Aktualności
VI LUBELSKA NOC BIBLIOTEK
poniedziałek, 16 kwiecień 2018
image_001.jpgMiejska Biblioteka Publiczna to ważna instytucja kultury, która służy mieszkańcom Lublina i okolic. Sieć MBP tworzy 39 filii usytuowanych niemal we wszystkich dzielnicach miasta. Biblioteka zapewnia czytelnikom nieodpłatny dostęp do książek, prasy, audiobooków, muzyki i filmów oraz komputerów z dostępem do Internetu.
Biblioteki stają się multimedialnymi punktami dostępu do kultury, przestrzenią, która łączy w sobie miłą atmosferę, poczucie bycia u siebie, z tym, co najciekawsze w miejscach publicznych – możliwością poznawania nowych osób, bycia razem z innymi ludźmi. To także miejsca spotkań, komunikacji społecznej, dostępu do żywej wiedzy, informacji, kultury i edukacji – to miejsce dla każdego. Dlatego warto podczas Nocy Bibliotek zajrzeć do filii MBP w Lublinie, które przygotowały oryginalną i atrakcyjną ofertę kulturalną.

PROGRAM VI LUBELSKIEJ NOCY BIBLIOTEK - 11 maja 2018 r.


Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, tel. 81 466-62-02
godz. 19:00 - koncert "Sztuka adaptacji". 
Koncert poświęcony będzie adaptacji słowa w muzyce. Uczestnicy koncertu będą mogli posłuchać gatunków takich jak jazz, blues, muzyki lat 20. i 30.Wykonawcy: Karolina Hordyjewicz - akompaniament, słowo o muzyce, Anika Chlebik - wokal, Katarzyna Samborska - wokal.


Filia nr 6, ul. Poniatowskiego  4, tel. 81 533-07-13
godz. 18.00 - „W stronę światła”  - inscenizacja słowno-muzyczna przygotowana przez pana Ireneusza Kaczmarczyka.


Filia nr 7, ul. Kunickiego  35, tel. 081 472-53-93
godz. 18.00
- spotkanie „Patroni ulic naszej dzielnicy – Władysław Kunicki” z Haliną Danczowską i towarzysząca mu wystawa okolicznościowa.
- „A to Polska właśnie” – malowanie na płótnie dla dzieci

Czytaj całość...
Na poleskim szlaku
poniedziałek, 16 kwiecień 2018
image_001.jpg13 kwietnia Filia nr 17 zgromadziła mieszkańców Lublina, którzy z uwagą obejrzeli prezentację multimedialną pana Jerzego Frąka. Podziwialiśmy sanktuaria, zespoły pałacowo-zamkowe oraz letniskowe wsie: Pratulin, Kostomłoty, Kodeń, Leśna Podlaska i Janów Podlaski.
Pan Jerzy relacjonował, iż region ten, to nieujarzmiona dzika przyroda, torfowiska, bogata fauna i flora, posiadający walory krajobrazowe niedoceniane przez turystów, a opiewane już dawno w nostalgicznej pieśni „Polesia czar”.
Czytaj całość...
Dwie wystawy w Filii nr 29
poniedziałek, 16 kwiecień 2018
image_001.jpg12 kwietnia 2018 r. Filia 29 MBP gościła uczniów klasy 5 ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie. Goście zwiedzili wystawę "Książki i rewolucyjny wynalazek Gutenberga" oraz "Nicea w fotografii Aliny Lewickiej - Strzok". Z uwagą i zaangażowaniem wysłuchali historii książki, pisma i druku. Z ciekawością dotykały glinianych skorupek i introligatorskich opraw książek. Największe i najpiękniejsze biblioteki świata dzieci porównały do biblioteki w Hogwarcie, gdzie uczył się Harry Potter. Następnie dały się porwać na spacer po Nicei, gdzie oprócz zachwytów nad urokliwym starym miastem, zajrzały do kawiarni i poznały nazwy lokalnych dań, które wywołały wybuchy śmiechu.
Agnieszka Brzozowska
Czytaj całość...
Przy kawie o książce
poniedziałek, 16 kwiecień 2018
image_001.jpgNagrane w 1992 roku relacje z poszukiwania wszelkich wiadomości o losach rodziny Grynbergów posłużyły Pawłowi Łozińskiemu do stworzenia film dokumentalnego „Miejsce urodzenia”. Książka Henryka Grynberga „Dziedzictwo”, wydana rok później, stanowi zapis tychże rozmów z mieszkańcami mazowieckich wsi i miasteczek, którzy pamiętają jego ojca Abrama i całą rodzinę jeszcze sprzed wojny.
Czytaj całość...
Neorenesans w architekturze Lublina
piątek, 13 kwiecień 2018
image_001.jpg4 kwietnia, w Filii nr 2, odbył się kolejny wykład z cyklu Botticellowskie Rozpryski, noszący tytuł "Neorenesans w architekturze Lublina". Tym razem swój wykład wygłosił profesor Jerzy Żywicki, związany z Wydziałem Artystycznym UMCS, Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych oraz Instytutem Historii Sztuki KUL.
Czytaj całość...
Spotkanie z Agnieszką Hałas
piątek, 13 kwiecień 2018
Filia nr 32 (BIBLIO) zaprasza
image_001.jpg


Wystawa obrazów Jadwigi Marcinek
czwartek, 12 kwiecień 2018
image_001.jpgDo końca kwietnia w naszej małej galerii można oglądać wiosenne obrazy pani Jadwigi Marcinek. Filia nr 11 MBP zaprasza.Czytaj całość...
Klub Seniora "Felin"
czwartek, 12 kwiecień 2018
image_001.jpgTemat kolejnego spotkania Klubu Seniora "Felin" to "Pamięć a koncentracja". Prowadzenie : Pani Anna Józkowicz, psycholog z Centrum Usług Socjalnych w Lublinie.
Czytaj całość...
Wystawa SŁOWA PAPIER KOLOR
czwartek, 12 kwiecień 2018
Filia nr 31 zaprasza
image_001.jpg


SŁOWA PAPIER KOLOR
czwartek, 12 kwiecień 2018
Filia nr 31 zaprasza
image_001.jpg


Malarskie Impresje
czwartek, 12 kwiecień 2018
Filia nr 34 zaprasza
image_001.jpg


Czytaj całość...
Kazimierz dwóch księżyców
czwartek, 12 kwiecień 2018
image_1.jpgAktualizacja 12 kwietnia 2018

Ciekawą ofertę dla Seniorów przygotowała pani Monika Januszek Surdacka, kierownik Domu Kuncewiczów - Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Lublinie.
Dla Klubów Seniora, uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku lub Klubów Czytelniczych pani Monika przygotowała cykl prelekcji pod tytułem Kazimierz dwóch księżyców. Wirtualna wędrówka po Kazimierzu Dolnym śladami Marii i Jerzego Kuncewiczów.
W ramach spotkań dowiemy się o: idei szlaku, ciekawostkach związanych z jego przygotowaniem oraz niektórych punktach na trasie wędrówki. Opowieści będzie towarzyszyć film przygotowany z archiwalnych zdjęć i wypowiedzi Marii i Jerzego Kuncewiczów. Dodatkową atrakcją będzie pokaz starych zdjęć  Kazimierza Dolnego. Fotografie m.in. Edwarda Hartwiga i Stanisława Magierskiego pochodzą ze zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Czytaj całość...
Jaką twarz ma Twoja wiosna?
środa, 11 kwiecień 2018
image_001.jpg10 kwietnia w Filii nr 11 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu warsztaty plastyczne dla dorosłych. Tym razem tworzyłyśmy kolorowe maski, które odzwierciedlały stan naszej duszy na wiosnę. Pomysł i prowadzenie Alina Gumieniak. Następne spotkanie w maju.
Czytaj całość...
Czarne Inspiracje Plus z Adamem Robińskim
środa, 11 kwiecień 2018
image_001.jpg10 kwietnia w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Czarne Inspiracje Plus. Naszym gościem był Adam Robiński, dziennikarz, który debiutował w "Życiu Warszawy", a na stałe współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym", "Rzeczpospolitą" i "National Geographic Polska". Jest finalistą Nagrody im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy w 2014 roku. "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg" to jego debiut literacki, który nominowany został do nagrody podróżniczej "Traveller" w kategorii Podróżnicza Książka Roku.
Czytaj całość...
Latyfundia Lubomirskich w XVII i XVIII wieku
środa, 11 kwiecień 2018
image_001.jpgMagnateria charakteryzowała się posiadaniem bogatych starostw oraz pełnieniem określonych funkcji przez szlachtę. Lubomirscy zasiadali w Senacie Rzeczypospolitej. Posiadali zamki, pałace, dobra ziemskie i wpływy z tytułu pełnionych stanowisk. Cieszyli się uznaniem królów. Budowali rezydencje i gromadzili kolekcje sztuki. Przywiązywali ogromną wagę do edukacji młodego pokolenia, także w zagranicznych kolegiach jezuitów i pijarów, po czym  dbali o odpowiednie urzędy dla wykształconych następców. Posiadając tak bogate i rozległe dobra Lubomirscy partycypowali w tworzeniu dóbr ogólnopaństwowych. Byli skoligaceni z innymi magnackimi rodami. Rozwijali talenty handlowe, wojskowe, artystyczne.
Czytaj całość...
ZWYKŁE - NIEZWYKŁE
wtorek, 10 kwiecień 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpgPrezentacja nowości
wtorek, 10 kwiecień 2018
image_001.jpgCzytanie to nie tylko wysiłek, szkoła uczuć, rozwijanie wyobraźni, a  nawet osobowości, ale przede wszystkim ogromna przyjemność… (S. Machotin)

Obchodzony niedawno Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to świetna okazja by odwiedzić bibliotekę i mieć przyjemność na trochę inne niż zazwyczaj obcowanie z książką. To także święto dla miłośników książek, ponieważ wśród książek dla dzieci można odnaleźć prawdziwe perełki.
Czytaj całość...
Specerkiem po Jerozolimie
wtorek, 10 kwiecień 2018
image_001.jpg6 kwietnia Filia nr 17 gościła podróżnika pana Tomasza Biedrzyckiego. Tym razem pan Tomasz zaprosił nas do wspólnej wędrówki po Jerozolimie, do miejsc, gdzie turysta spieszący się z  zorganizowaną grupą nie zauważy i nie zawsze dotrze. Dzięki prezentacji multimedialnej odwiedziliśmy najświętsze miejsca trzech wiodących religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 61 - 80 z 5736


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego