Aktualności
Kiermasz wielkanocny
piątek, 03 kwiecień 2009
Kiermasz - Zdjęcie 001Dzieci uczęszczające na cotygodniowe zajęcia plastyczne w Filii nr 29 już od dłuższego czasu przygotowywały prace związane z symboliką świąt wielkanocnych.
A wszystko to, po to, by zorganizować kiermasz.
Serdecznie zapraszamy na kiermasz odbywający się w dniach od 1-8 kwietnia oraz  do zakupu prac wykonanych przez dzieci. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na dalszą działalność koła plastycznego.
Magdalena Galińska
Czytaj całość...
100. lat Józefa Łobodowskiego
piątek, 03 kwiecień 2009
Głuchoniemi - Zdjęcie 001Filia nr 6 MBP, z okazji setnej rocznicy urodzin Józefa Łobodowskiego, przygotowała prelekcję i wystawę zatytułowaną ,,Nigdy się tu najeźdźca nie poczuje w domu”.
31 marca 2009 roku, na spotkaniu z czytelnikami niesłyszącymi omówiona została biografia i twórczość pisarza, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z Lublinem i Lubelszczyzną. Nasze spotkanie nagrywała Telewizja Lubelska.
Wiesława Szymczak 
Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej
czwartek, 02 kwiecień 2009
ICBDOd 2 kwietnia 1967 r., w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej.
Każdego roku kraj będący członkiem IBBY (International Board on Books for Young People) zostaje gospodarzem MDKD. Projektowany jest z tej okazji plakat oraz przesłanie, którego autorem jest za każdym razem kto inny. Sponsorem tegorocznych obchodów jest Egipt. Najważniejszym przesłaniem tego dnia jest upowszechnianie zainteresowań dzieci książką, zaś dorosłym ma on przybliżyć problemy związane z literaturą i czytelnictwem dziecięcym.
W ramach obchodów w ciągu tygodnia, w większości naszych filii bibliotecznych organizowane są: zajęcia literacko - edukacyjne, konkursy plastyczne, czytelnicze, głośne czytanie i inne.

W najbliższą sobotę - 4 kwietnia - w godz. 8.00 - 9.00 - w programie "Jasiek" Radia Lublin, redakcja radia wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną przygotowały zagadki literackie dla młodych czytelników.
Zapraszamy do udziału w zabawie.

Czytaj całość...
Wiosna w bibliotece
czwartek, 02 kwiecień 2009
Wiosna - Zdjęcie 0011 kwietnia F.31 gościła uczniów kl. III Sz. P. nr 30 przy ul. Nałkowskich na warsztatach plastycznych, podczas których dzieci wykonywały wiosenne stroiki świąteczne. W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się z polskimi zwyczajami i obrzędami związanymi z nadejściem wiosny, utrwalonymi w literaturze i kulturze polskiej.
Ewa Domaszewicz
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na kwiecień 2009
środa, 01 kwiecień 2009
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w kwietniu 2009:

Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, tel. 081 532-05-29
22.04- godz. 17.00 – spotkanie z Zbigniewem Dmitrocą. Promocja tomu wierszy Achmatowej w przekładzie Zbigniewa Dmitrocy. Prowadzenie Dariusz Jóźwik.

Filia nr 9, ul. Krańcowa 106, tel. 081 744-17-18
Wystawa „Józef Czechowicz - poeta Lublina”
„Barwy Afryki - Na ratunek dzieciom w Kongo” - wystawa prac dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 32 w Lublinie
Czytaj całość...
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - Chasid Umot ha-Olam
wtorek, 31 marzec 2009
Grzegorz Łubczyk - Zdjęcie 00130 marca w Filii nr 30 MBP odbyło się spotkanie z pisarzem Grzegorzem Łubczykiem - byłym ambasadorem RP na Węgrzech. Spotkanie było zarazem promocją jego kolejnej książki pt.”Henryk Sławik. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów”. Autor zapoznał słuchaczy z wyjątkowymi czynami Henryka Sławika, człowieka,  który w czasie II wojny światowej uratował ponad pięć tysięcy polskich Żydów, za co zapłacił najwyższą cenę, a następnie został pośmiertnie skazany przez komunistyczne władze Polski na cywilny niebyt i totalne zapomnienie. I być może nikt nie dowiedziałby się o bohaterze, gdyby nie całkiem wyjątkowy zbieg okoliczności. Henryk Zvi Zimmerman z Hajfy, w połowie roku 2001 odwiedził Warszawę.
Czytaj całość...
Pokolenia
wtorek, 31 marzec 2009
Zdjęcia - Zdjęcie 001W dniach 27 marca do 4 kwietnia 2009 w Galerii 31 MBP prezentowana będzie wystawa fotografii Magdy Borowieckiej. Jest ona uczennicą klasy maturalnej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Lublinie, stypendystką Prezydenta Miasta Lublina w latach 2004-2007 w zakresie przedmiotów artystycznych. Prezentuje fascynujący obraz życia swoich najbliższych - tajemnica domu kobiet, przemijanie, bliskość, bez poprawek i retuszu. W tak młodym wieku sposób patrzenia unikalny.
Serdecznie zapraszamy.
Krystyna Rybicka
Czytaj całość...
WTZ "Źródło"
poniedziałek, 30 marzec 2009
Źródło - Zdjęcie 00130 marca w Filii nr 29 odbyły sie kolejne zajęcia komputerowe dla młodzieży z WTZ "Źródło". Największym powodzeniem cieszyły się filmy z portalu YouTube.
Alina Lewicka-Rosińska
Czytaj całość...
Warsztaty Terapii Zajęciowej
poniedziałek, 30 marzec 2009
WTZ - Zdjęcie 001W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi 25 marca w Filii 24 przy ul. Juranda 7 odbyły się zajęcia z młodzieżą z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Zajęcia przygotowała i prowadziła Anna Borowska. Tematyka spotkania dotyczyła zwyczajów i obrzędów świątecznych. Uczestnicy poznali tradycje i symbole Świąt Wielkanocnych. Wzięli również udział w dyskusji dotyczącej przygotowania święconki, malowania pisanek i tradycji śmigusa-dyngusa związanej z Lanym Poniedziałkiem.
Czytaj całość...
IX Edycja Konkursu Recytatorskiego " Mały Książę"
piątek, 27 marzec 2009
Konkurs - Zdjęcie 001Dnia 25 III 2009 w sali widowiskowej Szkoły Podstawowej nr 43 odbyła się IX Edycja Konkursu Recytatorskiego " Mały Książę".
Pracownicy Filii 12, wspólnie z nauczycielami języka polskiego oraz Dyrekcją szkoły, oceniali uczestników konkursu w trzech grupach wiekowych ( klasy I-III). Ocena dotyczyła trafności w doborze tekstu, interpretacji i ogólnego wrażenia artystycznego. Tego roku uczniowie recytowali wybrany przez siebie fragment prozy. Spośród licznej grupy recytatorów nagrodzono trzy i wyróżniono cztery osoby. Co roku poziom konkursu jest wyższy, a uczestnicy ambitniejsi.
Ewa Jabłońska
Czytaj całość...
Kiermasz
piątek, 27 marzec 2009
Kiermasz
Warsztaty terapii zajęciowej
czwartek, 26 marzec 2009
Warsztaty Terapii Zajęciowej - Zdjęcie 00123 marca w Filii 29 MBP odbyły się zajęcia plastyczne dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Źródło. Tematem przewodnim spotkania była aktualna pora roku – wiosna. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z techniką tworzenia kwiatów z krepiny, a następnie wykonali wiosenny bukiet z żonkili.
Magdalena Galińska
Czytaj całość...
Życie zaczyna się po czterdziestce
czwartek, 26 marzec 2009
Warsztaty kartek - Zdjęcie 001W cyklu "Życie zaczyna się po czterdziestce" 23 marca w Filii nr 4 odbyły się warsztaty robienia kart świątecznych. Materiały przygotowały i poprowadziły zajęcia Panie Beata Wijatkowska i Barbara Tokarska. Do Świąt Wielkanocnych można podziwiać wystawę kart wykonanych przez Panie Beatę i Barbarę. Zapraszamy.
Jadwiga Skórska
Czytaj całość...
Turecki laureat Nagrody Nobla
czwartek, 26 marzec 2009
READCOM 23 marca 2009 w Filii nr 19 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Tym razem spotkanie poświęciłyśmy Orhanowi Pamukowi, tureckiemu pisarzowi, laureatowi Literackiej Nagrody Nobla 2006.
Turcja niepokoi i intryguje swoich sąsiadów, świecka demokracja i ruchy islamistyczne religia jako ważny czynnik decydujący o losie tego kraju kandydującego do UE. Siłą rzeczy, nie mogło się obyć bez przywołania podstawowych skojarzeń wiążących się z tym krajem ,o które poprosiłyśmy nasze klubowiczki. O ile te były bogate i ciepłe , to już kolejne zagadnienie : za i przeciw integracji Turcji z UE, wykazało sprzeciw naszych pań powołujących się na zdecydowaną odmienność kulturowo-religijną.
Czytaj całość...
Prelekcja w Babim lecie
czwartek, 26 marzec 2009
Babie Lato - Zdjęcie 001Klubokawiarnia „Babie lato” przy ul. Głębokiej 8a od początku swojego istnienia jest miejscem spotkań i debat, między innymi w obszarze kultury współczesnej. Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie często w swoich przedsięwzięciach wchodzi w przestrzeń miejską i podejmuje działania poza swoimi siedzibami. Nie dziwi więc fakt, że do takiego spotkania musiało dojść.
Czytaj całość...
Koncert wiosenny w Filii nr 29
czwartek, 26 marzec 2009
Koncert Wiosenny - Zdjęcie 001Nadając mu taki tytuł, mieliśmy nadzieję przywołać wiosnę:-)
Gośćmi naszej placówki byli skrzypkowie, uczniowie pani Iwony Siedlaczek ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T Szeligowskiego: Jakub Maćkowiak, Szymon Schab, Zuzanna Budzyńska, Magdalena Krukowska, Maria Stanisławczyk, Paulina Kochaniec, Michał Schab i Donald Sadowski.
Półtoragodzinny koncert zgromadził 50 osób, miedzy innymi uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej  "Źródło" oraz chórzystki ze Szkoły Podstawowej nr 45. Niestety, wyczekiwana wiosna nie przyszła :-(
Alina Lewicka - Rosińska 
Czytaj całość...
Powitanie wiosny
czwartek, 26 marzec 2009
Powitanie wiosny - Zdjęcie 00120 marca 2009 roku wspólnie z dziećmi z Przedszkola nr 75 w Lublinie i ich wychowawczyniami  powitaliśmy wiosnę. Wychowankowie podziękowali zimie za jej uroki i jednocześnie powitali wiosnę pięknym przedstawieniem. Przedszkolaki uczestniczyły w paleniu Marzanny i korzystając z ostatnich zimowych chwil- rzucały się śnieżkami.
Teraz dzieci z niecierpliwością oczekują na pierwsze oznaki nadejścia wiosny.
Ewa Jabłońska.
Czytaj całość...
Warsztaty "Jak powstawała książka"
wtorek, 24 marzec 2009
Warsztaty Filia 28 - Zdjęcie 00113 i 20 marca 2009 roku w Filii nr 28 MBP odbyły się warsztaty pod tytułem „Jak powstawała książka”. Zostały one przygotowane dla uczniów czterech klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 22.
Dzieci zapoznały się z historią piśmiennictwa z okresu starożytnego Egiptu, Mezopotamii, Grecji i Chin. Warsztaty miały na celu zastosowanie poznanych technik w praktyce: pisma klinowego na tabliczkach z masy solnej, pisania gęsim piórem, pisania „drobnym maczkiem”, pisania białkiem jaja kurzego z  brokatem. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, dzieci z zapałem wykonywały zadania, a efektem końcowym tej pracy jest samodzielnie wykonana książka.
Agnieszka Pawlak- Dziaduch
Czytaj całość...
Martwa natura
wtorek, 24 marzec 2009
Martwa Natura - Zdjęcie 001Od 23 marca 2009r. w Filii 28 MBP można oglądać wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów klas V i VI ze Szkoły Podstawowej nr 22 w Lublinie pod kierunkiem Pani Marzeny Żywickiej. Wystawę można oglądać do końca kwietnia. Zapraszamy.
Agnieszka Pawlak- Dziaduch
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5461 - 5480 z 5933


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego