Aktualności
Kalendarium imprez na grudzień 2006 r.
czwartek, 07 grudzień 2006
Kalendarium imprez Serdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy i lekcje biblioteczne w grudniu 2006:

Filia nr 19, ul. Kunickiego 89, 081 745 31 44
Stała wystawa „Tilburg miastem nowoczesności”

Filia nr 20, ul. Krężnicka 125, 081 750 09 26
Stała wystawa „Zemborzyce wczoraj i dziś”
Czytaj całość...
Monachium - serce Bawarii
wtorek, 05 grudzień 2006
Monachium Zdjęcie 1Filia nr 28 przy ul. Nadbystrzyckiej 85  przygotowała wystawę przybliżającą nam historię i walory turystyczne jednego z miast niemieckich.
Monachium ( bo o nim mowa) powstało już w I w. p.n.e. na szlaku handlowym łączącym Italię z Czechami i Nadrenią. Z biegiem lat i wieków miasto rozrastając się zyskiwało na znaczeniu i otrzymywało coraz więcej przywilejów. Dziś jest trzecią po Berlinie i Hamburgu aglomeracją Niemiec. Monachium - stolica Bawarii jest  uznanym w świecie ośrodkiem kultury, sztuki, przemysłu samochodowego (koncern BMW) i ośrodkiem turystycznym z wielkim międzynarodowym portem lotniczym.
Zapraszamy do zwiedzania naszej wystawy do końca grudnia.
Czytaj całość...
Zabawa andrzejkowa
czwartek, 30 listopad 2006
Filia 24 Andrzejki Zdjęcie 1Filia nr 24 MBP przy ul. Juranda 7 przygotowała dla dzieci z Przedszkola nr 46 zabawę andrzejkową. To spotkanie poświęcone wróżbom w Dzień Świętego Andrzeja Apostoła, najhuczniej świętowane jest  w Szkocji, w kraju, którego Św. Andrzej jest patronem.
Według tradycji był to wieczór wyłącznie matrymonialnych wróżb niezamężnych dziewcząt. Wróżby te były traktowane bardzo poważnie i odprawiano je w odosobnieniu. Dopiero później wieczór wigilii świętego Andrzeja (czyli wieczór i noc z 29 na 30 listopada) stał się przede wszystkim zabawą zarówno dziewcząt jak i chłopców, a obecnie tradycja kultywowana jest we wszystkich środowiskach.
Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio lub przez dziurkę np. w kluczu. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidujemy przyszłość.
Czytaj całość...
Zemborzyce wczoraj i dziś
środa, 22 listopad 2006
Zemborzyce Zdjęcie 1Filia nr 20, ul. Krężnicka 125 zaprasza na stałą wystawę „Zemborzyce wczoraj i dziś”. Zgromadzone fotogramy mają na celu porównanie zmian zachodzących w ostatnim okresie historii wsi. Zwłaszcza okres powojenny to czas odbudowy i rozwoju życia społecznego. Gminna Spółdzielnia w Zemborzycach prawnie rozpoczęła funkcjonowanie od 2 lutego 1945r. i od tamtej pory przypisuje się zwiększony rozwój gospodarczo-społeczny. Istniejąca stacja kolejowa została rozbudowana o kilka dodatkowych torów, tworząc towarową poczekalnię przed Lublinem. W bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej powstały zakłady pracy, dające zatrudnienie okolicznej ludności.
Z upływem lat Zemborzyce nabierają charakteru osady podmiejskiej. Istnieje tu dobrze zorganizowana sieć sklepów, kawiarni, restauracji, oraz innych punktów usługowych. Kursują dwie linie MPK (nr 8 i 25), a także prywatna linia busów. Niestety Dworzec PKP, oddany z dumą do użytku w latach siedemdziesiątych, jest obecnie nieczynny i powoli ulega dewastacji.
Czytaj całość...
Żyrafy
wtorek, 21 listopad 2006
Żyrafy Zdjęcie 1W Galerii 31 (naszej Filii nr 30) przy ul. Braci Wieniawskich 5 od 20 listopada do końca roku można oglądać wystawę prac Jarka Kamińskiego pt. „Żyrafy”.
Mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w pracowni plastycznej pod kierunkiem Janusza Padzińskiego tworzy żyrafy zielone, fioletowe, bordowe w cętki, z pióropuszami i kłaniające się. Prace mieszkańców Domu pokazywane były na licznych wystawach, tym razem możemy podziwiać indywidualnie autora, którego bujna wyobraźnia zachwyca nawet profesjonalnych twórców.
Zgromadzonych gości powitała Krystyna Rybicka, kierowniczka Filii, a następnie głos przekazała v-ce marszałkowi Stanisławowi Gogaczowi. Wśród licznie zgromadzonych gości głos zabrali Dyrektor  MBP – Piotr Tokarczuk, z-ca dyrektora Renata Filipiak oraz Dyrektor DPS Jarosław Zyśk.
Pierwsza autorska wystawa Jarosława Kamińskiego w Galerii 31 otworzyła zaplanowany cykl indywidualnych prezentacji dorobku uczestników warsztatów plastycznych.
Czytaj całość...
Polska - Węgry 1956
czwartek, 16 listopad 2006
Zdjęcie 1Wystawa w Filii nr 3 MBP przy ul. Hutniczej 20 opowiada o wydarzeniach węgierskiej rewolucji z 1956 roku. Wypadki tzw. Października w Polsce i na Węgrzech stały się dramatycznym przykładem antykomunistycznej postawy społeczeństw obu krajów. Rewolucja węgierska zrodziła się z polskiego impulsu lecz dalece odbiegała od przebiegu naszego kryzysu. Różne było bowiem położenie i okoliczności obu narodów po drugiej wojnie światowej. Węgierski zryw był spontanicznym i żywiołowym odruchem – trwał od 23 października do 4 listopada, kiedy to sowieckie wojska wkroczyły do stolicy Węgier i rewolucja została krwawo zmiażdżona. Upokorzony naród samotnie stawił czoło sowieckiej potędze. W bloku wschodnim tylko Polacy opowiedzieli się po stronie Węgrów, posyłając im krew i leki. 
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na listopad 2006 r.
środa, 08 listopad 2006
Kalendarium imprez Serdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy i lekcje biblioteczne w listopadzie 2006:

Filia nr 3, ul. Hutnicza 20, 081 746 29 63
Wystawa „Polska i Węgry – 1956”

Filia nr 12, ul. Żelazowej Woli 7, 081 741 52 73
14.11.-27.11. - wystawa pt. "Hieronim  Łopaciński – życie i dzieło"
Czytaj całość...
Tilburg miastem nowoczesności
środa, 18 październik 2006
Zdjęcie 6Filia nr 19 MBP przy ul. Kunickiego 89 zaprasza na stałą wystawę „Tilburg miastem nowoczesności”. Zgromadzone fotogramy i artykuły prasowe prezentują Holandię, jej historię, kulturę, a przede wszystkim Tilburg. Miasto jako centrum kulturalne Brabantu, z nowoczesnym obliczem, walorami krajobrazowymi i rekreacyjnymi oraz szkolnictwem.
Zagadnienia zostały skupione wokół następujących dominat problemowych: „Bóg stworzył Ziemię ... ale Holender stworzył Holandię”, „Dzieje Holandii do Złotego Wieku”, „Złoty Wiek”, „Kultura Holandii”, „Tilburg poprzez wieki”, „Bliżej Tilburga”, „Centrum kulturalne Brabantu”, „Szkolnictwo”.
Czytaj całość...
Urodziny Kubusia Puchatka
poniedziałek, 16 październik 2006
Zakutalizowano dnia 2006.10.31

Zdjęcie 114 października minęło 80 lat od pierwszego wydania popularnej książki o Kubusiu Puchatku.
W całej Polsce urodziny misia zainicjowane przez Fundację ABXXI – Cała Polska czyta dzieciom obchodzone były po raz piąty.
Miejska Biblioteka Publiczna z tej okazji zorganizowała szereg spotkań dla dzieci, w trakcie  których czytano fragmenty książki, prowadzono konkursy, a dla słynnego misia były śpiewane piosenki oraz wręczane wcześniej przygotowane własnoręcznie prezenty. Po zabawach dzieci zostały poczęstowane małym „conieco”.
Czytaj całość...
Festiwal PORA PROZY 2
czwartek, 05 październik 2006
Plakat Pora Prozy 2


9.10 - 14 października 2006 r. zapraszamy na Festiwal PORA PROZY 2

Lublin-Katowice-Kraków-Warszawa-Wrocław
Koordynatorem działań w Lublinie jest Miejska Biblioteka Publiczna
im. Hieronima Łopacińskiego
Czytaj całość...
Festiwal Pory Prozy - fotorelacja
środa, 04 październik 2006
Zdjęcie 1Dzień 1
Prognozy Prozy - Spotkanie w Trybunale Koronnym
Czytaj całość...
Ekslibris litewski
wtorek, 03 październik 2006
Zdjęcie 1W dniach 29 września - 1 października 2006 r., w ramach Roku Litewskiego w Polsce, odbyły  się w Lublinie Dni Poniewieża, miasta partnerskiego Lublina na Litwie. Poniewież był reprezentowany przez 40 artystów oraz Prezydenta Miasta - Vitasa Matuzasa.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Filii nr 24 ul. Juranda 7 w ramach obchodów odbyło się otwarcie wystawy exlibrisu  artystów plastyków z Poniewieża ( Projekt Biblioteczne Okno na Świat Miast Partnerskich). Stase Medyte autorka ekslibrisu Andrzeja Pruszkowskiego Prezydenta Miasta Lublin brała udział w otwarciu wystawy i krótko wprowadziła w temat „Ekslibrisu litewskiego”. Twórcy znaków książkowych Poniewieża i Lublina przyjaźnią się i współpracują od niemal 20 lat. Uroczystościom towarzyszył występ kwartetu smyczkowego i degustacja przysmaków litewskich.

Czytaj całość...
Hans Christian Andersen - człowiek i pisarz
wtorek, 03 październik 2006
Zdjęcie 1Dnia 28.09.2006r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej gościła Dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury - Bogusława Sochańska, która dokonała oficjalnego otwarcia wystawy pt. Hans Christian Andersen- człowiek i pisarz,  wypożyczonej z Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Pani Sochańska wygłosiła wykład poświęcony translacji i recepcji twórczości Andersena w Polsce. Na spotkaniu zaprezentowano nowe, kompletne 3 tomowe wydanie krytyczne „Baśni i opowieści” H.C.Andersena w tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej, opublikowane przez Wydawnictwo Media Rodzina.
Eksponowaną w bibliotece wystawę przygotowały Muzea Miasta Odense przy współpracy Fundacji HCA 2005. Jest to jedna z dwunastu wersji językowych, które objechały świat w jubileuszowym roku 200. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena. Polską wersję językową wystawy opracował Duński Instytut Kultury.
Czytaj całość...
Wydajemy własną książkę - ogólnopolski finał XIII edycji konkursu
poniedziałek, 02 październik 2006
Zdjęcie 1Nagrody i wyróżnienia przyznane w XIII edycji Konkursu zatytułowanego „Wydajemy własną książkę”
Finał ogólnopolski - 13 czerwca 2006 roku

Kategoria literacka

Nagrodzeni:
MAŁGORZATA STANKIEWICZ za książkę pt. „Sektor X”
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na październik 2006 r.
piątek, 22 wrzesień 2006
Serdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy i lekcje biblioteczne w październik 2006:

Galeria Korytarz, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
22.9– 16.10.2006 – wystawa „Hans Christian Andersen – człowiek i pisarz”.


9.10 - 14.10.2006 – PORA PROZY

 Lublin-Katowice-Kraków-Warszawa-Wrocław
Koordynatorem działań w Lublinie jest Miejska Biblioteka Publiczna
im. H.Łopacińskiego

Czytaj całość...
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moje osiedle za 10 lat"
piątek, 22 wrzesień 2006
Dziennik WschodniPrzez dwa miesiące wakacji Miejska Biblioteka Publiczna i  Dziennik Wschodni prowadziły wspólną akcję „Moje Osiedle”.  Akcji towarzyszył  konkurs plastyczny dla najmłodszych czytelników pt. „Moje osiedle za 10 lat”. Wystarczyło wyobrazić sobie swoje osiedle za 10 lat, wziąć kredki lub farby i  narysować.  Prace można było składać  w  filiach MBP lub w Redakcji Dziennika Wschodniego.

21 września w Filii nr 2 przy ul. Peowiaków 12 podczas wernisażu nastąpiło uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez firmę Chiquita. Jury Dziennika Wschodniego wybrało 10 najciekawszych prac: Elżbiety Cedrzyńskiej z Białej Podlaskiej, Teresy, Weroniki, Marty, Jacka Kałużnych z Puław, Weroniki Wójcik z Niedrzwicy Kościelnej, Sylwii i Gabrieli Kuk z Puław, Zuzi i Anieli Wesołowskich z Lublina, Dominiki Łuki z Moszenek.
Oprócz nagród na zdobywców czekał słodki poczęstunek.

Czytaj całość...
Jerzy Giedroyc - redaktor, polityk, człowiek
piątek, 04 sierpień 2006
W setną rocznicę urodzin Jerzego Giedroycia Filia nr 28 MBP przy ul. Nadbystrzyckiej 85 przygotowała dla czytelników wystawę poświęconą wielkiemu Redaktorowi. Wystawa pokazuje Jerzego Giedroycia w kilku odsłonach – jako redaktora, polityka i przede wszystkim człowieka.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5401 - 5420 z 5477


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego