Aktualności
Lublin i ja wczoraj i dziś
piątek, 18 grudzień 2009
Lublin i Ja - Zdjęcie 001W Filii nr 8 MBP można oglądać wystawę prac młodzieży pt. „Lublin i ja wczoraj i dziś”. Prezentowane są efekty pracy dzieci i młodzieży – uczestników projektu  „Niech wygra COOLTURA – Lublin i ja wczoraj i dziś” realizowanego przez Fundację Aktywności Obywatelskiej w partnerstwie z Lubelskim Towarzystwem Genealogicznym.
Młodzież na warsztatach teatralno-filmowych, plastycznych, fotograficznych i genealogicznych rozwijała swoją wrażliwość kulturalną oraz tożsamość lokalną. Prace przedstawione na wystawie to zdjęcia, prace plastyczne, odnoszące się do Lublina i jego historii, drzewa genealogiczne stworzone przez młodzież we współpracy z rodziną. To także zdjęcia prezentujące przedstawienie przygotowane przez grupę teatralną. Zajęcia, podczas których powstały materiały do wystawy, miały uwrażliwić młodzież na zmiany zachodzące w otoczeniu Lublina i jego kulturze. Pokazać, że Lublin każdego dnia tworzy swoją historię i wszyscy jesteśmy uczestnikami tego procesu.
Projekt był realizowany w okresie od sierpnia do grudnia 2009 r. przy pomocy finansowej Miasta Lublin.
Grażyna Strużak
Czytaj całość...
Moje Boże Narodzenie
piątek, 18 grudzień 2009
Wyklejanki c.d. - Zdjęcie 001Od 15 grudnia w Filii nr nr 9 można podziwiać prace plastyczne dzieci pt. "Moje Boże Narodzenie". Prace zostały wykonane przez dzieci ze świetlicy w  Szkole Podstawowej nr 32 z oddziałami integracyjnymi. Mali artyści z wielkim zaangażowaniem zilustrowali Boże Narodzenie wykorzystując różne techniki plastyczne.
Małgorzata Pachla
Czytaj całość...
Gwiazdo prowadź
piątek, 18 grudzień 2009
Szopki - Zdjęcie 001W świąteczny czas Bożego Narodzenia Galeria Filii nr 5 prezentuje szopki – będące rękodziełami twórców ludowych z Lubelszczyzny. Historia szopek sięga średniowiecza. Pierwszą szopkę skonstruowano w 1025 roku w Neapolu w kościele Santa Maria del Presepe.. W roku 1223 Święty Franciszek z Asyżu przygotował świąteczną aranżację mającą na celu przybliżyć wiernym historię narodzin Chrystusa. Uroczysta msza odbyła się w górskiej grocie w Greccio w dolinie Rieti we Włoszech. Miała tam wówczas miejsce pierwsza w historii pasterka.
Do Polski zwyczaj ten przywędrował w postaci jasełek ("jasło" to staropolskie określenie żłóbka). Jasełka wykonywane przez osoby zastąpione zostały z czasem figurkami i tak powstały rękodzieła ludowe. Tradycja tworzenia szopek przetrwała całe stulecia. Szopki konstruowane są od dawna różnymi technikami z najrozmaitszych materiałów. Do najbardziej znanych szopek w Polsce należą słynne szopki krakowskie. Szopki z Lubelszczyzny to również przepiękne arcydzieła zachwycające swą pomysłowością i precyzją.
Warto je zobaczyć. Serdecznie zapraszamy.
Anna Woroniak, Anna Smolińska
Czytaj całość...
Ulubieni bohaterowie lektur
piątek, 18 grudzień 2009
Wyklejanki - Zdjęcie 001W grudniu nastąpiła kontynuacja konkursu pt "Ulubieni bohaterowie lektur". tym razem byli to uczniowie kl. III"C" SP nr 31, a wykonywana postacią był pingwin bohater lektury A. i Cz. Centkiewiczów pt. " Zaczarowana zagroda". Praca została wykonana z wielkim zapałem i pomysłowością.
Małgorzata Pachla
Czytaj całość...
Nie taki anioł słaby, jak go malują
piątek, 18 grudzień 2009
Filia nr 29 – anioł - Zdjęcie 001Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas dla nas wszystkich. Jednak okres bożonarodzeniowego nastroju rozpoczyna się znacznie wcześniej niż świąteczny kalendarz, bo swym zasięgiem obejmuje przedświąteczne przygotowania.
I tak w Filii 29 została przygotowana wystawa pt.: Nie taki anioł słaby, jak go malują, która wprowadza  w iście świąteczną atmosferę. Zamieszczone są na niej anioły, świeczniki, szopki, świąteczne gwiazdki wykonane przez dzieci uczęszczające na cotygodniowe zajęcia plastyczne.
Magdalena Galińska, Ewa Domaszewicz
Czytaj całość...
Powieść historyczna
piątek, 18 grudzień 2009
READCOM16 grudnia 2009r. w Filii nr 24 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. W czasie spotkania uczestnicy dyskutowali o powieści historycznej. Omawiano ulubione pozycje literackie, wybrane postacie. Klubowicze wymieniali zalety literatury historycznej, zgodnie uznali, że służy ona budzeniu zainteresowania przeszłością, pogłębianiu wiedzy, wpływa na kształtowanie świadomości narodowej i budzi uczucia patriotyczne.
Znaleźli się również przeciwnicy tego rodzaju literatury, którzy twierdzili, że przekazywana w powieściach wiedza jest nieobiektywna, zbyt rozbudowane są watki osobiste, a przedstawiona rzeczywistość znacznie odbiega od prawdy.
Następne spotkanie odbędzie się 13 stycznia 2010. Jego temat to: w kręgu literatury hiszpańskiej. Serdecznie zapraszamy!
Maria Błach
Czytaj całość...
Udzielamy pierwszej pomocy
piątek, 18 grudzień 2009
Pierwsza Pomoc - Zdjęcie 00115 grudnia w Filii 18 odbyło się spotkanie dla klasy V A Szkoły Podstawowej Nr 7 na temat zasad udzielania pierwszej pomocy. Spotkanie poprowadził doświadczony, mimo młodego wieku, pracownik Pogotowia Ratunkowego w Lublinie Pan Piotr Włodarski. Dodatkowe przygotowanie pedagogiczne przez Panią Agatę Janczak, pozwoliło prowadzącemu nawiązać żywy i bezpośredni kontakt z młodzieżą.
Dzięki atrakcyjnej formie wykładu – rozmowy, uzupełnianej ćwiczeniami praktycznymi, uczniowie dowiedzieli się, co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy, a także poznali podstawowe zasady i sposoby udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach zagrażających naszemu życiu.
Należy podkreślić, że młodzież bardzo aktywnie i chętnie uczestniczyła w zajęciach. Niewątpliwie duża w tym zasługa prowadzącego Pana Piotra, który od początku nawiązał doskonały kontakt z uczniami.
Dorota Furmaniak i Maciej Krawczyk
Czytaj całość...
Warsztaty plastyczne "PARTNER"
piątek, 18 grudzień 2009
Filia nr 30 – warsztaty - Zdjęcie 00115 grudnia w Filii nr 30 MBP odbyły się warsztaty z dziećmi, które poprowadziła pani Blanka Gul-Olszewska. Była to kontynuacja programu plastycznego "Partner" opracowanego w stanie wojennym do pracy z dziećmi - rzecz zupełnie unikalna z perspektywy czasu: polegała na prostej zabawie, w której dzieci wybierają trzy najważniejsze słowa i wyrażają je poprzez kolory i abstrakcyjne formy. Zajęcia były przeprowadzone w okresie stanu wojennego w rożnych miejscach w Polsce, ale również w głębokiej Rosji, w Nowosybirsku, we Francji, Belgii.
Różnice w percepcji ważnych słów przez dzieci z różnych stron świata dają świetne studium socjologiczne tamtych czasów. Na naszych warsztatach zajęcia te były przeprowadzone po raz kolejny i najważniejsze słowa porównane z tymi za stanu wojennego
Czytaj całość...
Trzy odsłony Grzegorza Kasdepke
wtorek, 15 grudzień 2009
Mikołaj - Zdjęcie 001
Było tak, jak wszyscy przewidywali, czyli dużo dzieci, jeszcze więcej śmichu, kapitalnej zabawy oraz gimnastyki dla umysłu i języka.  A wszystko za sprawą Grzegorza Kasdepke, który kolejny już raz udowodnił wielbicielom swojej twórczości, że z Nim i Jego książkami nikt nie będzie się nudził. Okazało się również, że matematyka nie musi być horrorem, frazeologizmy to powszechnie znane i używane zwroty, a savoir vivre każdemu bardzo się przyda.
Anna Ostęp

Czytaj całość...
Bożonarodzeniowe Warsztaty Świąteczne
poniedziałek, 14 grudzień 2009
Warsztaty świąteczne - Zdjęcie 013
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia wywołują w nas chęć samodzielnego wykonania oryginalnej dekoracji świątecznego stołu i choinki lub przygotowanie swoim bliskim niepowtarzalnego prezentu czy wysłania osobiście przygotowanej kartki świątecznej. Naprzeciw tym potrzebom wyszła Miejska Biblioteka Publiczna, która w swoich filiach przygotowała szereg warsztatów plastycznych o tej tematyce. Zapraszam do przeczytania i obejrzenia relacji z takich spotkań.
Czytaj całość...
Podsumowanie Roku Grotowskiego
piątek, 11 grudzień 2009
Grotowski - Zdjęcie 001Spotkanie w Filii 29 uczniów klasy o profilu dziennikarsko-aktorskim z Gimnazjum nr 5 z twórcą Teatru Laboratorium J. Grotowskim było jednym z ostatnich z bogatego cyklu wykładów, projekcji filmów i wystaw poświęconych wielkiemu Mistrzowi Teatru XX wieku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego.
Rok 2009 ogłoszony przez UNESCO Rokiem Grotowskiego świadczy o doniosłości wkładu performera końca wieku w historię światowego teatru. Jego poszukiwania uniwersalnych wartości, wspólnych korzeni w różnych kulturach sprawiają, iż nie tylko linia rozwojowa teatru, ale przede wszystkim kluczowe wątki światopoglądu guru są fascynujące...
Pytanie, które stawiał  Czy życie którym żyjemy nam wystarcza? - skłania do refleksji i ustawicznych poszukiwań w materii poznawczej każdego z nas.
Ewa Domaszewicz
Czytaj całość...
Mikołajkowe spotkania
piątek, 11 grudzień 2009
F17 - Zdjęcie 001Filia nr 17  zaprosiła  na "mikołajkowe  spotkania " trzy grupy dzieci z Przedszkola nr 42. Bibliotekę  odwiedził  św.  Mikołaj, sprawił on milusińskim wielką niespodziankę. Przedszkolaki  miały  okazję  poznać  prawdziwą   historię  legendarnej postaci zaprezentowaną  w  formie wywiadu.
Były  to ciekawe  lekcje biblioteczne, gdzie oprócz czytania opowiadań  ks. J.  Twardowskiego     zaproponowano  dzieciom obejrzenie  wystawy  planszowej  i  literatury pt.  „Mikołajkowe marzenia". Uradowane obecnością zaszczytnego gościa  śpiewały mu piosenki, deklamowały wiersze, pisały swe prośby o prezenty na rok następny, tańczyły, a także robiły podarunki dla Mikołaja.
Na zakończenie  Mikołaj  obdarował  przedszkolaków  prezentami oraz słodyczami.
Zachwycone  atmosferą  biblioteki wyraziły zainteresowanie następnymi spotkaniami.
Maria Włosek
Czytaj całość...
Mikołaj w Bibliotece
piątek, 11 grudzień 2009
F03 - Zdjęcie 00109 grudnia 2009 r. przybył do biblioteki Filii nr 3 św. Mikołaj. Wszedł drzwiami, przywitał się z dziećmi z Przedszkola nr. 40. Było wspólne śpiewanie piosenek, mówienie wierszy, mnóstwo radości i czytanie książki przez p. Beatę Bosko. Mikołaj z wielkiego worka wyjmował "prezenty". "Prezenty" dostały również wychowawczynie.
W zajęciach uczestniczyło 23 dzieci. Mikołaj obiecał spotkanie w następnym roku.
Czytaj całość...
Mikołaj po amerykańsku
piątek, 11 grudzień 2009
Mikołaj - Zdjęcie 001Niecodzienne spotkanie w Filii nr 24 MBP mieli uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej nr 38. Z  Bieguna Północnego przyjechał do nich Mikołaj, który mógł rozmawiać jedynie w języku angielskim. Uczniowe mieli okazję poćwiczyć swoje umiejętności prowadzenia konwersacji w tym języku i przy okazji zadać Mikołajowi kilka pytań. Rozmawiano o zwyczajach świątecznych, ubieraniu choinki i prezentach. Były śpiewane kolędy w języku angielskim, jak również kilkoro chętnych zaśpiewało dla gościa kolędy  polskie.
Oczywiście pod koniec spotkania Mikołaj rozdał wszystkim uczestnikom prezenty i zachęcił do dalszej nauki języka.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Warsztaty literacko - plastyczne
środa, 09 grudzień 2009
Magdalena Józefczuk - Dmitroca
i
Zbigniew Dmitroca

serdecznie zapraszają dzieci
na warsztaty literacko - plastyczne
9 grudnia, godz 11.00
Filia nr 12, ul. Żelazowej Woli 7


Warsztatom towarzyszy wystawa ilustracji autorstwa Magdaleny Józefczuk - Dmitrocy
Grzegorz Kasdepke
poniedziałek, 07 grudzień 2009
Kiermasze Świateczne
poniedziałek, 07 grudzień 2009
Kiermasz - Zdjęcie 001Każdego roku kiermasze organizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej  przyciągają uwagę różnorodnością i niepowtarzalnością prezentowanych dekoracji oraz starannością wykonania. Prace cieszą się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających filię.
Mikołaje, stroiki świąteczne, aniołki, kartki bożonarodzeniowe, łańcuszki, a nawet rzeźby i malarstwo to stałe ekspozycje takich imprez. Pieniądze ze sprzedaży prac przeznaczone zostają m.in. na materiały do dalszych prac, a także na upominki dla wychowanków Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Czytaj całość...
Na obcą przemoc skazani...
poniedziałek, 07 grudzień 2009
Wystawa - Zdjęcie 001Galeria Filii nr 5 gościła w dniach 26 i 27 listopada 2009 r. uczniów dwóch  klas I Liceum Zespołu Szkół Katolickich w Lublinie. Zwiedzający zapoznali się z aktualną ekspozycją wystawy historycznej o obozach przejściowych na ulicy Krochmalnej w Lublinie w czasie II wojny światowej.
Temat nieznany, okazał się dla większości młodzieży ciekawy. Uczennica Katarzyna Pietrzak powiedziała: cyt. ”warto było poznać, obejrzeć, wysłuchać”. Inni stwierdzili, że: cyt. ”wystawa jest ciekawa, zawiera wiele szczegółów, a postawa Polaka, który służył Niemcom    wysyłając swoich rodaków na roboty przymusowe do III Rzeszy - Musielskiego -warta jest absolutnego potępienia w przeciwieństwie do patriotycznych czynów polskich łączniczek RGO niosących pomoc uwięzionym w obozie.
Młodzież poszerzyła swoją wiedzę o historii najnowszej Lublina, która dla nich jest już bardzo odległa i zapomniana.
Spotkanie było jedną z ostatnich odsłon w/w wystawy w 2009 roku.
Anna Woroniak
Czytaj całość...
Alkohol, a twórcy
poniedziałek, 07 grudzień 2009
Prelekcje - Zdjęcie 001Prelekcja pt. "Alkohol, a twórcy'', która odbyła się 30 listopada 2009 r. w Gimnazjum nr 1  rozpoczęła  tygodniowy cykl prelekcji  wygłaszanych przeze mnie  w tej szkole dla uczniów kl.III. Prelekcje te stanowić mogą "literackie ujęcie'' problematyki profilaktyki uzależnień realizowanych w szkole przez pedagogów.
W czasie trwania spotkania - w sposób wolny od wartościowania i osądów - przybliżyłam wybrane przeze mnie wizerunki pisarzy i poetów uzależnionych od alkoholu. To nie tyle, co straszenie określonymi przykładami z życia, w którym pojawił się alkohol, co pokazanie okrutnej prawdy o naturze uzależnienia, w okowach której znaleźć się mogą i sławni, zdolni i bogaci.
Poruszyłam takie zagadnienia jak alkohol, a wena twórcza, alkohol - metodą badania "własnego ja" i autokreacji. Zastanawialiśmy się wspólnie nad tym dlaczego tak wielu ludzi pióra ucieka się do alkoholu.
Czytaj całość...
Różne aspekty kobiecości
piątek, 04 grudzień 2009
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Filia nr 4

zaprasza na spotkanie

Różne aspekty kobiecości

w programie
warsztaty kart świątecznych
rękodzieło krawieckie
porady kosmetyczne

spotkanie odbędzie się
9 grudnia 2009 w godz. 11.00 - 15.00
Filia nr 4, ul. Kraśnicka 100 (szpital)
poziom -1
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5281 - 5300 z 5994


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego