Aktualności
Jednak zostanie po mnie ta siła fatalna...
środa, 23 wrzesień 2009
F29 - Zdjęcie 001„Jednak zostanie po mnie ta siła fatalna...” te słowa wypowiedziane przez  wybitnego pisarza epoki romantyzmu Juliusza Słowackiego stanowią tytuł wystawy poświęconej jego życiu i twórczości. Ekspozycję można zobaczyć od 18 września 2009 roku w Filii nr 29 MBP w Lublinie. Na poszczególnych tablicach umieszczone zostały najważniejsze etapy życia wieszcza: dom rodzinny, lata młodości , pierwsze zauroczenia, liczne podróże, które przyczyniły się do powstania wielu dzieł poety.
Marzena Długosz- Grzywacz, Beata Tarenda
Czytaj całość...
Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego
wtorek, 22 wrzesień 2009
F10 - Zdjęcie 001Od dnia 4 września 2009 w Filii nr 10 MBP przy ul.F.Kleeberga 12a można obejrzeć wystawę poświęconą Jerzemu Grotowskiemu i TEATROWI  LABORATORIUM.
Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.
Przybliża postać jednego z największych reformatorów teatru awangardowego XX wieku. Serdecznie zapraszamy.         
Urszula Rybak
Czytaj całość...
Tam, gdzie kwitły bzy i jaśminy...
wtorek, 22 wrzesień 2009
F21 - Zdjęcie 001Promocja książki pt. ,,Tam, gdzie kwitły bzy i jaśminy..." autorstwa  Teresy Słabczyńskiej zgromadziła w Filii nr 21 wiele osób  zainteresowanych tym wydarzeniem. Pani Teresa Słabczyńska jest polonistką z wykształcenia, długie lata pracowała jako  nauczycielka w Zespole Szkół Elektronicznych przy ul. Wojciechowskiej w Lublinie.  Książka została wydana przez Norbertinum - pierwsze prywatne katolickie wydawnictwo w Polsce,  powołane do istnienia 28 grudnia 1989 roku. Gościliśmy założyciela i prezesa Norbertinum pana Norberta Wojciechowskiego oraz  pana Mirosława Żydka, wójta Gminy Konopnica, gdzie zamieszkuje obecnie Autorka, a  książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Gminy. Siostra Elżbieta Maria Płońska ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego analizowała fragmenty książki czytane przez panią Elżbietę Woytowicz. Autorka opowiadała o procesie powstawania książki. Były gratulacje, podziękowania i kwiaty...dużo kwiatów i choć o tej porze roku nie były to bzy i jaśminy to jak zawsze kwiaty, podnosiły nastrój, dodawały splendoru tej pięknej uroczystości.  
Anna Rafalska 
Czytaj całość...
Europejskie Dni Dziedzictwa 2009
wtorek, 22 wrzesień 2009
Wykład - Zdjęcie 001Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, którym w tym roku patronuje hasło „Zabytkom na osiecz! Szlakiem grodów, zamków, twierdz”, w filii nr 18 MBP wygłoszono dnia 16 września br. wykłady naukowe i towarzyszące im multimedialne prezentacje.
Pierwszy z nich pt. Zapomniane historie. Kościoły lubelskie jako świadkowie życia miasta w XVII wygłosiła dr Anna Nowicka-Struska – adiunkt w Zakładzie Literatury Staropolskiej UMCS. Przedmiotem zainteresowania Anny Nowickiej-Struskiej były dwie postaci i ich mowy:  Ojca Pawła Ruszla, dominikanina oraz Andrzeja Kochanowskiego, karmelity bosego, którzy zasłynęli jako wyśmienici kaznodzieje w połowie XVII wieku, a także jako lubelskie „osoby publiczne”. 
Czytaj całość...
Lubelszczyzna - region wielu kultur
wtorek, 22 wrzesień 2009
F18 - Zdjęcie 001W regionie lubelskim przez setki lat żyli obok siebie Polacy, Żydzi, Ukraińcy, a także Tatarzy, Romowie i Niemcy. Było to miejsce kulturowego spotkania Wschodu z Zachodem, rozwijały się tu różne religie. Druga wojna światowa zniszczyła to wszystko. Przez kilkadziesiąt lat po wojnie pamięć o tamtym wielokulturowym świecie pogranicza uległa powolnemu zatarciu wśród mieszkańców Lubelszczyzny.. Aby o tym wszystkim przypomnieć Filia 18 przy ul. Głębokiej 8 zaprasza na wystawę "Lubelszczyzna - region wielu kultur". Znajdziemy tutaj nie tylko fakty i ciekawostki historyczne, ale również  informacje o współczesnych spotkaniach kultur. Na wystawę zapraszamy do końca września

Czytaj całość...
Isaac Bashevis Singer
wtorek, 22 wrzesień 2009
READCOM                        21 września 2009 w Filii nr 19 MBP  odbyło się powakacyjne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tym razem nasze spotkanie poświęcone było życiu i twórczości Isaaca Bashevisa Singera (1904-1991), najwybitniejszego pisarza tworzącego w języku jidysz, laureata literackiej Nagrody Nobla w 1978 roku.
Na wstępie spotkania przywołano fragment nostalgicznego wiersza Antoniego Słonimskiego, korespondującego znakomicie  ze światem wielkomiejskich i małomiasteczkowych środowisk Żydów  polskich, w którym wyznacznikiem  życia jest stosunek do religii, własnej kultury i tradycji. Światem, którego już nie ma, a wskrzeszonym z liryzmem i subtelnym humorem. na kartach zarówno powieści, jak i opowiadań Singera.
Czytaj całość...
Sztuka: pojęcie wieloznaczne.
piątek, 18 wrzesień 2009
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
Wykładem „Sztuka: pojęcie wieloznaczne. Wiedza, cnota, natchnienie, dar czy energia podświadomości? O rozmaitych sposobach rozumienia pojęcia sztuki.” wygłoszanym przez prof. dr hab. Ryszarda Kasperowicza zainaugurowano cykl całorocznych spotkań „Życie sztuki – Sztuka życia – Życie form”.  Cykl wykładów przygotowują pracownicy Instytutu Historii Sztuki KUL w ścisłej współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego.
Prof. Ryszard Kasperowicz w niezwykle interesujący sposób przedstawił historię kształtowania się pojęcia sztuki od czasów paleolitu do epoki romantyzmu. Szczególną uwagę poświęcił starożytności – przedstawiając między innymi poglądy Homera, Hezjoda. Pindara, pitagorejczyków, Platona, Plotyna i PseudoDionizego.  Mocno podkreślił fundamentalną rolę tych myślicieli w refleksji nad sztuką. Ilustrując wykład prezentacją multimedialną odwołał się nie tylko do arcydzieł obcych, ale  również do osiągnięć artystycznych polskiego  średniowiecza i do krajowych zasobów muzealnych.
Czytaj całość...
Lublin warowny - dziedzictwo ars militaris
piątek, 18 wrzesień 2009
F29 - Zdjęcie 001Filia nr 29 MBP aktywnie włączyła się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, których celem jest promowanie zabytków i przypominanie o wspólnych korzeniach kulturowych Europy.
Hasłem tegorocznego święta jest Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz.
17 września filia gościła Panią dr Grażynę Michalską z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Tematem wykładu był Lublin warowny – dziedzictwo ars militaris.
Ciekawa wędrówka po historii, nieznanych miejscach – śladach fortyfikacji i jej rozwój wzbogaciły naszą wiedzę o mieście. Uzupełnieniem wykładu była prezentacja zdjęć ilustrujących jego treść. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy MBP, czytelnicy oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Ewa Domaszewicz
Czytaj całość...
Wznawiamy działanie Klubu Czytelniczego READCOM
środa, 16 wrzesień 2009
W Filii nr 24 Miejskiej Biblioteki Publicznej po wakacyjnej przerwie 16 września ponownie rozpoczęły się spotkania Klubu Czytelniczego dla dorosłych READCOM.  READCOM
Inauguracyjne spotkanie poświęcone było tematowi "Kobieta w literaturze". Klubowicze wspólnie prześledzili motyw kobiety w literaturze poszczególnych epok. Szczególną uwagę zwrócono na powieści pozytywistyczne, w których ukazano wiele różnorodnych postaci kobiecych. Uczestnicy spotkania dokonywali porównań, szukali podobieństw i różnic w sposobie kreowania poszczególnych wizerunków.
Czytaj całość...
"Cichociemni - nieśli w sercu Polskę".
środa, 16 wrzesień 2009
Cichociemni - Zdjęcie 001Cichociemni to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych zrzucani na spadochronach do okupowanej Polski podczas II wojny światowej w celu walki z niemieckim okupantem oraz organizowania i szkolenia polskiego ruchu oporu w kraju. Cichociemni zasilali struktury Armii Krajowej. Nie była to zwarta formacja bojowa, nie był to też batalion powietrzno - desantowy. Nieoficjalne słowo - hasło "cichociemni", zrodzone w 1940 roku, dotyczyło zespołu żołnierzy polskich, którzy po klęsce Francji przedostali się do Anglii i tam zgłosili ochotniczo swój akces do dalszej walki w okupowanym kraju (ich zadania miały być wykonywane w tajemnicy - "cicho" i "po ciemku"). Cichociemni nie byli szkoleni jednolicie. Inaczej wyglądało szkolenie kontrwywiadu, dywersji, radiotelegrafistów, fałszerzy dokumentów.
Czytaj całość...
Joanna Papuzińska - niby zwyczajna, a czarodziejka
środa, 16 wrzesień 2009
Papuzińska F31 - Zdjęcie 001Po raz kolejny przemiłym, gościem naszej Biblioteki była Joanna Papuzińska, uznana i nagradzana autorka znana młodym czytelnikom przede wszystkim jako twórczyni opowieści i wierszy. Bardziej wnikliwym, jawi się jako prozaik, krytyk literacki, pracownik naukowy, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. W 1991 roku zainicjowała powstanie czasopisma „Guliwer”, którym kierowała do 2002 roku. Za szeroką i bogatą działalność została odznaczona między innymi Złotym Krzyżem Zasługi (1989), Medalem im. Janusza Korczaka (1994), Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1996), Złotym Medalem “Gloria Artis” (2005), nagrodą Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości (2005), Orderem Uśmiechu (2005).
Czytaj całość...
Spacerkiem po Lublinie
wtorek, 15 wrzesień 2009
F24 - Zdjęcie 001Spacerkiem po Lublinie to temat cyklu lekcji, które odbywają się od 14 września w Filii nr 24. Uczestnikami zajęć są uczniowie klas I - III ze Szkoły Podstawowej nr 38.
W trakcie lekcji omawiane są i prezentowane zabytki oraz najciekawsze miejsca w Lublinie. Uzupełnieniem spotkania jest film ukazujący dzień z życia miasta i jego mieszkańców. Na koniec zajęć  uczniowie układają z przygotowanych puzzli poznane wcześniej zabytki Starego Miasta. Zakończeniem lekcji jest wspólne rozwiązanie krzyżówki.
Lekcji towarzyszy wystawa: Pocztówka z dawnego Lublina.
Anna Borowska
Czytaj całość...
Europejskie Dni Dziedzictwa
wtorek, 15 wrzesień 2009
EDD - Zdjęcie 001W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Filia Nr 1 MBP i Przedszkole Nr 14 przygotowały dwudniową imprezę  pt. "Historia ulicy Bronowickiej". 11 września odbyła się prezentacja lublinianów zgromadzonych w bibliotece oraz quiz ze znajomości historii okolicznych zabytków dla przedszkolaków. Dzieci przeszły historycznym szlakiem wraz z przewodnikiem, który objaśniał zawiłe losy niektórych obiektów architektonicznych, będących źródłem artystycznych inspiracji podczas parkowego pleneru dla przedszkolaków, który odbył się w godzinach popołudniowych.
Czytaj całość...
Joanna Papuzińska
piątek, 11 wrzesień 2009
Kalendarium na miesiąc wrzesień 2009
piątek, 11 wrzesień 2009
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne we wrześniu 2009:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie ogłasza
MIEJSKI KONKURS RECYTATORSKI POEZJI I PROZY  JÓZEFA  ŁOBODOWSKIEGO -  szczegóły w zakładce Konkursy

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na cykl wykładów otwartych „ŻYCIE SZTUKI – SZTUKA ŻYCIA – ŻYCIE FORM”  - z dziejów sztuki i myśli o sztuce dla tych wszystkich, którzy sztukami się interesują, lecz ich nie znają, a także dla tych, którzy sztuk nie lubią.

Czytaj całość...
Mini Turniej Gier Planszowych
piątek, 11 wrzesień 2009
Turniej Gier - Zdjęcie 001Tradycyjnie już można powiedzieć, na podsumowanie wakacji Filia nr 8 MBP przygotowała dla dzieci i młodzieży Mini Turniej Gier Planszowych. Rywalizujący ze sobą młodzi czytelnicy wykazali się dużą znajomością taktyki, zasad gry oraz zdrowego współzawodnictwa. Na zakończenie zwycięzcy otrzymali nagrody.
Oprawę plastyczną turnieju przygotowała Pani Magdalena Warda.

Czytaj całość...
117. rocznica urodzin Brunona Schulza
piątek, 11 wrzesień 2009
Urodziny Schulza - Zdjęcie 001Na 117. urodziny Brunona Schulza przypadające 12 lipca, Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała mapę Drohobycza przeznaczoną dla sympatyków jego twórczości i jego rodzinnego miasta. Pomysł wydania tej nietypowej publikacji wyszedł od pracownika biblioteki, Jerzego Jacka Bojarskiego. Jest on autorem koncepcji opracowania mapy, fotografii, projektu okładki i legendy wraz z obszernymi niejednokrotnie opisami 67 adresów. Publikacji towarzyszą również teksty prof. Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak z Katedry Historii Sztuki Współczesnej Instytutu Historii Sztuki KUL (Czym jest mapa?), dr Wiery Meniok z  Polonistycznego Centrum Naukowo - Informacyjnego im. Igora Menioka w Drohobyczu („Bezimienna i kosmiczna” mapa Drohobycza według Brunona Schulza), Grzegorza Józefczuka, prezesa powstałego w Lublinie Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza (Drohobycz i Bruno Schulz) Stowarzyszenie jest także współwydawcą mapy.
Czytaj całość...
Wrzesień 1939
czwartek, 10 wrzesień 2009
Wrzesień 1939 - Zdjęcie 001W dniach od 1 września do 5 października w Filii nr 26 można obejrzeć wystawę poświęconą 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej (Kampania Wrześniowa). Na wystawie tej znajdują się reprodukcje fotografii z czasów Września 1939 r., książki traktujące o tej tematyce, jak również elementy bądź fragmenty wyposażenia i uzbrojenia Wojska Polskiego z okresu wojny obronnej 1939 roku.
Agnieszka Adamczuk

Czytaj całość...
Lato w Bibliotece - relacja
czwartek, 10 wrzesień 2009
Aktualizacja

Udane wakacje to nie tylko te nad morzem, w górach czy na jeziorach. Jak co roku Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie przygotowały bogaty program wakacyjnych imprez. Poza możliwością wypożyczenia książek do domu i wspólnego głośnego czytania, całe wakacje, we wszystkich placówkach  odbywały się warsztaty edukacyjne, plastyczne,  techniczne, nauki obcego języka, konkursy, quizy, gry planszowe i multimedialne oraz wiele innych atrakcji. Zapraszamy na relację zdjęciową z już odbytych spotkań.

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5361 - 5380 z 5976


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego