Aktualności
Likwidacja ochronki
czwartek, 20 marzec 2008
Getto - Zdjęcie 001W obecnej siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury na Starym Mieście mieszczącego się przy ulicy Grodzkiej 11 od połowy XIX wieku znajdował się sierociniec dla bezdomnych dzieci tak zwana „ochronka”. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” posiada dokumenty, z których wiadomo, że w czasie wojny rodziny żydowskie oddawały swoje dzieci do „ochronki” wierząc, że w niej będą bezpieczne. W czasie akcji likwidacyjnej getta żydowskiego wiosną 1942 roku wszystkie dzieci wywieziono na peryferie Lublina, w pobliże ulicy Łęczyńskiej, rozstrzelano i pogrzebano. Miejsce egzekucji do dziś nie jest upamiętnione.
Czytaj całość...
Centrum Aktywizacji i Rozwoju Seniorów
środa, 19 marzec 2008
Spotkanie emerytów - Zdjęcie 002Pierwsze spotkanie
Dnia 3 marca 2008 roku  Filia Nr 31 rozpoczęła cykl spotkań z czytelnikami – emerytami działającymi w „Centrum Aktywizacji i Rozwoju Seniorów” - Dziennym Ośrodku Wsparcia dla osób starszych i samotnych.  Goście zapoznali się ze specyfiką pracy biblioteki publicznej i  zasadami korzystania z jej zbiorów. Wspólnie podjęto decyzję o  kolejnych spotkaniach w bibliotece oraz ich tematyce. Centrum i Biblioteka zobowiązały się do wzajemnej promocji swojej działalności. W pierwszym spotkaniu uczestniczył również Pan Dariusz Jóźwik, który zaprezentował prelekcję poświęconą życiu oraz twórczości literackiej i naukowej Wincentego Pola.
Joanna Łopuszyńska
Czytaj całość...
Podróże Pana Cogito
wtorek, 18 marzec 2008
Zbigniew Herbert – Filia nr 8 - Zdjęcie 001„Podróże Pana Cogito” tak zatytułowaną wystawą Filia nr 8 MBP zaprasza na podróż śladami Zbigniewa Herberta. Spośród licznych krajów, które zwiedził poeta, wyeksponowane zostały te, które wywarły największy wpływ na jego twórczość: Grecja, Włochy, Francja i Holandia.
O ile wystawa w Filii nr 8 podejmuje dosłownie temat podróży poety, to otwarta właśnie w Muzeum Literackim im. Adama Mickiewicza w Warszawie wystawa „Podróże Pana Cogito” odnosi się do twórczości Herberta i głębokiego sensu jego poezji.
Ewa Sandejewicz
Czytaj całość...
Rysunki i wiersze z Neapolu
wtorek, 18 marzec 2008
Małgorzata Skołbania - Zdjęcie 001

San Valentino Torio

na nic się zdaje
jej storie prawdziwe
i stamtąd anioły
uśpienia skojarzenia
odetchnij jakby ktoś
stal przy tobie
sette ora
dzwon bije pięćdziesiąt razy                         

Małgorzata Skałbania


Czytaj całość...
Pracownia Rzemiosł Dawnych
piątek, 14 marzec 2008
Druk, Pieczęcie, Drzeworyty - Zdjęcie 00113 marca 2008 roku Filia nr 30 MBP gościła  u siebie pracowników Biblioteki na warsztatach. Na spotkaniu odbyła się prezentacja dawnych technik drzeworytniczych oraz omówienie przełomowego znaczenia wynalazku Johannesa Gutenberga, rozwoju druku, a także historii polskiego drukarstwa. Tadeusz Grajpel, który przygotował pokaz jest członkiem Stowarzyszenia Konserwatorów Muzealnych oraz Rady Muzealnej Muzeum Średniowiecznej Kultury Cysterskiej w Jędrzejowie. W swojej Pracowni Rzemiosł Dawnych zajmuje się odtwarzaniem druku zgodnie z oryginalnymi metodami pracy, wykorzystując rekonstrukcję prasy drukarskiej z XV wieku.
Czytaj całość...
Sylwetki pisarzy amerykańskich XX wieku
czwartek, 13 marzec 2008
Pisarze amerykańscy - Zdjęcie 001Filia nr 18 MBP w Lublinie zaprasza wszystkich zainteresowanych na cykl wystaw pod tytułem „Sylwetki pisarzy amerykańskich XX wieku”.
Pierwsza z ekspozycji poświęcona jest pisarzom szczególnie cenionym przez naszych czytelników. Ponieważ miastem partnerskim, które promuje Filia nr18 jest ERIE w PENSYLWANII, szczególną uwagę zwiedzających chcemy zwrócić na dwóch wybitnych przedstawicieli tego stanu : Williama Whartona i Johna Updika.
Oczywiście zachęcamy również do zapoznania się z twórczością Irvina Shawa, którego książki cieszą się niesłabnącym powodzeniem, a także Toma Clancy'ego - mistrza powieści sensacyjnej. Dla wszystkich pań chwilą oddechu od codzienności będą na pewno wspaniałe historie "z życia wzięte", które pisze Danielle Steel.
Wystawę można obejrzeć do końca kwietnia 2008 roku. Serdecznie zapraszamy.
Aneta Kuśnierz
Czytaj całość...
Poezja z Ukrainy
czwartek, 13 marzec 2008
Poetki ukraińskie - Zdjęcie 001
W ramach promocji miast partnerskich  w Filii nr 2 MBP przy ul. Peowiaków 12 odbyło się spotkanie z  autorkami ukraińskimi, które przedstawił nam Wojciech Pestka . Słuchaczami była młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego z klasy rosyjskojęzycznej. Pomimo różnicy językowej poetkom udało się nawiązać znakomity kontakt z publicznością.
Czytaj całość...
Dzień Kobiet
czwartek, 13 marzec 2008
Dzień Kobiet w Filii nr 6 - Zdjęcie 001Z okazji Dnia Kobiet 6 marca 2008roku w Polskim Związku Głuchych odbyło się spotkanie z czytelnikami niesłyszącymi. Stało się tradycją, że każdego roku z tej okazji przybliżana jest postać wyjątkowej kobiety. Wiesława Szymczak opierając się na ''Wspomnieniach wojennych'' Karoliny Lanckorońskiej przypomniała postać tej niezwykłej, szczególnie zasłużonej dla historii i kultury polskiej arystokratki.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na marzec 2008 r.
piątek, 07 marzec 2008
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w marcu 2008:

 Galeria Ratusz, Plac Władysława Łokietka 1
„Napoleon Orda. Litografie”  z Albumu Widoków Historycznych Polski ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie – wystawa do 28 marca organizowana przez Miejska Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie

Filia nr 6, ul. Poniatowskiego 4, 081 533 07 13
„Artur Grottger” - wystawa w rocznicę Powstania Styczniowego

Filia nr 8, ul. Zuchów 2,081 534 10 73

"Podróże Pana Cogito" - wystawa

Czytaj całość...
Kiermasz Wielkanocny
czwartek, 06 marzec 2008
Kiermasz wielkanocy - Zdjęcie 001Zapraszamy mieszkańców naszego miasta do wzięcia udziału w Kiermaszu Wielkanocnym zorganizowanym w Filii nr 24 MBP, przy ul. Juranda 7. Akcja odbędzie się w dniu 17 marca w godzinach od 14.00 do 18.00. Wystawione prace ceramiczne, wikliniarskie, ozdoby świąteczne, stroiki są dziełem uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Roztocze”.
Różnorodność i niepowtarzalność prac przyciąga zawsze liczne grono kupujących.              
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Przegląd wydawniczych nowości
czwartek, 06 marzec 2008
Przegląd nowości wydawniczych - Zdjęcie 001W dniu dzisiejszym na kolejnym spotkaniu kierowników filii MBP przedstawiciel Wydawnictwa ZNAK zaprezentował nowości wydawnicze i planowane na najbliższy kwartał zapowiedzi.
Kierowniczkom Filii zaproponowano do zamówienia 252 pozycje książkowe  z 15 wydawnictw.
W dalszej części spotkania, przedstawiciele Biblioteki zrelacjonowali program imprez z VII Poznańskich Spotkań Targowych Książki dla Dzieci i  Młodzieży.
Czytaj całość...
Schmitt międzypokoleniowy
poniedziałek, 03 marzec 2008
Klub Czytelniczy READCOM w Filii nr 24 - Zdjęcie 00127 lutego w Filii nr 24 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego dla dorosłych READCOM. Tematem tego spotkania były powieści Erica Emmanuela  Schmitta „Dziecko Noego”, Oskar i Pani Róża”, „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” jako przykład literatury międzypokoleniowej.
Czytaj całość...
Wincenty Pol na Tatarach
środa, 27 luty 2008
Wincenty Pol – Prezentacja - Zdjęcie 001W środę 20 lutego w Filii nr 3 przy ul. Hutniczej 20 odbyły się zajęcia z dziećmi ze świetlicy osiedlowej „Promyk”. Spotkanie poświęcone było życiu i twórczości literackiej i naukowej , urodzonego w Lublinie , Wincentego Pola. W Filii na Tatarach funkcjonuje dzielnicowy punkt informacji o mieście i regionie, stąd też obecność wystawy „Wincenty Pol – poeta i geograf”, prelekcja, czytanie fragmentów utworów poetyckich autora „Mohorta” i rozmowa z uczniami na temat związków z regionem innych wybitnych lublinian.    
 Dariusz Jóźwik 
Czytaj całość...
Zbigniew Herbert
piątek, 22 luty 2008
Wystawa o Zbigniewie Herbercie w Filii nr 8 - Zdjęcie 001Z cyklu wystaw poświęconych Zbigniewowi Herbertowi Filia nr 8 MBP zaprasza na „Kochane Zwierzątka”, czyli korespondencja Herberta do Magdaleny i Zbigniewa Czajkowskich.  Przyjaźń Herberta z Czajkowskimi trwała ponad 40 lat i utrwalona została w pięknych listach pt. „Kochane zwierzątka”. Listy te stanowią podstawę scenariusza sztuki pod tym samym tytułem i wystawiane są obecnie w PWST w Krakowie.
Druga część wystawy ukazuje bogatą korespondencję Herberta, między innymi z Haliną Misiołkową, Henrykiem Elzenbergiem i Czesławem Miłoszem.
Grażyna Strużak
Czytaj całość...
Napoleon Orda - litografie
czwartek, 21 luty 2008
Napoleon Orda - Zdjęcie 00120 lutego w Galerii Ratusz Prezydent Adam Wasilewski, Zastępca Prezydenta Włodzimierz Wysocki wspólnie z  Jarosławem Książkiem Konsulem generalnym RP w Brześciu otworzyli wystawę „Napoleon Orda. Litografie z Albumu Widoków Historycznych Polski”.
Wystawę opracowaną przez Muzeum Narodowe  w Warszawie przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego gościmy w Lublinie dzięki  Konsulatowi Generalnemu RP w Brześciu, władzom Lublina, Miejskiej Bibliotece Publicznej im H. Łopacińskiego i MDK nr 2.
Czytaj całość...
Z wizytą u Czechowicza
wtorek, 19 luty 2008
Pracownicy MBP w Muzeum Czechowicza - Zdjęcie 001„Chodzi Baj po ścianie...to wystawa przygotowana przez Muzeum Literackie Józefa Czechowicza poświęcona twórczości literatów związanych z Lublinem i Lubelszczyzną: Józefa Czechowicza, Franciszki Arnsztajnowej, Janiny Porazińskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, i Anny Kamieńskiej. Ekspozycja obejmuje rysunki, pamiątki i rękopisy twórców poezji dziecięcej oraz obiekty przestrzenne, ilustracje do książek dla dzieci autorstwa Józefa Wilkonia, Jana Szancera i Mirosława Pokory. Bibliotekarze MBP ze szczególnym uwzględnieniem pracowników oddziałów dziecięcych z dużym zainteresowaniem wysłuchali Anny Mazurek, która oprowadziła po wystawie, ciekawie komentując prezentowane, bogate eksponaty.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Klub Czytelniczy READCOM
wtorek, 19 luty 2008
Filia nr 19 – READCOM - Zdjęcie 001Mija już rok od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego. Jego niezwykła osobowość oraz dzieła budzą wśród nas żywe emocje.
Kolejne spotkanie - 18 lutego - Klubu Czytelniczego Readcom w Filii nr 19 MBP  było poświęcone  życiu i twórczości tego wybitnego, publicysty i pisarza. Należy dodać, że już po raz drugi próbowano  poszerzyć swoją wiedzę na temat  tej wybitnej postaci. Dotychczas omówiona została problematyka jego utworów, a uzupełnieniem  było czytanie fragmentów jego dzieł.
Czytaj całość...
Mediateka bliżej...
poniedziałek, 18 luty 2008
Mediateka, Multicentrum – prezentacja - Zdjęcie 00111lutego gościliśmy w Bibliotece przedstawicieli firmy specjalizującej się w projektowaniu i aranżacji bibliotek i mediatek. W spotkaniu uczestniczył Wiceprezydent Włodzimierz Wysocki, przedstawiciele Komisji Kultury oraz Radni Miasta Lublin i pracownicy Biblioteki.
Wypracowano wstępne ustalenia dotyczące powstania w Lublinie centrum multimedialnego.
                                      Renata Filipiak
Czytaj całość...
Dzień św. Walentego, to dzień dobry dla każdego
poniedziałek, 18 luty 2008
Filia nr 13 – Klub seniora - Zdjęcie 001

Z okazji Walentynek Filia nr 13 MBP gościła kolejny raz Klub Aktywnego Seniora LSM, w ramach którego działa między innymi Wielopokoleniowy Klub Wolontariatu „Nie jesteś sam”, realizujący projekty Akademii Filantropii z Warszawy.
Natalia Kraszkiewicz zapoznała gości z postacią św. Walentego, a także związanymi z dniem zakochanych tradycjami, wróżbami i ciekawostkami o świętowaniu Walentynek w innych krajach.

Czytaj całość...
Hans Christian Andersen, Calineczka i inne baśnie
środa, 13 luty 2008
Andersen - Zdjęcie 00112 lutego w Filii nr 21 odbyło się spotkanie dzieci z II klasy Szkoły Podstawowej nr 24 z twórczością najznakomitszego autora baśni – H. Ch. Andersena.
Dzieci zapoznały się z biografią i trudnymi kolejami życia pisarza, obejrzały zdjęcia przedstawiające rodzinne miasto Andersena – Odense, oraz fotografie pomników i rzeźb ilustrujących baśnie twórcy. Uczniowie wysłuchali baśni „Calineczka”, poznali pojęcie gatunku literackiego jakim jest baśń, jakie niesie przesłania, co to jest antropomorfizm, jakie elementy fantastyczne występują w twórczości Andersena. Dzieci odpowiadały na pytania prowadzącego lekcję, ale także same zadawały wiele pytań i wykazały się dużą znajomością innych baśni pisarza.
                                                                                         Maciej Krawczyk
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5341 - 5360 z 5594


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego