Aktualności
Pieśń ujdzie cało. Polskie pieśni patriotyczne
wtorek, 06 październik 2009
Pieśń Ujdzie Cało - Zdjęcie 001 W  piątek 2 października 2009 roku w Galerii 31, Dyrektor MBP Piotr Tokarczuk, otworzył wystawę  „Pieśń ujdzie cało. Polskie pieśni patriotyczne”  udostępnioną przez Krasnobrodzki Dom Kultury.
Ekspozycje - to plon warsztatów zorganizowanych przez KDK we wrześniu 2008 roku pod kierownictwem artystycznym profesora Janusza Stannego. Autorami ilustracji są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, wśród nich twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji” oraz młodzi uzdolnieni ilustratorzy.
Wystawa ma na celu przypomnienie i popularyzację najbardziej znanych pieśni patriotycznych z różnych okresów dziejowych, które z pokolenia na pokolenie pozwalały zachować pragnienie wolności. Uzupełnieniem jest wspaniale wydany katalog, w którym zgromadzono wszystkie wykonane podczas warsztatów ilustracje, towarzyszą im kompletne teksty pieśni lub wybrane, najczęściej wykonywane zwrotki oraz krótkie noty biograficzne polskich artystów.

Projekt zrealizowano z okazji 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej i 20. Rocznicy odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej obchodzonych pod hasłem „Zaczęło się w Polsce”.
Czytaj całość...
Roksana Jędrzejewska - Wróbel
wtorek, 06 październik 2009
Roksana - Zdjęcie 00129 września  gościliśmy w naszych filiach bibliotecznych panią Roksanę Jędrzejewską-Wróbel, pisarkę książek dla dzieci, piosenek, słuchowisk i scenariuszy.  W sposób ciekawy i prosty autorka przekazała wcale niełatwą wiedzę o powstaniu książki. Dzieci dużo rozmawiały również o pracy pisarza, skąd się bierze pomysł, kto wymyśla obrazki czy okładkę. Na zakończenie spotkania gość nikomu nie odmówił imiennego wpisu do książek, które można było po spotkaniu  zakupić.  Zrobione zostały również  pamiątkowe zdjęcia.
Pracownicy biblioteki są przekonani, że tak owocne przebywanie na żywo z twórcą książki przysporzy więcej czytelników autorce, a także bibliotece.
Beata Wijatkowska

Zrealizowano ze środków "Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego"
Patronat medialny: RADIO LUBLIN
Czytaj całość...
Wystawa książek z obszaru niemieckojęzycznego
wtorek, 06 październik 2009
wystawa - Zdjęcie 001Punkt Informacji o Rynku Książki wraz z Frankfurckimi Targami Książki oraz Instytutem Goethego w Warszawie udostępnił  Filii nr 28 wystawę książek z obszaru niemieckojęzycznego. Czytelnicy oglądali beletrystykę dla dzieci i młodzieży oraz tematyczną wystawę dotyczącą czasu wolnego młodzieży w Niemczech.
Wśród eksponowanych książek można znaleźć tytuły znanych pisarzy jak i nieznanych, ale dobrze zapowiadających się autorów mniejszych i większych wydawnictw. Trzonem wystawy są tytuły nominowane do najważniejszej nagrody Deutscher Buchpreis.
Maria Poręba
Czytaj całość...
Niemcy nasz sąsiad...
wtorek, 06 październik 2009
Niemiecki - Zdjęcie 001W oddziale dla dzieci odbyły się trzy spotkania pt ,, Niemcy nasz sąsiad ...''. Uczestnikami zajęć były dzieci z Przedszkola nr 57 w Lublinie. Dzieci miały okazję zapoznać się z literaturą niemiecką, bogactwem kultury, obyczajami i tradycją naszych sąsiadów. Poznały też niemieckie nazwy kolorów i części ciała. W spotkaniach wykorzystano książki wypożyczone z Instytutu Goethego w Warszawie. Przedszkolaki miały również okazję obejrzeć bajkę braci Grimm pt ,, Czterej muzykanci z Bremy". Na zakończenie wszystkich zajęć odbył się poczęstunek. Dzieci degustowały kiełbaski, jedną z ulubionych potraw Niemców, życząc sobie ,, Smacznego!" w języku niemieckim.
Agata Kulisz

Czytaj całość...
A lud szary na Tatary...
poniedziałek, 05 październik 2009
Tatary - Zdjęcie 001Przez cały wrzesień w Filii nr 3 MBP eksponowana była wystawa " A lud szary na Tatary...". Celem wystawy było pokazanie zabytków na terenie Tatar, na co dzień mało widocznych i niedostępnych : Karczma Budzyń ( na tym samym miejscu od stuleci ), dawna Papiernia ( Młyn Krausse"go) to zabytki z XVI wieczną konotacją. Dochodzi do tego Dworek Graffa ( XIX w. ). To wszystko i nie tylko ( kopie starych map i druków urzędowych ) zachęcały do oglądania i zadumy.
Czytaj całość...
Kalendarium na miesiąc październik 2009
piątek, 02 październik 2009
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w październiku 2009:

Filia nr 4, ul. Kraśnicka 100 (Szpital), tel. 081 537-47-15
22.10. -  godz. 17.00. - Promocja książki Bohdana Królikowskiego "Gawędy o zmierzchu" wydana przez Avalon 2009

7 października, godz. 17.00 - "Malowane Słowem  i Obiektywem"  - proza Urszuli Gronowskiej, wystawa fotografii Jacka Zaima

Czytaj całość...
Portrety drzew
środa, 23 wrzesień 2009
Sarnowska - Zdjęcie 001
Warsztaty Terapii Zajęciowej
środa, 23 wrzesień 2009
WTZ - Zdjęcie 00123 września w Filii 24 odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie z osobami uczęszczającymi na Warsztaty Terapii Zajęciowej "Roztocze". Uczestnicy biblioterapii wysłuchali bajki terapeutycznej autorstwa Agnieszki Tyszki: "Emilka i Trampkowa Księżniczka". W części plastycznej zajęć wykonali kolorowe miasteczko. Wykorzystując gotowe elementy umieścili je na kartonowych planszach. Powstałe prace prezentują osiedle domków w dzień i nocą. Tłem muzycznym do zajęć była muzyka klasyczna Roberta Schumana.
Anna Borowska
Czytaj całość...
Jednak zostanie po mnie ta siła fatalna...
środa, 23 wrzesień 2009
F29 - Zdjęcie 001„Jednak zostanie po mnie ta siła fatalna...” te słowa wypowiedziane przez  wybitnego pisarza epoki romantyzmu Juliusza Słowackiego stanowią tytuł wystawy poświęconej jego życiu i twórczości. Ekspozycję można zobaczyć od 18 września 2009 roku w Filii nr 29 MBP w Lublinie. Na poszczególnych tablicach umieszczone zostały najważniejsze etapy życia wieszcza: dom rodzinny, lata młodości , pierwsze zauroczenia, liczne podróże, które przyczyniły się do powstania wielu dzieł poety.
Marzena Długosz- Grzywacz, Beata Tarenda
Czytaj całość...
Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego
wtorek, 22 wrzesień 2009
F10 - Zdjęcie 001Od dnia 4 września 2009 w Filii nr 10 MBP przy ul.F.Kleeberga 12a można obejrzeć wystawę poświęconą Jerzemu Grotowskiemu i TEATROWI  LABORATORIUM.
Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.
Przybliża postać jednego z największych reformatorów teatru awangardowego XX wieku. Serdecznie zapraszamy.         
Urszula Rybak
Czytaj całość...
Tam, gdzie kwitły bzy i jaśminy...
wtorek, 22 wrzesień 2009
F21 - Zdjęcie 001Promocja książki pt. ,,Tam, gdzie kwitły bzy i jaśminy..." autorstwa  Teresy Słabczyńskiej zgromadziła w Filii nr 21 wiele osób  zainteresowanych tym wydarzeniem. Pani Teresa Słabczyńska jest polonistką z wykształcenia, długie lata pracowała jako  nauczycielka w Zespole Szkół Elektronicznych przy ul. Wojciechowskiej w Lublinie.  Książka została wydana przez Norbertinum - pierwsze prywatne katolickie wydawnictwo w Polsce,  powołane do istnienia 28 grudnia 1989 roku. Gościliśmy założyciela i prezesa Norbertinum pana Norberta Wojciechowskiego oraz  pana Mirosława Żydka, wójta Gminy Konopnica, gdzie zamieszkuje obecnie Autorka, a  książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Gminy. Siostra Elżbieta Maria Płońska ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego analizowała fragmenty książki czytane przez panią Elżbietę Woytowicz. Autorka opowiadała o procesie powstawania książki. Były gratulacje, podziękowania i kwiaty...dużo kwiatów i choć o tej porze roku nie były to bzy i jaśminy to jak zawsze kwiaty, podnosiły nastrój, dodawały splendoru tej pięknej uroczystości.  
Anna Rafalska 
Czytaj całość...
Europejskie Dni Dziedzictwa 2009
wtorek, 22 wrzesień 2009
Wykład - Zdjęcie 001Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, którym w tym roku patronuje hasło „Zabytkom na osiecz! Szlakiem grodów, zamków, twierdz”, w filii nr 18 MBP wygłoszono dnia 16 września br. wykłady naukowe i towarzyszące im multimedialne prezentacje.
Pierwszy z nich pt. Zapomniane historie. Kościoły lubelskie jako świadkowie życia miasta w XVII wygłosiła dr Anna Nowicka-Struska – adiunkt w Zakładzie Literatury Staropolskiej UMCS. Przedmiotem zainteresowania Anny Nowickiej-Struskiej były dwie postaci i ich mowy:  Ojca Pawła Ruszla, dominikanina oraz Andrzeja Kochanowskiego, karmelity bosego, którzy zasłynęli jako wyśmienici kaznodzieje w połowie XVII wieku, a także jako lubelskie „osoby publiczne”. 
Czytaj całość...
Lubelszczyzna - region wielu kultur
wtorek, 22 wrzesień 2009
F18 - Zdjęcie 001W regionie lubelskim przez setki lat żyli obok siebie Polacy, Żydzi, Ukraińcy, a także Tatarzy, Romowie i Niemcy. Było to miejsce kulturowego spotkania Wschodu z Zachodem, rozwijały się tu różne religie. Druga wojna światowa zniszczyła to wszystko. Przez kilkadziesiąt lat po wojnie pamięć o tamtym wielokulturowym świecie pogranicza uległa powolnemu zatarciu wśród mieszkańców Lubelszczyzny.. Aby o tym wszystkim przypomnieć Filia 18 przy ul. Głębokiej 8 zaprasza na wystawę "Lubelszczyzna - region wielu kultur". Znajdziemy tutaj nie tylko fakty i ciekawostki historyczne, ale również  informacje o współczesnych spotkaniach kultur. Na wystawę zapraszamy do końca września

Czytaj całość...
Isaac Bashevis Singer
wtorek, 22 wrzesień 2009
READCOM                        21 września 2009 w Filii nr 19 MBP  odbyło się powakacyjne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tym razem nasze spotkanie poświęcone było życiu i twórczości Isaaca Bashevisa Singera (1904-1991), najwybitniejszego pisarza tworzącego w języku jidysz, laureata literackiej Nagrody Nobla w 1978 roku.
Na wstępie spotkania przywołano fragment nostalgicznego wiersza Antoniego Słonimskiego, korespondującego znakomicie  ze światem wielkomiejskich i małomiasteczkowych środowisk Żydów  polskich, w którym wyznacznikiem  życia jest stosunek do religii, własnej kultury i tradycji. Światem, którego już nie ma, a wskrzeszonym z liryzmem i subtelnym humorem. na kartach zarówno powieści, jak i opowiadań Singera.
Czytaj całość...
Sztuka: pojęcie wieloznaczne.
piątek, 18 wrzesień 2009
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
Wykładem „Sztuka: pojęcie wieloznaczne. Wiedza, cnota, natchnienie, dar czy energia podświadomości? O rozmaitych sposobach rozumienia pojęcia sztuki.” wygłoszanym przez prof. dr hab. Ryszarda Kasperowicza zainaugurowano cykl całorocznych spotkań „Życie sztuki – Sztuka życia – Życie form”.  Cykl wykładów przygotowują pracownicy Instytutu Historii Sztuki KUL w ścisłej współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego.
Prof. Ryszard Kasperowicz w niezwykle interesujący sposób przedstawił historię kształtowania się pojęcia sztuki od czasów paleolitu do epoki romantyzmu. Szczególną uwagę poświęcił starożytności – przedstawiając między innymi poglądy Homera, Hezjoda. Pindara, pitagorejczyków, Platona, Plotyna i PseudoDionizego.  Mocno podkreślił fundamentalną rolę tych myślicieli w refleksji nad sztuką. Ilustrując wykład prezentacją multimedialną odwołał się nie tylko do arcydzieł obcych, ale  również do osiągnięć artystycznych polskiego  średniowiecza i do krajowych zasobów muzealnych.
Czytaj całość...
Lublin warowny - dziedzictwo ars militaris
piątek, 18 wrzesień 2009
F29 - Zdjęcie 001Filia nr 29 MBP aktywnie włączyła się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, których celem jest promowanie zabytków i przypominanie o wspólnych korzeniach kulturowych Europy.
Hasłem tegorocznego święta jest Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz.
17 września filia gościła Panią dr Grażynę Michalską z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Tematem wykładu był Lublin warowny – dziedzictwo ars militaris.
Ciekawa wędrówka po historii, nieznanych miejscach – śladach fortyfikacji i jej rozwój wzbogaciły naszą wiedzę o mieście. Uzupełnieniem wykładu była prezentacja zdjęć ilustrujących jego treść. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy MBP, czytelnicy oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Ewa Domaszewicz
Czytaj całość...
Wznawiamy działanie Klubu Czytelniczego READCOM
środa, 16 wrzesień 2009
W Filii nr 24 Miejskiej Biblioteki Publicznej po wakacyjnej przerwie 16 września ponownie rozpoczęły się spotkania Klubu Czytelniczego dla dorosłych READCOM.  READCOM
Inauguracyjne spotkanie poświęcone było tematowi "Kobieta w literaturze". Klubowicze wspólnie prześledzili motyw kobiety w literaturze poszczególnych epok. Szczególną uwagę zwrócono na powieści pozytywistyczne, w których ukazano wiele różnorodnych postaci kobiecych. Uczestnicy spotkania dokonywali porównań, szukali podobieństw i różnic w sposobie kreowania poszczególnych wizerunków.
Czytaj całość...
"Cichociemni - nieśli w sercu Polskę".
środa, 16 wrzesień 2009
Cichociemni - Zdjęcie 001Cichociemni to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych zrzucani na spadochronach do okupowanej Polski podczas II wojny światowej w celu walki z niemieckim okupantem oraz organizowania i szkolenia polskiego ruchu oporu w kraju. Cichociemni zasilali struktury Armii Krajowej. Nie była to zwarta formacja bojowa, nie był to też batalion powietrzno - desantowy. Nieoficjalne słowo - hasło "cichociemni", zrodzone w 1940 roku, dotyczyło zespołu żołnierzy polskich, którzy po klęsce Francji przedostali się do Anglii i tam zgłosili ochotniczo swój akces do dalszej walki w okupowanym kraju (ich zadania miały być wykonywane w tajemnicy - "cicho" i "po ciemku"). Cichociemni nie byli szkoleni jednolicie. Inaczej wyglądało szkolenie kontrwywiadu, dywersji, radiotelegrafistów, fałszerzy dokumentów.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5301 - 5320 z 5926


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego