Aktualności
Kalendarium imprez na wrzesień 2010
środa, 15 wrzesień 2010
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne we wrześniu 2010:

Filia nr 2, ul. Hempla 5, tel. 081 532-05-29
9 września, godz. 17.00 -  zapraszamy dorosłych czytelników na cykl wykładów pt  „Aktualność sztuki” - dr hab. Ryszard Kasperowicz - „Romantyczny koncept formy jako libretto do nowoczesności”.

23 września, godz. 17.00 -  zapraszamy dorosłych czytelników na cykl wykładów pt „Aktualność sztuki” - dr Anna Głowa, „Od „dekadencji“ do „transformacji“. Późny antyk w oczach historyków.”
 
24 września, godz. 17.00 – spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą.

28 września, godz. 13.00  - Koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną" - Kiedy muzyka klasyczna wychodzi z filharmonii, czyli muzyka filmowa, klezmerska, bluesowa i inna.

Wystawa pt. "Poeta skrzypiec - Henryk Wieniawski".
Czytaj całość...
Chwilo trwaj...
wtorek, 14 wrzesień 2010
image_001.jpgPo wakacyjnej przerwie, 14 września 2010 r., multimedialny spektakl "Malowane słowem i obiektywem" rozpoczął spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM w Filii Nr 24 MBP.
Autorzy spektaklu - Urszula Gronowska i Jacek Zaim zamienili wrześniowe popołudnie w czas niezapomnianych i wzruszających doznań. Wspaniałe fotografie, doskonałe opowiadania im towarzyszące oraz wzruszająca muzyka wprawiły uczestników spotkania w nastrój skupienia i refleksji.
Czytaj całość...
Agatha Christie - królowa kryminału
wtorek, 14 wrzesień 2010
image_001.jpg15 września przypada 120. rocznica urodzin królowej powieści kryminalnych-Agathy Christie.
Autorka urodziła się w Torquay w Wielkiej Brytanii. Jest najbardziej znaną pisarką kryminałów na całym świecie, a jej książki cieszą się najlepszą sprzedażą. Wiele z nich zostało sfilmowanych.
Agatha Christie stworzyła dwie słynne postaci detektywów : ekscentrycznego Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw-amator panny Marple.
Pisarka była dwukrotnie zamężna. Z drugim mężem podróżowała do wykopalisk na Bliskim Wschodzie. Znana jest również ze swojego 11-dniowego tajemniczego zniknięcia w 1926 roku.
Serdecznie zapraszamy do Filii Nr 18, aby obejrzeć wystawę poświęconą tej ciekawej postaci.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Dowód przyjaźni
wtorek, 14 wrzesień 2010
image_001.jpgPrezydent Miasta Viseu w dowód przyjaźni i wdzięczności za serdeczne sierpniowe przyjęcie delegacji miasta partnerskiego podarował Filii Nr 1 bardzo szczodre upominki. Filia otrzymała kilka zestawów gier multimedialnych prezentujących historię i zabytki miasta, rozmaite nagrania lokalnych zespołów folklorystycznych, w tym  płytę z pięknymi aranżacjami fado. Prezydent Viseu sprezentował  Filii liczne pozycje książkowe o charakterze biograficznym, dotyczące sławnych przedstawicieli miasta - malarzy, pisarzy, architektów i muzyków.
Czytaj całość...
Bohdan Butenko
poniedziałek, 13 wrzesień 2010
image_001.jpgDnia 10 września 2010 o godz. 13.00 nastąpiło uroczyste powitanie Pana Bohdana Butenko i otwarcie wystawy jego ilustracji książkowej, na którą złożyły się reprodukcje kart książki Cześć, tato! Krulewny Śnieżki, Wesołej gromadki. Dodatkowo prezentowane były  opracowane graficznie przez Mistrza książki z zasobów biblioteki, okładki i archiwalne ilustracje „Świerszczyka”, „Płomyczka”, „Płomyka” z lat 60. – czasy przygód Kaczorka.
Wizyta Pana Butenko przyciągnęła uwagę mediów i wielu jego wielbicieli – czytelników, ale również nauczycieli i uczniów szkół plastycznych. O godzinie 15.00 odbyły się warsztaty plastyczne przeprowadzone przez Pana Butenko z dziećmi – czytelnikami naszej biblioteki i z pracowni typograficznej Domu Kultury w Poniatowej.
Mamy nadzieję, że chwile spędzone w Lublinie pozostaną na długo, zarówno w Jego, jak i naszej pamięci.
Krystyna Rybicka

Czytaj całość...
Haiku i wachlarze
niedziela, 12 wrzesień 2010
image_001.jpg


Dyskusyjny Klub Książki zaprasza
piątek, 10 wrzesień 2010
image_001.jpg

Rocznica urodzin Jana Brzechwy
wtorek, 07 wrzesień 2010
image_001.jpgW sierpniu Filia Nr 18 i jej czytelnicy uroczyście obchodzili 112. urodziny Jana Brzechwy. Uczestnicy spotkań mogli przypomnieć sobie wiersze poety, a także wziąć udział w przedstawieniu teatralnym. Dzieci wykonały przepiękne witraże inspirowane twórczością J. Brzechwy oraz zilustrowały wierszyk „Na Wyspach Bergamutach”.
Dorota Furmaniak

Czytaj całość...
Amerykański Dzień
piątek, 03 wrzesień 2010
image_001.jpg30 sierpnia odbyło się szczególne wydarzenie w Filii Nr 18. Biblioteka zaprosiła młodych czytelników na „Amerykański Dzień”.
Na dzieci czekało dużo atrakcji i zabaw : kolorowanie flagi amerykańskiej, malowanie twarzy w indiańskie symbole, konkurs balonów, rzuty do tarczy. Sympatyczną niespodzianką był amerykański poczęstunek : Coca cola, popcorn i parówki, z których dzieci uformowały pieski. Uzupełnieniem zajęć było malowanie postaci z bajek Walta Disney’a.
Na zakończenie uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i ustawili się do wspólnego zdjęcia.
Dorota Furmaniak, Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Relacja z "Lata w Bibliotece"
piątek, 03 wrzesień 2010
image_001.jpgAktualizacja 3 września 2010

Sierpień – jesteśmy już na półmetku wakacji. Możemy się zatem pokusić o małe podsumowanie. Dobrze bawić się można nie tylko w górach, nad morzem, czy nad  jeziorem. Jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie przygotowała bogaty program wakacyjnych imprez pod hasłem „Lato w Bibliotece”. Nasza oferta to nie tylko zachęta do czytania, ale również warsztaty plastyczne, techniczne, konkursy, quizy, gry planszowe i multimedialne oraz wiele innych atrakcji.
Zapraszamy do zapoznania się z tym, co działo się w naszych placówkach podczas tegorocznych wakacji.
Czytaj całość...
Wakacyjne podróże z książką
czwartek, 02 wrzesień 2010
image_003.jpgWe środę 25 sierpnia w Filii Nr 12 odbyło się kolejne spotkanie DKK pod hasłem „Wakacyjne podróże z książką”. Uczestnicy opowiadali o swoich wakacyjnych odkryciach książkowych.
Zaprezentowano książki pouczające i zabawne, np. Richarda Feynmana „Pan raczy żartować” czy Tadeusza Perkitnego „Okrążamy świat raz jeszcze” oraz książki wzruszające, choćby  Maryny Miklaszewskiej „Wojtek z Armii Andersa”.
Drugą część spotkania wypełniły wspomnienia i obrazy z Hiszpanii pani A. Rajtar – Grabowiec przywiezione z lipcowej wyprawy.
Wawer Róża
Czytaj całość...
Aktualność Sztuki
środa, 01 wrzesień 2010
image_001.jpgDRUGA EDYCJA OTWARTYCH WYKŁADÓW
Z HISTORII SZTUKI


Aktualność sztuki – pytanie o aktualność sztuki pojawia się nieomal z nieubłaganą regularnością w epokach odczuwanych jako czas kryzysu, przejścia, przełomu. Problem aktualności sztuki jest w gruncie rzeczy soczewką, skupiającą wiązkę najbardziej niewygodnych i kontrowersyjnych kwestii. Wszak nie idzie tylko o to, czy ziściło się proroctwo niemieckiego myśliciela Georga Wilhelma Friedricha Hegla, wedle którego sztuka jest dziś już tylko „interesująca” i nie odgrywa żadnej poważniejszej roli w naszej egzystencji, ustępując miejsca nauce. Aktualność sztuki jest pytaniem o granice wyobraźni artystycznej w świecie nowoczesnym i post-nowoczesnym, a także o granice rozumienia sztuki. Sztuka nowoczesna z lubością balansuje na krawędzi niezrozumiałości, dając złudną nadzieję tym wszystkim, którzy, odrzucając nowoczesność utrzymują, iż rozumieją sztukę dawną. Wydaje się jednak, że rozumienie sztuki powstającej w odległych epokach może być operacją znacznie bardziej skomplikowaną i zwodniczą niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Podstawowym zagadnieniem będzie dialektyka poznawania sztuki – sztukę dawną oglądamy siłą rzeczy z perspektywy nowoczesności, sztuka nam współczesna zakorzeniona jest, wbrew pozorom, bardzo głęboko w przeszłości. Czy Tintoretto  i El Greco staliby się tak bliskimi nam malarzami, gdyby ekspresjoniści nie przekształcili znaczenia  oraz wyrazu formy artystycznej? Czy impresjonizm nie otworzył oczu historyków sztuki na walory późnorzymskiego reliefu? Czy sztuka przeszłości nie powraca w post-modernistycznej praktyce cytatu, pastiszu?
Czytaj całość...
Bohdan Butenko
środa, 01 wrzesień 2010
image_001.jpg
Powiększ

Galeria 31

ul. Braci Wieniawskich 5

zaprasza

na otwarcie wystawy ilustracji książkowej

Bohdana Butenko


10 września 2010 roku, o godz. 13.00

Wystawa prezentuje prace Artysty wykonane do książek: Cześć tato Józefa Ratajczaka,
Ciotka, my i reszta świata
Radomiły Birkenmajer-Walczy,  Wesoła gromadka
i Krulewna Śnieżka
Bohdana Butenko.

Ekspozycję w Galerii 31 będzie można oglądać
od
10 do 30 września

W dniu otwarcia wystawy Mistrz poprowadzi warsztaty ilustratorskie dla dzieci.
 image_002.jpg  
 image_004.jpg image_006.jpg
 image_003.jpgimage_005.jpgKsiążki będzie można zakupić w promocyjnej cenie
w dniu pobytu Artysty
 i uzyskać Jego autograf.
Publikacje dostępne będą
w Księgarni DOM-KSIĄŻKI,
ul. Braci Wieniawskich 5.

Biblioteka serdecznie dziękuje Wydawnictwom MILA i Nasza Księgarnia
za ilustracje udostępnione na wystawę.

Sztukmistrze z Lublina
wtorek, 31 sierpień 2010
image_001.jpgOd 19 do 22 sierpnia 2010 r. na ulicy Jezuickiej można było obejrzeć wystawę "Sztukmistrze z Lublina". Zaprezentowane zostały na niej twarze osób współtworzących kulturę Lublina. Celem wystawy było przedstawienie wizerunków jak największej liczby artystów i artystek, pracowników i pracownic instytucji kultury, animatorów i animatorek. Ich codzienna, twórcza praca przybliża Miasto Lublin do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.
Wśród sfotografowanych osób znaleźli się pracownicy Biblioteki.
Czytaj całość...
Wizyta delegacji z Viseu
poniedziałek, 16 sierpień 2010
image_001.jpgDelegacja z Viseu - portugalskiego miasta partnerskiego gościła 12 sierpnia 2010 roku w Filii Nr 1.
Goście obejrzeli okolicznościową wystawę promującą uroki Portugalii i Viseu - miasta, które jak mówią jego mieszkańcy jest geograficznym centrum kraju. Prezydent Viseu szczególnie docenił inicjatywę Filii Nr 1 skierowaną do najmłodszych, która obejmuje coroczny cykl spotkań na temat miasta partnerskiego.
Uczestniczył w zajęciach dla przedszkolaków. Dzieci z Przedszkola Nr 14 nie tylko poznały legendy portugalskie, główne atrakcje tego pięknego kraju, zwyczaje jego mieszkańców ale nawet zdołały już opanować kilka portugalskich słów. Ujęty tak serdecznym powitaniem prezydent Viseu obiecał stałą współpracę z Filią Nr 1.
Wiesława Sołtys
Czytaj całość...
Dyskusyjny Klub Książki zaprasza
piątek, 13 sierpień 2010
image_001.jpg

Misiaczka Rozalia na afrykańskim safari
wtorek, 10 sierpień 2010
image_001.jpgZabawa, wspólne śpiewanie, śmiech i nauka języka angielskiego towarzyszyły promocji książki wydanej przez lubelskie wydawnictwo Norbertinum pt. „Misiaczka Rozalia na afrykańskim safari”, autorstwa Iwony Macałki. 10 sierpnia w Filii nr 2 spotkali się: goście z Londynu – autorka książki i Misiaczka Rozalia oraz dzieci z Przedszkoli nr 26 i 28 z Lublina, a także sympatycy literatury dla najmłodszych.
Czytaj całość...
Misiaczka Rozalia na afrykańskim safari
poniedziałek, 09 sierpień 2010
image_001.jpg
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5341 - 5360 z 6210


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego