Aktualności
XIV edycja konkursu Wydajemy Własną Książkę
wtorek, 23 styczeń 2007
XIV edycja konkursu Wydajemy Własną Książkę
Szczegóły w dziale Konkursy.
Książka pod każdą choinkę
poniedziałek, 08 styczeń 2007
Dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie składa serdeczne podziękowanie za dary książkowe ofiarowane na prezenty gwiazdkowe dla dzieci w ramach akcji KSIĄŻKA POD KAŻDĄ CHOINKĄ. Dzięki życzliwości i zaangażowaniu lublinian, a także aktywnej pomocy Przedszkola nr 4, Przedszkola nr 39 i Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji zebrano około 400 książek, które przekazano Caritas i bibliotece parafialnej w Wygnanowicach.
Budując wyobraźnię
piątek, 05 styczeń 2007
Stowarzyszenie Studnia Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie zapraszają Państwa na uroczyste rozpoczęcie akcji „Budując wyobraźnię” organizowanej z okazji setnej rocznicy urodzin Astrid Lindgren. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Filii Nr 2 (ul. Peowiaków 12) 8 stycznia (poniedziałek) o godz. 12.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na styczeń 2007 r.
piątek, 05 styczeń 2007
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w styczniu 2007:

Filia nr 12, ul. Żelazowej Woli 7, 081 741 52 73
16.01.-30.01. - wystawa pt. "Hieronim Łopaciński – życie i dzieło"

Filia nr 19, ul. Kunickiego 89, 081 745 31 44
Stała wystawa „Tilburg miastem nowoczesności”
Czytaj całość...
Opłatek w bibliotece
poniedziałek, 18 grudzień 2006
F9 Opłatek Zdjęcie 1Boże Narodzenie zajmuje wśród świąt chrześcijańskich pozycję niezwykłą. Stanowi misterium radości i przypomina nam o narodzinach Jezusa Chrystusa. Szczególnym wyrazem radości towarzyszącym świętom jest bogata i różnorodna twórczość literacka, teatralna, malarska i muzyczna. Komponowane są na tę uroczystość hymny, kolędy i pastorałki.
Czytaj całość...
Kiermasz świąteczny
poniedziałek, 18 grudzień 2006
F24 Kiermsz Zdjęcie 1Tradycją już jest, że przy ul. Juranda 7  w Filii nr 24 odbywają się świąteczne kiermasze.
Trzynastego grudnia można było zakupić kartki świąteczne i dekoracje stołu, które zostały wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Roztocze”.
Przedmioty zostały wykonane bardzo starannie i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród czytelników i pracowników Biblioteki.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na grudzień 2006 r.
czwartek, 07 grudzień 2006
Kalendarium imprez Serdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy i lekcje biblioteczne w grudniu 2006:

Filia nr 19, ul. Kunickiego 89, 081 745 31 44
Stała wystawa „Tilburg miastem nowoczesności”

Filia nr 20, ul. Krężnicka 125, 081 750 09 26
Stała wystawa „Zemborzyce wczoraj i dziś”
Czytaj całość...
Monachium - serce Bawarii
wtorek, 05 grudzień 2006
Monachium Zdjęcie 1Filia nr 28 przy ul. Nadbystrzyckiej 85  przygotowała wystawę przybliżającą nam historię i walory turystyczne jednego z miast niemieckich.
Monachium ( bo o nim mowa) powstało już w I w. p.n.e. na szlaku handlowym łączącym Italię z Czechami i Nadrenią. Z biegiem lat i wieków miasto rozrastając się zyskiwało na znaczeniu i otrzymywało coraz więcej przywilejów. Dziś jest trzecią po Berlinie i Hamburgu aglomeracją Niemiec. Monachium - stolica Bawarii jest  uznanym w świecie ośrodkiem kultury, sztuki, przemysłu samochodowego (koncern BMW) i ośrodkiem turystycznym z wielkim międzynarodowym portem lotniczym.
Zapraszamy do zwiedzania naszej wystawy do końca grudnia.
Czytaj całość...
Zabawa andrzejkowa
czwartek, 30 listopad 2006
Filia 24 Andrzejki Zdjęcie 1Filia nr 24 MBP przy ul. Juranda 7 przygotowała dla dzieci z Przedszkola nr 46 zabawę andrzejkową. To spotkanie poświęcone wróżbom w Dzień Świętego Andrzeja Apostoła, najhuczniej świętowane jest  w Szkocji, w kraju, którego Św. Andrzej jest patronem.
Według tradycji był to wieczór wyłącznie matrymonialnych wróżb niezamężnych dziewcząt. Wróżby te były traktowane bardzo poważnie i odprawiano je w odosobnieniu. Dopiero później wieczór wigilii świętego Andrzeja (czyli wieczór i noc z 29 na 30 listopada) stał się przede wszystkim zabawą zarówno dziewcząt jak i chłopców, a obecnie tradycja kultywowana jest we wszystkich środowiskach.
Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio lub przez dziurkę np. w kluczu. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidujemy przyszłość.
Czytaj całość...
Zemborzyce wczoraj i dziś
środa, 22 listopad 2006
Zemborzyce Zdjęcie 1Filia nr 20, ul. Krężnicka 125 zaprasza na stałą wystawę „Zemborzyce wczoraj i dziś”. Zgromadzone fotogramy mają na celu porównanie zmian zachodzących w ostatnim okresie historii wsi. Zwłaszcza okres powojenny to czas odbudowy i rozwoju życia społecznego. Gminna Spółdzielnia w Zemborzycach prawnie rozpoczęła funkcjonowanie od 2 lutego 1945r. i od tamtej pory przypisuje się zwiększony rozwój gospodarczo-społeczny. Istniejąca stacja kolejowa została rozbudowana o kilka dodatkowych torów, tworząc towarową poczekalnię przed Lublinem. W bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej powstały zakłady pracy, dające zatrudnienie okolicznej ludności.
Z upływem lat Zemborzyce nabierają charakteru osady podmiejskiej. Istnieje tu dobrze zorganizowana sieć sklepów, kawiarni, restauracji, oraz innych punktów usługowych. Kursują dwie linie MPK (nr 8 i 25), a także prywatna linia busów. Niestety Dworzec PKP, oddany z dumą do użytku w latach siedemdziesiątych, jest obecnie nieczynny i powoli ulega dewastacji.
Czytaj całość...
Żyrafy
wtorek, 21 listopad 2006
Żyrafy Zdjęcie 1W Galerii 31 (naszej Filii nr 30) przy ul. Braci Wieniawskich 5 od 20 listopada do końca roku można oglądać wystawę prac Jarka Kamińskiego pt. „Żyrafy”.
Mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w pracowni plastycznej pod kierunkiem Janusza Padzińskiego tworzy żyrafy zielone, fioletowe, bordowe w cętki, z pióropuszami i kłaniające się. Prace mieszkańców Domu pokazywane były na licznych wystawach, tym razem możemy podziwiać indywidualnie autora, którego bujna wyobraźnia zachwyca nawet profesjonalnych twórców.
Zgromadzonych gości powitała Krystyna Rybicka, kierowniczka Filii, a następnie głos przekazała v-ce marszałkowi Stanisławowi Gogaczowi. Wśród licznie zgromadzonych gości głos zabrali Dyrektor  MBP – Piotr Tokarczuk, z-ca dyrektora Renata Filipiak oraz Dyrektor DPS Jarosław Zyśk.
Pierwsza autorska wystawa Jarosława Kamińskiego w Galerii 31 otworzyła zaplanowany cykl indywidualnych prezentacji dorobku uczestników warsztatów plastycznych.
Czytaj całość...
Polska - Węgry 1956
czwartek, 16 listopad 2006
Zdjęcie 1Wystawa w Filii nr 3 MBP przy ul. Hutniczej 20 opowiada o wydarzeniach węgierskiej rewolucji z 1956 roku. Wypadki tzw. Października w Polsce i na Węgrzech stały się dramatycznym przykładem antykomunistycznej postawy społeczeństw obu krajów. Rewolucja węgierska zrodziła się z polskiego impulsu lecz dalece odbiegała od przebiegu naszego kryzysu. Różne było bowiem położenie i okoliczności obu narodów po drugiej wojnie światowej. Węgierski zryw był spontanicznym i żywiołowym odruchem – trwał od 23 października do 4 listopada, kiedy to sowieckie wojska wkroczyły do stolicy Węgier i rewolucja została krwawo zmiażdżona. Upokorzony naród samotnie stawił czoło sowieckiej potędze. W bloku wschodnim tylko Polacy opowiedzieli się po stronie Węgrów, posyłając im krew i leki. 
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na listopad 2006 r.
środa, 08 listopad 2006
Kalendarium imprez Serdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy i lekcje biblioteczne w listopadzie 2006:

Filia nr 3, ul. Hutnicza 20, 081 746 29 63
Wystawa „Polska i Węgry – 1956”

Filia nr 12, ul. Żelazowej Woli 7, 081 741 52 73
14.11.-27.11. - wystawa pt. "Hieronim  Łopaciński – życie i dzieło"
Czytaj całość...
Tilburg miastem nowoczesności
środa, 18 październik 2006
Zdjęcie 6Filia nr 19 MBP przy ul. Kunickiego 89 zaprasza na stałą wystawę „Tilburg miastem nowoczesności”. Zgromadzone fotogramy i artykuły prasowe prezentują Holandię, jej historię, kulturę, a przede wszystkim Tilburg. Miasto jako centrum kulturalne Brabantu, z nowoczesnym obliczem, walorami krajobrazowymi i rekreacyjnymi oraz szkolnictwem.
Zagadnienia zostały skupione wokół następujących dominat problemowych: „Bóg stworzył Ziemię ... ale Holender stworzył Holandię”, „Dzieje Holandii do Złotego Wieku”, „Złoty Wiek”, „Kultura Holandii”, „Tilburg poprzez wieki”, „Bliżej Tilburga”, „Centrum kulturalne Brabantu”, „Szkolnictwo”.
Czytaj całość...
Urodziny Kubusia Puchatka
poniedziałek, 16 październik 2006
Zakutalizowano dnia 2006.10.31

Zdjęcie 114 października minęło 80 lat od pierwszego wydania popularnej książki o Kubusiu Puchatku.
W całej Polsce urodziny misia zainicjowane przez Fundację ABXXI – Cała Polska czyta dzieciom obchodzone były po raz piąty.
Miejska Biblioteka Publiczna z tej okazji zorganizowała szereg spotkań dla dzieci, w trakcie  których czytano fragmenty książki, prowadzono konkursy, a dla słynnego misia były śpiewane piosenki oraz wręczane wcześniej przygotowane własnoręcznie prezenty. Po zabawach dzieci zostały poczęstowane małym „conieco”.
Czytaj całość...
Festiwal PORA PROZY 2
czwartek, 05 październik 2006
Plakat Pora Prozy 2


9.10 - 14 października 2006 r. zapraszamy na Festiwal PORA PROZY 2

Lublin-Katowice-Kraków-Warszawa-Wrocław
Koordynatorem działań w Lublinie jest Miejska Biblioteka Publiczna
im. Hieronima Łopacińskiego
Czytaj całość...
Festiwal Pory Prozy - fotorelacja
środa, 04 październik 2006
Zdjęcie 1Dzień 1
Prognozy Prozy - Spotkanie w Trybunale Koronnym
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5301 - 5320 z 5384


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego