Aktualności
Bach - solo i kameralnie
poniedziałek, 08 marzec 2010
Patrząc ku Tatrom
piątek, 05 marzec 2010
Kasprowicz - Zdjęcie 001Od połowy lutego w Filii nr 26 można oglądać wystawę pt.: "Patrząc ku Tatrom". Ekspozycja zawiera wybrane informacje dotyczące tatrzańskich związków biografii i twórczości Jana Kasprowicza i Kazimierza Przerwy-Tetmajera z Podhalem. Celem wystawy jest ukazanie piękna krajobrazu tatrzańskiego i literatury opisującej góry i jej mieszkańców. Wizualnym komentarzem do poetyckich strof są specjalnie dobrane fotografie podhalańskich pejzaży.
Anna Kasperowicz

Czytaj całość...
Kalendarium na miesiąc marzec 2010
poniedziałek, 01 marzec 2010
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w marcu 2010:

Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, tel. 081 532-05-29
Wystawa pt. "Au Revoir, Polsko"
23 marca - z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną", godz. 13.00 - "Bach solo i kameralnie. Utwory niemieckiego mistrza epoki baroku Jana Sebastiana Bacha (1685 - 1750) na skrzypce solo, skrzypce i basso continuo oraz na dwoje skrzypiec.

Filia nr 3, ul. Hutnicza 20, tel. 081 746-29-63
Wystawa poświęcona dzieciom z Ochronki Żydowskiej rozstrzelanym na Tatarach w czasie II wojny światowej.

Filia nr 4, ul. Kraśnicka 100 (Szpital), tel. 081 537-47-15
do 25 marca  - "Martwa Natura" - wystawa fotografii Jacka Zaima
24 marca, godz. 11.30 – warsztaty plastyczne – kartki świąteczne.
Czytaj całość...
Zapraszamy do Chin
piątek, 26 luty 2010
Klub czytelniczy - Zdjęcie 001Kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego Filii nr 12 odbyło się pod znakiem egzotycznych podróży. Jedna z uczestniczek Klubu, Pani Anna Rajtar-Grabowiec podzieliła się swoimi wrażeniami i wspomnieniami z wakacyjnej wycieczki do Chin. Piękne zdjęcia, pamiątki i barwne opowieści zachęciły uczestników Klubu do sięgnięcia po dostępną w bibliotece literaturę chińską. Następne spotkanie odbędzie się w klimacie epoki Fryderyka Chopina. Monika Waryszak
Czytaj całość...
Wernisaż wystawy rysunków Benka Homziuka - Chopinowskie wariacje
piątek, 26 luty 2010
Chopin - Zdjęcie 00112 lutego 2010 roku mieliśmy przyjemność inaugurować  wystawę prac Benka Homziuka - „Chopinowskie wariacje”. Na wystawie zaprezentowano 26 rysunków zainspirowanych życiem i dziełem Fryderyka Chopina. Przedstawione prace są osobistą refleksją autora nad osobą wielkiego Polaka.  W katalogu przygotowanym do wystawy autor pisze:  
Temat chopinowski pojawił się w moich działaniach trochę przypadkowo. Otóż kolega z Instytutu Muzyki zaproponował plastykom zajęcie się tym wątkiem, z zamiarem wykorzystania powstałych prac jako ilustracje w zaplanowanej publikacji, wszystko w związku z przypadającą w 2010 r. rocznicą 200-lecia urodzin najwybitniejszego kompozytora i pianisty w dziejach naszego narodu. Temat okazał się na tyle frapujący i interesujący, że w krótkim czasie powstała cała seria prac, które postanowiłem zaprezentować na wystawie, tym samym wpisując się w Rok Chopinowski. Wszystkie prace zostały wykonane na papierze, w części ołówkiem, inne zaś z wykorzystaniem ołówka i kredek. Są to oczywiście moje “wariacje” na temat Chopina i jego twórczości, a co za tym idzie, nie podlegają żadnym prawom “grawitacji artystycznej” - w dosłownym znaczeniu tego słowa. Sztuka bowiem ma takie niepisane prawo, że rządzi się własnymi prawami. Zapraszam potencjalnych gości, mam taką nadzieję, do miłej refleksji nad Chopinem.
Czytaj całość...
Samotność człowieka współczesnego
środa, 10 luty 2010
Filia 24 – READCOM - Zdjęcie 00110 lutego 2010 w Filii nr 24 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM, którego tematem była samotność człowieka współczesnego. Klubowicze dyskutowali o różnych przyczynach samotności, dzielili się własnymi obserwacjami, przeżyciami. Zgodnie twierdzili, że samotność nie jest czymś złym, a współczesny człowiek, który ma nieograniczony dostęp do mediów i możliwość korzystania z różnych form działalności kulturalnej powinien cieszyć się, że nikt nie ogranicza jego działań i zainteresowań. Odosobnienie, zdaniem uczestników spotkania, sprzyja rozwijaniu własnej osobowości, realizacji planów, oddawaniu się pasjom.

Czytaj całość...
Dzień Bezpiecznego Internetu
środa, 10 luty 2010
Filia 28 – dbi - Zdjęcie 0019 lutego 2010 Filia Nr 28 zorganizowała obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Dzieci wysłuchały  pogadanki na temat zagrożeń i zasad bezpiecznego korzystania z  Internetu. Chętnie rozwiązywały przygotowane zadania i rebusy oraz korzystały ze stron internetowych informujących o bezpiecznym Internecie.

Czytaj całość...
Bacewicz na bis...
wtorek, 09 luty 2010
Koncert – Filia 2 - Zdjęcie 001Koncertem zatytułowanym „Bacewicz na bis. Muzyka skrzypcowa Grażyny Bacewicz (1909 – 1969) na zakończenie obchodów 100. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci kompozytorki” zainaugurowano 5 lutego 2010 serię dziewięciu koncertów odbywających się w Filii nr 2 MBP, przy ul. Jana Hempla 5. Projekt edukacyjny jest wspólnym przedsięwzięciem Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. Inauguracji „Bibliotecznych wtorków z muzyką klasyczną” dokonały: Honorata Pukos – Dyrektor Szkoły Muzycznej i Elżbieta Kopciewicz – Kierownik Filii nr 2 MBP.
Czytaj całość...
Ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej
czwartek, 04 luty 2010
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie przygotowała wiele atrakcji dla dzieci, które podczas ferii zimowych zechcą swój wolny czas spędzić nie tylko w domu przed telewizorem czy komputerem, ale także poćwiczyć swoją pamięć i różne umiejętności np. plastyczne, literackie czy teatralne.

Wszystkie zajęcia w filiach MBP są bezpłatne,  nie wymagają wcześniejszych zapisów, ani nie mają ograniczeń uczestników (chyba, że chodzi o przyjście grupy zorganizowanej).
W bibliotece mamy bezpłatny dostęp do internetu. Dzieci pod okiem bibliotekarzy będą mogły bezpiecznie po nim surfować.
Serdecznie zapraszamy zainteresowanych

Czytaj całość...
Kalendarium na miesiąc luty 2010
poniedziałek, 01 luty 2010
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w lutym 2010:

Filia nr 2, ul. Hempla 5 , tel. 081 532-05-29
Od 22 lutego do końca maja -  "Au Revoir, Polsko" - wystawa z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Filia nr 4, ul. Kraśnicka 100 (Szpital), tel. 081 537-47-15
17 lutego, godz. 17.00 - Wieczór wspomnień i poezji.
Ewa Bajkowska poetka, eseistka, wnuczka prezydenta Lublina  z lat 1916-1918.


Czytaj całość...
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
poniedziałek, 01 luty 2010
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
Seria wykładów otwartych z dziejów sztuki i myśli o sztuce dla tych wszystkich, którzy sztukami się interesują, lecz ich nie znają, a także dla tych, którzy sztuk nie lubią, a nawet nimi pogardzają.

Czytaj całość...
Władysławowi Panasowi w piątą rocznicę śmierci
środa, 27 styczeń 2010
Panas - Zdjęcie 001„Tak tedy będziemy zbierali te aluzje, te ziemski przybliżenia,
te stacje i etapy po drogach naszego życia,
jak ułamki potłuczonego zwierciadła.”

Bruno Schulz - Księga


22 stycznia w Filii nr 21 odbyło się spotkanie poświęcone Władysławowi Panasowi. Został zaprezentowany film J.J. Bojarskiego, w którym zobaczyliśmy dom rodzinny i wieś Dębicę, gdzie 28 marca  1947 roku urodził się Władysław Panas. Autor dotarł do dawnych kolegów, nauczyciela ze szkoły podstawowej oraz członków rodziny. Film jest uzupełnieniem publikacji wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną poświęconej profesorowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Czytaj całość...
Anaruk chłopiec z Grenlandii
środa, 27 styczeń 2010
Bohater - Zdjęcie 00122 stycznia 2010 r. Filia nr 9 gościła uczniów kl. IIId ze Szkoły Podstawowej nr 32. Uczniowie wzięli udział   w konkursie pt. "Ulubieni bohaterowie lektur". Dzieci entuzjastycznie przystąpiły do pracy, w ten sposób powstał Anaruk, bohater lektury Czesława  Centkiewicza "Anaruk chłopiec z Grenlandii".
Małgorzata Pachla

Czytaj całość...
Jak świętują Amerykanie?
środa, 27 styczeń 2010
Spotkanie - Zdjęcie 001W piątek 22 stycznia Filia nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej była świadkiem niecodziennego spotkania.
Naszą placówkę odwiedził Pan Mark, rodowity Amerykanin mieszkający obecnie w Lublinie, by spotkać się z dziećmi z I klasy Szkoły Podstawowej Nr 29 i opowiedzieć im, jak wyglądają  święta Bożego Narodzenia za oceanem. Dzieci ze swej strony  podzieliły się z gościem swoją wiedzą na temat polskiej tradycji bożonarodzeniowej oraz o tym, jak tegoroczne święta  wyglądały w ich rodzinach. Pan Mark uczył też podstawowych słów i wyrażeń w języku angielskim związanych z Gwiazdką.
Wspólnie odśpiewano kolędy w obu językach: nie zabrakło „Silent Night” („Cichej Nocy”) oraz charakterystycznego dla tradycji amerykańskiej „Jingle Bells” („Pada śnieg”).
Leszek Sieńko

Czytaj całość...
Słowo, obraz i muzyka
piątek, 22 styczeń 2010
Spotkanie - Zdjęcie 001 Tegoroczny cykl spotkań Klubu Aktywnego Seniora działającego przy Domu Kultury LSM w Filii Nr 13 MBP zainaugurował Spektakl Multimedialny stworzony przez parę lubelskich artystów: Urszulę Gronowską i Jacka Zaima. Ten ostatni fotografuje od 1970 roku, ma na swoim koncie 12 wystaw autorskich w tym wiele zbiorowych. Głównymi tematami jego prac są roztoczańskie cerkwie, krzyże, kapliczki i cmentarze, ale nie tylko; fotografował także koncerty znanych zespołów rockowych. Urszula Gronowska natomiast, choć pisze od wielu lat, dopiero niedawno zdecydowała się podzielić swoimi utworami z szerszą publicznością.
Czytaj całość...
Miejsca, do których zmierzamy
piątek, 22 styczeń 2010
F29 Kościoły - Zdjęcie 001Od 18 stycznia 2010 roku w Filii nr 29 MBP można oglądać wystawę pt. Miejsca, do których zmierzamy.
Jest to ekspozycja zdjęć zabytkowych kościołów lubelskich wraz z opisem ich dziejów.
Beata Gajda
Czytaj całość...
Zapraszamy do dyskusji
piątek, 22 styczeń 2010
Klub w F12 - Zdjęcie 00120 stycznia w Filii nr 12 odbyła się inauguracja Klubu Czytelniczego. Było to pierwsze z serii zaplanowanych na ten rok comiesięcznych spotkań poświęconych książce oraz szeroko pojętej kulturze. Spotkaniu towarzyszyła serdeczna i przyjazna atmosfera. Panie bardzo chętnie dyskutowały na temat swoich ulubionych pisarzy,  przyzwyczajeń czytelniczych jak również o zainteresowaniach i oczekiwaniach. Uczestnicy Klubu wyrazili chęć zgłębiania wiedzy i potrzebę wymiany doświadczeń czytelniczych.
Czytaj całość...
Fryderyk Chopin - wirtuoz fortepianu
piątek, 22 styczeń 2010
Pamięć o Chopinie - Zdjęcie 001W przypadającą w tym roku 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, Filia nr 19 MBP w Lublinie ma zaszczyt zaprosić na obejrzenie wystawy pt. "Fryderyk Chopin-wirtuoz fortepianu''. Wystawa ukazuje całokształt życia genialnego kompozytora. Szczególną uwagę skupiono na rolę Warszawy w życiu młodego Fryderyka oraz  na Paryż -z okresu emigracyjnego.
Uzupełnieniem wystawy jest plansza pt. "Współcześni mu o Fryderyku Chopinie'' niosąca ze sobą opinie, sentencje i wiersze o kompozytorze.
Jolanta Jurkowska
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5461 - 5480 z 6212


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego