Aktualności
Warsztaty Terapii Zajęciowej
wtorek, 17 listopad 2009
F29 WTZ - Zdjęcie 001 10 listopada w Filii 29 odbyły się warsztaty komputerowe, w których wzięli udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej "Źródło". Młodzież niepełnosprawna serfowała po zasobach Internetu. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i entuzjazmem. Sprawiło wszystkim uczestnikom wiele satysfakcji z samodzielnego poruszania się po zasobach sieci.
Beata Gajda

Czytaj całość...
Zabytki Koziego Grodu
wtorek, 17 listopad 2009
F24 cykl - Zdjęcie 001W listopadzie, w Filii nr 24 został przeprowadzony cykl lekcji bibliotecznych dla dzieci klas czwartych ze Szkoły Podstawowej nr 42. Zgodnie z tematem spotkań: "Spacerkiem po Lublinie", zostały zaprezentowane i omówione zabytki oraz znane i ciekawe miejsca Koziego Grodu. Podsumowaniem lekcji była projekcja filmu ukazującego jeden dzień z życia miasta i jego mieszkańców oraz wspólne rozwiązanie krzyżówki.
Anna Borowska

Czytaj całość...
Aktor całkowity
wtorek, 17 listopad 2009
Grotowski - Zdjęcie 001W dniach 9 i 13 listopada 2009 w Filii 28 MBP przy ulicy Nadbystrzyckiej 85,odbył się szereg prelekcji Dariusza Jóźwika "Jerzy Grotowski: od teatru przedstawień do sztuki jako wehikułu". Młodzież z XIX LO obejrzała wystawę " W poszukiwaniu esencji" oraz  film " Aktor całkowity" o Ryszardzie Cieślaku - najwybitniejszym z aktorów Teatru  Laboratorium, a według niektórych krytyków jednym  z największych w teatrze XX wieku.
Spotkania  poświęcone były prześledzeniu drogi  twórczej Jerzego Grotowskiego i jego zespołu, a także umiejscowieniu tego eksperymentalnego przedsięwzięcia w tradycji polskiego teatru przemiany.  Uwagę skupiono na nowatorstwie metody aktorskiej wypracowanej w Opolu i Wrocławiu, nowych rozwiązaniach przestrzeni scenicznej w okresie przedstawieniowym Teatru  oraz  poszukiwaniom parateatralnym i źródłowym prowadzonym przez  Jerzego Grotowskiego oraz  jego kontynuatorów.
Dariusz Jóźwik
Czytaj całość...
Marek Krajewski i Marcin Wroński
piątek, 13 listopad 2009
Krajewski vs Wroński
W Filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej,
 przy ulicy Głębokiej 8
o godzinie 16.00
odbędzie się wspólne autorskie spotkanie
Marka Krajewskiego i Marcina Wrońskiego.
 
W tym samym dniu
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
serdecznie zaprasza
na panel dyskusyjny
„Krwawy Poemat o mieście Lublinie.
Józef Czechowicz i inni”
który odbędzie się 18 listopada (środa) godz. 18.00
w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”
ul. Grodzka 21


Czytaj całość...
Patriotyzm, wolność, niepodległość...
czwartek, 12 listopad 2009
F30 lekcje - Zdjęcie 001W związku z prezentowaną wystawą „Pieśń ujdzie cało. Polskie pieśni patriotyczne” w Filii nr 30 odbyło się 21 lekcji bibliotecznych poświęconych zagadnieniom m. in. takim jak: patriotyzm, wolność, niepodległość. W zorganizowanych  zajęciach wzięli udział uczniowie:
- ze Szkoły Podstawowej nr 34 ( klasy V- te wraz z Panią Anną Will, klasa II d z Panią Hanną Halczuk),
- ze Szkoły Podstawowej nr 21 ( klasa II b z Panią Anna Szych),
- ze Społecznego Gimnazjum im Klonowica ( klasy III ),
- z Gimnazjum nr 5 ( klasy I, II, III,  z Panią Bogusławą Zołą, Elżbietą Gorzko),
Czytaj całość...
Warsztaty Terapii Zajęciowej - bukiet jesiennych kwiatów
czwartek, 12 listopad 2009
WTZ - Zdjęcie 0013 listopada w Filii nr 29 odbyły się zajęcia plastyczne z grupą uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Źródło. Tematem spotkania była aktualna pora roku – jesień, która stała się inspiracją do układania kompozycji kwiatowych z barwnych liści. Praca ta dostarczyła uczestnikom dużo radości i emocji.
Magdalena Galińska
Czytaj całość...
Architektura piękna swą harmonią niczym muzyka...
czwartek, 12 listopad 2009
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
Od charakterystyki kolebki narodzin nowej epoki – renesansu rozpoczęła swój wykład „Architektura piękna swą harmonią niczym muzyka. O zasadach architektury odrodzenia” dr hab. Bożena Kuklińska – kierownik Katedry Kultury Artystycznej IHS KUL.
Opowiedziała o humanizmie nakierowanym na człowieka i otaczający go świat oraz o Dantem, Petrarce, Boccaciu i św. Franciszku, postaciach, które odegrały kluczową rolę w formowaniu się tego okresu. Prezentując kolejne realizacje architektoniczne powstałe we Florencji podkreśliła szczególnie rolę mecenasów w osobach trzech kolejnych kanclerzy Republiki Florenckiej, pełniących swoją funkcję od trzeciej ćwierci XIV do połowy XV wieku.

Czytaj całość...
I ujrzałem wtedy...
czwartek, 12 listopad 2009
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form

Ikonograficznemu ujęciu wizji św. Jana w wiekach średnich poświęcony był wykład dr Jowity Patyry z Katedry Historii Sztuki Średniowiecznej Powszechnej IHS KUL. Na początku wystąpienia zatytułowanego „I ujrzałem wtedy...- przedstawienia Apokalipsy w sztuce średniowiecza jako synteza wyobraźni artysty i myśli teologa”unaoczniono zebranym trudność z jaką musieli zmierzyć się artyści, by przełożyć symboliczne sensy Księgi na język obrazu. Kształtowanie się ikonografii apokaliptycznej trwało od  końca IV do początku VI wieku, co zilustrowano różnorodnością ujęć – płaskorzeźb, mozaik, fresków i witraży z obszaru całej ówczesnej Europy.

Czytaj całość...
Bohater lektury
czwartek, 12 listopad 2009
Koziołek - Zdjęcie 001Uczniowie kl. III "c" Szkoły Podstawowej nr 32 odwiedzili Filię nr 9 MBP, by wziąć udział w wykonaniu kolejnej postaci związanej z konkursem czytelniczo-plastycznym rozpoczętym w październiku. Tym razem był to bohater lektury autorstwa Kornela Makuszyńskiego - Koziołek Matołek.
Małgorzata Pachla
Kolaże Małgorzaty Strzałkowskiej
czwartek, 12 listopad 2009
Strzałkowska - Zdjęcie 001
6 listopada w Filii nr 9 i 30  odbyły się dwa spotkania autorskie z Małgorzatą Strzałkowską. Jest ona autorką wierszy, baśni, opowiadań i zagadek dla dzieci oraz pisze scenariusze do programów telewizyjnych. W spotkaniu w Filii nr 9 uczestniczyli uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej nr 32 z oddziałami integracyjnymi. Pani Małgorzata wspaniale nawiązała kontakt z dziećmi, przedstawiła kolejne etapy powstawania książki, tworzenia do niej ilustracji oraz interpretowała swoje wiersze. Pisarka zadawała mnóstwo pytań, na które dzieci chętnie odpowiadały.   Podsumowaniem spotkania było wykonanie kolażu z jesiennych liści, który zainicjowała sama autorka.
Spotkanie w Filii nr 30 również podzielone było na zajęcia słowne oraz plastyczne - wspólne tworzenie kolażu.
Małgorzata Strzałkowska została zaproszona do Lublina w ramach programu "Między słowem, a obrazem", który jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem medialnym RADIO LUBLIN.
Małgorzata Pachla, Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Moje podróże z książką
piątek, 06 listopad 2009
F29 spotkania - Zdjęcie 001W dniach 6.7,8 i 12 października - w Filii nr 29 odbyły się spotkania z dziećmi szkół podstawowych i przedszkoli pt. Moje podróże z książką. W ciekawy sposób przedstawiona została rola biblioteki jaką pełni w naszym życiu. Mali czytelnicy opowiadali o swoich podróżach w które tak chętnie się udają dzięki przeczytanym przez siebie i swoich rodziców książkom.
Beata Gajda
Czytaj całość...
Małgorzata Strzałkowska
czwartek, 05 listopad 2009
Kobieta w literaturze
czwartek, 05 listopad 2009
READCOM 28 października 2009r. w Filii nr 24 MBP odbyło się spotkanie Czytelniczego Klubu READCOM, które zakończyło cykl poświęcony wizerunkowi kobiet w literaturze.
Rozmowa miała charakter osobistych refleksji. Uczestnicy oceniali wybrane bohaterki książek. Pod uwagę brano przede wszystkim literaturę polską. Klubowicze doszli do wniosku, że bardzo często poszukujemy w ulubionych postaciach podobieństwa do nas samych. Lubimy bohaterki wesołe, konsekwentne w działaniu, nietuzinkowe i odważne. W dyskusji nawiązano również do fragmentów filmów obejrzanych na poprzednim spotkaniu. Porównywano kreacje filmowe i literackie poszczególnych bohaterek.
Podsumowaniem spotkania było porównanie sytuacji kobiety w minionych epokach i w czasach współczesnych.
Temat następnego spotkania, które odbędzie się 18 listopada to "Ważne wydarzenia historyczne w powieściach". Zapraszamy serdecznie!
Maria Błach
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na miesiąc listopad 2009
czwartek, 05 listopad 2009
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w listopadzie 2009:

Miejska Biblioteka Publiczna,  ul. J. Hempla 5

Wystawa  do 16 listopada - Książki Artystów Polski Wschodniej i Polonii zgłoszone do KOLEKCJI POLSKIEJ KSIĄŻKI  ARTYSTYCZNEJ z przełomu XX i XXI wieku.

Trybunał Koronny, Rynek 1 
 
4 listopada 2009, godz. 9.00 – II etap Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Józefa Łobodowskiego

Kawiarnia Artystyczna „Hades”, ul Peowiaków 12
24 listopada 2009, godz. 13.00 – Koncert Laureatów – Finał Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Józefa Łobodowskiego. W programie spektakl Teatru Panopticum „Unia Lubelska” - oczyma poetów postrzegana – obraz sceniczny.

Czytaj całość...
Podsumowanie II etapu Mieskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Józefa Łobodowskiego
czwartek, 05 listopad 2009


Protokół
z posiedzenia Jury II etapu Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
Poezji i Prozy Józefa Łobodowskiego
z dnia 4 listopada 2009 r.

Jury w składzie :  Dorota  Iwanicka, Jarosław Zoń, Przemysław Buksiński, po wysłuchaniu 40 recytatorów i recytatorek postanowiło zakwalifikować do II etapu – Koncertu Laureatów następujących uczestników
w kategorii szkół gimnazjalnych:
1.Christiana Grobelskiego – Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Konarskiego
2.Emilię Kmieć – Gimnazjum nr 5 im. Króla Władysława Łokietka
3.Klaudię Wasil -  Gimnazjum nr 6 im. Orląt Lwowskich
4.Kamilę Janik  -   Gimnazjum nr  10 im. ks. Jana Twardowskiego
5.Maję Furmagę -  Gimnazjum nr  10 im. ks. Jana Twardowskiego
6.Grzegorza Piaseckiego -  Gimnazjum nr  10 im. ks. Jana Twardowskiego

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
1.Aleksandrę Jarzmik – II  LO  im. Hetmana Jana Zamoyskiego
2.Kamila Jaworowskiego -  III LO im. Unii Lubelskiej
3.Karolinę Dudek – IX LO im. Mikołaja Kopernika
4.Marię Wesołowską – IX LO im. Mikołaja Kopernika
5.Noemi  Miduch -  IX LO im. Mikołaja Kopernika
6.Kesję Wieczorek -  Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego
7.Kingę Pietruszkę - Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego
8.Weronikę Puszyk – Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”
9.Zofię Dłubacz - Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”.

Jury pragnie zaznaczyć, że z niejednokrotnie trudnym repertuarem tegorocznego Konkursu  młodzież poradziła sobie znakomicie. Podkreśla znaczenie ogromnej pracy instruktorów i pełne zaangażowanie  uczniów w analizę  i interpretację twórczości Józefa Łobodowskiego.Dorota Iwanicka
Jarosław Zoń
Przemysław Buksiński
Czytaj całość...
Wystawa i prelekcja dla czytelników niesłyszących
poniedziałek, 02 listopad 2009
F6 Unia - Zdjęcie 001Z okazji 440 rocznicy podpisania  w Lublinie unii realnej  między Polską a Litwą, Filia nr 6 przygotowała dla czytelników niesłyszących  wystawę i prelekcję zatytułowaną "aby był jeden pan, jedne urzędy, jeden sejm...''.
Uczestnicy spotkania zapoznali się z uwarunkowaniami historycznymi zawarcia unii, czym była w istocie, jakie miała znaczenie dla historii naszych narodów.
Dwuczęściowa wystawa uzupełniła te informacje o kontekst lubelski.
Wiesława Szymczak
Czytaj całość...
Wystawa fotografii z Warsztatów Artystycznych
piątek, 30 październik 2009
Filia 20 wystawa - Zdjęcie 001Od 27.10 do 30.11.2009 w Filii nr 20 można obejrzeć wystawę zdjęć Szczepana Kasiury, które stanowią artystyczny zapis Warsztatów Artystycznych 2009. Warsztaty miały miejsce w Krężnicy Jarej we wrześniu 2009. W tych dniach  odbył się integracyjny plener wikliniarsko-ceramiczny.
Zadaniem ceramików było jak najwierniejsze odtworzenie darów natury: owoców i warzyw; z wikliny natomiast powstały formy ogrodowe wkomponowane w przestrzeń otaczającą budynki Fundacji.
Elżbieta Janusz
Czytaj całość...
Łuck - przystań nad Styrem
piątek, 30 październik 2009
Stolica i jedno z najstarszych miast Wołynia. Pierwsza wzmianka o mieście pojawiła się w latopisie halicko-wołyńskim, datowanym na rok 1085.
Lokalizacja Łucka na terenie UkrainyHerb Łucka
Czytaj całość...
Tilburg miastem nowoczesności
piątek, 30 październik 2009

Tilburg jest drugim co do wielkości miastem holenderskiej prowincji Brabancja i przykładem nowoczesnego, dobrze prosperującego miasta holenderskiego.

Lokalizacja Tilburga na terenie HolandiiHerb miasta Tilburg
Czytaj całość...
Nykobing - im lepsze widoki tym bliżej jesteśmy
piątek, 30 październik 2009
Nykobing Falster jest położone po obu stronach Goldburg-sund w obszarze cieśnin duńskich. Miasto powstało w połowie XIII wieku, kiedy to w Europie pojawiło się zapotrzebowanie na porty, przyjmujące średniowieczne statki.
Nykobing FalsterHerb Nykobing Falster
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5501 - 5520 z 6184


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego