Aktualności
Ukraina niespełniona
czwartek, 21 maj 2009
Ukraina niespełniona
Obrazy mistrzów - nowe spojrzenie. Relacja z wernisażu
środa, 20 maj 2009
Obrazy mistrzów - Zdjęcie 001Dama z Teletubisiem, mleczarka z Łaciatym, ostatnia wieczerza przy laptopie, czy baletnica w gumiakach to tylko niektóre postacie i sceny przedstawione na fotografiach wystawy „Obrazy mistrzów – nowe spojrzenie”, której otwarcie nastąpiło 15 maja 2009 roku w Staromiejskiej bibliotece.
Na wernisażu pojawili się pomysłodawcy, twórcy oraz odtwórcy wystawy – uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Rejowcu Fabrycznym,  dyrekcja szkoły, pani Alicja Dorosz i pani Grażyna Tymianin, opiekun tamtejszego koła fotograficznego, pani Agnieszka Kotlarska, nauczyciele nadzorujący projekt pani Marta Lewczuk oraz pan Wojciech Sosnowski.
Aż trudno uwierzyć, że zaledwie w ciągu roku udało się stworzyć coś tak niebanalnego, zahaczającego o prześmiewczość, ale robiącego ogromne wrażenie na odbiorcy. Z fotografii bije pomysłowość, odwaga w używaniu wyobraźni, w wielu przypadkach wielkie poczucie humoru. Realizm w odniesieniu do pomysłów mistrzów (Vermeera, Rembrandta, Caravaggio, czy Matejki) znalazł doskonałe odzwierciedlenie w czasach dzisiejszych, zdominowanych przez telefony komórkowe, kulturę masową oraz wszechobecną technologię.

Czytaj całość...
Tydzień Bibliotek w MBP
poniedziałek, 18 maj 2009
Tydzień bibliotek 2009 - Zdjęcie 001W ramach tygodnia bibliotek w F.28 odbyły się cztery prelekcje dla klas piątych Szkoły Podstawowej Nr 22 pt. "Jagiellońskim szlakiem Unii Lubelskiej ". Uczniowie poznali krótką historię związków polsko- litewskich, przebieg obrad sejmu lubelskiego, którego efektem było podpisanie i zaprzysiężenie aktu unii lubelskiej. Zajęcia urozmaicił pokaz multimedialny, dotyczący miejsc w Lublinie związanych z unią, takich jak Zamek Lubelski , Plac po Farze, Kamienica Lubomelskich ,kościół i klasztor o.o. Dominikanów, Plac Litewski. W zajęciach wzięły udział 82 osoby. Na zakończenie uczestnicy obejrzeli krótki 10-minutowy film o koronacji króla Zygmunta Augusta oraz wystawę, dotyczącą obrazu Jana Matejki pt."Unia Lubelska 1569"
Iwona Rogala

Czytaj całość...
Historia mojego dzieciństwa
poniedziałek, 18 maj 2009
READCOM - Zdjęcie 001W dniach 13 kwietnia i 13 maja w Filii nr 24 MBP odbyły się spotkania Klubu Czytelniczego Dla Dorosłych READCOM, których wspólny temat to "Historia mojego dzieciństwa".
Klubowicze sięgali pamięcią do lat swojego dzieciństwa. Wspominano historię rodzin, rodzinne legendy, opowiadano jak poznali się rodzice, opisywano rodzinne domy, miejscowości z których pochodzą.
Uczestnicy spotkania opowiadali jak ważną rolę w ich życiu odegrali dziadkowie, wspominali również przyjaciół z dzieciństwa, wspólne zabawy i przeżyte wydarzenia. Mówiono również o książkach, które towarzyszyły dzieciństwu, a także o ulubionych piosenkach.
Czytaj całość...
Dzień Bibliotekarza
piątek, 15 maj 2009
Dzień Bibliotekarza 2009 - Zdjęcie 001Dzieci z Przedszkola Nr 14 przygotowały program artystyczny,własnoręcznie wykonane kwiaty i książkę z życzeniami z okazji Dnia Bibliotekarza.
Wiesława Sołtys
Czytaj całość...
Jak chłopiec staje się mężczyzną - "Żelazny Jan" w Filii 29
piątek, 15 maj 2009
Chłopiec - Zdjęcie 00112 maja młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej "Źródło" uczestniczyła w spotkaniu z baśnią braci Grimm "Żelazny Jan". Po wysłuchaniu utworu z dużym zaangażowaniem dyskutowano o jej przesłaniu - to dzięki trudnym zadaniom chłopiec staje się mężczyzną i zyskuje nagrodę -  porównując próby, jakim poddany był bohater, do własnych,  niełatwych doświadczeń życiowych. Na zakończenie przenieśli swoje przeżycia na papier w formie rysunków. Wszyscy zgodzili się, że baśnie pomagają w życiu.
Alina Lewicka
Czytaj całość...
Atlasy, przewodniki, książki geograficzne w bibliotece
piątek, 15 maj 2009
Atlasy - Zdjęcie 00112 maja w Filii Nr 9 odbyło się pierwsze spotkanie uczniów z kółka geograficznego, działającego w Gimnazjum Nr 14 przy ul. Pogodnej pod kierunkiem pani Beaty Kucaby. Celem cyklicznych spotkań pod hasłem "Poznajemy Lublin i Lubelszczyznę - jeden z regionów Unii Europejskiej" będzie zapoznanie uczniów z księgozbiorem znajdującym się w bibliotece.
Iwona Chołaj
Czytaj całość...
W Tygodniu Bibliotek
piątek, 15 maj 2009
Tydzień Bibliotek - Zdjęcie 001Dnia 12 maja w Filii nr 12 MBP odbyły się cztery lekcje biblioteczne. Pierwsza z nich dotyczyła roli książki w życiu małych czytelników w różnych częściach świata (Afryka, Azja, Europa).
Kolejne lekcje zatytułowane "Rodzaje i formy książki od starożytności po dzień dzisiejszy" przygotowane zostały dla uczniów z klas III i V Szkoły Podstawowej. Dzieci zapoznały się z ilustracjami inkunabułów, miniatur i inicjałów. Ostatnia lekcja poświęcona była historii pisma w dziejach ludzkości.
Na wszystkich zajęciach uczniowie własnoręcznie wykonali ozdobne zakładki do książek i ilustracje przy pomocy gęsich piór. Dzieci zadowolone były zarówno z teoretycznej, jak również praktycznej części lekcji.
Monika Waryszak, Ewa Jabłońska 
Czytaj całość...
Cichociemni - nieśli w sercu Polskę
czwartek, 14 maj 2009
Wystawa Cichociemni - Zdjęcie 001Terminem „Cichociemni” określano  żołnierzy polskich szkolonych do zadań specjalnych i przerzucanych drogą lotniczą do okupowanego kraju. Do służby cichociemnych zgłaszali się ludzie o wysokim morale, skłonni do najwyższej ofiary z własnego  życia. W Polsce, skierowani byli m.in. do zadań sabotażu, dywersji i partyzantki. Stanowili elitę Armii Krajowej. Wielu z nich zapłaciło życiem ginąc z rąk hitlerowskich siepaczy  z gestapo, a także NKWD oraz służb bezpieczeństwa PRL.
Dzisiaj dla nas żyjących w Wolnej Polsce są symbolem nieugiętej walki za ojczyznę, najwyższego poświęcenia w imię ich przewodniego motta „Tobie  Polsko”.
Wystawę można oglądać do końca czerwca 2009 r.
Adam Sokół
Czytaj całość...
Lublin miasto unii
czwartek, 14 maj 2009
Wystawa Unia - Zdjęcie 001W maju w Filii nr 9 można oglądać  wystawę poświęconą historii Lublina. Wystawa "Lublin miasto unii" w związku z przypadającą w tym roku 440. rocznicą poświęcona jest dziejom unii lubelskiej - można na niej zapoznać się z historią unii polsko-litewskiej i wypowiedziami historyków, poznać Jagieloński Szlak Unii Lubelskiej, przeczytać o obrazie Jana Matejki Unia Lubelska oraz obejrzeć ilustracje aktów unii, miejsc i zabytków z unią związanych. Biblioteka organizuje także konkurs wiedzy "O unii lubelskiej i Lublinie".
Radosława Kwiatkowska

Czytaj całość...
Dawne widoki Lublina
czwartek, 14 maj 2009
Stary Lublin - Zdjęcie 001W maju w Filii nr 9 można oglądać dwie wystawy poświęcone historii Lublina. Wystawa "Dawne widoki Lublina" prezentuje krótkie dzieje miasta od średniowiecza po czasy współczesne i obraz Lublina z początków i połowy XX wieku oraz okresu PRL-u przedstawiony na reprodukcjach starych pocztówek oraz reprodukcjach rycin Leona Wyczółkowskiego (ze zbiorów Gabinetu Rycin Muzeum Lubelskiego).
Radosława Kwiatkowska
Czytaj całość...
Obrazy mistrzów - nowe spojrzenie
czwartek, 14 maj 2009
Obrazy mistrzów - Zdjęcie 001Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy „Obrazy mistrzów – nowe spojrzenie”. Wystawa została przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Samorządowych Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Rejowcu Fabrycznym z koła filmowo-fotograficznego pod kierunkiem Agnieszki Kotlarskiej,  Marty Lewczuk i  Wojciecha Sosnowskiego przy konsultacji artystycznej Marka Pukasa w ramach realizacji projektu Przyjazna Szkoła (współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego). Ideą, która przyświecała twórcom przy opracowaniu programu nowych zajęć pozalekcyjnych  było umożliwienie grupie uczniów zainteresowanych fotografią rozwijanie swojej pasji, pogłębianie wiedzy i doskonalenie umiejętności z dziedziny fotografii cyfrowej. Obszarem zainteresowań koła stał się pastisz, który wymaga zarówno od jego twórcy, jak i odbiorcy wyobraźni, odwagi i poczucia humoru.
Czytaj całość...
"Książka obrazkowa czy tylko dla dzieci?"
poniedziałek, 11 maj 2009

Iwona Hadrej - Zdjęcie 001 11 maja 2009 roku w ramach "Tygodnia Bibliotek" zorganizowanego pod hasłem  "Biblioteka to Plus" w Filii nr 2, odbył się wykład Iwony Hardej zatytułowany "Książka obrazkowa nie tylko dla dzieci". Pani Iwona Hardej jest recenzentką literatury dziecięcej, a także redaktorem naczelnym serwisu internetowego www.bromba.pl. W ciekawy sposób przedstawiła nam historię książki obrazkowej. Pomimo, że ten rodzaj publikacji charakteryzuje się małą ilością tekstu i przeważa obraz, nie jest on skierowany tylko i wyłącznie do najmłodszych czytelników. Po książki tego rodzaju sięgają coraz starsi odbiorcy. Książka obrazkowa pobudza wyobraźnię, daje pole do samodzielnej interpretacji i dlatego idealnym rozwiązaniem jest lektura tych książek wspólnie z dziećmi. Publiczność mogła się dowiedzieć także o różnicy pomiędzy książką obrazkową, a obrazową. Prelekcji towarzyszył pokaz multimedialny.
Andrzej Sztorc
Czytaj całość...
Spotkanie
poniedziałek, 11 maj 2009
Spotkanie
Jerzy Grotowski dla młodych adeptów teatru
piątek, 08 maj 2009
Dla adeptów - Zdjęcie 00108 maja odwiedzili Filię nr 31 uczniowie z koła teatralnego działającego w Gimnazjum Nr 3  na osiedlu Nałkowskich. Młodzież wysłuchała z zainteresowaniem prelekcji  Dariusza Jóźwika o działalności Jerzego Grotowskiego i obejrzała film o Mistrzu. Przyczynkiem spotkania jest ogłoszony przez UNESCO Rok 2009 - rokiem Grotowskiego. Grotowski, twórca jednego z najważniejszych manifestów teatralnych XX wieku "Ku teatrowi ubogiemu" określa podmiot swoich badań - ogołoconego aktora, z jego duchowością i cielesnością. Sięgając korzeni w technikach źródłowych szuka wartości uniwersalnych dla wszystkich kultur. Sztuka Jerzego Grotowskiego, którą Brook określa "wehikułem" przenosi nas w różne wymiary rzeczywistości.Prelekcję p. Dariusza Jóźwika uzupełniła wystawa o Mistrzu "W poszukiwaniu esencji..."
Ewa Domaszewicz


Czytaj całość...
Komisarz Maciejewski i Marcin Wroński w Bibliotece na Starym Mieście
piątek, 08 maj 2009
Komisarz Maciejewski - Zdjęcie 001Późnym, nieco już mrocznym popołudniem 6 maja 2009 roku w filii 21 MBP miało się odbyć interesujące spotkanie. Komisarz Maciejewski, przeskakując przez kałuże i szczelnie okrywając się płaszczem biegł na miejsce zdarzenia. Gdy wszedł w bramę zdziwiła go nieobecność Czarnej Mańki, przecież ona zawsze tu była. Nie zastanawiał się długo nad tym faktem, przekroczył próg Staromiejskiej biblioteki.
Czytaj całość...
"Jerzy Grotowski - twarze i maski"
czwartek, 07 maj 2009

Twarze i maski - Zdjęcie 0017 maja 2009 r. w Filii nr 26 odbyło się spotkanie inaugurujące wystawę "Jerzy Grotowski - twarze i maski" autorstwa pracownika Filii Aleksandry Bednarek. Na wstępie zebrani wysłuchali prelekcji pana Dariusza Jóźwika "Od teatru przedstawień do sztuki jako wehikułu". Punkt centralny spotkania stanowiła projekcja fragmentów spektakli i filmów dokumentalnych prezentująca Grotowskiego jako nowatorskiego artystę performera, filozofa i człowieka. Całości dopełniła aktorska etiuda teatralna "Eksperyment" w wykonaniu mima Mariusza Grudnia inspirowana twórczością założyciela Teatru Laboratorium. Na zakończenie publiczność została zaproszona do obejrzenia wystawy analizującej kulturowe i teatralne odniesienia twórczości Grotowskiego, a więc: "spotkania"  Teatru Źródeł z kulturą i tradycją orientu, antycznej Grecji i ludowych widowisk obrzędowych. Wystawę można oglądać w Filii 26 do końca sierpnia bieżącego roku. Serdecznie zapraszamy.
Aleksandra Bednarek

Czytaj całość...
Konkurs piosenki angielskiej
czwartek, 07 maj 2009
Konkurs Piosenki Artystycznej - Zdjęcie 001W czwartek 23 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi odbył się konkurs piosenki angielskiej. Każda z klas pod okiem nauczycielki przygotowała zabawne inscenizacje i konkursy w języku angielskim. Dzieci wykazały się dużym talentem językowym jak również scenicznym. Poziom konkursu był imponująco wysoki, zaś laureatami zostali uczniowie klasy pierwszej. Występy oceniała Dyrekcja szkoły; gościem imprezy była Monika Waryszak z Filii 12, która od kilku tygodni prowadzi cykl lekcji bibliotecznych w tej szkole.
Monika Waryszak

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5321 - 5340 z 5855


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego