzieła dla seniorów. Dużą radość uczestnikom spotkania sprawiło wykonanie barwnych witraży przedstawiających anioły. Nie mogło zabraknąć także wspólnego tworzenia gwiazd Froebla, które cieszą się nieustannym zainteresowaniem od wielu lat. Święta Bożego Narodzenia są czasem obdarowywania się upominkami, w związku z tym Filia nr 34 przygotowała dla każdego uczestnika warsztatu gipsowego anioła.
Czytaj całość...
Historia ulicy Peowiaków
poniedziałek, 10 grudzień 2018
image_001.jpgLublin posiada wiele urokliwych i ciekawych zakątków. Jednym z takich miejsc jest ulica Peowiaków. Ma ona bogatą i długą historię, sięgającą XVII wieku. Na przestrzeni lat zmieniała się jej nazwa oraz mieszczące się przy niej lokale. Kwitło tu życie kulturalne, religijne, sportowe i towarzyskie. Wszelkie smaczki i ciekawostki z dawnych lat przybliżyła Marta Piasecka, która 7 grudnia oprowadzała po wystawie seniorów z dzielnicy Felin. Spotkanie było interesujące, padło na nim wiele zaskakujących informacji, obudziło też wspomnienia.

Czytaj całość...
Wystawa replik broni palnej z okresu I i II wojny światowej
poniedziałek, 10 grudzień 2018
image_001.jpg
Zapraszamy do oglądania wystawy replik broni palnej z okresu I i II wojny światowej. Autorem replik jest pan Grzegorz Romanowski, pasjonat historii i broni. Pistolety, karabiny i bagnety zostały wykonane z ogólnie dostępnych materiałów w oparciu o autentyczne plany.
Wystawa będzie prezentowana w Filii 36 do 21 grudnia 2018.
Aranżacja wystawy: Anna Pawlak
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
Kolorowe harmonie w bibliotece
piątek, 07 grudzień 2018
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpg


<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 61 - 80 z 6273

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego