Aktualności
Twarze Nicei
środa, 10 listopad 2010
Spotkanie muzyczne i otwarcie wystawy fotografii, 22.11.2010 r., godz. 15.00, Filia nr 29, ul.Kiepury 5A
Nowocześni po katastrofie
środa, 10 listopad 2010
image_001.jpg„(...) malarz który wyszedł / w białą okolicę śniegu i nie wrócił / malował ludzi w chwili kiedy / odwracali się od życia twarzami rękami / ludzi w ubraniach już uszytych z nieba / i malował kobiety którym już dawno / wypadły z rąk róże i wachlarze / których starość skazała na łaskę krzesła / w ich pojednaniu z drzewem usunął granicę / i w jeden kontur dramatu zamknął człowieka i sprzęt”
Tak o Andrzeju Wróblewskim pisał Tadeusz Śliwiak. Dr Marcin Lachowski, pracownik Instytutu Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autor m. in. takich publikacji jak: Awangarda wobec instytucji. O sposobach prezentacji sztuki w PRL – u, Rzecz i rzeczywistość w kulturze XX i XXI wieku oraz wielu innych rozpraw i artykułów naukowych, wygłosił 4 listopada w Filii Nr 2 wykład poświęcony temu artyście.
Czytaj całość...
Andrzej Niewiadomski
piątek, 05 listopad 2010
Spotkanie z autorem, 17.11.2010 r., godz. 17.00, Filia nr 2, ul. Jana Hempla 5
Henryk Wieniawski - mistrz z Lublina
czwartek, 04 listopad 2010
image_001.jpg28 października w Filii Nr 2 po raz kolejny wybrzmiały takty muzyki klasycznej. Tym razem bogaty i różnorodny repertuar koncertu przyciągnął miłośników twórczości Henryka Wieniawskiego. Jego utwory wykonali uczniowie ze Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie. Kujawiaka zagrał Szymon Schab, Dudziarza op. 19 nr 2 – Jakub Maćkowiak, Obertasa op.19 nr 1 – Weronika Sokołowska, Etudes – caprices op.18 nr 3 – Krystyna Poręba, Etudes – caprices op. 18 nr 5 – Ewa Głowacka, Legendę op.17 – Alicja Humeniuk, Capriccio – Valse op.7 – Maria Stanisławczyk. Przy fortepianie uczniom akompaniował pan Grzegorz Siedlaczek. O kompozytorze, jego życiu i muzyce barwnie opowiadała pani Iwona Siedlaczek. Całość uzupełniła prezentacja multimedialna przygotowana przez panią Aleksandrę Mazurek. Na drugą część koncertu zapraszamy 23 listopada.
Czytaj całość...
Zapomniany Henryk Siemiradzki
wtorek, 02 listopad 2010
image_001.jpgUczestnicy spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki  tym razem poznali życie i twórczość Henryka Siemiradzkiego.
Malarz , który  zdobył sławę za życia, po śmierci wraz z epoką i jej malarstwem został zapomniany.
Zapatrzony w antyk tworzył dzieła monumentalne przeważnie o tematyce historycznej.
Kontrowersyjna postać malarza oraz uroda jego obrazów skłoniły czytelników do sięgnięcia  po monografie i albumy dostępne w bibliotekach.
Róża Wawer
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na listopad 2010
piątek, 29 październik 2010
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w listopadzie 2010:

29 listopada 2010, godz. 13.00 - Koncert Laureatów Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Anny Kamieńskiej – Teatr im. H.Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1

Filia nr 2, ul. Hempla 5, tel. 081 532-05-29
"Poeta skrzypiec - Henryk Wieniawski" - wystawa

4 listopada 2010,  godz. 17.00 - zapraszamy dorosłych czytelników na cykl wykładów pt. „Aktualność sztuki” - Dr Marcin Lachowski,  Nowocześni po katastrofie.

17 listopada 2010, godz. 17.00 – Andrzej Niewiadomski – spotkanie poetyckie i promocja tomiku „Tremo”.

18 listopada 2010, godz. 17.00 - zapraszamy dorosłych czytelników na cykl wykładów pt. „Aktualność sztuki” - Dr Jowita Patyra, Współczesność a średniowiecze. O inspiracjach kulturą wieków średnich w sztuce współczesnej.

23 listopada, godz. 13.00 – Henryk Wieniawski – wirtuoz skrzypiec. Obchodów 130. rocznicy śmierci kompozytora – ciąg dalszy.
Czytaj całość...
II etap Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Anny Kamieńskiej
piątek, 29 październik 2010
image_001.jpg

PROTOKÓŁ
z posiedzenia Jury II etapu Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
Poezji i Prozy Anny Kamieńskiej
z dnia 27 października 2010 r.


Jury w składzie: Dorota Iwanicka, Jarosław Zoń, Przemysław Buksiński, po wysłuchaniu 40 recytatorów i recytatorek postanowiło zakwalifikować do III etapu – Koncertu Laureatów następujących uczestników w kategorii szkół gimnazjalnych:
1. Małgorzata Brodziak – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej
2. Agata Jaworska – Gimnazjum Nr 5 im. Króla Władysława Łokietka
3. Aleksandra Kiebasz – Prywatne Gimnazjum im. Królowej Jadwigi
4. Weronika Wiadrowska - Prywatne Gimnazjum im. Królowej Jadwigi
5. Klaudia Różycka – Gimnazjum Nr 17
6. Bartłomiej Dziadosz – Gimnazjum Śródziemnomorskie

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
1. Katarzyna Depta – III  Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej
2. Paulina Suszek -  III  Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej
3. Krzysztof Grula – Zespół Szkół Nr 5 im. Jana Pawła II
4. Ewelina Saczek – XVIII  Liceum Ogólnokształcące
5. Weronika Puszyk – Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”
6. Zofia Dłubacz - Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”
7. Marta Kaczor – VII  Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej
8. Martyna Kicia - VII  Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej
9. Zuzanna Dados – VI  Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja
Czytaj całość...
Znad Bosforu nad Wisłę
czwartek, 28 październik 2010
image_001.jpgOd przypomnienia dylematów, z jakimi musieli się borykać pierwsi twórcy naszej państwowości, dr Daniel Próchniak rozpoczął swój wykład zatytułowany „Znad Bosforu nad Wisłę. Wątki bizantyńskie w sztuce polskiej dawnej i dzisiejszej." Unaocznił zebranym, że pomimo faktu, iż chrześcijaństwo przyjęliśmy z Zachodu, to wczesne obiekty sakralne:  karolińskie, romańskie, jak i gotyckie przesycone są wpływami wschodnimi – bizantyńskimi. Granicę wpływu Konstantynopola w sztuce i architekturze stanowi w większości przypadków Wisła.
Spotkania odbyły się 21 października w Filiach Nr 2 i Nr 30. Przed południem słuchaczami byli uczniowie Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji, po południu – niewielka grupa miłośników sztuki.
Czytaj całość...
Inauguracja Klubu Czytelniczego Readcom
poniedziałek, 25 październik 2010
image_001.jpg

Henryk Wieniawski - mistrz z Lublina
poniedziałek, 25 październik 2010
image_001.jpg
84. urodziny Kubusia Puchatka
poniedziałek, 25 październik 2010
image_001.jpg Aktualizacja 25 października 2010

"Tak, to Kubuś, Miś Puchatek,
wielki mędrzec i bohater.
A więc, panie i panowie,
pijmy teraz jego zdrowie!”
                   A.A.Milne”Kubuś Puchatek”
84. urodziny Kubusia i 72. rocznica polskiego wydania Kubusia Puchatka była okazją do wizyty w bibliotece. Kubuś Puchatek został stworzony 14 października 1926 roku przez brytyjskiego pisarza A. A. Milnea.  Polskie wydanie Kubusia Puchatka ukazało się w 1938 r. czyli 72 lata  temu!
Maria Włosek
Czytaj całość...
Różne książki Elizy Piotrowskiej
poniedziałek, 25 październik 2010
image_001.jpg20 października 2010 roku w Filii Nr 31 i 26 odbyły się spotkania autorskie z Elizą Piotrowską, uznaną  autorką i ilustratorką książek dla dzieci. W spotkaniu na ul. Nałkowskich wzięły udział dzieci z Przedszkola Nr 78. Tematem spotkania była „Bajka o czasie” Elizy Piotrowskiej,  zilustrowana przez Magdalenę Kozieł - Nowak.
Podczas spotkania pani Eliza opowiadała o  początkach swojej kariery pisarskiej, obyczajach panujących we Włoszech. Zaprezentowała również swoje książki. Całe spotkanie przebiegało się w doskonałej atmosferze. Śmiech, zabawa i nauka, czyli to, co dzieci lubią najbardziej.
 Pani Eliza podkreślała iż : największą ozdobą człowieka jest uśmiech a to, jak postrzegamy otaczający nas świat, zależy od nas samych. Zaraziła nas swą radością, energią i twórczością, oczywiście. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac dzieci – ilustracji do „Bajki o czasie”.
Joanna Łopuszyńska
Czytaj całość...
Zapomniany artysta
piątek, 22 październik 2010
image_001.jpg
Skandynawscy twórcy kryminału
piątek, 22 październik 2010
image_001.jpg18 października 2010 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Tym razem poświęcone było wybranym przez nas twórcom skandynawskiej literatury kryminalnej. Na spotkaniu przybliżyłyśmy sylwetki dwóch szwedzkich mistrzów kryminału: Henninga Mankella - autora "Chińczyka" oraz Stiega Larssona - twórcy kultowego cyklu "Millenium".
Karin Fossum - norweska mistrzyni kryminalnego suspensu była kolejnym omawianym przez nas autorem. Dzieła wymienionych pisarzy goszczą od lat  na szczytowych  miejscach  światowych list  bestsellerów oraz niosą  ze sobą nową jakość kryminałów.
Jolanta Jurkowska
Czytaj całość...
Warsztaty terapii zajęciowej - barwy jesieni
czwartek, 21 październik 2010
image_001.jpg14 października w Filii Nr 29 odbyło się kolejne spotkanie  z cyklu z grupą uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Źródło. Temat przewodni zajęć to bogactwo kolorów i darów jesieni. Uczestnicy wykonali jesienne drzewka, a praca ta dostarczyła im dużo radości i emocji.
Magdalena Galińska, Monika Gryta
Czytaj całość...
Czarne inspiracje i Andrzej Stasiuk
czwartek, 21 październik 2010
image_001.jpgKolejne spotkanie z cyklu „Czarne Inspiracje” było nie tylko spotkaniem z najbardziej rozpoznawalnym polskim pisarzem, dramaturgiem i eseistą Andrzejem Stasiukiem, ale również premierą wydawniczą jego najnowszej książki „Dziennik pisany później”. Do Filii Nr 2 MBP przybyło wielu fanów zainteresowanych twórczością Stasiuka. To dla nich wyjątkowo, autor odczytał fragmenty nowych, spisanych post factum wrażeń z podróży po Bałkanach. Spotkanie poprowadził Mariusz Kargul z Grupy Literackiej A4.
Czytaj całość...
Koncert na bis
poniedziałek, 18 październik 2010
image_001.jpgPerfekcyjnie dobrany repertuar, utalentowani wykonawcy na scenie, sala wypełniona po brzegi, wyrazy podziwu i uznania dla młodych muzyków, zadowolenie i uśmiech na twarzach publiczności oraz gromkie brawa. Tak wyglądał koncert, który odbył się 12 października w Filii nr 2. W zamierzeniu miało to być powtórzone spotkanie z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zatytułowane: ”Kiedy muzyka klasyczna wychodzi z filharmonii, czyli muzyka filmowa, klezmerska, bluesowa i inna.”. Młodzi muzycy udowodnili jednak, że muzyka jest czymś niepowtarzalnym i choć zagrali ten sam repertuar, brzmiał on zupełnie inaczej. Koncert poprowadziła pani Iwona Siedlaczek, która tradycyjnie zadbała o harmonijny przebieg całości wystąpienia.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5481 - 5500 z 6400

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego