Aktualności
Milczenie było moim domem
środa, 15 kwiecień 2009
Dmitroca
W poszukiwaniu esencji...
wtorek, 14 kwiecień 2009
Grotowski - Zdjęcie 001Wystawa poświęcona Jerzemu Grotowskiemu sygnalizuje na 12 planszach jego pracę nad materią teatru, aktora nierozerwalnie zespolonego z widzem i sceną, jaką jest życie.
Performer końca wieku określający sztukę jako "wehikuł", a kolejne przebyte etapy swojej wędrówki do szczebli drabiny Jakubowej, po których mogą schodzić aniołowie dążył, aby były najwyższej jakości.
"Teatr ubogi" ze swoistą sobie konstrukcją bogaty w emocję twórcy - odtwórcy - odbiorcy sięga do źródeł - korzeni, by dzięki nim zrozumieć jego istotę.
Ewa Domaszewicz
Czytaj całość...
Moje Alter Ego
wtorek, 14 kwiecień 2009
Moje Alter Ego
Jan Paweł II
wtorek, 14 kwiecień 2009
Wspomnienie o papieżu - Zdjęcie 0012 kwietnia 2009 roku, z okazji przypadającej w tym dniu czwartej rocznicy śmierci Papieża Polaka Jana Pawła II pracownicy Filii 26 przygotowali wspomnieniową wystawę nawiązującą do okresu młodości oraz kapłaństwa i pontyfikatu Karola Wojtyły.
Wystawa będzie dostępna dla czytelników do końca kwietnia bieżącego roku.
Anna Kasperowicz 
Czytaj całość...
Kiermasz wielkanocny
czwartek, 09 kwiecień 2009
Kiermasz - Zdjęcie 001W dniach od 2 do 10 kwietnia 2009 w Filii nr 18 MBP w Lublinie, przy ul. Głębokiej 8 odbył się KIERMASZ WIELKANOCNY przygotowany przez dzieci ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 7. Cieszył się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.
Czytaj całość...
In memoriam Józefowi Łobodowskiemu
czwartek, 09 kwiecień 2009
Łobodowski - Zdjęcie 001Filia nr 28 zaprasza do obejrzenia wystawy pt. "In memoriam Józefowi Łobodowskiemu" w setną rocznicę urodzin.Ta barwna postać związana z Lublinem mimo dużego dorobku literackiego jest mało znana w Polsce. Poeta,prozaik, publicysta prowadził barwne i ciekawe życie. To postać nietuzinkowa i warta bliższego poznania.Ten jeden z najoryginalniejszych poetów lubelskiej awangardy był laureatem Nagrody Młodych  Polskiej Akademii Literatury w 1937 r. , autorem dziewiętnastu tomów poezji, licznych przekładów i tłumaczeń,a także redaktorem przedwojennych czasopism kulturalno - literackich.Prezentowana wystawa przybliża sylwetkę poety.Wystawę można oglądać do końca kwietnia. Serdecznie zapraszamy.
Beata Gryka

Czytaj całość...
Szkolenie pt. W co się bawić z dziećmi?
czwartek, 09 kwiecień 2009
Szkolenie - Zdjęcie 00126 marca br. w filii nr 26 odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy z oddziałów dziecięcych pt. W co się bawić z dziećmi? Szkolenie składało się dwóch bloków tematycznych.
Pierwszy z nich poprowadziła Pani Dorota Dąbrowska – doświadczony pedagog i założyciel Klubu Edukacji „Uśmiech Dziecka”. Bibliotekarze uczestniczyli
w zorganizowanych przez nią warsztatach, w czasie których zapoznali się z proponowanymi zabawami ruchowo-słownymi przeznaczonymi dla najmłodszego czytelnika.
Czytaj całość...
Tradycje i symbole świąteczne
czwartek, 09 kwiecień 2009
Wielkanocne - Zdjęcie 001W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi 3 i 5  kwietnia  w Filii 18 odbyły się zajęcia z klasą III i IV     ze Szkoły Podstawowej nr 7. Zajęcia przygotowała i prowadziła Dorota Furmaniak. Tematyka spotkania dotyczyła zwyczajów i obrzędów świątecznych. Uczestnicy poznali tradycje i symbole Świąt Wielkanocnych. Na koniec zajęć dzieci wykonały różnorodne kartki świąteczne.

Czytaj całość...
Wielkanocny kiermasz stroików świątecznych
czwartek, 09 kwiecień 2009
Kiermasz - Zdjęcie 001W piątek 3 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi odbył się wielkanocny kiermasz stroików świątecznych. Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone zostaną na ufundowanie pomnika św. Jadwigi przed budynkiem szkoły. 
Dzień szkolny w tym dniu zaczął się niezwykle uroczyście gdyż dzieci uczestniczyły najpierw w porannej Mszy Świętej a następnie przygotowały akademię z okazji czwartej rocznicy śmierci Jana Pawła II.  Po powrocie do szkoły  w  przerwach międzylekcyjnych  niezwykle chętnie kupowały piękne stroiki świąteczne, których elementy wcześniej same zrobiły na zajęciach plastycznych. 

Czytaj całość...
Obrzędy i zwyczaje wielkanocne
czwartek, 09 kwiecień 2009
Obrzędy - Zdjęcie 0013 i 6 kwietnia 2009 roku odbyły się w Filii nr 24 przy ul. Juranda 7 lekcje biblioteczne pt. „Obrzędy i zwyczaje wielkanocne”. W spotkaniach uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 46 – 6  grup łąćznie80. dzieci. Przedszkolaki wysłuchały prelekcji o zbliżających się Radosnych Świętach Zmartwychwstania Pańskiego. Poznały zwyczaje i długoletnią tradycję tego okresu świątecznego w oparciu o symbolikę i dzieje dawnych wydarzeń  z życia Jezusa Chrystusa. Dzieci zostały zaproszone do zajęć plastycznych, same wykonywały wzory pisanek na wcześniej wyciętych formach z kolorowego brystolu.
Beata Gajda 
Czytaj całość...
Kiermasz z "Roztocza"
piątek, 03 kwiecień 2009
Kiermasz - Zdjęcie 001 W dniach od 1 do 8 kwietnia w Filii nr 24 MBP przy ul. Juranda 7 zgodnie z tradycją zorganizowano przedświąteczny kiermasz wielkanocny wykonany przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Roztocze”.
Każdego roku ekspozycja kiermaszowa przyciąga uwagę różnorodnością i niepowtarzalnością prezentowanych dekoracji oraz starannością wykonania. Prace cieszą się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających filię.
Czytaj całość...
Lekcja biblioteczna
piątek, 03 kwiecień 2009
Lekcja biblioteczna - Zdjęcie 001W dniu 31.03.2009 r. w Filii 30 i 27 odbyła się lekcja biblioteczna dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1. Dzięki systematycznej współpracy biblioteki z ośrodkiem młodzież ta ma poczucie przynależności do środowiska lokalnego. Celem zajęć było zapoznanie uczestników z placówką kulturalno- oświatową- jaką jest biblioteka oraz przybliżenie funkcjonowania miejskich bibliotek publicznych. Młodzież zapoznała się z różnorodnym księgozbiorem, również na nośnikach multimedialnych. Zwróciłyśmy także uwagę na różnice między biblioteką szkolną, a miejską biblioteką publiczną.
Czytaj całość...
Kiermasz wielkanocny
piątek, 03 kwiecień 2009
Kiermasz - Zdjęcie 001Dzieci uczęszczające na cotygodniowe zajęcia plastyczne w Filii nr 29 już od dłuższego czasu przygotowywały prace związane z symboliką świąt wielkanocnych.
A wszystko to, po to, by zorganizować kiermasz.
Serdecznie zapraszamy na kiermasz odbywający się w dniach od 1-8 kwietnia oraz  do zakupu prac wykonanych przez dzieci. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na dalszą działalność koła plastycznego.
Magdalena Galińska
Czytaj całość...
100. lat Józefa Łobodowskiego
piątek, 03 kwiecień 2009
Głuchoniemi - Zdjęcie 001Filia nr 6 MBP, z okazji setnej rocznicy urodzin Józefa Łobodowskiego, przygotowała prelekcję i wystawę zatytułowaną ,,Nigdy się tu najeźdźca nie poczuje w domu”.
31 marca 2009 roku, na spotkaniu z czytelnikami niesłyszącymi omówiona została biografia i twórczość pisarza, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z Lublinem i Lubelszczyzną. Nasze spotkanie nagrywała Telewizja Lubelska.
Wiesława Szymczak 
Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej
czwartek, 02 kwiecień 2009
ICBDOd 2 kwietnia 1967 r., w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej.
Każdego roku kraj będący członkiem IBBY (International Board on Books for Young People) zostaje gospodarzem MDKD. Projektowany jest z tej okazji plakat oraz przesłanie, którego autorem jest za każdym razem kto inny. Sponsorem tegorocznych obchodów jest Egipt. Najważniejszym przesłaniem tego dnia jest upowszechnianie zainteresowań dzieci książką, zaś dorosłym ma on przybliżyć problemy związane z literaturą i czytelnictwem dziecięcym.
W ramach obchodów w ciągu tygodnia, w większości naszych filii bibliotecznych organizowane są: zajęcia literacko - edukacyjne, konkursy plastyczne, czytelnicze, głośne czytanie i inne.

W najbliższą sobotę - 4 kwietnia - w godz. 8.00 - 9.00 - w programie "Jasiek" Radia Lublin, redakcja radia wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną przygotowały zagadki literackie dla młodych czytelników.
Zapraszamy do udziału w zabawie.

Czytaj całość...
Wiosna w bibliotece
czwartek, 02 kwiecień 2009
Wiosna - Zdjęcie 0011 kwietnia F.31 gościła uczniów kl. III Sz. P. nr 30 przy ul. Nałkowskich na warsztatach plastycznych, podczas których dzieci wykonywały wiosenne stroiki świąteczne. W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się z polskimi zwyczajami i obrzędami związanymi z nadejściem wiosny, utrwalonymi w literaturze i kulturze polskiej.
Ewa Domaszewicz
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na kwiecień 2009
środa, 01 kwiecień 2009
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w kwietniu 2009:

Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, tel. 081 532-05-29
22.04- godz. 17.00 – spotkanie z Zbigniewem Dmitrocą. Promocja tomu wierszy Achmatowej w przekładzie Zbigniewa Dmitrocy. Prowadzenie Dariusz Jóźwik.

Filia nr 9, ul. Krańcowa 106, tel. 081 744-17-18
Wystawa „Józef Czechowicz - poeta Lublina”
„Barwy Afryki - Na ratunek dzieciom w Kongo” - wystawa prac dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 32 w Lublinie
Czytaj całość...
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - Chasid Umot ha-Olam
wtorek, 31 marzec 2009
Grzegorz Łubczyk - Zdjęcie 00130 marca w Filii nr 30 MBP odbyło się spotkanie z pisarzem Grzegorzem Łubczykiem - byłym ambasadorem RP na Węgrzech. Spotkanie było zarazem promocją jego kolejnej książki pt.”Henryk Sławik. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów”. Autor zapoznał słuchaczy z wyjątkowymi czynami Henryka Sławika, człowieka,  który w czasie II wojny światowej uratował ponad pięć tysięcy polskich Żydów, za co zapłacił najwyższą cenę, a następnie został pośmiertnie skazany przez komunistyczne władze Polski na cywilny niebyt i totalne zapomnienie. I być może nikt nie dowiedziałby się o bohaterze, gdyby nie całkiem wyjątkowy zbieg okoliczności. Henryk Zvi Zimmerman z Hajfy, w połowie roku 2001 odwiedził Warszawę.
Czytaj całość...
Pokolenia
wtorek, 31 marzec 2009
Zdjęcia - Zdjęcie 001W dniach 27 marca do 4 kwietnia 2009 w Galerii 31 MBP prezentowana będzie wystawa fotografii Magdy Borowieckiej. Jest ona uczennicą klasy maturalnej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Lublinie, stypendystką Prezydenta Miasta Lublina w latach 2004-2007 w zakresie przedmiotów artystycznych. Prezentuje fascynujący obraz życia swoich najbliższych - tajemnica domu kobiet, przemijanie, bliskość, bez poprawek i retuszu. W tak młodym wieku sposób patrzenia unikalny.
Serdecznie zapraszamy.
Krystyna Rybicka
Czytaj całość...
WTZ "Źródło"
poniedziałek, 30 marzec 2009
Źródło - Zdjęcie 00130 marca w Filii nr 29 odbyły sie kolejne zajęcia komputerowe dla młodzieży z WTZ "Źródło". Największym powodzeniem cieszyły się filmy z portalu YouTube.
Alina Lewicka-Rosińska
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5341 - 5360 z 5825


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego