Aktualności
Kobieta w literaturze
czwartek, 05 listopad 2009
READCOM 28 października 2009r. w Filii nr 24 MBP odbyło się spotkanie Czytelniczego Klubu READCOM, które zakończyło cykl poświęcony wizerunkowi kobiet w literaturze.
Rozmowa miała charakter osobistych refleksji. Uczestnicy oceniali wybrane bohaterki książek. Pod uwagę brano przede wszystkim literaturę polską. Klubowicze doszli do wniosku, że bardzo często poszukujemy w ulubionych postaciach podobieństwa do nas samych. Lubimy bohaterki wesołe, konsekwentne w działaniu, nietuzinkowe i odważne. W dyskusji nawiązano również do fragmentów filmów obejrzanych na poprzednim spotkaniu. Porównywano kreacje filmowe i literackie poszczególnych bohaterek.
Podsumowaniem spotkania było porównanie sytuacji kobiety w minionych epokach i w czasach współczesnych.
Temat następnego spotkania, które odbędzie się 18 listopada to "Ważne wydarzenia historyczne w powieściach". Zapraszamy serdecznie!
Maria Błach
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na miesiąc listopad 2009
czwartek, 05 listopad 2009
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w listopadzie 2009:

Miejska Biblioteka Publiczna,  ul. J. Hempla 5

Wystawa  do 16 listopada - Książki Artystów Polski Wschodniej i Polonii zgłoszone do KOLEKCJI POLSKIEJ KSIĄŻKI  ARTYSTYCZNEJ z przełomu XX i XXI wieku.

Trybunał Koronny, Rynek 1 
 
4 listopada 2009, godz. 9.00 – II etap Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Józefa Łobodowskiego

Kawiarnia Artystyczna „Hades”, ul Peowiaków 12
24 listopada 2009, godz. 13.00 – Koncert Laureatów – Finał Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Józefa Łobodowskiego. W programie spektakl Teatru Panopticum „Unia Lubelska” - oczyma poetów postrzegana – obraz sceniczny.

Czytaj całość...
Podsumowanie II etapu Mieskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Józefa Łobodowskiego
czwartek, 05 listopad 2009


Protokół
z posiedzenia Jury II etapu Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
Poezji i Prozy Józefa Łobodowskiego
z dnia 4 listopada 2009 r.

Jury w składzie :  Dorota  Iwanicka, Jarosław Zoń, Przemysław Buksiński, po wysłuchaniu 40 recytatorów i recytatorek postanowiło zakwalifikować do II etapu – Koncertu Laureatów następujących uczestników
w kategorii szkół gimnazjalnych:
1.Christiana Grobelskiego – Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Konarskiego
2.Emilię Kmieć – Gimnazjum nr 5 im. Króla Władysława Łokietka
3.Klaudię Wasil -  Gimnazjum nr 6 im. Orląt Lwowskich
4.Kamilę Janik  -   Gimnazjum nr  10 im. ks. Jana Twardowskiego
5.Maję Furmagę -  Gimnazjum nr  10 im. ks. Jana Twardowskiego
6.Grzegorza Piaseckiego -  Gimnazjum nr  10 im. ks. Jana Twardowskiego

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
1.Aleksandrę Jarzmik – II  LO  im. Hetmana Jana Zamoyskiego
2.Kamila Jaworowskiego -  III LO im. Unii Lubelskiej
3.Karolinę Dudek – IX LO im. Mikołaja Kopernika
4.Marię Wesołowską – IX LO im. Mikołaja Kopernika
5.Noemi  Miduch -  IX LO im. Mikołaja Kopernika
6.Kesję Wieczorek -  Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego
7.Kingę Pietruszkę - Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego
8.Weronikę Puszyk – Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”
9.Zofię Dłubacz - Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”.

Jury pragnie zaznaczyć, że z niejednokrotnie trudnym repertuarem tegorocznego Konkursu  młodzież poradziła sobie znakomicie. Podkreśla znaczenie ogromnej pracy instruktorów i pełne zaangażowanie  uczniów w analizę  i interpretację twórczości Józefa Łobodowskiego.Dorota Iwanicka
Jarosław Zoń
Przemysław Buksiński
Czytaj całość...
Wystawa i prelekcja dla czytelników niesłyszących
poniedziałek, 02 listopad 2009
F6 Unia - Zdjęcie 001Z okazji 440 rocznicy podpisania  w Lublinie unii realnej  między Polską a Litwą, Filia nr 6 przygotowała dla czytelników niesłyszących  wystawę i prelekcję zatytułowaną "aby był jeden pan, jedne urzędy, jeden sejm...''.
Uczestnicy spotkania zapoznali się z uwarunkowaniami historycznymi zawarcia unii, czym była w istocie, jakie miała znaczenie dla historii naszych narodów.
Dwuczęściowa wystawa uzupełniła te informacje o kontekst lubelski.
Wiesława Szymczak
Czytaj całość...
Wystawa fotografii z Warsztatów Artystycznych
piątek, 30 październik 2009
Filia 20 wystawa - Zdjęcie 001Od 27.10 do 30.11.2009 w Filii nr 20 można obejrzeć wystawę zdjęć Szczepana Kasiury, które stanowią artystyczny zapis Warsztatów Artystycznych 2009. Warsztaty miały miejsce w Krężnicy Jarej we wrześniu 2009. W tych dniach  odbył się integracyjny plener wikliniarsko-ceramiczny.
Zadaniem ceramików było jak najwierniejsze odtworzenie darów natury: owoców i warzyw; z wikliny natomiast powstały formy ogrodowe wkomponowane w przestrzeń otaczającą budynki Fundacji.
Elżbieta Janusz
Czytaj całość...
Łuck - przystań nad Styrem
piątek, 30 październik 2009
Stolica i jedno z najstarszych miast Wołynia. Pierwsza wzmianka o mieście pojawiła się w latopisie halicko-wołyńskim, datowanym na rok 1085.
Lokalizacja Łucka na terenie UkrainyHerb Łucka
Czytaj całość...
Tilburg miastem nowoczesności
piątek, 30 październik 2009

Tilburg jest drugim co do wielkości miastem holenderskiej prowincji Brabancja i przykładem nowoczesnego, dobrze prosperującego miasta holenderskiego.

Lokalizacja Tilburga na terenie HolandiiHerb miasta Tilburg
Czytaj całość...
Nykobing - im lepsze widoki tym bliżej jesteśmy
piątek, 30 październik 2009
Nykobing Falster jest położone po obu stronach Goldburg-sund w obszarze cieśnin duńskich. Miasto powstało w połowie XIII wieku, kiedy to w Europie pojawiło się zapotrzebowanie na porty, przyjmujące średniowieczne statki.
Nykobing FalsterHerb Nykobing Falster
Czytaj całość...
Rishon LeZion - Pierwsi w Syjonie
piątek, 30 październik 2009
Herb miasta Rishon LeZion"Pierwszy w Syjonie” to polska nazwa Rishon Le Zion - izraelskiego miasta partnerskiego Koziego Grodu. W swoim herbie ma podobnie jak Lublin winną latorośl i - zamiast koziołka - studnię. Dlaczego słyną z „pierworództwa”? Tradycja bycia pierwszym rozpoczyna się już w 1882 roku, kiedy pionierzy osiedlili się w Rishon Le Zion i powstała osada, następnie w 1883 r. wykopano życiodajną studnię - dziś zabytek i symbol miasta, w 1888 r. założono pierwszą szkołę z językiem wykładowym hebrajskim.
Czytaj całość...
Cesarz reportażu
piątek, 30 październik 2009
READCOM
28 października 2009 r.w zaprzyjaźnionym z nami Gimnazjum nr 1 odbyło się spotkanie poświęcone życiu i twórczości wybitnego polskiego  reportażysty, publicysty oraz pisarza - "cesarza reportażu" - Ryszarda Kapuścińskiego.
Podczas ostatniego spotkania o tej wybitnej Postaci, skierowanego w maju do młodzieży gimnazjalnej, padła myśl wspólnego organizowania spotkań w ramach Klubu Czytelniczego  Readcom.
Właśnie to ostatnie październikowe - można traktować jako inauguracyjne spotkanie kierowane tym razem do bibliotekarzy szkolnych, podczas których zamierzam  przedstawiać ciekawych twórców pióra, przybliżać ich twórczość oraz wzniecać późniejsze dyskusje o przeczytanych książkach. Spotkania takie odbywać się będą kwartalnie w Gimnazjum nr 1 dla  tej właśnie grupy zawodowej.
Czytaj całość...
Viseu - Gdzie ziemia się kończy a zaczyna morze
piątek, 30 październik 2009
Miasto w centralnej Portugalii, stolica regionu Beira Alta. Jego początki datują się na czasy przedromańskie. Za czasów rzymskich, w II stuleciu p.n.e. prymitywna osada znacznie się rozwinęła. Miasto przechodziło cykle rozkwitu i upadku - po najeździe Maurów.
Lokalizacja miasta Viseu na terenie PortugaliiHerb miasta Viseu
Czytaj całość...
Nancy - Przystanek w drodze
piątek, 30 październik 2009
Nancy leży w północno-wschodniej Francji. Ta historyczna stolica Lotaryngii powstała na skrzyżowaniu ważnych traktów europejskich.
Lokalizacja miasta Nancy na terenie FrancjiHerb miasta Nancy
Czytaj całość...
Munster najpiękniejsze miasto Westfalii
piątek, 30 październik 2009
Munster jest stolicą Północnej Nadrenii-Westfalii. Historia miasta sięga roku 800, kiedy założono tutaj pierwszy chrześcijański zakon. W 1170 roku Munster otrzymało prawa miejskie i w krótkim czasie stało się wpływowym ośrodkiem religijno-administracyjnym.
Lokalizacaj miasta Munster na terenie NiemiecFlaga miasta MunsterHerb miasta Munster
Czytaj całość...
Lwów, który łączy
piątek, 30 październik 2009
Lwów-starożytne, malownicze miasto, duchowa stolica Ukrainy, najważniejszy ośrodek polityczny, gospodarczy, kulturalny i naukowy.
Lokalizacja Lwowa na terenie UkrainyHerb Lwowa
Czytaj całość...
Debreczyn - miasto piękna i elegancji
piątek, 30 październik 2009
Debreczyn leży na Nizinie Węgierskiej we wschodniej części Węgier, prawa miejskie otrzymał z rąk Ludwika Wielkiego w roku 1357. Na przestrzeni wieków dwukrotnie był stolicą kraju: w 1849 roku oraz w latach 1944-1945.
Lokalizacja Debreczyna na terenie WęgierHerb miasta Debreczyn
Czytaj całość...
Lancaster. W krainie Czerwonej Róży
piątek, 30 październik 2009
Miasto położone w północno-zachodniej Anglii, w połowie drogi miedzy Londynem i Glasgow, w hrabstwie Lancashire przy ujściu Luny do Morza Irlandzkiego.
Lokalizacja miasta Lancaster na terenie Anglii
Typowa ulica w mieście
Uniwersytet w Lancaster
Czytaj całość...
Windsor. Miasto Róż
piątek, 30 październik 2009
Miasto w prowincji Ontario zajmuje powierzchnię 121 km2, graniczy z USA i miastem Detroit. Windsor jest dziewiętnastym co do liczby mieszkańców miastem Kanady i jednym z najważniejszych ośrodków transportowych w Ameryce Północnej. Liczba mieszkańców przekroczyła 300 tysięcy.
Panorama miasta
Herb miasta Windsor
Czytaj całość...
Poniewież w Lublinie
piątek, 30 październik 2009
Jedno z większych miast na Litwie. Jego początki sięgają XIV wieku. Prawa miejskie otrzymało w 1530 roku. Rozwój miasta można podzielić na trzy okresy: do 1795 roku należało do Wielkiego Księstwa Litewskiego; od 1795 do 1915 roku znajdowało się pod rządami Cesarstwa Rosyjskiego; a od 1915 do 1918 roku było pod jurysdykcją niemiecką.
Lokalizacja Poniewieża na terenie LitwyHerb miasta Poniewież
Czytaj całość...
Alcala de Henares miasto Cervantesa
piątek, 30 październik 2009
Alcala de Henares, jedno z najstarszych miast Hiszpanii, wpisane niedawno na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO jest położone 30 km od Madrytu. Jest to miasto o bardzo długiej tradycji uniwersyteckiej.
Uniwersytet Alcala
Flaga miasta
Czytaj całość...
Erie - Światło Pensylwanii
piątek, 30 październik 2009
Erie jest trzecim co do wielkości miastem w Pensylwanii, zajmuje powierzchnię około 32 km2. Położone na południowo - wschodnim brzegu jeziora Erie, jest jedynym w tym stanie portem. Specyficznie ukształtowana linia brzegowa oraz dobrze usytuowany port decydują, że miasto jest ważnym ośrodkiem produkcyjnym i żeglugowym.
Stan Pensylwania
Flaga miasta Erie
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5521 - 5540 z 6192


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego