Aktualności
Janina Porazinska - wspomnienie
poniedziałek, 15 wrzesień 2008
Porazińska - Zdjęcie 001W Filii nr 18 MBP przy ul. Głębokiej 8 od września można obejrzeć wystawę poświęconą 120 rocznicy urodzin Janiny Porazińskiej.
Autorka urodziła się 29 września 1888 roku w Lublinie - zmarła 3 listopada 1971 roku w Warszawie. Poetka, prozaik i tłumaczka literatury szwedzkojęzycznej. Pisarka rozmiłowana była w polskim folklorze i w oparciu o niego pisała własne poezje i baśnie.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Dorota Furmaniak
Czytaj całość...
Turniej gier planszowych
środa, 03 wrzesień 2008
TurniejNa podsumowanie wakacji Filia nr 8 MBP przygotowała dla dzieci i młodzieży Mini Turniej Gier Planszowych. Rywalizujący ze sobą młodzi czytelnicy wykazali się dużą znajomością taktyki, zasad gry oraz zdrowego współzawodnictwa. Na zakończenie zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Dyrekcję MBP.
Oprawę plastyczną turnieju przygotowała Pani Magdalena Warda.


Czytaj całość...
Bohdan Butenko - projekty scenografii i lalek do spektaklu "Pimpuś Sadełko"
środa, 03 wrzesień 2008
01.jpgW Filii nr 30 MBP do 25 września można oglądać wystawę zatytułowaną "Bohdan Butenko - projekty scenografii i lalek do spektaklu "Pimpuś Sadełko" z 1960 r." Znakomity ilustrator książek dla dzieci i dorosłych projektował również scenografię dla Państwowego Teatru Lalki i Aktora w Lublinie w 1960 roku. Ilustracje z charakterystycznymi, rozpoznawalnymi i właściwymi tylko dla Butenki cechami urzekają nas nawet po tylu latach.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Zakończenie II etapu komputeryzacji
środa, 03 wrzesień 2008
Informatyzacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
i utworzenie PIAP-ów w filiach MBP - II etap

Logo Unii Europejskiej

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

zporr_mniejszy_kolormale.jpg
01.jpg21 sierpnia 2008 roku Miejska Biblioteka Publiczna zakończyła drugi etap projektu informatyzacji swoich filii i siedziby głównej. Środki na ten cel pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i dotacji przyznanej przez Miasto Lublin. W 13 filiach przeprowadzono pełny zakres prac związanych z utworzeniem nowych punktów dostępu do internetu,  tak zwanych PIAP-ów.
Zgromadzonych gości przywitał dyrektor MBP  Piotr Tokarczuk. Uroczystego otwarcia PIAP-ów dokonała Dyrektor Wydziału Kultury Anna Pajdosz. W zakres działań realizacji projektu wprowadził Robert Radko. Zademonstrował również stanowiska dla osób niewidomych i niedowidzących, wyposażone w syntezatory mowy oraz oprogramowanie biblioteczne.
Czytaj całość...
Detale architektoniczne piórkiem Romana Rogali
poniedziałek, 04 sierpień 2008
Detale architektoniczne piórkiem Romana Rogali - Zdjęcie 001
W dniach od 4 do 22 sierpnia 2008 roku Filia nr 21 MBP, Rynek 11 zaprasza na  wystawę „Detale architektoniczne piórkiem Romana Rogali”.  Prezentowane prace, wykonane są tuszem oraz lawowane farbą akwarelową.  Autor specjalizuje się w rysunku architektonicznym.
Roman Rogala - urodzony 15 listopada 1938 roku w Lublinie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz Studium Nauczycielskie w Łodzi.
Od 1993 roku jest członkiem Towarzystwa Sztuk Pięknych w Lublinie. W latach 1995 - 2001 pełnił funkcję wiceprezesa TPSP do spraw wystaw.
Za aktywną działalność w dziedzinie upowszechniania kultury oraz dorobek artystyczny, został wyróżniony w 1999 roku dyplomem uznania i nagrodą Marszałka Województwa Lubelskiego.
W roku 1999 i w 2004  wyróżniony został dyplomami za aktywną działalność w dziedzinie upowszechniania kultury przez Prezydenta Miasta Lublina.
W 2005 i 2008 roku otrzymał nagrodę w konkursie "Lublin w malarstwie".
Czytaj całość...
Wakacje w bibliotece
czwartek, 24 lipiec 2008
Wakacje w Bibliotece - Zdjęcie 001Miejska Biblioteka, której filie od początku wakacji organizują szereg zajęć i imprez dla dzieci i młodzieży prezentuje relację fotograficzną z odbytych spotkań.

Czytaj całość...
Życie i twórczość Zbigniewa Herberta
czwartek, 24 lipiec 2008
Zbigniew Herbert – Filia 18 - Zdjęcie 003 Od dnia 7 lipca w związku z przypadającą rocznicą śmierci Zbigniewa Herberta w Filii 18 MBP można obejrzeć wystawę poświęconą życiu i twórczości tego niezwykłego człowieka. Wystawa ukazuje wielkiego twórcę, polityka, znawcę sztuki, a także wspomnienia osób, które były z nim związane. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.
Aneta Kuśnierz
Czytaj całość...
116 urodziny Brunona Schulza
piątek, 11 lipiec 2008
Benek Homziuk10 lipca 2008 r. w Filii nr 21 MBP rozpoczęły się obchody 116 rocznicy urodzin Brunona Schulza (1892-1943). Na program obchodów złożyły się:
- wernisaż rysunków Benka Homziuka nienarysowane Sklepy cynamonowe,
- otwarcie wystawy tłumaczeń prozy Schulza ze zbiorów Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego z Uniwersytetu w Drohobyczu,
- wystawa Lubelskie ślady Brunona Schulza ze zbiorów Florentyny Radwańskiej.
Sporą sensację wzbudził… sam Bruno Schulz (w tą rolę wcielił się Mariusz Kiryła). Na zakończenie spotkania uczestnicy delektowali się przepysznym tortem urodzinowym.
Robert Radko

Aktualizacja dnia 18.07.2008
Czytaj całość...
Lato w Bibliotece
poniedziałek, 30 czerwiec 2008
Wakacje to okres, kiedy najmłodsi czytelnicy mają dużo wolnego czasu. Niektóre filie Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowały dla nich różne atrakcje, aby nie spędzały go wyłącznie przed telewizorem czy komputerem.
Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w naszych zajęciach pod okiem doświadczonej kadry.
 
Czytaj całość...
Pomóż Kacperkowi!
czwartek, 26 czerwiec 2008
Pomóż Kacperkowi!
Studio EF2, czasopismo Nowy Tydzień i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na wystawę prac plastycznych przeznaczonych na aukcję. Wernisaż odbędzie się 27 czerwca 2008 roku o godz. 12.00 w Galerii 31, przy ul. Braci Wieniawskich 5. Eksponowane do końca sierpnia prace są przeznaczone do sprzedaży, a dochód pragniemy przeznaczyć na pomoc dla Kacpra Zagrodnego.
Czteroletni chłopiec jest w ciężkim stanie. W szpitalach spędził już dużą część swojego życia. Od miesiąca przebywa w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Lublinie. Planowana jest operacja w szpitalu w Monachium. Rodziny nie stać jednak na sfinansowanie tego zabiegu.

Każdy, kto chciałby pomóc tej rodzinie, może kierować wpłaty na konto:

INVEST BANK;   21 1680 1248 0000 3333 4444 5555
z dopiskiem; „dla Kacpra Zagrodnego” 


Spotkania z Marcinem Wrońskim
poniedziałek, 23 czerwiec 2008
Marcin Wroński w MBP w Lublinie - Zdjęcie 001
Przez trzy kolejne piątki, w różnych częściach miasta czytelnicy mieli okazję spotkać się z lubelskim pisarzem i redaktorem – Marcinem Wrońskim. Spotkania zorganizowane wspólnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Wydawnictwo RedHorse odbyły się: w Filii nr 21 – Rynek 11, Filii nr 13 przy ul. Grażyny 13 i Filii nr 26 przy ul. Leonarda 18. Autor został dostrzeżony przez krytykę w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych po opublikowaniu książek prozatorskich „Uda Pani Nocy” (1992) i „Obsesyjnego motywu babiego lata” (1994), późniejsze – to już gatunek fantasy - „Tfu, pluje Chlu! Czyli opowieści z pobrzeża” (2005) oraz „Wąż Marlo” (2006) na portalu Wirtualnej Polski nominowane były do miana Książki Roku.
Czytaj całość...
Podsumowanie konkursu Wydajemy własną książkę
piątek, 20 czerwiec 2008
Wydajemy własną książkę - Zdjęcie 001
Dnia 18 czerwca 2008 roku w Filii nr 2 MBP, wręczeniem nagród zakończono XV edycję konkursu „Wydajemy własną książkę Lublin 2008”. W tegorocznym konkursie udział wzięło stu czterdziestu pięciu młodych twórców z Lublina i Świdnika. Uczestnicy zgłosili pięćdziesiąt trzy książki.
Rada Klubu Bibliotek Białych Kruków nr 7 przyznała czterdzieści wyróżnień. Jury konkursu uhonorowało autorów prac dziewięcioma nagrodami i dwunastoma wyróżnieniami.
Czytaj całość...
Ilustracje do baśni Andersena
piątek, 20 czerwiec 2008
Ilustracje do baśni - Zdjęcie 001
Od dnia 16 czerwca 2008 roku w Filii nr 18 MBP można oglądać wystawę poświęconą baśniom Hansa Chrystiana Andersena. Prace wykonały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 pod kierunkiem Pani Grażyny Zabłockiej. Rysunki będą wystawione w przyszłym roku szkolnym w Społecznej Szkole Terapeutycznej im. H. Ch. Andersena w ramach współpracy filii z obydwiema szkołami . Wystawę można oglądać do końca czerwca.
Aneta Kuśnierz


Czytaj całość...
Zbigniew Herbert
wtorek, 17 czerwiec 2008
Filia 12 – Herbert - Zdjęcie 001
W Filii nr 12 MBP przy ul. Żelazowej Woli 7, od maja do końca lipca można obejrzeć wystawę poświęconą Zbigniewowi Herbertowi. Wystawa prezentuje kalendarium z życia poety oraz jego twórczość (poematy, dramaty, eseje). W gablotach prezentowane są tomiki wierszy poety, które znajdują się w zbiorach biblioteki. uzupełnieniem wystawy są zdjęcia Herberta i jego przyjaciół z różnych okresów życia. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Róża Wawer
Czytaj całość...
Przewodnik po Lublinie
wtorek, 17 czerwiec 2008
Przewodniki po Lublinie - Zdjęcie 001Filia nr 21 MBP serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy przewodników po Lublinie. Zgromadzone eksponaty pochodzą ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego. Wystawa powstała przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury nr 2.
Najstarszym prezentowanym  przewodnikiem  jest reprint Marii Ronikierowej „Ilustrowany przewodnik po Lublinie” z 1939 roku.
Zapraszamy do 26 czerwca.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
W biegu życia...pozostać wiernym niepewnej jasności...
wtorek, 17 czerwiec 2008
 Zbigniew Herbert – wystawa na Filii 26 - Zdjęcie 001
Zbigniew Herbert - poeta i eseista, autor utworów dramatycznych i słuchowisk, pisarz o wielkim dorobku, wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym, o biografii tragicznie uwikłanej w historię XX wieku. Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród literackich. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy.  
Herbert lubił rysować i rysunek uważał za element dopełniający proces jego obserwacji. Spora ilość wykonanych przez poetę szkiców to rodzaj notatek i zapisów wrażeń z podróży, między innymi po Grecji, Włoszech czy Francji. Widać w nich zauroczenie krajobrazem, architekturą, antykiem.
Czytaj całość...
Biblioteczne ZOO
poniedziałek, 16 czerwiec 2008
Zwierzęta - Zdjęcie 001„Spędź wakacje wesoło, w naszym bibliotecznym ZOO” - pod takim hasłem Filia nr 8 MBP zaprasza na wystawę fotografii zwierząt. pięknym ujęciom towarzyszą kolorowe pluszaki i dowcipne wiersze autorstwa Zbigniewa Dmitrocy i Lecha Konopińskiego. „I kudłate i łaciate, pręgowane i skrzydlate, te co skaczą i fruwają” w lipcu i sierpniu do biblioteki zapraszają.
Czytaj całość...
Noc Kultury w Bibliotece
piątek, 13 czerwiec 2008
Relacja filmowa i fotograficzna z wydarzeń kulturalnych zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lublinie w ramach Nocy Kultury 2008.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5501 - 5520 z 5820


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego