Aktualności
Wystawa Kazimierza Krupy - malarstwo na szkle.
czwartek, 19 marzec 2009
Krupa - Zdjęcie 001Kazimierz Krupa jest absolwentem Wydziału Rolnego UMCS w Lublinie i SGGW w Warszawie. Pracował w doradztwie rolniczym na terenie województwa lubelskiego. Jest członkiem Towarzystwa Sztuk Pięknych w Lublinie i grupy ,,Plama" w Łęcznej. Maluje jako amator od 1991 roku. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, między innymi we Wrocławiu, Debreczynie, Polgarze, Brześciu, Bydgoszczy, Łęcznej i Lublinie. Wystawy indywidualne: Lublin, Bydgoszcz, Łęczna, Świdnik, Kamionka, Trawniki, Horyniec. Na niewielkich formatowo szklanych taflach, poprzez bogactwo kolorów autor dzieli się z nami swoimi emocjami. Wernisaż odbył się w Filii nr 21 MBP w czwartek 12 marca.
Wystawa będzie prezentowana do 17.04.2009r.(piątek)
Anna Rafalska
Czytaj całość...
Do nas zawitała wiosna
wtorek, 17 marzec 2009
Wiosna - Zdjęcie 001Od 16 marca 2009 w Filii Nr 24 MBP można oglądać wystawę fotograficzną autorstwa Włodzimierza Gajdy pt. „Wiosna”.
Zaprezentowane zostały zdjęcia przedstawiające kwiaty polskich ogrodów, pól i łąk. Wystawa nawiązuje swym klimatem do długo oczekiwanej wiosny, pory roku niosącej ze sobą przypływ dobrej energii, ciepłe promienie słońca i powiew delikatnego wiatru o kwiatowej nucie. Fotografie są owocem plenerowych wyjazdów po Polsce, jak również sesji zdjęciowych w domowym studiu fotograficznym.
Czytaj całość...
Kino Venus
piątek, 13 marzec 2009
Kino Venus - Zdjęcie 001Miłośnicy pisarstwa Marcina Wrońskiego, którzy przyszli na wtorkowe spotkanie do Filii nr 8 przy ul. Zuchów 2 nie żałowali. Aranżacja sali przywoływała lata trzydzieste ubiegłego wieku, czas w którym rozgrywają się wydarzenia powieściowe „Komisarza Maciejewskiego. Morderstwa pod cenzurą” i „Komisarza Maciejewskiego. Kina Venus”. Atmosferę stwarzały utrzymane w ówczesnej estetyce, dużych rozmiarów kolaże autorstwa Magdaleny Wardy oraz zgromadzone przez kierowniczkę Filii Grażynę Strużak autentyczne stroje, parawan, sprzęty, bibeloty, płyty winylowe, zastawa i inne przedmioty z epoki. Przy wsparciu Agnieszki Caban i Marii Antoszak udało się Grażynie Strużak przypomnieć klimat przedwojennego Lublin, barwnego i pełnego kontrastów miasta. Widoki ulic śródmieścia i jego przedmieścia pokazywane na ekranie, krótkie filmiki, audycja radiowa i muzyczne szlagiery retro – dopełniały całości.
Czytaj całość...
Kontrowersyjny Grotowski
piątek, 13 marzec 2009
READCOMRok 2009 został przez UNESCO ogłoszony rokiem Jerzego Grotowskiego i w związku z tym uczestnicy Klubu Czytelniczego READCOM Filii 24  w dniu 11 marca mieli zaszczyt gościć Natalię Kraszkiewicz, która swoją prelekcją przybliżyła nam tę postać. Prelegentka zapoznała uczestników spotkania z życiem, twórczością i osiągnięciami tego reżysera. Przedstawiła fragmenty spektakli i wspomnienia jego przyjaciół. Zaprezentowała cele jakie przyświecały temu twórcy i źródła jego inspiracji.
Czytaj całość...
Drewutnia zagra na wszystkim
piątek, 13 marzec 2009
Drewutnia - Zdjęcie 00111 marca 2009 roku w Filii nr 31 MBP, odbyły się po raz kolejny organizowane przez nas warsztaty muzyczne dla dzieci, które prowadziła "Kapela Drewutnia”. Muzycy grają na wielu instrumentach zarówno znanych jak i rzadko spotykanych. Prezentowane były utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. W repertuarze znalazły się zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski. Na zakończenie warsztatów dzieci mogły  popróbować swoich sił i umiejętności  na wybranych instrumentach oraz wspólnie z zespołem zagrać.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Powrót do bajkowego świata
piątek, 13 marzec 2009
Bajkowy Świat - Zdjęcie 00111 marca w Filii nr18 MBP odbyło się spotkanie pt. "Bajkowy świat" dzieci z Przedszkola nr 53. Dzieci dowiedziały się co to jest baśń, co ją charakteryzuje i jakie niesie przesłania. Zapoznały się z najpopularniejszymi baśniami w naszej bibliotece. W tematykę zajęć wprowadziła przedszkolaki krzyżówka. Dzieci odpowiadały na pytania prowadzącego lekcję, ale także same zadawały wiele pytań i wykazały się dużą znajomością różnych baśni. Na koniec zajęć dzieci kolorowały rysunki bohaterów naszego spotkania.
Dorota Furmaniak
Czytaj całość...
Inauguracja Dyskusyjnego Klubu Książki
środa, 11 marzec 2009
Opis - Zdjęcie 001Wielbiciele dobrej literatury dnia 10 marca wzięli udział w inauguracyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Połączyła ich wszystkich miłość do książki i chęć porozmawiania o swoich przemyśleniach. Według opinii  uczestników  spotkania  książka to lekarstwo na codzienne zmartwienia, źródło radości i wiedzy, sposób na odpoczynek i poznanie świata.
Pierwszą książką jaką omówiono była powieść Khaleda Hosseini "Chłopiec z latawcem". Wszyscy zgodnie uznali, że jest to książka doskonale napisana, czytana "jednym tchem" mimo trudnych problemów jakie opisuje. Autor w sposób interesujący ukazuje przeżycia głównych bohaterów, przedstawia również dramatyczną historię Afganistanu.
Czytaj całość...
Gdzieś pod wodą, gdzieś pod ziemią...
wtorek, 10 marzec 2009
Gdzieś pod wodą, gdzieś pod ziemią.... - Zdjęcie 0016 marca 2009 roku o godz. 17.00 w Galerii 31 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych Ireneusza Boguszewskiego. Swoje obrazy - piękne, subtelne buduje poprzez dialog misternej kreski  z wyrafinowanym kolorem. Artysta opiera się na abstrakcyjnych zestawieniach, które odnosi do obrazów natury,  "Gdzieś pod wodą, gdzieś pod ziemią..." Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wystawy, która będzie prezentowana do 26 marca 2009
Krystyna Rybicka
Czytaj całość...
Tajemnice Radia Yokohama
wtorek, 10 marzec 2009
Radio Yokohama - Zdjęcie 0016 marca 2009 roku w Filii nr 21 MBP, Rynek 11 odbyło się zorganizowane przy  współpracy z  wydawnictwem Rosner i Wspólnicy spotkanie autorskie z Marcinem Bruczkowskim - autorem czterech powieści i Moniką Borek współautorką „Radia Yokohama”. Wielopokoleniowa publiczność dopisała nader licznie. Autorzy w ciekawy i zabawny sposób zademonstrowali jak się pisze książkę we dwoje (i to mieszkając na dwóch różnych końcach świata) oraz odsłonili trochę zakulisowych tajemnic Radia Yokohama.  Dla osoby, która jako pierwsza zada pytanie autorowi, przewidziana była nagroda w postaci promowanej książki. Najbardziej zaskakująca była informacja w jak bardzo metodyczny i informatyczny sposób Bruczkowski podszedł do zagadnienia napisania powieści.
Czytaj całość...
Sienkiewicz - obywatelem świata
czwartek, 05 marzec 2009
Sienkiewicz - Zdjęcie 001W dniach od 16 do 26 lutego w Filii 24 przy ul. Juranda 7 odbył się cykl lekcji bibliotecznych poświęconych życiu, twórczości i podróżom Henryka Sienkiewicza. Zajęcia były zorganizowane dla uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 38, w ramach współpracy ze szkołą przy realizacji projektu "Sienkiewicz-obywatelem świata".
Dzieciom zostały zaprezentowane fakty biograficzne, najważniejsze dzieła oraz szlak podróży zagranicznych pisarza. Uzupełnieniem tematu spotkań była prezentacja wybranego kraju, który znalazł się na liście odwiedzanych przez Sienkiewicza. W tym przypadku była to Anglia.
Uczniowie poznali najważniejsze informacje oraz ciekawostki dotyczące tego kraju. Podsumowaniem lekcji była zabawa edukacyjna w formie wspólnego rozwiązania krzyżówki.
Anna Borowska
Czytaj całość...
Poeta żyje w wierszach
czwartek, 05 marzec 2009
Łobodowski - Zdjęcie 001"Poeta nie umiera całkowicie, jeśli zostaną po nim dobre wiersze."
                                     Józef Łobodowski.


05 marca 2009 roku w Filii nr 13 odbyło się kolejne spotkanie z członkami Klubu Aktywnego Seniora, poświęcone życiu i twórczości Józefa Łobodowskiego z okazji jego setnych urodzin.
Józef Łobodowski był wybitnym poetą, prozaikiem, publicystą i tłumaczem. W swojej twórczości podejmował wątki Lublina oraz Lubelszczyzny.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na marzec 2009
środa, 04 marzec 2009
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w marcu 2009:

Filia nr 3, ul. Hutnicza 20, tel. 081 746-29-63
„Mali aniołowie” - wystawa udostępniona przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w rocznicę akcji likwidacyjnej ochronki żydowskiej z ul. Grodzkiej wiosną 1942 roku.
24.03 - godz. 13.00 - rozpoczęcie marszu upamiętniającego tę rocznicę

Filia nr 4, ul. Kraśnicka 100 (Szpital), tel. 081 537-47-15

Wystawa obrazów batikowych Anny Marii Kozłowskiej do 13 marca

Czytaj całość...
Zima w bibliotece
środa, 04 marzec 2009
Zima w Bibliotece - Zdjęcie 001W Filii Nr 28 odbyła się impreza biblioteczna p.t. "Spotkanie z zimą" W zajęciach wzięły udział dzieci z pierwszej klasy  Szkoły Podstawowej Nr 28 . Imprezę uświetnił mini- koncert piosenki o zimie w wykonaniu pierwszaków, wiersze związane z zimą oraz zagadki i zajęcia plastyczne.  Na zakończenie dzieci wspólnie " ulepiły" bałwanka, którego zabrały na pamiątkę do szkoły.
Agnieszka Pawlak- Dziaduch
Czytaj całość...
Józef Czechowicz - poeta Lublina
wtorek, 03 marzec 2009
Czechowicz - Zdjęcie 001Wystawa Józef Czechowicz - poeta Lublina przybliża postać poety, jego wyjątkowy stosunek do rodzinnego miasta oraz „Poemat o mieście Lublinie” - utwór który powstał w 1934 roku, to połączenie wierszy z tomiku „Stare kamienie” z piękną prozą poetycką i jest, jak napisał Roman Rosiak we wstępie do pierwszego wydania, lekcją miłości i szacunku dla naszego miasta.
Radosława KwiatkowskaCzytaj całość...
Otwarcie pokonkursowej wystawy zdjęć W poszukiwaniu PRL-u
wtorek, 03 marzec 2009
W poszukiwaniu PRL-u - Zdjęcie 001Fot. Andrzej Pantol

Jaki naprawdę był PRL? Jakie mamy wspomnienia związane z przeżywaniem lat, w których nie można było kupić niemal niczego? Czy pamiętamy jeszcze epokę nieśmiertelnych goździków i rajstop darowanych w Dniu Kobiet? A może minione czasy PRL- przywodzą nam na myśl kartki na mięso, kolejki, meblościanki ustawione w pokojach i sklepy Pewex?
Konkurs "W poszukiwaniu PRL-u" przeznaczony był dla wszystkich fanów fotografowania. To dobra zabawa, a może i szansa dla tych, którzy chcieliby zaistnieć w świecie fotografii. Najlepsze zdjęcia nawiązujące do tamtej epoki zobaczymy na wystawie, której otwarcie nastąpiło 2 marca 2009 roku o godz, 17.00 w Galerii Przechodniej Centrum Kultury.
Czytaj całość...
Egzamin dyplomowy
wtorek, 03 marzec 2009
Dyplomy - Zdjęcie 00128 lutego 2009 o godzinie 10 w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego odbędzie się egzamin dyplomowy słuchaczy Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania - PSP im. Stanisława Wyspiańskiego, Pracowni Fotografii prowadzonej przez artystów plastyków: Szczepana Kasiurę i Krzysztofa Wereńskiego. Absolwenci zaprezentują swoje prace dyplomowe - etiudy fotograficzne na wybrany temat i przed komisją egzaminacyjną będą zmagać się z wiedzą z historii sztuki i historii designu. Obrony tego dnia były wizytowane przez przedstawiciela Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Włodzimierza Gorzelańczyka.
Krystyna Rybicka
Czytaj całość...
Odkrywamy Wszechświat
piątek, 27 luty 2009
Kosmos - Zdjęcie 001 Z racji Międzynarodowego Roku Astronomii w Filii 12 można obejrzeć wystawę poświęconą urokom kosmosu. Na dziesięciu planszach wyeksponowano najbardziej zachwycające planety układu słonecznego. Zdjęcia dodatkowo wzbogacone są cytatami z najsłynniejszych dzieł literackich, przede wszystkim z „Małego Księcia” i „Alchemika”.
Czytaj całość...
Radio Yokohama
piątek, 27 luty 2009
Kino Venus
czwartek, 26 luty 2009
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5481 - 5500 z 5931


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego