Aktualności
II etap Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Anny Kamieńskiej
piątek, 29 październik 2010
image_001.jpg

PROTOKÓŁ
z posiedzenia Jury II etapu Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
Poezji i Prozy Anny Kamieńskiej
z dnia 27 października 2010 r.


Jury w składzie: Dorota Iwanicka, Jarosław Zoń, Przemysław Buksiński, po wysłuchaniu 40 recytatorów i recytatorek postanowiło zakwalifikować do III etapu – Koncertu Laureatów następujących uczestników w kategorii szkół gimnazjalnych:
1. Małgorzata Brodziak – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej
2. Agata Jaworska – Gimnazjum Nr 5 im. Króla Władysława Łokietka
3. Aleksandra Kiebasz – Prywatne Gimnazjum im. Królowej Jadwigi
4. Weronika Wiadrowska - Prywatne Gimnazjum im. Królowej Jadwigi
5. Klaudia Różycka – Gimnazjum Nr 17
6. Bartłomiej Dziadosz – Gimnazjum Śródziemnomorskie

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
1. Katarzyna Depta – III  Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej
2. Paulina Suszek -  III  Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej
3. Krzysztof Grula – Zespół Szkół Nr 5 im. Jana Pawła II
4. Ewelina Saczek – XVIII  Liceum Ogólnokształcące
5. Weronika Puszyk – Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”
6. Zofia Dłubacz - Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”
7. Marta Kaczor – VII  Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej
8. Martyna Kicia - VII  Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej
9. Zuzanna Dados – VI  Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja
Czytaj całość...
Znad Bosforu nad Wisłę
czwartek, 28 październik 2010
image_001.jpgOd przypomnienia dylematów, z jakimi musieli się borykać pierwsi twórcy naszej państwowości, dr Daniel Próchniak rozpoczął swój wykład zatytułowany „Znad Bosforu nad Wisłę. Wątki bizantyńskie w sztuce polskiej dawnej i dzisiejszej." Unaocznił zebranym, że pomimo faktu, iż chrześcijaństwo przyjęliśmy z Zachodu, to wczesne obiekty sakralne:  karolińskie, romańskie, jak i gotyckie przesycone są wpływami wschodnimi – bizantyńskimi. Granicę wpływu Konstantynopola w sztuce i architekturze stanowi w większości przypadków Wisła.
Spotkania odbyły się 21 października w Filiach Nr 2 i Nr 30. Przed południem słuchaczami byli uczniowie Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji, po południu – niewielka grupa miłośników sztuki.
Czytaj całość...
Inauguracja Klubu Czytelniczego Readcom
poniedziałek, 25 październik 2010
image_001.jpg

Henryk Wieniawski - mistrz z Lublina
poniedziałek, 25 październik 2010
image_001.jpg
84. urodziny Kubusia Puchatka
poniedziałek, 25 październik 2010
image_001.jpg Aktualizacja 25 października 2010

"Tak, to Kubuś, Miś Puchatek,
wielki mędrzec i bohater.
A więc, panie i panowie,
pijmy teraz jego zdrowie!”
                   A.A.Milne”Kubuś Puchatek”
84. urodziny Kubusia i 72. rocznica polskiego wydania Kubusia Puchatka była okazją do wizyty w bibliotece. Kubuś Puchatek został stworzony 14 października 1926 roku przez brytyjskiego pisarza A. A. Milnea.  Polskie wydanie Kubusia Puchatka ukazało się w 1938 r. czyli 72 lata  temu!
Maria Włosek
Czytaj całość...
Różne książki Elizy Piotrowskiej
poniedziałek, 25 październik 2010
image_001.jpg20 października 2010 roku w Filii Nr 31 i 26 odbyły się spotkania autorskie z Elizą Piotrowską, uznaną  autorką i ilustratorką książek dla dzieci. W spotkaniu na ul. Nałkowskich wzięły udział dzieci z Przedszkola Nr 78. Tematem spotkania była „Bajka o czasie” Elizy Piotrowskiej,  zilustrowana przez Magdalenę Kozieł - Nowak.
Podczas spotkania pani Eliza opowiadała o  początkach swojej kariery pisarskiej, obyczajach panujących we Włoszech. Zaprezentowała również swoje książki. Całe spotkanie przebiegało się w doskonałej atmosferze. Śmiech, zabawa i nauka, czyli to, co dzieci lubią najbardziej.
 Pani Eliza podkreślała iż : największą ozdobą człowieka jest uśmiech a to, jak postrzegamy otaczający nas świat, zależy od nas samych. Zaraziła nas swą radością, energią i twórczością, oczywiście. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac dzieci – ilustracji do „Bajki o czasie”.
Joanna Łopuszyńska
Czytaj całość...
Zapomniany artysta
piątek, 22 październik 2010
image_001.jpg
Skandynawscy twórcy kryminału
piątek, 22 październik 2010
image_001.jpg18 października 2010 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Tym razem poświęcone było wybranym przez nas twórcom skandynawskiej literatury kryminalnej. Na spotkaniu przybliżyłyśmy sylwetki dwóch szwedzkich mistrzów kryminału: Henninga Mankella - autora "Chińczyka" oraz Stiega Larssona - twórcy kultowego cyklu "Millenium".
Karin Fossum - norweska mistrzyni kryminalnego suspensu była kolejnym omawianym przez nas autorem. Dzieła wymienionych pisarzy goszczą od lat  na szczytowych  miejscach  światowych list  bestsellerów oraz niosą  ze sobą nową jakość kryminałów.
Jolanta Jurkowska
Czytaj całość...
Warsztaty terapii zajęciowej - barwy jesieni
czwartek, 21 październik 2010
image_001.jpg14 października w Filii Nr 29 odbyło się kolejne spotkanie  z cyklu z grupą uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Źródło. Temat przewodni zajęć to bogactwo kolorów i darów jesieni. Uczestnicy wykonali jesienne drzewka, a praca ta dostarczyła im dużo radości i emocji.
Magdalena Galińska, Monika Gryta
Czytaj całość...
Czarne inspiracje i Andrzej Stasiuk
czwartek, 21 październik 2010
image_001.jpgKolejne spotkanie z cyklu „Czarne Inspiracje” było nie tylko spotkaniem z najbardziej rozpoznawalnym polskim pisarzem, dramaturgiem i eseistą Andrzejem Stasiukiem, ale również premierą wydawniczą jego najnowszej książki „Dziennik pisany później”. Do Filii Nr 2 MBP przybyło wielu fanów zainteresowanych twórczością Stasiuka. To dla nich wyjątkowo, autor odczytał fragmenty nowych, spisanych post factum wrażeń z podróży po Bałkanach. Spotkanie poprowadził Mariusz Kargul z Grupy Literackiej A4.
Czytaj całość...
Koncert na bis
poniedziałek, 18 październik 2010
image_001.jpgPerfekcyjnie dobrany repertuar, utalentowani wykonawcy na scenie, sala wypełniona po brzegi, wyrazy podziwu i uznania dla młodych muzyków, zadowolenie i uśmiech na twarzach publiczności oraz gromkie brawa. Tak wyglądał koncert, który odbył się 12 października w Filii nr 2. W zamierzeniu miało to być powtórzone spotkanie z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną” zatytułowane: ”Kiedy muzyka klasyczna wychodzi z filharmonii, czyli muzyka filmowa, klezmerska, bluesowa i inna.”. Młodzi muzycy udowodnili jednak, że muzyka jest czymś niepowtarzalnym i choć zagrali ten sam repertuar, brzmiał on zupełnie inaczej. Koncert poprowadziła pani Iwona Siedlaczek, która tradycyjnie zadbała o harmonijny przebieg całości wystąpienia.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na październik 2010
piątek, 15 październik 2010
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w październiku 2010:

Trybunał Koronny
II etap Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Anny Kamieńskiej
27 października 2010 r., godz. 9.00

Filia nr 2, ul. Hempla 5, tel. 081 532-05-29
7 października, godz. 17.00 - zapraszamy dorosłych czytelników na cykl wykładów pt. „Aktualność sztuki” - Dr Marcin Pastwa, Cy Twombly – obrazy mistrzów.

12 października, godz. 13.00 - "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną" - powtórzenie koncertu "Kiedy muzyka klasyczna wychodzi z filharmonii, czyli muzyka filmowa, klezmerska, bluesowa i inna."

20 października, godz. 17.00 - Spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem z cyklu "Czarne Inspiracje"

21 października, godz. 17.00 - zapraszamy dorosłych czytelników na cykl wykładów pt. „Aktualność sztuki” - Dr Daniel Próchniak,  Znad Bosforu nad Wisłę. Wątki bizantyńskie w sztuce polskiej dawnej i dzisiejszej.

26 października, godz. 13.00 -  "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną"  - "Henryk Wieniawski-mistrz z Lublina". Muzyka i życie Henryka Wieniawskiego (1835-1880) w kontekście jego związków z Lublinem. Obchody 130. rocznicy śmierci kompozytora.

"Poeta skrzypiec - Henryk Wieniawski" - wystawa
Czytaj całość...
Klub Aktywnego Seniora LSM
czwartek, 14 październik 2010
image_001.jpgW czwartkowe przedpołudnie zainaugurowany został trzeci sezon spotkań w bibliotece Klubu Aktywnego Seniora przy Domu Kultury LSM.
Przy filiżance kawy goście poznali sylwetkę tegorocznego laureata literackiej nagrody Nobla M.V. Llossy. Zaprezentowane zostały dzieła pisarza oraz jego biografia.
Panie zapoznały się z najciekawszymi książkami, które ostatnio pojawiły się na półkach naszej biblioteki. Rekomendowane tytuły wzbudziły na tyle duże zainteresowanie, że zostały wszystkie wypożyczone.
Ewa Domaszewicz, Agnieszka Polak
fot. Grażyna Mach

Czytaj całość...
Chopin 2010
czwartek, 14 październik 2010
image_001.jpgW związku z przypadającą w tym roku 200 - setną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, obecny rok  jest poświęcony naszemu wielkiemu rodakowi. Z tej okazji Filia Nr 9 zaprasza na wystawę pt: "Chopin 2010" ukazującą życie i twórczość kompozytora, oraz miejsca z nim związane.
Iwona Chołaj
Czytaj całość...
Życie i twórczość Isaaca Bashevis Singera
czwartek, 14 październik 2010
image_001.jpg13 października 2010 roku w Filii nr 24 odbyło się Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tym razem spotkanie poświęcone było życiu i twórczości I. B. Singera - prozaika żydowskiego tworzącego w języku jidysz, laureata literackiej Nagrody Nobla w 1978 roku.
Na wstępie zaprezentowana została sylwetka pisarza, jego dzieciństwo, młodość, twórczość, które związane są z Lubelszczyzną. Singer swoją twórczością rozsławił nasz region, wspominając w swych dziełach takie miejscowości jak m.in: Goraj, Biłgoraj, Turobin, Bychawa, Lublin. Jego utwory poruszają często temat żydowskiego świata z czasów przedwojennych, temat wspomnień z Polski.
Czytaj całość...
Mario Vargas Llosa - literacki Nobel 2010
środa, 13 październik 2010
image_001.jpgW 2010 roku laureatem Literackiej Nagrody Nobla został Mario Vargas Llosa, jeden z najwybitniejszych współczesanych pisarzy, autor wielu powieści, sztuk teatralnych i literatury faktu, publicysta i polityk. Nobel dla Maria Vargasa Llosy to wybór znakomity, bo jest to ulubiony pisarz nas wszystkich, bez względu na pokolenie. Jego twórczość zawsze stała po stronie człowieka i wartości ogólnoludzkich. Zapraszamy do obejrzenia wystawy w Filii nr 18 przy ulicy Głębokiej 8.Czytaj całość...
Poeta fortepianu - rok Fryderyka Chopina
środa, 13 październik 2010
image_001.jpgDobiega końca Rok Chopinowski. Z tej okazji w Filii 18 można obejrzeć wystawę poświęconą wielkiemu Polakowi. Obecna wystawa została również zainspirowana biblioteczną wycieczką do Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest to okazja by jeszcze raz przypomnieć sobie życie i twórczość artysty oraz ludzi i miejsca z nim związane.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Europejskie Dni Dziedzictwa 2010
środa, 13 październik 2010
image_001.jpgW ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tegorocznej edycji
przebiegały pod hasłem "Od pomysłu do przemysłu" Filia Nr 1 i Przedszkole Nr 14 przygotowały cykl spotkań na temat historii Bronowic - dawnej  przemysłowej dzielnicy Lublina. We wrześniu dzieci obejrzały wystawę "Odkrywamy Lublin", wysłuchały prelekcji  Jacka Studzińskiego z Regionalnego Ośrodka Badania i Dokumentacji Zabytków na temat dawnych obiektów przemysłowych na Bronowicach. Obejrzały wraz z przewodnikiem hangary - pozostałość po Lubelskiej Fabryce Samolotów.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5361 - 5380 z 6273

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego