Aktualności
Warsztaty Terapii Zajęciowej
czwartek, 26 luty 2009
WTZ - Zdjęcie 00125 lutego w Filii 24 przy ul. Juranda 7 odbyły się zajęcia z młodzieżą z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Uczestnicy spotkania wysłuchali nagrania baśni "Czterej muzykanci z Bremy". W części plastycznej zajęć wykonali kolorowe pudełka na drobne upominki. Prace zostały przygotowane z kolorowych kartonów, ozdobione fragmentami firanek i pomalowane farbami.
Kolejne zajęcia z uczestnikami WTZ odbędą się 25 marca 2009 o godzinie 10.00.
Anna Borowska
Czytaj całość...
Literacki ślad, Polska - Moje miejsce na Ziemi
czwartek, 26 luty 2009
Konkurs fotograficzny - Zdjęcie 001Hasło konkursu "Literacki ślad, Polska - Moje miejsce na Ziemi" stało się dużym wyzwaniem dla uczestników. Autorzy nadesłanych prac skupili się na pierwszym - Literacki ślad, lub drugim członie motta konkursu - Polska moje miejsce na Ziemi. Powstałe zdjęcia są efektem fotograficznych wędrówek ich twórców. Nadesłane prace miały charakter amatorski. Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia z konkursu fotograficznego można obejrzeć w Filii nr 18 do 27 marca.
Aneta Kuśnierz
Czytaj całość...
Zakaz przekraczania granicy
czwartek, 26 luty 2009
Dmitroca - Zdjęcie 001Spotkanie ze Zbigniewem Dmitrocą autorem ciszącym się dużym zainteresowaniem czytelników poezji współczesnej było kolejnym z cyklu, tym razem był to wieczór w Filii nr 24 MBP, przy ul. Juranda7. Bohaterem wieczoru był znany i nagradzany poeta, bajkopisarz, tłumacz, i dramaturg. Spotkanie prowadził dr Andrzej Niewiadomski – pracownik naukowy i nauczyciel akademicki w Instytucie Filologii polskiej UMCS, poza tym krytyk literacki, redaktor  kwartalnika Literackiego „Kresy”, a także poeta i prozaik. W błyskotliwym wystąpieniu przybliżył bogaty dorobek twórczy autora „Zakazu przekraczania granicy”.
Czytaj całość...
Starość - złota jesień czy szary zmierzch
poniedziałek, 23 luty 2009
READCOM
Dnia 18 lutego 2009 w Filii 24 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Tematem przewodnim była "Starość - złota jesień czy szary zmierzch". Punktem wyjścia do dyskusji było wspólne obejrzenie filmu Marcelego Łozińskiego "Wszystko się może przytrafić".
Uczestnicy wskazywali na różne aspekty starości, szukano wizerunku ludzi starszych w literaturze polskiej i światowej. Klubowicze przedstawiali postacie z polskich powieści, które dla nich są najbardziej charakterystyczne. Porównywano je do bohaterów obejrzanego filmu, wyszukiwano podobieństwa i różnice.
Czytaj całość...
Z komputerem na co dzień
poniedziałek, 23 luty 2009
Filia 31 – lekcja o komputerach - Zdjęcie 001W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu Filia nr 31 MBP zorganizowała lekcję biblioteczną dla klas trzecich  Szkoły Podstawowej nr 30. Dzieci miały okazję poznać tajniki budowy i obsługi komputera.
Poznały również krótką historię komputerów i Internetu. Przekonały się, że Internet może bawić, uczyć a nawet wychowywać. Odwiedziły strony www. sieciaków, poznały również sieciuchów.
Uczestniczyły w zajęciach plastycznych oraz konkursie wiedzy „Czy znam komputer / Internet ?". Każda praca została nagrodzona . Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.
Maria Włosek


Czytaj całość...
Bal Karnawałowy
poniedziałek, 23 luty 2009
Filia 26 – Bal Karnawałowy - Zdjęcie 001W sobotę 7 lutego 2009 roku pracownicy Filii 26 MBP zaprosili małych czytelników wraz z rodzicami na karnawałowy Bal Przebierańców. Na parkiecie pojawiły się małe i duże biedronki, dalmatyńczyki, elfy, czarownice, motylki, kowboje i rycerze. Od 15.30 do 18.00 wszyscy bawili się przy akompaniamencie hitów z list przebojów dla starszych i młodszych.
Ola Bednarek
Czytaj całość...
Kot dla pacjentów
poniedziałek, 23 luty 2009
Filia 26 – Pacjenci - Zdjęcie 0016 lutego 2009 roku Filia 26 przy ul. Leonarda 18 w Lublinie gościła grupę pacjentów z Oddziału Dziennego Szpitala Neurologiczno - Psychiatrycznego w Lublinie na wystawie prac Andrzeja Kota. Wystawę wzbogaciły informacje o różnych aspektach twórczości artystycznej lubelskiego grafika. Prezentację uzupełniły prace pacjentów zainspirowanych twórczością Andrzeja Kota.
Ewa Domaszewicz 
Czytaj całość...
Dzień Kota
poniedziałek, 23 luty 2009
Filia 18 – Dzień Kota - Zdjęcie 001Jedni nazywają to dniem głupoty, inni świętem ludzi wrażliwych. 17 lutego 2009 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Pokłony kotom oddawano już w starożytności. Były szanowane i obdarzane szczególnymi względami. Miały swoje grobowce. Za skrzywdzenie kota karano ludzi nawet śmiercią. Już wtedy miały swoje święta. Pierwsze - w starożytnym Egipcie i Rzymie. Kocich fanów nie brakuje i dziś. Najwięksi z nich podejrzewają nawet, że byli kotami w poprzednich wcieleniach.
Czytaj całość...
Spotkanie z Orientem
poniedziałek, 16 luty 2009
Inspiracja Orientem - Zdjęcie 00113 lutego w Filii nr 4 odbyło się spotkanie z Orientem. Gościem wieczoru była Pani Anna Maria Kozłowska historyk sztuki, wieloletni nauczyciel plastyki i malarka. Twórczość pani Anny nawiązuje w sposobach obrazowania do formy malarstwa sztalugowego, a głównie do klasycznej akwareli, natomiast technika wykonania prac to batik. Jest to sprowadzony ze wschodu w XVII wieku sposób barwienia tkanin z wykorzystaniem wosku. Problematyka obrazów, to świat przyrody – od nieuchwytnych perlistych traw i kwiatów, po rozległy pejzaż oraz architektura.
Czytaj całość...
Zwiedzamy Izbę Drukarstwa
piątek, 13 luty 2009
Izba Drukarstwa - Zdjęcie 00112 lutego 2009 roku pracownicy MBP mieli możliwość skorzystać z gościnności Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”, przy którym działa Izba Drukarstwa. Muzeum mieści się w pomieszczeniach dawnej, przedwojennej drukarni "Popularna", która istniała w tym miejscu od 1932 roku.  Po wojnie zakład stał się własnością państwa, a użytkownik lokalu Spółdzielnia Pracy „Intrograf” w 1972 roku utworzył tu Izbę Tradycji Drukarstwa Lubelskiego. Wyjątkowość tego miejsca polegała jednak na zachowanych w niej zabytkowych maszynach i urządzeniach drukarskich, w większości będących spuścizną po drukarni "Popularna".
Czytaj całość...
Dzień Bezpiecznego Internetu
piątek, 13 luty 2009
DBI - Zdjęcie 001W Dzień Bezpiecznego Internetu, 10 lutego 2009 roku, ruszyła ogólnoeuropejska kampania medialna „Keep it fun. Keep Control”, poświęcona problemowi cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży. W Polsce kampania realizowana jest pod nazwą „Baw się w Sieci – BEZPIECZNIE”.
W poszczególnych filiach zaplanowano serię spotkań z dziećmi i młodzieżą. Filia nr 18 MBP  przygotowała zajęcia,  których nadrzędnym celem było pokazanie,  że internet może być źródłem dobrej zabawy, pod warunkiem, że przestrzega się zasad bezpieczeństwa.
Czytaj całość...
By czas nie zaćmił i niepamięć
piątek, 13 luty 2009
Starobielsk - Zdjęcie 001
Starobielsk - miasto na Ukrainie, położone nad rzeką Ajdar w obwodzie ługańskim. Ludność Starobielska to obecnie ok. 22 tys. mieszkańców.  Starobielsk w sposób szczególny związany jest z Polską, bowiem od listopada 1939 roku do maja 1940 mieścił się tu  w budynkach poklasztornych obóz oficerów polskich wziętych do niewoli we wrześniu 1939 roku. Spośród ok. 4,5 tys. żołnierzy połowę stanowili obrońcy Lwowa. W kwietniu i maju 1940 obóz zlikwidowano, a NKWD wymordowało w Charkowie wszystkich jeńców. Czterdziestu ośmiu Polaków zmarło w obozie i zostało pochowanych na starym cmentarzu miejskim, w 1995 przeniesiono ich ciała na Cmentarz Czmirowski.
Czytaj całość...
Ferie w MBP
piątek, 13 luty 2009
Ferie w Bibliotece - Zdjęcie 001 Podczas ferii zimowych Filia nr 6 przygotowała ciekawe zajęcia plastyczne między innymi wspólne wykonywanie kartek walentynkowych i zakładek do książek. 11 lutego dużo satysfakcji sprawiło dzieciom konstruowanie zamku rycerskiego. Stałym elementem spotkań z dziećmi było czytanie bajek z morałem.
Monika Deneka

Czytaj całość...
Fotografia inspirowana muzyką
wtorek, 10 luty 2009
Filia 30 – Sobczyńska - Zdjęcie 0016 lutego w Galerii 31 MBP odbyło się uroczyste otwarcie kolejnej wystawy. Tym razem swoje prace prezentuje Alicja Sobczyńska dyplomantka specjalizacji Fotografia Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania. Autorkę pasjonuje opracowywanie poprzez fotografię abstrakcyjnych pojęć, takich jak muzyka. Struktura przedmiotu - instrumentu muzycznego, jego barwa, forma plastyczna, wysublimowany światłocień są przedmiotem badań autorki. Subtelna atmosfera uchwycona w fotografiach jest bliska nastrojowym martwym naturom Willema Claesza Hedy i pięknym esejom Zbigniewa Herberta. Zapraszamy do obejrzenia wystawy do 20 lutego 2009.
 
Czytaj całość...
Tatry Zimą
poniedziałek, 09 luty 2009
Tatry - Zdjęcie 001
Od 30 stycznia w Filii 24 można zobaczyć wystawę fotograficzną Włodzimierza Gajdy, zatytułowaną „Tatry Zimą". Fotografie zaprezentowane na wystawie są owocem wypraw turystycznych pięknymi szlakami górskimi na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego na przełomie 2008 i 2009 roku.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na luty 2009 r.
poniedziałek, 09 luty 2009
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w lutym 2009:

Filia nr 4, ul. Kraśnicka 100 (Szpital), tel. 081 537-47-15
Z cyklu „Życie zaczyna się po czterdziestce” - 13.02. - godz. 17.00 - „Inspiracje orientem”w
programie wystawa obrazów batikowych Anny Marii Kozłowskiej, taniec brzucha w wykonaniu Oli Gonder, degustacja kuchni orientalnej.

Filia nr 9, ul. Krańcowa 106, tel. 081 744-17-18
Wystawy:        do 12.02 Lublin wielokulturowy
                     od 13.02 Józef Czechowicz – poeta Lublina

Czytaj całość...
Terapeutyczne bajki
poniedziałek, 09 luty 2009
Karwat - Zdjęcie 001Dnia 28 stycznia w Filii 23 MBP w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym odbyło się spotkanie autorskie Roberta Karwata. Wzięła  w nim również udział pani poseł Joanna Mucha. Obydwoje czytali małym pacjentom opowiadania terapeutyczne z książki Roberta Karwata " Pióra motyla".
Halina Zembrzuska
Czytaj całość...
Wspomnienie o Jerzym Grotowskim
poniedziałek, 02 luty 2009
Grotowski - Zdjęcie 001Rok 2009 został przez UNESCO ogłoszony rokiem Jerzego Grotowskiego. W tym roku  przypada 10. rocznica śmierci twórcy Teatru Laboratorium i 50. rocznica powstania Teatru 13 Rzędów. Z tych powodów  Natalia Kraszkiewicz przygotowała i wygłosiła prelekcję dla członków Klubu
Aktywnego Seniora. Spotkanie odbyło się w Filii nr 13 w dniu 29 lutego 2009 r. Uczestnicy oglądając fragmenty spektakli mogli dostrzec reformy teatru Grotowskiego, dotyczące zarówno przedstawienia teatralnego, jak i aktora i jego gry. Podczas wystąpienia wspomniano o źródłach inspiracji Mistrza, jego podróżach, koncepcji teatru ubogiego i aktora ogołoconego.
Goście z zainteresowaniem wysłuchali wykładu, dzielili się swoimi wrażeniami oraz chętnie zadawali pytania.
Natalia Kraszkiewicz
 
Czytaj całość...
W trosce o bezpieczne ferie
piątek, 30 styczeń 2009
Od 2 do 13 lutego 2009r. w województwie lubelskim trwają ferie zimowe. Dzieci i młodzież, która nie  wyjedzie na zorganizowane zimowiska zapraszamy do nas. Dla nich właśnie Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała w swoich placówkach filialnych bezpłatne zajęcia. Na uczestników czekają różne atrakcje.

Filia nr 6, ul. Poniatowskiego 4, 081 533 07 13
Codziennie  od godz. 10.00 – 12.00
Konkursy plastyczno – literackie, origami, wspólne oglądanie filmów, słuchanie bajek i dyskusje

Filia nr 8, ul. Zuchów 2,081 534 10 73
W godzinach działania biblioteki w poniedziałki, środy i piątki
Konkursy plastyczne, gry planszowe, głośne czytanie książek, oglądanie filmów, zabawy w bibliotece.

Czytaj całość...
Warsztaty Terapii Zajęciowej
środa, 28 styczeń 2009
28 stycznia w Filii 24 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z osobami z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Uczestnicy zajęć pracując w grupach, tworzyli zimowe krajobrazy. Prace zostały wykonane z ziaren ryżu, różnych gatunków kasz oraz pasty do zębów, którymi wypełniono przygotowane wcześniej szkice. W efekcie powstały barwne i ciekawe kompozycje plastyczne. Tłem do zajęć była baśń Hansa Christiana Andersena "Królowa Śniegu".  Zajęcia przygotowały i prowadziły Anna Borowska i Beata Gajda.

Film:


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5501 - 5520 z 5931


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego