Aktualności
Promocja książki "Tatsu Taro. Syn smoka"
wtorek, 22 czerwiec 2010
image_001.jpgW Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej 21 czerwca 2010 roku odbyła się promocja książki Tatsu Taro. Syn smoka wydanej przez Wydawnictwo Media Rodzina, a  napisanej przez współczesną japońską pisarkę Miyoko Matsutani na kanwie starej japońskiej baśni. Książkę ilustrował znany doskonale naszym czytelnikom Piotr Fąfrowicz, który przyjechał na promocję i zgodził się pokazać na wystawie oryginalne ilustracje do książki. Opowiadał wiele ciekawych historii związanych z odmiennością kultury Dalekiego Wschodu oraz prezentował zaproszonym dzieciom narzędzia do pracy japońskich artystów.
Czytaj całość...
Tatsu Taro - syn smoka
czwartek, 17 czerwiec 2010
image_001.jpg
Dzień Dziecka w bibliotece
środa, 16 czerwiec 2010
image_001.jpgAktualizacja 16.06.2010

31 maja i 2 czerwca F.13 z okazji Dnia Dziecka gościła zaproszone dzieci. Po zapoznaniu się z biblioteką, prezentacją ciekawie wydanych książek dzieci opowiadały o ulubionych bohaterach i ich przygodach. Ich plastyczne odbicie znalazło wyraz na dużym płótnie malowanym kredą i pastelami. Przygotowane ilustracje były dla dzieci inspiracją do wspólnego tworzenia opowiadania lub bajki. Mali czytelnicy chętnie brali udział w literackich rymowankach, kalamburach i odgadywaniu zagadek.Nagrodzeni drobnymi upominkami z radością pisali na kolorowych balonach swoje życzenia i marzenia.
Agnieszka Polak, Ewa Domaszewicz
Czytaj całość...
Książka artystyczna - wernisaż
środa, 16 czerwiec 2010
image_001.jpg15 czerwca 2010 r.  w Filii nr 21 MBP otwarta została wystawa „Książka Artystyczna”, zorganizowana z okazji Jubileuszu 80-lecia Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie. Wystawa prezentuje prace dyplomowe uczniów  lubelskiego „Plastyka”. Składa się na nią 12 ilustrowanych różnymi technikami książek oraz kilkanaście plansz. Kuratorem wystawy jest  Pani Anna Świerbutowicz-Kawalec.  Piękne prace młodych adeptów sztuki można podziwiać do końca czerwca.
Anna Rafalska  
                        
Sztuka to najwyższy wyraz samouświadomienia ludzkości /.../
Dzieło sztuki – mikrokosmos odbijający epokę.
                                                                   Józef Czechowicz

Czytaj całość...
Ewa Marcinkowska-Schmidt i Artur Gołębiowski
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpg8 czerwca 2010 roku w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej  nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy ilustracji książkowej Artura Gołębiowskiego do książki  Ewy Marcinkowskiej-Schmidt Pazurem spisane, kierowanej do najmłodszych czytelników. Motywem przewodnim szaty graficznej były studia rysunkowe i malarskie papużek - ptaków, które licznie zamieszkują dom pani Marcinkowskiej Schmidt. O powstaniu książki, przygodach i obyczajach swoich pupilów autorka chętnie opowiadała naszym czytelnikom.
W ramach spotkania odbyły się również warsztaty plastyczne z dziećmi Popatrz na świat oczami swojej lodówki – za pomocą różnych technik malarskich i barw dzieci przekazywały swoje emocje, zapoznając się z awangardowymi technikami i terminami,  jak dripping, kolaż, instalacja.
Czytaj całość...
Do zobaczenia po wakacjach
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpgDnia 9 czerwca 2010  w Filii nr 24 odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Miało ono charakter podsumowujący całoroczną działalność. Klubowicze przypomnieli sobie tematy spotkań jakie odbyły się w przeciągu ostatnich 10 miesięcy. Zwrócono uwagę na szczególnie interesujące dyskusje, wyrażono ochotę powrócenia do niektórych rozmów po wakacjach. Druga część spotkania poświęcona była dyskusji na temat wakacyjnych lektur.
Czytaj całość...
Chopin na jazzowo
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpg
Aktualizacja 14 czerwca 2010

Obchodzone w kraju i na świecie rocznice: 200. urodzin Fryderyka Chopina - wielkiego kompozytora, 175. urodzin i 130. śmierci Henryka Wieniawskiego – kompozytora, pedagoga i wirtuoza urodzonego w Lublinie – powodują, że 2010 to „wielki muzyczny rok”.
Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała szereg prelekcji pt. „Chopin na jazzowo” przybliżających życie i twórczość Fryderyka Chopina. Prelekcje wraz z pokazem multimedialnym adresowane są do uczniów i młodzieży lubelskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, chociaż prelegent Dariusz Jóźwik podejmuje się też przeprowadzenia takich spotkań z młodszymi uczestnikami.
Czytaj całość...
Dzień Dziecka z muzyką klasyczną
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpg8 czerwca w Filii nr 2 odbył się kolejny koncert z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”.
Był to koncert szczególny, ponieważ dedykowany dzieciom i wykonany przez dzieci. Wystąpili w nim uczniowie ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T.Szeligowskiego w Lublinie. Nosił tytuł „Dzień Dziecka z muzyką klasyczną dla dzieci”.
Młodzi artyści, a wkrótce być może wielcy, z werwą zagrali takie utwory jak : Szelma, Skakanka. Walc, Menuet, Dwa osiołki, Parowóz, Taniec komarów, Reksio i Taniec żydowski. Przedszkolaki z wielką uwagą wysłuchały koncertu granego na różnych instrumentach. Od pani Iwony Siedlaczek, która przygotowała i prowadziła koncert, dowiedziały się wielu muzycznych ciekawostek.
Elżbieta Kopciewicz.
Czytaj całość...
Chopin w salonie George Sand
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpg18 maja 2010 r., podczas kolejnego spotkania z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”, goście zgromadzeni w  Filii nr 2  zostali przeniesieni do salonu George Sand w Nohant , gdzie wiosną 1839 r., po powrocie z Majorki i rekonwalescencji w Marsylii, zamieszkał Fryderyk Chopin. .Właśnie tu, aż do roku 1846,  spędzał długie wakacje, tylko zimą wracając do Paryża. Był to najszczęśliwszy okres w jego życiu po opuszczeniu rodzinnego domu, a w twórczości - najbardziej płodny. W Nohant powstała większość najwybitniejszych i najgłębszych kompozycji Chopina.
W George Sand , która była osobowością wybitną, kobietą wyzwoloną, Chopin  znalazł oddaną jego sztuce przyjaciółkę.  Ciekawostkę stanowi fakt, że Sand była wielką admiratorką Polaków, co miało  związek z jej pochodzeniem. Wywodziła się bowiem od króla Augusta II Sasa.
Czytaj całość...
Codzienne życie misjonarki
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpgCzytelnicy Filii nr 12 spotykający się w DKK, oraz wszyscy zaproszeni  2 czerwca  gościli Siostrę Cecylię Blachalską ze Zgromadzenia Sióstr Białych Misjonarek Afryki.
Siostra Cecylia w swoich  ekscytujących  opowieściach zabrała nas do miejsc w których  żyła i pracowała. Wszyscy obejrzeliśmy cykl zdjęć prezentujących codzienne życie Sióstr, ich olbrzymią pracę z lokalnymi społecznościami.
Słuchaczy zaciekawiła    szczególnie opieka   nad  trędowatymi oraz małymi dziećmi, odmienność i  swoiste piękno przyrody. Pytania i indywidualne rozmowy zakończył kiermasz przedmiotów  przywiezionych z Afryki.
 
Czytaj całość...
Ludzie z pasją
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpgDnia 28 maja filia nr 7 zorganizowała w Domu Kultury Kolejarza spotkanie pod hasłem "Ludzie z pasją”. Ciekawi  ludzie z  dzielnicy Dziesiąta, związani z naszą filią opowiadali licznie zgromadzonym czytelnikom o swoich pasjach.
Spotkanie rozpoczęła  Halina Danczowska, która mówiła  jak powstawały  jaj ksiązki o historii naszej dzielnicy. Przedstawiła  także, bardzo ciekawe zdjęcia„Dziesiątej” z 1939 r, na  które natrafiła zbierając materiały do najnowszej książki.
Swoją  twórczość poetycką  zaprezentowała Aldona Miłkowska - najlepsza poetka roku 2007    wg ogłoszonego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Poetów konkursu. Jej wiersz pt. „Udajesz” zyskał najwyższe notowania. Poetka związana  jest z dzielnicą i Domem Kultury Kolejarza. W tym roku wydała tomik poezji  „ Magiczne chwile”.
Do wierszy muzykę napisał Tomasz Waliniak. Piosenki, które powstały zaprezentowały córki poetki, bliźniaczki Kasia i Emilka (wszyscy troje należą do Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin”).
Czytaj całość...
Kim jest dzisiaj Bruno Schulz?
poniedziałek, 14 czerwiec 2010
image_001.jpg


Maj w Żelazowej Woli
piątek, 11 czerwiec 2010
image_001.jpgFilia Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego i Przedszkole Nr 14 z ul. Bronowickiej 3 przygotowały imprezę pt "Maj w Żelazowej Woli" - wpisującą się w cykl wspólnych działań upamiętniających dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. 19 maja br.  w Galerii Ratusz odbył się wernisaż prac przedszkolaków. Bardzo młodzi - bo zaledwie 3 - 6 letni artyści kierowani dziecięcą wyobraźnią -  różnymi technikami starali się zilustrować muzykę wielkiego kompozytora.  Otwarciu wystawy towarzyszyło przedstawienie pt. "Maj w Żelazowej Woli" - przepięknie zaaranżowane do muzyki chopinowskiej. Dzieci przypomniały strofy poetyckie inspirowane mazowieckimi krajobrazami i twórczością Fryderyka Chopina. W uroczej choreografii zatańczyły walca i poloneza z figurami w stosownych strojach "z epoki", które powstały specjalnie na tę okazję - dzieło rąk rodziców i niezwykle kreatywnych nauczycielek z Przedszkola Nr 14.
Czytaj całość...
Noc Kultury w Bibliotece - relacja
wtorek, 08 czerwiec 2010
image_001.jpgWydarzenia tegorocznej Nocy Kultury odbyły się przede wszystkim na terenie naznaczonym historią. Zaproponowano zagłębienie się w miejsca bardziej kameralne, zejście z głównych ulic i odkrycie miejskiego piękna, które umyka nam w codziennej krzątaninie.
Niewielu z nas, mieszkańców Lublina wie, że lubelskie Stare Miasto oraz część Śródmieścia zostały w 2007 roku uznane za Pomnik Historii Państwa Polskiego. Historyczny charakter Lublina doceniła także Unia Europejska, przyznając naszemu miastu:  „Znak Dziedzictwa Europejskiego”.
Tegoroczna Noc Kultury była również okazją do powszechnego apelu mieszkańców na rzecz wsparcia kultury.
Miejska Biblioteka Publiczna w niektórych swoich filiach przygotowała liczne atrakcje dla czytelników, którzy zechcieli bardziej kameralnie spędzić tę noc.
Czytaj całość...
Wiedza o dziecku w twórczości Janusza Korczaka
poniedziałek, 07 czerwiec 2010
image_001.jpgJoanna Papuzińska urodziła się w 1939 r. w Warszawie.
Pisarka, poetka, krytyk literacki, pracownik naukowy, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Zarządu Polskiej Sekcji IBBY oraz redaktor naczelna miesięcznika „Guliwer”.
Wydała zbiorki poezji i wierszowane opowieści, m.in. Pims, którego nie ma, Nasza mama czarodziejka, Ściana zaczarowana, Agnieszka opowiada bajkę, Czarna łapa, Wędrowne wierszyki, Uśmiechnięta planeta, Jesienna przygoda, Wędrowcy, Czarna jama, Szumikraj, Stare i nowe wierszyki domowe.
Jest również autorką trzyczęściowej opowieści dla najmłodszych: A gdzie ja się biedniuteńki podzieję, Rokiś wraca, Rokiś i Kraina dachów.
Czytaj całość...
Lublin - Miasto Poezji
poniedziałek, 07 czerwiec 2010
image_001.jpgFilia nr 4

W ramach Miasta Poezji 24 maja na oddziale  rehabilitacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Wyszyńskiego odbyło się spotkanie poetyckie "Czy znacie Anioły".
Spotkanie zostało  przygotowane i przedstawione przez Magdalenę Kowalczyk, Ewelinę Wojdat i Piotra Rządkowskiego.
Wykonawcy czytali wiersze Bolesława Leśmiana, Ernesta Bryla, Karola Wojtyły, dr Haliny Porębskiej, śpiewali piosenki Starego Dobrego Małżeństwa oraz własne kompozycje.
Jadwiga Skórska

Czytaj całość...
Raport - Powódź
poniedziałek, 07 czerwiec 2010
image_001.jpg"Raport - Powódź" to wystawa fotograficzna stanowiąca rodzaj reportażu i sprawozdania z ostatnich dni tragedii, która dotknęła mieszkańców gminy Wilków.
Wystawę można oglądać od 4 czerwca 2010 r. w Filii nr 29. Fotografie przedstawiają okolice Kazimierza Dolnego: wsie Podgórz i Zastów Polanowski - miejsce, w którym nie wytrzymał wał powodziowy.
Beata Gajda
Czytaj całość...
Korczak i jego dzieło -otwarcie wystawy
poniedziałek, 07 czerwiec 2010
image_001.jpg21 maja w Filii nr 21 o godz. 18.30 miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy ilustracji „Korczak i jego dzieło”. Wystawa prezentuje efekty warsztatów zorganizowanych w 2006 r. przez Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne dla dzieci im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie pod kierownictwem artystycznym Janusza Stannego. Zestaw prac poszerzono o ilustracje artystów nie uczestniczących w warsztatach oraz twórców już nieżyjących – Jerzego Srokowskiego i Waldemara Andrzejewskiego. Projekt miał na celu przypomnienie i popularyzację postaci i dzieła patrona Sanatorium – Janusza Korczaka.
Czytaj całość...
Książka artystyczna - prace dyplomowe
poniedziałek, 07 czerwiec 2010
image_001.jpg<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5441 - 5460 z 6273

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego