Aktualności
Biblioteka mojego wieku
środa, 09 maj 2007
Biblioteka mojego wieku - Zdjęcie 1W ramach tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka mojego wieku” Filia nr 28 MBP przygotowała wystawę związaną z promocją lubelskich wydawnictw. Wśród zaprezentowanych instytucji znalazły się: „Gaudium”- wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej, „Norbertinum” oraz „Fabryka słów”.
„Norbertinum” istnieje już od 1989r. a jego założycielem jest Norbert Wojciechowski. Specyfikacja wydawnicza obejmuje tytuły z zakresu historii najnowszej, literatury, sztuki, a także zawiera w swej ofercie pozycje biograficzne i wspomnieniowe.
„Gaudium” istnieje od 1975r. Przez swoje publikacje uczestniczy w dziele przekazu wiary za pomocą słowa drukowanego. W ofercie Wydawnictwa znajdują się pozycje religijne, popularnonaukowe, podręczniki szkolne i akademickie.
Czytaj całość...
Poczytaj mi, przyjacielu
środa, 09 maj 2007
Poczytaj mi przyjacielu - Zdjęcie 1Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Filii Nr 31 MBP miało miejsce spotkanie uczniów klas „O” z wolontariuszkami działającymi w ramach programu „Poczytaj mi, przyjacielu”. Dwie uczennice klasy I Gimnazjum Nr 3 – Marta Nowak i Alicja Młynarczyk przebrane w stroje bohaterów  utworów literackich czytały dzieciom fragmenty książek. Wspólna lektura przeplatana była zabawami, konkursami, tańcami i śpiewem. Na zakończenie dzieci otrzymały słodycze, pamiątki z pobytu w Bibliotece oraz  tajemniczą przesyłkę dla rodziców zawierającą  tekst: „Jak rozkochać dziecko w książkach”.
Czytaj całość...
Podróż szlakami reportaży
wtorek, 08 maj 2007
Readcom - Zdjęcie 1"Prawdziwy reporter nie mieszka w Hiltonie,
ale śpi tam, gdzie śpią bohaterowie jego opowieści,
je i pije to samo co oni."
R. Kapuściński

Na spotkaniu Klubu Czytelniczego Readcom 25 kwietnia odbyliśmy podróż szlakami reportaży Ryszarda Kapuścińskiego.
Omawiając kolejne książki przemierzaliśmy Rosję koleją transsyberyjską, próbowaliśmy poznać i zrozumieć jej mieszkańców. Ze stolicy Ghany - Akry wyruszyliśmy autobusem - który "wyjeżdża kiedy się zapełni" - na spotkanie z kulturową innością Afryki.Gościliśmy na dworze cesarza Etiopii Hajle Selasje.
Czytaj całość...
Tydzień Bibliotek
poniedziałek, 07 maj 2007
W całej Polsce w dniach 07-11 maja br. rozpoczęły się obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Również Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie po raz kolejny  przygotowała  propozycje skierowane do różnych grup odbiorców – dzieci,  młodzieży wszystkich typów szkół i dorosłych mieszkańców miasta. W myśl tegorocznego hasła „Biblioteka mojego wieku” pragniemy ukazać wszechstronne działania biblioteki oraz zachęcić do korzystania z jej różnorodnych zbiorów.

Czytaj całość...
Kalendarium imprez na maj 2007 r.
poniedziałek, 07 maj 2007
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy i lekcje biblioteczne w MIESIĄC 2007:

Filia nr 12, ul. Żelazowej Woli 7, 081 741 52 73
01.05 – 22.06 – wystawa pt. „Stanisław Wyspiański”

Filia nr 19, ul. Kunickiego 89, 081 745 31 44
Stała wystawa „Tilburg miastem nowoczesności”.
Czytaj całość...
Stanisław Wyspiański - twórczość literacka i plastyczna
czwartek, 26 kwiecień 2007
Wyspiański - Zdjęcie 3W Filii Bibliotecznej nr 12 MBP przy ul. Żelazowej Woli 7 od połowy kwietnia do końca czerwca można obejrzeć wystawę poświęconą Stanisławowi Wyspiańskiemu. Ekspozycja ukazuje twórczość literacką i plastyczną autora "Wesela" oraz monografie o nim. Wszystkich którzy zechcą zatrzymać się na moment i obejrzeć wystawę pan Włodzimierz Podkościelny uraczy ciekawostkami z życia Wyspiańskiego. Wystawa cieszy się dużą popularnością wśród czytelników, zwłaszcza młodzieży szkolnej.
Czytaj całość...
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
poniedziałek, 16 kwiecień 2007
Światowy Dzień Książki - plakatŚwiatowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1996 roku.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).
Czytaj całość...
8 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki - CZAS - wernisaż
piątek, 13 kwiecień 2007
Sztuka Książki - Zdjęcie 112 kwietnia 2007 roku została otworzona pokonkursowa wystawa poświęcona książkom. Uroczystość rozpoczął dyrektor MBP Piotr Tokarczuk, przekazując głos Alicji Słowikowskiej, animatorce i kuratorce wystawy, która opiekuje się festiwalem od 1994 roku.
Organizatorami przedsięwzięcia są: Związek Polskich Artystów Plastyków – Sekcja Książki Artystycznej, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, a ze strony lubelskiej -  Miejska Biblioteka Publiczna .
Eksponaty prezentowane na wystawie zadziwiają różnorodnością zastosowanych technik i materiałów. Twórcy z 20 krajów pokazują książki nie tylko tradycyjnie drukowane, lecz także z drewna, gliny, pleksi, marmuru, specjalnie czerpanego papieru, oraz kolaże. Książki przybierają różne formy -  bryły, harmonijki czy składanki.
Szczególną uwagę goście wernisażu zwrócili na pracę Małgorzaty Lasockiej „Inkubator czasu” – wielki kokon z traw i liści, w środku którego umieszczono niewielkie drzewko, a na nim - maleńkie książeczki. Więcej informacji na temat dzieł i ich autorów można znaleźć na stronie www.bookart.pl.
Zapraszamy do zwiedzania.

Czytaj całość...
Budując Wyobraźnię
poniedziałek, 02 kwiecień 2007
Budując wyobraźnię - Zdjęcie 15Stowarzyszenie Studnia Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna im. H Łopacińskiego 2 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 51 przy ul. Bursztynowej 22 podsumowały akcję "Budując wyobraźnię – wokół twórczości Astrid Lindgren".
W finale brało udział sześć lubelskich placówek oświatowych, które od stycznia br. poznawały powieści szwedzkiej pisarki, bawiąc uczyły się z nimi. W poniedziałek w holu SP nr 51 dzieci przedstawiły przestrzenne projekty domów z powieści pani Lindgren. Budowle tworzone były na podstawie wcześniej wykonanych projektów  z materiałów  zebranych przez dzieci pod kierunkiem nauczyciela.
Wyłonione i nagrodzone zostały najbardziej pomysłowe projekty. Wszystkie dzieci i placówki otrzymały upominki.
Tego dnia jednocześnie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.
Czytaj całość...
Dziedzictwo wiary i myśli
poniedziałek, 02 kwiecień 2007
Wystawa o Papieżu - Zdjęcie 1W drugą rocznicę odejścia Jana Pawła II szczególnie odczuwamy Jego Duchową obecność. Przesłanie, które pozostawił kryje w sobie głębię wiary i mądrość.
To, co najważniejsze, Papież przekazał nam w kilkudziesięciu encyklikach i adhoprtacjach apostolskich, w książkach, w homiliach i publicznych wystąpieniach.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Dziedzictwo wiary i myśli” w Filii nr 28 przy ul. Nadbystrzyckiej 85.

Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej 2007
poniedziałek, 02 kwiecień 2007
zdjecie 1Przesłanie Margaret Mahy do dzieci świata:
Nigdy nie zapomnę nauki czytania. Dawniej, gdy byłam naprawdę mała,
słowa pędziły przed mymi oczami, jak małe żuki, próbujące uciec przede mną. Ja jednak byłam sprytniejsza od nich. Nauczyłam się rozpoznawać je, bez względu na to, jak szybko uciekały. I wreszcie mogłam otwierać książki i rozumieć, co było w nich napisane. Mogłam czytać żarty, opowiadania i wiersze samodzielnie, bez niczyjej pomocy.
Bywały także niespodziewane sytuacje. Czytanie dawało mi władzę nad opowieściami,
lecz z drugiej strony, opowieści panowały nade mną. Nie mogłam się od nich oderwać.
To właśnie stanowi tajemnicę czytania.
Czytaj całość...
Spotkanie wielkanocne
piątek, 30 marzec 2007
Spotkanie wielkanocne - Zdjęcie 1Wielkanoc - najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych: śniadanie wielkanocne, pisanki, święcone, śmigus-dyngus,  palma wielkanocna.
W dniu 29.03.2007 w Filii nr 30 na tradycyjnym śniadaniu Wielkanocnym spotkali się z Dyrekcją wszyscy pracownicy Biblioteki. Wśród gorących życzeń nie zabrakło muzyki wielkopostnej  w wykonaniu uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej i zgrabnych recytacji.

Czytaj całość...
Pisanie pisanek
czwartek, 29 marzec 2007
Pisanie pisanek - Zdjęcie 1Zbliżające się Święta Wielkanocne zainspirowały pracowników biblioteki do spotkań z twórczynią ludową Bogumiłą Wójcik. Filia nr 10 przy ulicy Kleeberga 12a już po raz kolejny zorganizowała dla dzieci warsztaty wykonywania pisanek.
Bogumiła Wójcik od najmłodszych lat uczyła się wykonywania pisanek opisanych woskiem i farbowanych w naturalnych barwnikach.
Oprócz tych umiejętności zajmuje się haftem regionalnym i szyciem strojów ludowych. Wzorując się na tradycjach krzczonowskich swoim pisankom stara się nadawać niepowtarzalny charakter. Wykonywane przez nią prace biorą udział w  wielu wystawach, również zagranicznych.
Czytaj całość...
Polska literatura współczesna
czwartek, 29 marzec 2007
Spotkanie Readcom - Zdjęcie 128 marca odbyło się kolejne trzecie już spotkanie klubu czytelniczego Readcom działającego przy Filii nr 24 naszej Biblioteki. Tym razem uczestnicy bliżej przyglądali się polskiej literaturze współczesnej. Zgodnie z tradycją spotkanie rozpoczęła prezentacja kilku wybranych nowości: Srebrna Natalia Kiry Gałczyńskiej, Kocha, lubi i żartuje Beaty Tyszkiewicz oraz Wszystko gra Agnieszki Szygendy. Następnie czytelnicy zawzięcie dyskutowali o postaciach przewijających się w książkach Moniki Szwai, Marii Nurowskiej, a także pamiętnikach Krystyny Jandy oraz Hanny Bakuły.
Największym zaskoczeniem było poznanie szczegółów biografii Moniki Szwai, która swój życiorys podsumowała słowami: Chciałabym, żeby moje książki - tak jak mnie pomogły przetrwać złe chwile - pomogły znieść różne smuteczki życiowe moim Czytelnikom.
Kolejne spotkanie planowane jest na 25 kwietnia. Tym razem swoją uwagę skupimy na reportażach Ryszarda Kapuścińskiego.
Czytaj całość...
Alicja Barton i jej wierszyki
środa, 28 marzec 2007
Alicja Barton i jej wierszyki - Zdjęcie 1Alicja Barton pisze wiersze nie tylko dla dorosłych. Jest  również autorką bajek, piosenek i poezji dla najmłodszych. Z cyklu „Ala dzieciom” ukazały się  dotychczas cztery książeczki. Swoją twórczość  Alicja Barton prezentuje dzieciom lubelskich szkół i przedszkoli.
26 marca Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej  zorganizowała spotkanie z małymi czytelnikami z Przedszkola nr 4 i nr 28, w trakcie którego autorka czytała fragmenty swoich książeczek, przedszkolaki recytowały wierszyki i śpiewały piosenki o wiośnie. Po zabawie dzieci zostały poczęstowane słodyczami.

Czytaj całość...
Nasz gość - Agnieszka Szygenda
piątek, 23 marzec 2007
Spotkanie autorskie z Agnieszką Szygendą - Zdjęcie 1

22 marca w Filii nr 21 MBP na Starym Mieście odbyło się spotkanie autorskie z  Agnieszką Szygendą – autorką powieści „Wszystko gra”. Spotkanie było prowadzone przez Elżbietę Majcherczyk współzałożycielkę Wydawnictwa Autorskiego.
Prozatorski debiut Agnieszki Szygendy to błyskotliwa powieść, która pokazuje lekkomyślne igranie ludzkimi uczuciami. Autorka jest przenikliwym obserwatorem współczesnego świata.


Zanim zrobisz następny ruch na szachownicy życia, sięgnij po książkę Agnieszki Szygendy. Autorka pokazuje jak łatwo dajemy się uwieść grze, jej zasadom, jak chętnie podejmujemy rękawicę rywalizacji. Pamiętajmy tylko, że ci, którzy nie mieszczą się na podium, czasami po prostu nie chcą na nim stanąć.
Anna Grużewska  PANI


Czytaj całość...
Kiermasz Wielkanocny
czwartek, 22 marzec 2007
Kiermasz - Zdjęcie 1Filia nr 24 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Juranda 7 tradycyjnie zaprasza na świąteczny Kiermasz Wielkanocny.
30 marca i 2 kwietnia w godzinach od 13.00 do 17.30 będzie można zakupić kartki świąteczne i dekoracje stołu, które zostały wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Roztocze”.
Przedmioty są zawsze wykonane bardzo starannie i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników i pracowników Biblioteki.
Czytaj całość...
Powitanie wiosny
czwartek, 22 marzec 2007
Powitanie wiosny - Zdjęcie 1W dniach 19 i 20 marca 2007 w Filii nr 3 MBP odbyły się przygotowania do powitania wiosny. W zajęciach uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 27 i Przedszkola Integracyjnego nr 40.
W programie zajęć były ciekawostki, zabawy i zagadki o wiośnie. Imprezy  zakończono zajęciami plastycznymi i dekorowaniem filii – oddziału dla dzieci. Zajęcia prowadziła Agnieszka Świstawska-Huszaluk.
W dniu 21 marca biblioteka dołączyła do imprezy organizowanej przez Dom Kultury Bronowice Filia Tatary. Dzieci z Przedszkola Integracyjnego wraz z bibliotekarkami  tradycyjnie pożegnały Marzannę – symbol zimy.
Czytaj całość...
Pastelowe portrety
wtorek, 20 marzec 2007
Śliwiński - Zdjęcie 1W Galerii 31 (naszej Filii nr 30) przy ul. Braci Wieniawskich 5 od 20 marca do 6 kwietnia można oglądać wystawę prac Stanisława Śliwińskiego. Jest to kolejna prezentacja z cyklu indywidualnych spotkań z autorami z Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty. W pracowni plastycznej pod kierunkiem Janusza Padzińskiego Stanisław Śliwiński tworzy  nastrojowe portrety, a śmiałe pociągnięcia kredką zachwycają nawet profesjonalistów.
Po zakończeniu wystawy pokazane prace można będzie zakupić.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5461 - 5480 z 5580


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego