Aktualności
Za co kochamy nasze mamy?
czwartek, 28 maj 2009
Dzień Matki - Zdjęcie 00127 maja 2009 w Filii 17 odbyło się spotkanie „Za co kochamy nasze mamy”. Święto matki stało się okazją do zorganizowania warsztatów plastycznych, gdzie dzieci przygotowały laurki dla swoich mam. Miały możliwość wysłuchania opowiastki o matce mchu oraz poezji poświęconej matkom. Ośmielone miłą atmosferą recytowały wiersze oraz zaśpiewały piosenkę.
Maria Włosek 
Czytaj całość...
Miasto Poezji
czwartek, 28 maj 2009
Miasto poezji - Zdjęcie 001W ramach festiwalu Miasto Poezji, organizowanego przez Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, w Filii nr 4 odbyło się spotkanie "W słowie drzemie siła". Dorota Szczepańska i Piotr Rządkowski przygotowali i poprowadzili spotkanie, w którym wzięli czynny udział pacjenci, czytając wybrane przez siebie wiersze. Pacjent pan Dziekanowski recytował fragmenty "Pana Tadeusza" i mówił o swojej fascynacji Mickiewiczem. Autorzy spotkania przy akompaniamencie gitary czytali wiersze Wisławy Szymborskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz fragmenty "Beniowskiego" Juliusza Słowackiego.
Jadwiga Skórska
Czytaj całość...
Leonardo - człowiek renesansu
czwartek, 28 maj 2009
Leonardo - Zdjęcie 001Z okazji przypadającej w tym miesiącu 490. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci, w Filii nr 18 można oglądać wystawę poświęconą jego twórczości.
Leonardo - człowiek renesansu, swoją ciekawością świata, odwagą charakteryzującą największych odkrywców i artystów zrewolucjonizował wiele dziedzin nauki i sztuki. Jeden z najbardziej znanych talentów w dziejach ludzkości, którego wszechstronny umysł do dziś fascynuje. Najsłynniejsze dzieła Leonarda są znane i podziwiane przez turystów z całego świata.
Wystawę można oglądać do połowy czerwca.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
WTZ i "Dwóch Braci Wspaniałych"
czwartek, 28 maj 2009
WTZ - Zdjęcie 00127 maja w Filii nr 24 odbyło się kolejne spotkanie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej "Roztocze". Zajęcia składały się z dwóch etapów. W pierwszym została odsłuchana bajka pt: "Dwóch Braci Wspaniałych", opowiedziana przez Ewę Gorzelak. Natomiast w części plastycznej uczestnicy zajęć przygotowali dekoracyjne obrazki na okno. Prace zostały wykonane z papierowych elementów: kolorowych kwiatów, liści i piór, które następnie zawieszono na kolorowych sznurkach, tworząc barwną dekorację.
Anna Borowska
Czytaj całość...
Spotkania z historią "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956"
środa, 27 maj 2009
Aktualizacja

Atlas podziemia - Zdjęcie 001Dnia 14. maja zainaugurowano cykl  pt. „Spotkania z historią”. Filia  nr 26 gościła Sławomira Poleszaka – doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, specjalizującego się w  historii najnowszej, autora kilkudziesięciu publikacji naukowych, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Spotkanie poświęcono polskiemu podziemiu niepodległościowemu z lat 1944-1956 – jednej z najbardziej zafałszowanych przez propagandę PRL  kart narodowej historii. W syntetycznym wykładzie, wzbogaconym multimedialną prezentacją, scharakteryzowano polskich „żołnierzy wyklętych” – narodowych bohaterów, których losy zostały wydobyte z archiwów bezpieki i opisane w monumentalnym dziele, jakim jest   „Atlas polskiego  podziemia niepodległościowego 1944-1956”.
Czytaj całość...
PAMIĘTAMY O NAZARZE
poniedziałek, 25 maj 2009
Honczar - Zdjęcie 005Nazar Honczar (1964-2009)


W godzinach wieczornych 21 maja „uderzyła w nas” tragiczna wiadomość o śmierci lwowskiego poety, performera i aktora Nazara Honczara. Tego dnia wykonywał On  poetyckie obowiązki na Uniwersytecie w Użhorodzie. Po spotkaniu ze studentami, wraz z grupą miejscowych literatów zażywał kąpieli w dawnym kamieniołomie. Według opisu jednego z uczestników zdarzenia, po dłuższej chwili braku kontaktu z poetą, nagle dostrzeżono unoszące się na wodzie ciało.
Tego dnia powracaliśmy z branżowego dnia na 54 Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Spotkałem się tam z Anetą Kamińska tłumaczką najnowszej poezji ukraińskiej. W tym czasie Nazar przygotowywał się do swojego ostatniego występu na Zakarpaciu. Przez cały czas spędzony z Anetą wspominaliśmy ich wizytę w Lublinie. W szczególności zaś występ dla uczniów VI LO, który miał miejsce 23 kwietnia w Filii 22 naszej Biblioteki.
Czytaj całość...
W kręgu legend lubelskich
poniedziałek, 25 maj 2009
Legendy - Zdjęcie 00118 maja 2009 w Filii nr 17 zainaugurowano cykl spotkań pod hasłem ” W kręgu legend lubelskich”.
W poranku z legendą  uczestniczyły  dzieci z Przedszkola nr 42 oraz uczniowie ze świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr 11.
W dwóch spotkaniach uczestniczyły 32 osoby, które wysłuchały pogadanki na temat historii i  zabytków Lublina oraz legend „Skrzynia złota u Bernardynów” i „Podanie o ojcu Ruszlu”. Inspirowane treścią wysłuchanych legend uczestnicy spotkania stworzyli pocztówki „Lublin w legendzie”.
Pełne entuzjazmu dzieci czekają na kolejne spotkanie z tajemnicami Lublina.
Maria Włosek
Czytaj całość...
Czubaj na Głębokiej
czwartek, 21 maj 2009
Aktualizacja 21.05.2009

Czubaj - Zdjęcie 0017 maja 2009 r. Filia nr 18 gościła Mariusza Czubaja,autora i współautora książek kryminalnych.Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać pisarza,który okazał się nader bezpośrednią osobą, a także dowiedzieć się o kulisach jego pracy.Autor barwnie i ciekawie przybliżył zainteresowanym świat kryminałów. Żywo dyskutowano o zjawisku rosnącej popularności tego gatunku literatury. Całości dopełniała dekoracja sali złożona z mrocznych motywów, które można odnaleźć w książkach Mariusza Czubaja.
Spotkanie przebiegło w nadzwyczaj sympatycznej atmosferze, a miłośnicy gatunku z niecierpliwością będą czekać na kolejną książkę autora.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Wanda Chotomska na Czechowie
czwartek, 21 maj 2009
Aktualizacja 21.05.2009

Wanda Chotomska - Zdjęcie 001 23 kwietnia gościem Filii nr 29 była Wanda Chotomska. W spotkaniu z poetką uczestniczyło ponad 90 osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Niemal wszyscy uczestnicy spotkania zakupili książki Wandy Chotomskiej, by potem czekać w bardzo długiej kolejce na Jej autograf...
Alina Lewicka

Zrealizowano ze środków "Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego"Czytaj całość...
Galeria 31 promienieje Witwickim
czwartek, 21 maj 2009
Aktualizacja 21.05.2009

Witwicki - Zdjęcie 001Zdzisław Witwicki przyjechał do Lublina i brał udział osobiście w obchodach Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Było to wielkie wydarzenie. Mieliśmy zaszczyt gościć ważną postać - ilustratora około 70 znanych i nagradzanych książek, na których wychowało się kilka pokoleń Polaków; laureata I nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książki na najpiękniejszą książkę roku, wyróżnionego na Międzynarodowej Wystawie Najpiękniejszej Książki Świata we Frankfurcie, w Lipsku, ostatnio nagrodzony medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości. Pan Witwicki, chętnie opowiadał historie i anegdotki związane z powstawaniem kolejnych ilustracji, udzielił wielu autografów, również do zaczytanych "Gapciów" i"Elemelków" sprzed wielu lat. Miłym zaskoczeniem dla bibliotekarek była również popołudniowa prywatna wizyta pani Wandy Chotomskiej złożona w Filii 27 i 30. Wspomnieniom i opowiastkom nie było końca. Dla takich dni warto pracować w bibliotece...
Krystyna Rybicka

Zrealizowano ze środków "Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego"Czytaj całość...
Brzydkie kaczątko
czwartek, 21 maj 2009
Aktualizacja 21.05.2009

Brzydkie Kaczątko - Zdjęcie 001W dniu 24 marca sześciolatki z Przedszkola nr 14 wystawiły w Filii nr 1 MBP pantomimę na podstawie baśni H. Ch. Andersena "Brzydkie kaczątko".
Świetna ilustracja muzyczna, przemyślana  choreografia, pomysłowa scenografia i barwne kostiumy oraz urocze, pełne wdzięku i ekspresji wykonanie -  sprawiły, że niepełnosprawni widzowie, dla których widowisko było przeznaczone, żywo reagowali na trudną i rzadko dziś wystawianą formę sceniczną. Aktorów i widzów nagrodzono słodyczami i upominkami.
Wiesława Sołtys
 
Czytaj całość...
Życie zaczyna się po czterdziestce
czwartek, 21 maj 2009
Singer - Zdjęcie 00118 kwietnia 1959 roku w piśmie "Forwerts" w Nowym Jorku ukazał się pierwszy odcinek powieści I.B. Singera "Sztukmistrz z Lublina". Wtedy narodził się najsłynniejszy na świecie Lublinianin. Jasza Mazur stał się symbolem projektu jaki powstał w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN, „Wędrowne Spotkania z Opowieścią”. Witold Dąbrowski wyruszył z projektem do siedmiu
miasteczek Lubelszczyzny śladami bohaterów Singera.
20 maja „Wędrowne Spotkania z Opowieścią” zawitały do Filii nr 4. Aktor oczarował publiczność swoją opowieścią o Szlemielu i Widzącym z Lublina. Pełne ekspresji wykonanie wywołało wzruszenie, czasem uśmiech wśród publiczności. Udało się również zanucić wspólnie refren piosenki.
Czytaj całość...
Przygoda z książką
czwartek, 21 maj 2009
Spotkanie w Filii nr 31 - Zdjęcie 00118 mają Filię nr 31 MBP odwiedzili zerówkowicze z przedszkola nr 66. Mali goście zapoznali się z biblioteką i jej księgozbiorem. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wybrane niekonwencjonalnie wydane książki. Przegląd i omówienie tych pozycji uzupełniła wspólna zabawa i konkursy, których zwycięzcy nagrodzeni zostali drobnymi upominkami. Piękne rysunki pozostawione przez dzieci były nagrodą dla pracowników za miłe spotkanie.
Ewa Domaszewicz

Czytaj całość...
Ukraina niespełniona
czwartek, 21 maj 2009
Ukraina niespełniona
Obrazy mistrzów - nowe spojrzenie. Relacja z wernisażu
środa, 20 maj 2009
Obrazy mistrzów - Zdjęcie 001Dama z Teletubisiem, mleczarka z Łaciatym, ostatnia wieczerza przy laptopie, czy baletnica w gumiakach to tylko niektóre postacie i sceny przedstawione na fotografiach wystawy „Obrazy mistrzów – nowe spojrzenie”, której otwarcie nastąpiło 15 maja 2009 roku w Staromiejskiej bibliotece.
Na wernisażu pojawili się pomysłodawcy, twórcy oraz odtwórcy wystawy – uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Rejowcu Fabrycznym,  dyrekcja szkoły, pani Alicja Dorosz i pani Grażyna Tymianin, opiekun tamtejszego koła fotograficznego, pani Agnieszka Kotlarska, nauczyciele nadzorujący projekt pani Marta Lewczuk oraz pan Wojciech Sosnowski.
Aż trudno uwierzyć, że zaledwie w ciągu roku udało się stworzyć coś tak niebanalnego, zahaczającego o prześmiewczość, ale robiącego ogromne wrażenie na odbiorcy. Z fotografii bije pomysłowość, odwaga w używaniu wyobraźni, w wielu przypadkach wielkie poczucie humoru. Realizm w odniesieniu do pomysłów mistrzów (Vermeera, Rembrandta, Caravaggio, czy Matejki) znalazł doskonałe odzwierciedlenie w czasach dzisiejszych, zdominowanych przez telefony komórkowe, kulturę masową oraz wszechobecną technologię.

Czytaj całość...
Tydzień Bibliotek w MBP
poniedziałek, 18 maj 2009
Tydzień bibliotek 2009 - Zdjęcie 001W ramach tygodnia bibliotek w F.28 odbyły się cztery prelekcje dla klas piątych Szkoły Podstawowej Nr 22 pt. "Jagiellońskim szlakiem Unii Lubelskiej ". Uczniowie poznali krótką historię związków polsko- litewskich, przebieg obrad sejmu lubelskiego, którego efektem było podpisanie i zaprzysiężenie aktu unii lubelskiej. Zajęcia urozmaicił pokaz multimedialny, dotyczący miejsc w Lublinie związanych z unią, takich jak Zamek Lubelski , Plac po Farze, Kamienica Lubomelskich ,kościół i klasztor o.o. Dominikanów, Plac Litewski. W zajęciach wzięły udział 82 osoby. Na zakończenie uczestnicy obejrzeli krótki 10-minutowy film o koronacji króla Zygmunta Augusta oraz wystawę, dotyczącą obrazu Jana Matejki pt."Unia Lubelska 1569"
Iwona Rogala

Czytaj całość...
Historia mojego dzieciństwa
poniedziałek, 18 maj 2009
READCOM - Zdjęcie 001W dniach 13 kwietnia i 13 maja w Filii nr 24 MBP odbyły się spotkania Klubu Czytelniczego Dla Dorosłych READCOM, których wspólny temat to "Historia mojego dzieciństwa".
Klubowicze sięgali pamięcią do lat swojego dzieciństwa. Wspominano historię rodzin, rodzinne legendy, opowiadano jak poznali się rodzice, opisywano rodzinne domy, miejscowości z których pochodzą.
Uczestnicy spotkania opowiadali jak ważną rolę w ich życiu odegrali dziadkowie, wspominali również przyjaciół z dzieciństwa, wspólne zabawy i przeżyte wydarzenia. Mówiono również o książkach, które towarzyszyły dzieciństwu, a także o ulubionych piosenkach.
Czytaj całość...
Dzień Bibliotekarza
piątek, 15 maj 2009
Dzień Bibliotekarza 2009 - Zdjęcie 001Dzieci z Przedszkola Nr 14 przygotowały program artystyczny,własnoręcznie wykonane kwiaty i książkę z życzeniami z okazji Dnia Bibliotekarza.
Wiesława Sołtys
Czytaj całość...
Jak chłopiec staje się mężczyzną - "Żelazny Jan" w Filii 29
piątek, 15 maj 2009
Chłopiec - Zdjęcie 00112 maja młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej "Źródło" uczestniczyła w spotkaniu z baśnią braci Grimm "Żelazny Jan". Po wysłuchaniu utworu z dużym zaangażowaniem dyskutowano o jej przesłaniu - to dzięki trudnym zadaniom chłopiec staje się mężczyzną i zyskuje nagrodę -  porównując próby, jakim poddany był bohater, do własnych,  niełatwych doświadczeń życiowych. Na zakończenie przenieśli swoje przeżycia na papier w formie rysunków. Wszyscy zgodzili się, że baśnie pomagają w życiu.
Alina Lewicka
Czytaj całość...
Atlasy, przewodniki, książki geograficzne w bibliotece
piątek, 15 maj 2009
Atlasy - Zdjęcie 00112 maja w Filii Nr 9 odbyło się pierwsze spotkanie uczniów z kółka geograficznego, działającego w Gimnazjum Nr 14 przy ul. Pogodnej pod kierunkiem pani Beaty Kucaby. Celem cyklicznych spotkań pod hasłem "Poznajemy Lublin i Lubelszczyznę - jeden z regionów Unii Europejskiej" będzie zapoznanie uczniów z księgozbiorem znajdującym się w bibliotece.
Iwona Chołaj
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5441 - 5460 z 5988


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego