Aktualności
Dla Niepodległej - Generał Karol Ziemski
piątek, 19 styczeń 2018
image_001.jpg18 stycznia w Filii nr 21, dzięki porozumieniu z pracownikami Muzeum Historii Miasta Lublina, odbyło się spotkanie związane z ubiegłoroczną wystawą "Uczniowie Szkoły Staszica w walce o niepodległość". Wykład przygotował pasjonat wojskowości pan Grzegorz Sztal, założyciel Prywatnego Muzeum Historycznego "Znaki Czasu". Mieliśmy okazję poznać bogaty życiorys jednego z wychowanków Szkoły Staszica, pochodzącego z Nasutowa na Lubelszczyźnie, oficera Wojska Polskiego, legionisty i powstańca warszawskiego oraz obejrzeć zdjęcia najważniejszych wydarzeń z wojskowej drogi Karola Ziemskiego.
Czytaj całość...
Inny wymiar podróży - Nepal
piątek, 19 styczeń 2018
image_001.jpgByła już Syberia i Kirgistan, tym razem przyszedł czas na Nepal. Tomek Tułak, jak nikt, potrafi przyciągnąć tłumy. Podczas kolejnego spotkania z cyklu Inny wymiar podróży, które odbyło się 18 stycznia w Filii nr 2, przenieśliśmy się w magiczne regiony Himalajów. Tomasz Tułak, religioznawca i leśnik z wykształcenia, to przede wszystkim podróżnik, fotograf i niezwykły narrator opowieści z odbytych przez siebie niezliczonych podróży. Zdjęcia z Katmandu, Patany, Bhaktapuru czy Parku Narodowego Chitwan były okazją dla zgromadzonych słuchaczy, by zasmakować kultury, sztuki i historii Nepalu.
Katarzyna Poleszak
Czytaj całość...
Noc otula Stare Miasto
piątek, 19 styczeń 2018
image_001.jpgFilia nr 3 MBP prezentuje wystawę fotograficzną "Noc otula Stare Miasto".  Pokazane zdjęcia to plon sesji fotograficznej podopiecznych Pracowni Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej przy Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie, pod auspicjami pani Anny Asyngier-Kozieł.
Zdjęcia pokazują urokliwe uliczki i zaułki Starego Miasta w Lublinie rozświetlone ulicznymi latarniami.
Serdecznie dziękujemy pani Annie  Asyngier-Kozieł za możliwość obcowania z tak piękną sztuką, jaką jest fotografia artystyczna.
Małgorzata Bejm
Czytaj całość...
Wystawa "Historia ulicy Peowiaków" w lubelskim Ratuszu
piątek, 19 styczeń 2018
image_001.jpgWystawa "Historia ulicy Peowiaków" została zorganizowana z okazji 700-lecia Miasta Lublina. Dotyczy najbliższej okolicy głównej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie - ulicy Peowiaków. Obok fragmentów wspomnień osób związanych z ulicą oraz ogłoszeń pochodzących z dawnej prasy na wystawie można zobaczyć fotografie, które stanowią główny szkielet opowieści o ulicy i są bez wątpienia jej najważniejszym elementem.
Czytaj całość...
Tajemnice Jednego Dzieła
czwartek, 18 styczeń 2018
image_001.jpg17 stycznia w Filii nr 2 odbyło się kolejne z comiesięcznych spotkań klubu dyskusyjnego „Tajemnice Jednego Dzieła”. Tym razem tematem dyskusji była jedna z najciekawszych i najbardziej intrygujących lektur, książka - klasyk - „Portret Doriana Graya”.
Czytaj całość...
Mapa marzeń
środa, 17 styczeń 2018
image_001.jpg"Mapa marzeń" zwana również "mapą skarbów" to niezwykle skuteczna metoda, która pomaga spełnić marzenia. To nic innego jak umowa z losem narysowana kolażem, wyklejonym wycinkami z kolorowych gazet. Dziś jeszcze raz w Filii 11 MBP robiliśmy taką mapę pod kierunkiem Aliny Gumieniak, której bardzo dziękujemy za spotkanie.
Czytaj całość...
Zagrajmy Dzieciątku
środa, 17 styczeń 2018

image_001.jpg

2018 Rokiem Zbigniewa Herberta
środa, 17 styczeń 2018
image_001.jpg27 października 2017 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. W uchwale przypomniano, że 28 lipca 2018 r. minie 20 lat od śmierci Zbigniewa Herberta - "jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu ogromnych zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd".
 W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno odróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu.
Czytaj całość...
2018 Rokiem Ireny Sendlerowej
środa, 17 styczeń 2018
image_002.jpgIrena Sendlerowa (1910 - 2008)
Podczas II wojny światowej współtworzyła sieć ludzi i organizacji, która podjęła próbę uratowania ok. 2500 żydowskich dzieci. W 1943 roku została aresztowana przez Gestapo, jednak "Żegocie" udało się ją uwolnić. W czasie powstania warszawskiego była sanitariuszką w jednym z powstańczych punktów sanitarnych na Mokotowie. W latach 2007 i 2008 została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Jest najbardziej znaną polską Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. 
Marta Piasecka
100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości
środa, 17 styczeń 2018
image_003.jpg"11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata."
Uchwała Sejmu ustanawiająca 2018 rok Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

W dokumencie podkreślono, że to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby.
"Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin."

Marta Piasecka

Czytaj całość...
"I Einstein był kobietą..." - Kobiety antyku
wtorek, 16 styczeń 2018
image_001.jpgWystawa "Kobiety antyku" otwiera cykl "I Einstein był kobietą...", poświęcony wielkim kobietom na przestrzeni dziejów.
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę przyznania kobietom praw wyborczych, warto zatem przyjrzeć się najwybitniejszym przedstawicielkom płci pięknej – cykl wystaw prezentuje wyłącznie, królowe, pisarki i poetki, kobiety-naukowców, aktorki, śpiewaczki, z których każda wniosła nowe wartości w historię, naukę i kulturę.
Wystawa potrwa do końca stycznia.
Zapraszamy.
Olga Wójtowicz
Czytaj całość...
Kolędowanie z Herodem
wtorek, 16 styczeń 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpgGawędy o sztuce w Filii 11 MBP
poniedziałek, 15 styczeń 2018
image_001.jpgDziś, już po raz kolejny, odbył się wykład z cyklu "Gawędy o sztuce". Spotkanie nawiązywało jeszcze do Świąt Bożego Narodzenia. Pan Tadeusz Mroczek opowiadał o pasterce i o szopce bożonarodzeniowej. Potem skupiliśmy się na obrazach Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus pokazanej m. in. przez Tytusa Czyżewskiego, Leonarda da Vinci czy Petrusa Christusa.
Czytaj całość...
Laurka dla Babci i Dziadka
poniedziałek, 15 styczeń 2018

image_001.jpg
Przyroda w poezji
poniedziałek, 15 styczeń 2018

image_003.jpg

Bajkowe poranki
poniedziałek, 15 styczeń 2018

image_001.jpg

Generał Karol Ziemski
poniedziałek, 15 styczeń 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg


Czerwony Kapturek - odsłona druga
poniedziałek, 15 styczeń 2018

image_002.jpg

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 61 - 80 z 5477


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego