Aktualności
Kalendarium imprez na czerwiec 2008 r.
poniedziałek, 02 czerwiec 2008
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
i lekcje biblioteczne w czerwcu 2008:

Filia nr 3, ul. Hutnicza 20, tel. 081 746-29-63
„Książki – zabawki” - wystawa książek, które uczą, bawią i wychowują.

Filia nr 6
, ul. Poniatowskiego 4, tel. 081 533-07-13
''Kwiecistość''-wystawa prac uczniów z Bursy Szkolnej Nr1
''Bohater spod Racławic''-wystawa o Tadeuszu Kościuszce

Filia nr 9, ul. Krańcowa 106, tel. 081 744-17-18
Rok Dialogu międzykulturowego. Wystawy – „Alcala de Henares – miasto Cervantesa”, „Miguel de Cervantes – Don Kichot z Manczy”
Czytaj całość...
Tydzień czytania w MBP
poniedziałek, 02 czerwiec 2008
Tydzień Czytania - Zdjęcie 0011 czerwca 2008 roku na scenie Teatru im. H.Ch. Andersena  odbyła się inauguracja VII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Zaproszeni goście: pp. Ewa Dados, Waldemar Sulisz i Maria Perkowska wspólnie odczytali „Lokomotywę” Juliana Tuwima.
Czytaj całość...
VII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM
poniedziałek, 02 czerwiec 2008

1-8 CZERWCA 2008 R.

Edycja lubelska

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Niedziela 1 czerwca
godz.12.00 – Inauguracja OTCD – odczytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima przez zaproszonych gości w Teatrze im. H.Ch. Andersena
godz.13.00 – 15.00 - „Podróże po literaturze czyli Lokomotywa pełna zabawy” - program zabaw literacko - plastycznych dla dzieci – czerwony piętrowy autobus na Placu Litewskim

Czytaj całość...
Festyn na LSM
poniedziałek, 02 czerwiec 2008
Festyn na LSM - Zdjęcie 001Spółdzielnia Mieszkaniowa LSM przygotowała Wielki Festyn Rodzinny z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Na specjalnie przygotowanej scenie prezentowały się taneczne zespoły i formacje dziecięce i młodzieżowe. Dla całych rodzin zorganizowano mnóstwo różnych  atrakcji. Filia nr 13 MBP włączyła się aktywnie w obchody i podczas imprezy przygotowała stoisko z książeczkami dla najmłodszych, oraz zachęcała do wizyt w bibliotece, rozdając kolorowe zakładki i foldery.
Czytaj całość...
Między światłem a dotykiem
poniedziałek, 02 czerwiec 2008
Między Światłem a Dotykiem - Zdjęcie 001Galeria 31 przy ul. Braci Wieniawskich 5 zaprasza na wystawę ”Między światłem a dotykiem”. Prezentowane prace studentów Wydziału Artystycznego w formie tyflografik (ilustracje przestrzenne dla osób niewidomych) wykonane zostały pod kierunkiem dr Ewy Nestorowicz i adi. Marii Sękowskiej, które przybyły na  wernisaż.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Piotr Tokarczuk Dyrektor MBP.
Czytaj całość...
Alcalá de Henares miasto Cervantesa
poniedziałek, 02 czerwiec 2008
Filia 9 – Cervantes - Zdjęcie 001Rok 2008 został ogłoszony przez Komisję Europejską Rokiem Dialogu Międzykulturowego. W ramach tych obchodów prezentujemy wystawę poświęconą jednemu z miast partnerskich Lublina Alcalá de Henares – miasto Cervantesa.
Umowa partnerska z Alcalá została podpisana 14 lipca 2001 roku. Alcalá de Henares, położone 30 km od Madrytu, jest jednym z najstarszych miast Hiszpanii i zostało wpisane na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest to miasto o bardzo długiej tradycji uniwersyteckiej, początki Uniwersytetu Alcalá sięgają XV w.
Czytaj całość...
PORA POEZJI
czwartek, 29 maj 2008
Pora Poezji - Zdjęcie 001PORA POEZJI to jedna z czterech odsłon Ogólnopolskiego Festiwalu 4 Pory Książki. Głównym organizatorem jest krakowski Instytut Książki. W dziewiętnastu miastach Polski równolegle w dniach od 28 maja do 1 czerwca odbywają się spotkania poetyckie. W Lublinie organizatorem tych spotkań jest Miejska Biblioteka Publiczna.


Tomasz Różycki

W środę z czytelnikami spotkał się Tomasz Różycki – autor tomików poetyckich „Vaterland”, „Anima”, „Chata umaita”, „Świat i antyświat”, „Kolonie”. Laureat nagrody Kościelskich. W 2007 roku był nominowany do Nagrody Nike.
Czytaj całość...
Lubelski Festiwal Literacki
środa, 28 maj 2008
Miasto Poezji - Zdjęcie 001„Miasto poezji” to cykl wydarzeń kulturalnych współorganizowanych przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” i Instytut Filologii Polskiej KUL. W ostatnim tygodniu maja (26.05 – 1.06) program festiwalu proponuje ponad sto wydarzeń, które rozgrywają się w dwudziestu miejscach Lublina. Filia nr 21 MBP również udostępniła swoje pomieszczenia na spotkania: z ks. Alfredem Wierzbickim i Marcinem Czyżem.
Czytaj całość...
Golgota Wschodu
poniedziałek, 26 maj 2008
Golgota Wschodu - Zdjęcie 001Z inicjatywy Filii nr 6 MBP w Polskim Związku Głuchych przy ul.Leszczyńskiego 50 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu ''Golgota Wschodu - polskie losy''. O zsyłce do Północnego Okręgu Pawłodarskiego, do miejscowości Kaczyry opowiadała pani Krystyna Świrniak – Mateuszuk. Została tam wywieziona w kwietniu 1940 roku wraz z 3-letnim bratem, mamą, i dziadkami.
Czytaj całość...
W biegu życia...
poniedziałek, 26 maj 2008
Herbert – Filia 26 - Zdjęcie 001Zbigniew Herbert - poeta i eseista, autor utworów dramatycznych i słuchowisk, pisarz o wielkim dorobku, wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym, o biografii tragicznie uwikłanej w historię XX wieku. Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród literackich. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy.Herbert lubił rysować i rysunek uważał za element dopełniający proces jego obserwacji. Spora ilość wykonanych przez poetę szkiców to rodzaj notatek i zapisów wrażeń z podróży, między innymi po Grecji, Włoszech czy Francji. Widać w nich zauroczenie krajobrazem, architekturą, antykiem.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
wtorek, 20 maj 2008
READCOMDnia 19 maja 2008 w Filii nr 19 MBP w Lublinie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego dla Dorosłych Readcom, któremu przyświecało hasło „Literackie spotkanie z innym”.
Żyjemy w świecie coraz bardziej wielokulturowym. Siłą rzeczy spotkanie przypominało nam jeszcze raz Ryszarda Kapuścińskiego oraz Jego doświadczenia w kontakcie z kulturą między innymi islamu, Indii, Chin, Afryki.
Czytaj całość...
Na obcą przemoc skazani na los tułaczy i niewolę
wtorek, 20 maj 2008
Filia 19 – Na obcą przemoc .... - Zdjęcie 001Filia nr 19 MBP, przy ul. Kunickiego 89 zaprasza na wystawę, która w połowie kwietnia była prezentowana  w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 przy ul. Krochmalnej. Ekspozycja przygotowana i opracowana przez Annę Woroniak przedstawia mało znane dokumenty odnalezione w lubelskich archiwach i zbiorach specjalnych, dotyczące obozów przejściowych działających w latach 1940-1944 w Lublinie. W obozach tych więźniowie oczekiwali na wywózkę do Rzeszy Niemieckiej na przymusowe roboty.
Ekspozycję będzie można oglądać do 4 czerwca.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
A wiosna przyszła pieszo...
poniedziałek, 19 maj 2008
Zajęcia z dziećmi w Filii 6 - Zdjęcie 00116 maja 2008 roku w Filii Nr 6 MBP odbyła się lekcja plastyczno-literacka z grupa starszaków z Przedszkola nr 74. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z biblioteką i jej zbiorami. Główny nacisk położony został na umiejętność samodzielnego korzystania ze zbiorów, a także uświadomienie dzieciom, jak ważne jest szanowanie książek. W drugiej części zajęć, na podstawie przeczytanych bajek, dzieci rysowały  wiosnę.
Monika Deneka
Czytaj całość...
Posłuchajmy Herberta
poniedziałek, 19 maj 2008
READCOMZ okazji przypadającej 10 rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta rok 2008 jest ogłoszony Rokiem Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Kolejnym ze sposobów w jaki MBP  pragnie uczcić tę rocznicę śmierci są prelekcje wygłaszane przez Dariusza Jóźwika w naszych filiach, poświęcone  życiu i twórczości znanego poety.
Czytaj całość...
Miejski Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Zbigniewa Herberta
środa, 14 maj 2008
Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w LublinieMiejska Biblioteka Publiczna
im. Hieronima Łopacińskiego
w Lublinie

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1
im. Zbigniewa Herberta
w Lublinie

ogłaszają
Logo

MIEJSKI KONKURS RECYTATORSKI

POEZJI I PROZY ZBIGNIEWA HERBERTA


POD PATRONATEM HONOROWYM PANI KATARZYNY HERBERT

Biuro Organizacyjne
Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
Poezji i Prozy Zbigniewa Herberta

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Dział Instrukcyjno - Metodyczny, pokój nr 8,
ul. Peowiaków 12,
20-007 Lublin,

tel: 081 532 15 29 w. 19
    081 532 17 45 w. 19
fax: 081 534 71 70

www.mbp.lublin.pl
e-mail: zbigniew.herbert@mbp.lublin.pl

Zrealizowano w ramach Programu „Herbert”
ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


SERDECZNIE  ZAPRASZAMY  DO  UDZIAŁU  W  KONKURSIE
Czytaj całość...
Tydzień Bibliotek 5-11 maja 2008 r.
poniedziałek, 12 maj 2008
Tydzień Bibliotek – Filia 6 - Zdjęcie 001
Biblioteka miejscem spotkań
-  pod takim hasłem odbyły się tegoroczne obchody ogólnopolskiej akcji ogłoszonej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Celem było propagowanie wizerunku biblioteki jako miejsca nie tylko przyjaznego, ale przede wszystkim bardzo potrzebnego.  Biblioteka to także spotkania człowieka z człowiekiem, użytkownika z bibliotekarzem, czytelnika z czytelnikiem, czytelnika z pisarzem czy  artystą.
Miejska Biblioteka Publiczna im Hieronima Łopacińskiego w Lublinie jako instytucja popierająca wszelkie działania na rzecz krzewienia czytelnictwa i wiedzy włączyła się do ogólnopolskich obchodów Tygodnia Bibliotek, przygotowując z tej okazji wiele propozycji kontaktów z biblioteką.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Aktywnego Seniora
poniedziałek, 12 maj 2008
Prelekcja o Zbigniewie Herbercie - Zdjęcie 001W Fili nr 13 MBP kolejne spotkanie Klubu Aktywnego Seniora LSM poświęcone było życiu , twórczości i recepcji dzieła Zbigniewa Herberta. Wystawie w „Świecie Pana Cogito” i multimedialnej prezentacji towarzyszyła prelekcja Dariusza Jóźwika oraz odtworzona interpretacja wierszy czytanych przez samego Poetę. W drugiej części spotkania zarekomendowano zebranym pozycje książkowe z dorobku autora „Martwej natury z wędzidłem” oraz pozycje krytyczne Jemu poświęcone. Szczególnie zwrócono uwagę na ostatnio wydane, bądź mające się właśnie ukazać.
Dariusz Jóźwik
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5441 - 5460 z 5736


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego