Aktualności
Ćwiczenia z gramatyki wizualnej
wtorek, 29 kwiecień 2008
Studenci Bagińskiego - Zdjęcie 001Galeria 31 przy ul. Braci Wieniawskich 5 zaprasza na "Ćwiczenia z gramatyki wizualnej". Wystawa prezentuje prace studentów Pracowni Struktur Wizualnych. Ponad dwudziestu autorów oryginalnych obiektów artystycznych pracowało pod kierunkiem Wykładowców Wydziału Artystycznego UMCS: dr Krystyny Bagińskiej, dr Dobrosława Bagińskiego i dr Jarosława Janowskiego.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
A to Polska właśnie
wtorek, 29 kwiecień 2008
Światowy Dzień Książki na Filii nr 21 - Zdjęcie 00123 kwietnia jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich proklamowany został przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1996 roku dla podkreślenia wyjątkowego znaczenia książek w rozwoju społeczeństw i narodów, w tym szczególnie dla ich kultury i edukacji.
Czytaj całość...
Relacja z otwarcia wystawy Dziedzictwo Marszałka de Vauban
piątek, 25 kwiecień 2008
Dziedzictwo Marszałka de Vauban - Zdjęcie 00124 kwietnia 2008 roku w Filii nr 29 MBP przy ulicy Kiepury otwarto wystawę "Dziedzictwo Marszałka de Vauban". Fortyfikacje siedemnastowieczne w krajobrazie kulturowym Francji”, poświęconą wybitnemu inżynierowi i dowódcy wojskowemu, Sebastianowi Le Prestre de Vauban (1633-1707). Wystawę przygotowała Alina Lewicka – Rosińska dzięki materiałom otrzymanym od wielu osób i instytucji z Francji.
Czytaj całość...
Klub Czytelniczy READCOM
środa, 23 kwiecień 2008
READCOM
21 kwietnia w Filii nr 19 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM poświęcone  twórczości Ryszarda Kapuścińskiego (trzecie z kolei). Omówione zostały ostatnie dzieła tego autora, które pojawiły się na rynku wydawniczym w latach 2007-2008. „Ten inny” Kapuścińskiego zainspirował uczestniczki do podjęcia na kolejnym spotkaniu  tematu  wielokulturowości w literaturze pięknej. Na zakończenie, klubowiczki poproszono o dokończenie wypowiedzi „Chcę podziękować Ryszardowi Kapuścińskiemu...”
Jolanta Jurkowska
Światowy Dzień Książki
wtorek, 22 kwiecień 2008
Bilet

Zapraszamy na Światowy Dzień Książki 23 kwietnia 2008 roku, w programie:

- w godz. od 9.00 do 12.00 ulicami miasta jeździć będzie specjalny trolejbus ZIU-tek udostępniony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne na trasie: Aleja Kraśnicka - Majdanek – Chodźki – Majdanek – Aleja Kraśnicka.

- w salonie empiku przy Krakowskim Przedmieściu, o godzinie 17.00 odbędzie się  spotkanie z Małgorzatą Musierowicz, autorką  książek dla dzieci i młodzieży.

- wystawa eksponowana do 25 kwietnia na Placu Litewskim „Apostoł w podróży służbowej. Prywatna historia sztuki Zbigniewa Herberta”.


Zapraszamy na relację fotograficzną i filmową.
Czytaj całość...
Na obcą przemoc skazani...
poniedziałek, 21 kwiecień 2008
Pamięć przeszłości - Zdjęcie 001"Na obcą przemoc skazani na los tułaczy i niewolę" - zapomniani więźniowie obozów przejściowych z ul. Krochmalnej 31 i 6 w Lublinie. To o nich jest wystawa pod tym tytułem, której otwarcie nastąpiło 21 kwietnia 2008 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 przy ul. Krochmalnej 29 w Lublinie.
Czytaj całość...
Alfabet Jana Pawła II
poniedziałek, 21 kwiecień 2008
Jan Paweł II – Filia nr 6 - Zdjęcie 001Filia nr 6 MBP zaprasza na wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II zatytułowaną "Alfabet Jana Pawła II". Eksponowane teksty zamieszczone wskazują na wartości, którymi powinni kierować się chrześcijanie w życiu codziennym. „Alfabet...” jest testamentem, który pozostawił po sobie Papież-Polak. Zapraszamy.
Wiesława Szymczak
Czytaj całość...
Zbigniew Herbert w Lublinie
wtorek, 15 kwiecień 2008
Apostoł w Podróży Służbowej - Zdjęcie 001W tym roku przypada 10 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Poety, który w okresie istnienia żelaznej kurtyny miał bezpośredni kontakt z Europą. Przebywając na Zachodzie starał się być „apostołem w podróży służbowej". Swymi esejami i wierszami przybliżał niedostępny Polakom świat tradycji i kultury śródziemnomorskiej. Jego postawa nadal uczy  jak być patriotą w europejskiej rodzinie bez kompleksów nabytych w czasie rozbiorów i okupacji sowieckiej. Jednym ze sposobów w jaki Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie pragnie uczcić rocznicę śmierci znanego poety jest  wystawa plenerowa " Apostoł w podróży służbowej. Prywatna historia sztuki Zbigniewa Herberta”, która uroczyście została otwarta 14 kwietnia 2008 roku na Placu Litewskim.
Czytaj całość...
Akrylowe kwiaty
wtorek, 15 kwiecień 2008
Kwiaty - Zdjęcie 001 Filia Nr 8 MBP zaprasza na wystawę obrazów Marii Katarzyny Poynton, która od lat jest czytelniczką naszej placówki. Filia zaprosiła panią Poynton aby zaprezentowała nam część swojego dorobku artystycznego. Wystawa  poświęcona jest tematycznie kwiatom, którymi artystka posłużyła się ,aby z maestrią wydobyć ich piękno i bogactwo kolorystyczne. Obrazy wykonane są techniką akrylową i powstały w ciągu ostatnich czterech lat. Oprócz kwiatów malarka wykonuje także portrety, pejzaże i martwą naturę.
Obrazy można oglądać do końca maja. Serdecznie zapraszamy.
Ewa Sendejewicz

Czytaj całość...
Lublin z uśmiechem
poniedziałek, 07 kwiecień 2008
Uśmiechnięty Lublin - Zdjęcie 001Małgorzata Wzorek-Sagan absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS  pracuje  jako nauczycielka plastyki w Gimnazjum nr 1 w Lublinie. Swoich podopiecznych zainspirowała, aby spojrzeli na rodzinne miasto z radośniejszej strony, z humorem. Efektem tych działań jest około 50 prac graficznych i malarskich, na których młodzi twórcy przedstawiają znane obiekty Lublina.
Czytaj całość...
Klub Aktywnego Seniora
poniedziałek, 07 kwiecień 2008
Klub Seniora - Zdjęcie 001Po raz kolejny w swoich progach Filia nr 13 MBP gościła uczestników Klubu Aktywnego Seniora LSM. Tym razem tematem spotkania było poznanie najstarszego osiedla Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – jednej z największych spółdzielni naszego miasta. Podczas powstania pierwszego pełnego projektu osiedla zaczęto zastanawiać się nad nazwami przyszłych osiedli i ulic. Pierwsze z nich postanowiono nazwać imieniem Adama Mickiewicza, zaś ulicom nadać imiona bohaterów jego utworów: Grażyny, Konrada Wallenroda, Wajdeloty, Pana Tadeusza, których rysy literackie przybliżyła czytelnikom pani Janina Pojmaj.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na kwiecień 2008 r.
piątek, 04 kwiecień 2008
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w kwietniu 2008:

Plac Litewski

12.04. - 25.04 -"Herbert. Apostoł w podróży służbowej" – wystawa

Filia nr 5, ul. Krochmalna 47, tel. 081 442-44-24
„Na obcą przemoc skazani. Na los tułaczy i niewolę” - wernisaż 21 kwietnia o godz. 12.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6, ul. Krochmalna 31 – ekspozycja do 9 maja
Czytaj całość...
Spotkanie z Joanną Papuzińską
środa, 02 kwiecień 2008
Joanna Papuzińska w MBP Lublin - Zdjęcie 001Joanna Papuzińska znana jest młodym czytelnikom przede wszystkim jako autorka opowieści i wierszy. Bardziej wnikliwym, jawi się jako prozaik, krytyk literacki, pracownik naukowy, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. W 1991 roku zainicjowała powstanie czasopisma  „Guliwer”, którym kierowała do 2002 roku. Za szeroka i wnikliwą działalność została odznaczona między innymi Złotym Krzyżem Zasługi (1989), Medalem im. Janusza Korczaka (1994), Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1996), Złotym Medalem “Gloria Artis” (2005), nagrodą Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości (2005), Orderem Uśmiechu (2005).
Czytaj całość...
Tolerancja...czy znamy?
czwartek, 27 marzec 2008
Klub Czytelniczy READCOM w Filii nr 24 - Zdjęcie 001Tolerancja, poszanowanie odrębności rasowych, kulturowych itp. to problemy poruszane w  wielu książkach. Pewnie nie jedna dyskusja wywiąże się na ten temat w czasie comiesięcznych spotkań Klubu Czytelniczego dla Dorosłych Readcom, odbywających się w Filii nr 24 MBP.
Myślą przewodnią marcowej dyskusji była tożsamość kulturowa różnych nacji. Punktem wyjścia do rozmowy były fotografie przedstawicieli narodów: żydowskiego rosyjskiego, amerykańskiego, niemieckiego i polskiego. Na podstawie własnych doświadczeń, przeczytanej literatury i innych źródeł wiedzy uczestniczki Klubu starały się dokonać charakterystyki poszczególnych kultur, biorąc pod uwagę różnice i podobieństwa.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Powitanie wiosny
wtorek, 25 marzec 2008
Powitanie wiosny - Zdjęcie 001Dnia 14 marca 2008 roku Filia nr 3 MBP wraz z Domem Kultury Bronowice Filia Tatary przygotowały dla najmłodszych czytelników zajęcia „Witaj Wiosno". W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 40 - grupa ,,Misie".
W bogatym programie znalazło się wiele ciekawych informacji na temat dawnych wierzeń, obrzędów ludowych oraz ciekawostek dotyczących wiosny.
Na zakończenie dzieci wykonały według własnego pomysłu Marzannę - symbol odchodzącej zimy.
Agnieszka Świstowska - Huszaluk
Czytaj całość...
Vincent van Gogh
piątek, 21 marzec 2008
Vincent Van Gogh - Zdjęcie 001Filia nr 3 przy ul. Hutniczej 20, prezentuje wystawę poświęconą twórczości Vincenta van Gogha holenderskiego malarza, którego dzieła należą do kierunku zwanego postimpresjonizmem.
Już od najwcześniejszych lat był zachęcany do rysowania i malowania. Obcując z malarzami takimi jak Pissarro, Cézanne, Toulouse-Loautrec, Seurat i Gauguin wiele się od nich uczy i przyjmuje ich lekcje i impulsy. Jego paleta rozjaśnia się czystymi, świetlistymi tonami. Mając lat trzydzieści siedem namalował ostatni obraz w życiu. Po dziesięciu latach pracy artystycznej pozostało po nim około ośmiuset płócien, kilkaset rysunków, szkiców i litografii.
Czytaj całość...
Likwidacja ochronki
czwartek, 20 marzec 2008
Getto - Zdjęcie 001W obecnej siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury na Starym Mieście mieszczącego się przy ulicy Grodzkiej 11 od połowy XIX wieku znajdował się sierociniec dla bezdomnych dzieci tak zwana „ochronka”. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” posiada dokumenty, z których wiadomo, że w czasie wojny rodziny żydowskie oddawały swoje dzieci do „ochronki” wierząc, że w niej będą bezpieczne. W czasie akcji likwidacyjnej getta żydowskiego wiosną 1942 roku wszystkie dzieci wywieziono na peryferie Lublina, w pobliże ulicy Łęczyńskiej, rozstrzelano i pogrzebano. Miejsce egzekucji do dziś nie jest upamiętnione.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5301 - 5320 z 5573


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego